O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Deam

Stránkování od začátku: / 18 

Řazení:
26.06.2017 - 19:33 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Zimolez mě letos také příjemně překvapil, ale přiznám se, že jsem většinu nechal ptákům, nějak se mi už s tím moc nechce sbírat. Příliš časově náročné vzhledem k celkovému výnosu. :) Teď už je u nás doba rybízová a za chvíli začne doba rakytníková, takže vitámínu bude víc než dost.
26.06.2017 - 19:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak rakytník je pro mně nestravitelný. Ta trpkost..
Ale rybíz a ostružina..
26.06.2017 - 20:09 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ono je to hodně o odrůdách, dají se sehnat i sladší.

Např:

https://eshop.rakytnik.com/katalog/…

Mé rakytníky už jsou docela letitá záležitost, takže mám kyselejší verze, ale i mezi nimi některé nejsou až tak kyselé. Třeba sluníčko.
26.06.2017 - 20:15 | Filtr
(Býk) Deam
Vyrábíte si vlastní pěstební substrát? Asi je ostuda, že nad tím přemýšlím až po tolika letech, ale lépe pozdě než vůbec. :)

Co jsem našel na netu:

http://priroda-zahrada.cz/clanky/…

V angličtině:

https://permies.com/t/13784/…
26.06.2017 - 22:02 | Filtr
(Blíženci) tajga » Deam
tady z toho zahradnictví máme muchovníky, četla jsem, že chuťově žádná sláva, ale ve skutečnosti jsou hrozně dobré. Zatím pár kuliček, doufám, že se brzo rozrostou.
26.06.2017 - 22:36 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Já také, původně sedm, vlastní blbostí zbyly dva. :) Sázeno asi 2011. Ze dvou zbylých se jeden opravdu pořádně rozrostl. Co se chuti týče, přišlo mi to takové mdlé, jenže minulý rok se mi stalo, že jsem pár bobulek "zapomněl" sklidit a ptáci si jich nevšimli a zjistil jsem, že ta mdlá chuť byla asi kvůli předčasné sklizni, když je to ve správný čas, chutnají opravdu výborně.
26.06.2017 - 22:41 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
A teď klasika - česnek. :) Testovací vyrýpnutí odrůd až na slavin a benátčan (jsou hodně pozdní).

Zprava lukan, anton, 2x havran, bjetin a nakonec havel. Sklizeň - lukan do 10. července, anton začátkem července, havran kolem 20. července, bjetin začátkem července, havel kolem 15. července. Slavin, který není na fotce - také kolem 20. července a benátčan - začátkem srpna, s ohledem na jarní výsadbu možná ještě o něco později.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.06.2017 - 23:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Aha dík. Tak to já mám jistě tu nejtrpčí.
Rád bych věděl co myslí tím slovem sladké. Než objednám. Jestli tím sladké míní sladké. Né minisladké. V souvislosti s rakytníkem se mi kříví huba neumím si sladkou u toho keře vůbec představit.
26.06.2017 - 23:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Vypadaj slušně. Mně loňský česnek už šeptá. A co ty prasečí ocásky vylamuješ?
26.06.2017 - 23:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Normální kompost stačí ne? Ne na semínka předpěstování ale na sázení rostlinek už jo.
Plevel humus bordel odpadky bio promíchat s trávou prolívat tamtím z žumpy a stačí ne? Nač je dobrý substrát? Na předpěstování stačí koupit sáček pár litrů za babku je to jednou za rok.
27.06.2017 - 08:47 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No jo, u rakytníku člověk nikdy neví. :)

K česneku - výhonky odlamuju, ale vždycky spoustu přehlídnu.

Na druhou stranu, argument pro neodlamování:

http://www.potravinovezahrady.cz/ma…

Taky jsem něco řešil kompostem, dříve skončil kompost v záhonech, teď mám naštěstí zdroj hnoje (doufám, že stále ještě ), ale na to předpěstování jsem používal kupovaný a i tomu bych se rád vyhnul. Pamatuju, když jsem prvním rokem zkoušel dýně, bral jsem to všechno jen z hlíny z krtin a taky to fungovalo, ale ta pohodlnost je hrozná věc.

Jenže když chci pěstovat ve větším měřítku, stojí za to, zamyslet se, jak si poradit sám.

Moruše - další adept do zahrady. Chtěl bych vyzkoušet ještě pár tomelů, asi i jeden či dva kousky muďoulu, zkusmo i mandloně a možná nějaké odolnější meruňky. No když přidám i moruše, pomalu abych začal uvažovat o přikoupení pozemků. :) Pokud teda nechci postupně odepisovat pracně založené zeleninové záhony a to fakt nechci. Je pravda, že všechno se asi nechytne, takže nějaké místo by se zase mohlo uvolnit, ale i tak se to všechno řádně zaplňuje.

No a ty sladší rakytníky by asi taky stály za hřích, o dalších muchovnících ani nemluvě. :) Naštěstí aspoň tohle se dá nacpat skoro všude, třeba do živého plotu.
28.06.2017 - 22:18 | Filtr
(Býk) Sivá
Prosím o radu potřebuji vysázet před včelín nějaké jedlé keře, aby rychle rostly a včelky je nepodlétly,do max.vyšky člověka, díky moc
28.06.2017 - 22:19 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Skvělé, já se zase těším na další obchodní cestu. :D

Sucho,teplo, respektive pokojová teplota kolem 20°C (a taky vzdušno) jsou vhodné skladovací podmínky, za předpokladu, že česnek odolal náletu vlnovníka česnekového, evidentně Ti to vyšlo. :)

Od některých lidí mám potvrzeno jako použitelnou metodu skladování česneku v ledničce v papírovém sáčku. Jinak mi spolehlivě funguej také naložení do octa a skladování sklenic bez další tepelné úpravy tamtéž. Asi to není na běžné česnekové použití, ale mělo by to udržet dost zdraví prospěšných látek. :)
28.06.2017 - 22:36 | Filtr
(Býk) Deam » Sivá
Včelám zrovna nerozumím. :( Co se keřů týče - mám poskládaný živý plot z šíkpů, trnek, hlohů a lísek. Nejakčnější jsou růže. S ohledem na výškové omezení možná růže svraskalá?

Další použitelná možnost, ale bez potíží s trny, je třeba arónie. První kousky mám docela dlouho a výškově to sedí bez problémů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/…

Lepší fotku na rychlo neseženu, ale pro ilustraci snad stačí. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
28.06.2017 - 22:48 | Filtr
(Býk) Sivá » Deam
Děkuji moc, tu růži svraskalou jsem tipovala, že by tam šla a aronie taky dobrá tu tam ještě nemáme. :17:
01.07.2017 - 12:04 | Filtr
(Býk) Deam » Sivá
Já přidám ještě k růžím - co se šípků týče, nedám dopustit na růži karpatskou. Dle mého názoru chuťově předčí růži svraskalou, má i větší šípky. Jediné mínus, mám pocit, že bude asi trošku citlivější na nemoci, asi spálu růžovitých? Zatím se zdá, že je příliš odolná, než aby ji to zahubilo, ale některé keře docela potrápila.

Podle toho, že dorůstá do dvou metrů, by to na ten živý plot asi taky šlo. :)

http://www.stareodrudy.org/ovocny-s…

Fotka je z minulého léta, růže karpatská a vedle rakytník. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
01.07.2017 - 12:11 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Ješte sklizeň šípků - těch 3,5 kg není z jednoho keříku, ale ze všech, co mám (poměrně dost), ale keřík v plné velikosti dokáže zaplodit hodně (údajně až 5 kg šípků - viz http://prirodnizahrada.webnode.cz/n….

Letos si to zkusím zaevidovat důkladněji. :)

Jinak já jsem také v cca 450 metrech nad mořem.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
01.07.2017 - 12:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Krása, těším se, až bude snad za 5 let podobně vzrostlý plůtek i u nás. :)
01.07.2017 - 12:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Jo pět let to trvá pak se tam začne tvořit takové zvláštní příjemné mikroklima.
Mně se více líbí styl starých zahrad. Než stříbrné smrčky v předzahrádkách. Tak tomu snad už odzvonilo. I když dneska túje jedou boom. Na nich jsem ještě neviděl sedět žádný hmyz ani živočicha.
01.07.2017 - 12:33 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Jak ty šípky louskáš? Ručně? Mně to jehličkové zevnitř strašně leze mezi prsty a je to tak nepříjemné že se na to vždycky vykašlu. :4:
01.07.2017 - 21:02 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ručně, nožem rozpůlit a vydlábnout. Jo, ten vnitřek je nepříjemný, ale u karpatské růže to jde díky velikosti vydlábnout dobře a ta chuť stojí za to. :)
01.07.2017 - 21:27 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Ok letos to zkusím. Taková šipková omáčka k hovězímu je fajn.
01.07.2017 - 21:42 | Filtr
(Býk) Sivá » Deam
Díky moc zkusím sehnat i tu karpatskou :4: už se těším na šipky :1:já je mrazím a pak přes sítko jak zmrznou tak změknou a pak přes sítko do omáčky ke kančí pečínce... :2: :75:
02.07.2017 - 23:10 | Filtr
(Býk) Deam
Pro zajímavost přikládám fotografii řepy se žlutou dužninou. Jde o předčasnou sklizeň v důsledku příliš zběsilého odplevelování. :) Chuťově je dobrá a na rozdíl od klasické řepy nehrozí riziko zabarvení ošacení do červena. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
02.07.2017 - 23:47 | Filtr
(Býk) Sivá » Deam
:30: :15:
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »