O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Deam

Stránkování od začátku: / 18 

Řazení:
11.08.2019 - 11:37 | Filtr
(Býk) Deam
A nyní trochu k tématu soběstačnosti - měl jsem obavy, abychom kvůli letošní invazi mandelinek přežili zimu, ale vypadá to, že to zvládneme. :4:

Brambory jsou krásná ukázka plodiny, která může a nemusí být dřina i při použití ručního nářadí a sázení do země.

Zasadit brambory do již hotových záhonů pro domácí potřebu je otázka, když hodně, tak deseti hodin práce a sklízet se dá až do října či listopadu průběžně dle potřeby. A nebo, pokud bychom měli obavy, dá se to scuknout na srpen a září a i při takto "urychlené" sklizni se člověk rozhodně nepředře. :)

Akorát ty mandelinky, to je otrava, to se nedá popřít. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
11.08.2019 - 11:54 | Filtr
(Štír) Nabi*
RECENZE :12:

Chtěla bych tímto napsat recenzi na Deamův česnek. Hned na začátek řeknu, že se vůbec nijak neznáme. Minulý týden jsem se rozhodla zeptat se ho zda neprodává česnek. Naštěstí jsem trefila zrovna období sklizně a v pátek mi česnek dorazil. Objednala jsem si na zkoušku dle Deamových slov "malý česnek" (což je dle mého úplně velikostně normální česnek). Už jen když jsem ho loupala, tak mi z vůně bylo jasné, že mám v ruce OPRAVDOVÝ česnek. Je moc dobrý, ostrý a má sílu. Takže pokud někdo z vás postrádá česnek, který by měl konečně tu správnou chuť, tak doporučuju kontaktovat Deama.
Za mě ještě další hvězdička za komunikaci (tohle je vždycky vizitka!), dobrou cenu a rychlost. Takže spokojenost na všech frontách.
Jo, jinak mě informoval, že má česneku jen omezené množství tento rok, tudíž moc dlouho nepřemýšlejte.

Ještě jednou děkuji :15: :12:
11.08.2019 - 20:51 | Filtr
(Býk) Deam » Nabi*
Začnu od konce, rádo se stalo :)

Co se velikosti týče, dokud to jde, snažím se vybírat i v rámci menších kusů ty větší. :) Nicméně v nejlepším případě je to nižší střední velikost. Pravda je, že malostroužkové česneky dost často tvoří cibule o dvou stroužcích a pak může mít i česnek o váze 20 - 25 gramů hodně velké stroužky.

Cena je nízká právě s ohledem na velikost a taky proto, že letos jsem na nějaké velké prodeje celkem rezignoval, tak budu rád, když se ho někde ujme. O malý většinou nebývá zrovna zájem a dost často pak konečí nemalé množství na kompostu. :(

V tom mám rezervy, že by se dal takový sušit, ale ta lenost! :)
11.08.2019 - 20:59 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Obávám se, že co se týče skladovatelnosti, tak asi bývávalo. Posledních několik let do jara vydrží, ale s velkými problémy.

Vlnovník je opravdu nepříjemný škůdce při skladování, čím dál rozšířenější a já ho mám už po léta a zbavit se mi nepodařilo, ne že bych se o to snažil. Nějaké možnosti jsou, ale mořit se mi nechce a další možnosti jsou trochu ošemetné a samozřejmě zase lenost. :)

Údajně by vlnovníka mohlo brzdit, pokud jsou při skladování přítomny byliny jako levandule, máta, snad i kopr či luční seno.

Jakou přesnou formu by to mít mělo, to netuším. Ale s ohledem na aromatičnost těchto rostlin by třeba mohlo stačit přiložit pár snítek do pytlíku s česnekem? Případně vystlat skladovací lísky či krabice.

Sám jsem zvědav, jak to letos dopadne a určitě dám vědět, ať bude výsledek jakýkoliv.
13.08.2019 - 09:51 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tohle je taky k soběstačnosti

"Pokud hraboše nezlikvidujeme, nebude příští rok žádná úroda na polích."
šéf zemědělského svazu Pýcha

to už je dneska prostě tak..

"Bez chemie bude chleba stát stovku nebo ho budeme vozit z Ruska."
rostlinář Pavel Cihlář
13.08.2019 - 21:45 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
A přihazuji ještě rajčátka. :) Nejvíce potěší to, s čím je nejméně práce. :)

Ta velká jsou stupické polní rané, ostatní siberian a možná pár latah.

Letos jsou asi o měsíc později, ale zato pěstovaná ve venkovních podmínkách.

Samozřejmě předpěstování se asi vyhnout nedá, pokud člověk chce plody dříve než těsně před úderem mrazů, ale v podstatě nebyl žádný hrozivý rozdíl mezi rostlinami u jejichž pěstování jsem započal v intervalu od půle března až do konce dubna, plodí už všechny a dozrát stačí také. :)

Rajčata nezaštipuji ani nezalévám, ty, co mám na poli v klecích z pletiva, se snažím udržet, aby se mi příliš nerozlézala mimo a jinak je to hlavně o sklízení. :)

S péči by mohly být vyšší výnosy, ale to mi připadá lepší mít více rostlin s nižší pracností. :)

Už začínají dozrávat i indigo blueberries, ale ta jsem zatím jen zkusmo ochutnával. Asi jich bude celkově nejvíce a zároveň polezou nejvýše. Stupické polní rané by mělo být determinentní, siberian myslím také, latah jsou vysloveně přízemní. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
14.08.2019 - 12:11 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Deam
Už když byla před pár lety kůrovcová kalamita na Šumavě, byli umlčováni lidé, případně jim nebyl dán prostor, kteří upozorňovali, že vůbec nejde o záchranu lesů na Šumavě, ale co největší rozprodání dřeva do ciziny. Naši domácí zpracovatelé dřeva, kteří tehdy kapacity měli (dnes fakt nemají), byli odstaveni.
Přestože se na toto upozorňovalo dost, lobing to úplně překryl. A vzpomene si někdo, kdo nejvíce loboval za těžbu bez omezení v II. zónách? Ano, byl to náš milý pan prezident Zeman. Ten hezky pootevřel vrátka a tak se nynějšímu exportu právě do Číny musí divit snad jen největší naivka.
14.08.2019 - 20:30 | Filtr
(Býk) Deam » Sosna zvlčelý
No tak o Zemanovi a jeho vztahu k ekologii a přírodě není třeba mít iluze. Viz jeho šílené nápady s kanálem Dunaj - Odra - Labe, naštěstí jsou jeho pravomoci v tomhle směru nulové a doufám, že možnost cokoliv prosadit také. :)
14.08.2019 - 21:05 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Zase to má tu výhodu že když vyvezeme do číny všechny smrky zmizí i kůrovec. :44: :30:
Čína skupuje obrovské mn lesů v rusku, načerno od mafiánů, existuje důvodné podezření že požár založili lidé co chtěli zamaskovat kolik lesa a kde už zmizelo.
15.08.2019 - 21:17 | Filtr
(Býk) Deam
Dnes je úplněk a to se nemá prý rýt v zemi, ačkoliv mé časové možnosti neumožňují, abych si hrál s měsícem více než zcela povrchně, dát si na dva dny v měsíci klid od rytí v zemi není špatný nápad. :)

Tak jsem si poryl aspoň na klávesnici. :)

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…
17.08.2019 - 20:47 | Filtr
(Býk) Deam
Štastný konec aféry hraboš? :)

https://www.novinky.cz/domaci/…


Minimálně pro čápy! :)
19.08.2019 - 15:27 | Filtr
(Býk) Deam
Jedno vzdělávací video. :)

https://www.youtube.com/watch/…

Má to přes hodinu, je to děsně ukecané, bohužel jen v angličtině.

Abych to shrnul - ve 30. letech v rámci New Dealu probíhaly po Americe práce za účelem rozvoje a konzervace přírodních zdrojů.

Ve videu se zabývají jednou takovou ukázkou - budování svejlů v arizonské poušti.

Pomocí tehdejších prostředků se podařilo vytvořit i v pouštních podmínkách oázy plné života.

Od doby ukončení programu neprobíhala žádná údržba ani jiné práce a přesto to i po skoro devadesáti letech nádherně funguje.

S dnešními možnostmi by se jedna taková oáza dala vybudovat za odpoledne.

Spousta takových a příbuzných malých řešení může znamenat obrovské změny k lepšímu, jen stále chybí vůle.
YouTube
20.08.2019 - 22:20 | Filtr
(Rak) Áta22
A co poradíte na šárku? Přišla nezvaná, nečekaná a prvně svedla meruňku a švestky taky nejsou zrovna fit. Vykácet? Jasně, že meruňa je už pryč, ale jak rychle se to šíří? Kácet preventivně, nebo počkat, co bude příští rok?
25.08.2019 - 23:03 | Filtr
(Býk) Deam
Tip na ochutnání - šťáva z šípků karpatské růže. :) Chutnější než jablečná, mrkvová, vlastně asi nejchutnější, co jsem dosud ochutnal. Akorát výnosy jsou slabší - z jednoho kg šípků cca 0,2 litrů šťávy. Určitě by to vylepšilo odsemínkování, ale to je zase dost práce. :) Jestli si najdu dostatek volného času, zkusím porovnat, abych zjistil, jestli to stojí za tu práci navíc.

Foto ilustrační z dřívějších let.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.08.2019 - 02:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
A tady je jasný důkaz toho že v našich potocích ještě raci žijí.
Byl viděn a zachycen. Je tam. :75:
Je to focené asi z 10 metrů mobilem tak shovívavost s ostrostí..
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.08.2019 - 20:28 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Vypadá na domorodce. :)
26.08.2019 - 20:35 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ještě k těm švestkám, náš kraj býval vyhlášen jako švestkový, bohužel pak dorazila šárka, takže nezbylo než nasadit odolné a rezistentní odrůdy.

Problém je v tom, že odrůdy odolné vůči šárce jsou zase náchylné na pilatku.

Jsou proti tomu postřiky, ale...

Letos jsem vyzkoušel biologický postřik z hořkoně obecné, výsledky nepřesvědčivé. Zpočátku to vypadalo nadějně, ale nakonec stejně skoro všechno opadalo. Možná proto, že mám trnkový plot, který neošetřuji a tak první postřik dovolil dorůst nadějné velikosti, ale pak to stejně spadlo.

Minulý rok jsem z postižených stromů v poli sklidil asi 3 plody. :) Letos to bylo o stovky procent více, ale i to bylo do dvaceti kousků a zase hůře dopadly švestky u baráku, takže poznatky za letošek nic moc.

Hodně by měla pomáhat drůbež - vyzobe přezimovavší z podrostu.

Možná jsou odrůdy odolné jak vůči pilatce, tak vůči šárce, bohužel na to první jsem asi neměl šťastnou ruku. :)
27.08.2019 - 13:19 | Filtr
(Býk) Deam
Pěkná ukázka zahradničení ve městě:

https://www.weforum.org/agenda/…

Na to, jak velkým problémem je neustále probíhající urbanizace a zastavování další a další půdy, je téma zelených střech dost okrajové, minimálně u nás.

Přitom aspoň jako zmírnění důsledků pro přírodu to může hrát velkou roli.
30.08.2019 - 00:42 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Myslím že pokud to celé nedáme dohromady komplexně, nemáme šanci.
Udržet nějaký perma ostrov? To taky nefunguje protože chybí návaznost na komplex, celek, cyklické střídání stěhovavých druhů, biodiverzita která osídlí vysázené kultury hmyzem, ptactvem, bakteriemi..
Příroda si musí umět poradit sama až my tady nebudeme. Myslím tím až budou stavy lidstva zredukovány.
No a pak to perma bude přirozené nic jiného nezbude. Takže to je takový tělocvik. Příprava.
30.08.2019 - 09:29 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Hodně se dá spravit i ostrovy, třeba před pár dny jsem četl, že v Milovicích se nově objevil dříve nepřítomný vzácný druh motýla:

https://www.denik.cz/regiony/…

Bohužel spousta druhů nemá takový dosah a ty, co jsou závislé na lokalitách bez možnosti migrace do dálek, se dají navracet mnohem komplikovaněji, pokud je odkud.

Ideální je, když se taková místa rozšiřují. Jenže zrovna Milovice jsou právě izolovaný případ, který je vázaný na místo a s ohledem na metody není šance, aby se to šířilo do širšího okolí. Už teď naráží na úředního šimla a i kdyby všechno vyšlo dobře, stále to bude izolovaná oblast, protože dříve či později narazí na konvenční krajinu, která je zemědělsky obhospodařována a to je konečná.

V jedné chytré knize jsem četl, že aby to bylo udržitelné, musí to být udržitelné i ekonomicky a možnosti rezervací jsou v tomhle omezené. Ideální mi připadají malá a střední šetrně fungující hospodářství, která jsou schopna fungovat s dotacemi i bez nich, když přijde změna poměrů nebo dotace z nějakého důvodu vyschnou, není pro ně dotační systém natolik nedílnou součástí příjmů, aby se bez něj neobešly.

Trochu doufám v generační výměnu na venkově - že zase zmizí móda anglických trávníků, aspoň u části venkovanů. :) Věřím, že by stačilo, kdyby se lidé na vesnicích více vrátili k samozásobitelství a příroda by hned zase o něco pookřála.

I ve městech jsou obrovské rezervy, co všechno by se dalo vylepšit, jen k tomu všemu chybí vůle.

Bohužel místo adaptačních opatření určených k zvládání extrémních situací a ozdravění krajiny se mrhají obrovské prostředky všude možně a samozřejmě i v ekobyznysu.

O Zdoňově jsem už tady, myslím, před časem psal, od té doby se to zase o něco rovzinulo:

http://zivavoda.biz/
30.08.2019 - 09:33 | Filtr
(Býk) Deam
Něco pro šetřílky ochotné sáhnout do země, zvláště z okolí Olomouce, ale s ohledem na ceny výhodné i pro lidi ze vzdálenějších míst, pokud máte kde uskladnit. :) Fotografie sice není má, ale věřím, že v tomto případě to vadit nebude. :)

Počítám, že ekologické hospodářství to zrovna nebude, na druhou stranu aspoň je to místní produkce a je to přímo z pole, bez obchodního mezičlánku.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
30.08.2019 - 10:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Museli bychom si toho všichni hodně odepřít. Pár takových jedinců se najde. Ale drtivá většina..
Jinak ano samozřejmě je lepší udělat něco než nic.
Ve městech jsou to komunitní zahrady. Na vesnicích se dá dělat leccos, pokud člověk nepropadne baumaxové kultuře. Jenomže dneska se už i ty domy staví jako stavebnice pro hobby markety kde koupíš túje v kontejnerech a pak je jenom napícháš do země zavlažovací systém na anglický trávník a stříkáš pitnou vodou.
Nové domy nemají vůbec sklepy takže není ani kam uskladnit brambor.
01.09.2019 - 07:23 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Na brambory stačí nevytápěná místnost, kde nemrzne. :) Máme malý sklep, takže je to vlastně vytápěno sklepem a sousedními místnostmi, teplota přes zimu přes 10 °C a vydržely až do další sklizně, pravda už klíčíly, takže z hlediska zdraví asi žádný zázrak, ale z hlediska samozásobitelství základními potravinami ok.

Bytařům nezbývá než zavařovat a nebo hromadit dýně a vyzrálé cukety, to vydrží dobře i při pokojovce. :)

Bohužel tento typ zrůdností roste jak houby po dešti i v takových venkovských oblastech, jako jsme my - katalogové baráky a tújové zahrady s bazénky.

Přímo u nás tedy zatím ne, přecijen jsme extrémně zastrčení, ale třeba Seč už tím napadená je. A nebo Třemošnice, tam je panečku stavební ruch. Na slušnou zahradu u novostaveb skoro nenarazíš a když, tak je to stejně většinou zabité zmiňovaným.
04.09.2019 - 22:24 | Filtr
(Býk) Deam
Následek nedávného deště. :)

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…
27.09.2019 - 11:02 | Filtr
(Býk) Deam
Užitečný návod, jak si připravit po svém biouhel.

https://www.youtube.com/watch/…

Použití biouhlu je něco, co jsem chtěl už dávno vyzkoušet, ale ještě jsem se k tomu nedostal, tohle mě asi konečně nakopne k vyzkoušení.

Je to jednodušší, než se stavět s milířem. :)

Stručně:

https://cs.wikipedia.org/wiki/…

Osobně mi jde samozřejmě hlavně o zlepšení vlastností půdy.
YouTube
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »