O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od začátku: / 32 

Řazení:
26.01.2016 - 00:26 | Filtr
(Býk) Deam
pár odkazů:

http://permaweb.cz/

http://www.potravinovezahrady.cz/

http://www.ekozahrady.com/ (první setkání s permakulturou na českém netu..:)

taky něco trochu jiného, ale proč ne? ;)

http://rozpad.cz/forum/index.php

http://zeleznohorsko.blogspot.cz/ (mé vlastní, ale poslední dobou to děsně flákám :)
26.01.2016 - 00:35 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Hm,těší mě.Tak my to máme tak,že se učíme již osmým rokem.Každý rok zasadíme něco jiného a pozorujeme,co to dělá,kolik vody,světla atd.Tedy to je má Střelcovská metoda,manžel Panna jde skrze tu literaturu a rady kolegů atd..Výsledky jsou tak půl na půl,někdy stáhnu ocas a smeknu,když se mu zadaří a někdy zas on přijde a poklepe mi na rameno se slovy "Ty tvoje instinkty."A proč to celé děláme?Protože tak nějak tušíme,že děti to budou potřebovat umět. :1:
26.01.2016 - 00:58 | Filtr
(Panna) mikiduc
Dcera si nechala udělat projekt od odbornice na permakulturu podle půdy...jedlá zahrada, okrasná apod...tak, aby zahrada žila, ptáci, ježci, hmyz, žáby...po třech letech sklízí "plody" :17:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.01.2016 - 01:00 | Filtr
(Panna) mikiduc » mikiduc
:4:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.01.2016 - 01:02 | Filtr
(Panna) mikiduc » mikiduc
:74:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.01.2016 - 01:09 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » mikiduc
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Tak projekt no...hm...asi taky dobrý... :4:
Vyrostla jsem v paneláku,manžel taky,takže si to umíš představit,ale do projektu jsme nešli. :4:
Když je nejhůř,tak 50 metrů od baráku bydlí můj strejda,v domě po babičce,tedy můj náhradní dětský domov a když jde strejda(vlastně jako táta) okolo do lesa,tak se usmívá a jen praví..."Máš to v sobě,tak šup s tím ven..."Oni jsou zemedělci a chovatelé...ta větev...všeho...tak asi jo... :1:
26.01.2016 - 01:28 | Filtr
(Panna) mikiduc » bubobubo
Jasně, chápu :3:
Tam, kde dcera má dům (vesnice s nadmořskou výškou 474m, jílovitá půda, kde všemu nedaří, prostě chtěla mít úrodu bez zásahů chemie, však víš :4: proto do toho šla. Po pár letech je nadšená, všechno roste jak má.
Soused kypří půdu strojem, kropí, léto stráví prací na dokonalém trávníku a na zahradě dcery létají ptáci, chodí husy, včely bzučí, běhají kočky a ona sklízí úrodu...radost pohledět :12:
26.01.2016 - 07:05 | Filtr
(Býk) player
:15: :15: :15:

Hodně štěstí a žádné sucho!
27.01.2016 - 12:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Co se týče zakládání nových záhonů, osvědčilo se mi pouhé zakrytí půdy na podzim fólií. To jsem samozřejmě obkoukal z netu stačí to na to aby pod tou fólií žily kolonie bakterií které do jara půdu prokypří takže když na jaře odděláš fólii stačí prohrábnout ploskořezem a můžeš sázet. Žádný rýč. Je to založeno vše jen na tom kypření, dodávání vzduchu. Ten živí mikroorganismy a ti jedou do hloubky takže stačí občas jen vždycky prohrábnout ten povrch a je to kypré nejmíň do 30cm. To už si zařizuje mikroklima půdy samo.
Hloubkové rytí nee.
https://www.youtube.com/watch/…

fokinův ploskořez
https://www.youtube.com/watch/…
27.01.2016 - 12:16 | Filtr
(Štír) Freja » Deam
Na kurzu těch ekozahrad byl můj švára a byl děsně nadšenej.Já v tý době zrovna četla Anastazii zahrádkářům,tak byl úplně šťastnej,že má v okolí někoho trochu zorientovanýho,s kým může o tom kurzu mluvit :4:

Chtěla jsem se taky přihlásit na kurz Jardy svobody,ale jsou nějak beznadějne obsazený,takže do budoucna to vidim dost dobře,ekozahrady budou zřejmě přibývat :15:
27.01.2016 - 12:20 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Ahoj.
Přidám se se svými skromnými zkušenostmi neboť vidím že co člověk to úplně jiný přístup a zajímá mě vše co je spojeno s půdou růstem a rostlinami. Neboť jsou to naši životadárci. Postupně.
Co se týče živin domnívám se že je možná recyklace vlastních odpadů tak aby to vystačilo na sebezásobení i když momentálně taky kupuju(koňský).
Chce to zřídit promyšlené odpadní místo kam přijdou všechny zbytky nejen z kuchyně ale listí tráva drny odkvetlé rostliny natě atd. a prolívat onou směsí z žumpy. Prohazovat tak 1x za rok a jde to. Na zeleninu to stačí určitě na ovocnou zahradu musí se kompostovat tráva zpod stromů.
Viděl jsem super komposty jen z trávy prokládané vždy troškou hlíny z předchozího a fungovalo to. Jen je tam pak potřeba něco dodat jako vápno.
Například na splihlé trávě skvěle rostou dýně, stačí hromádka trávy nechat zahnít a do toho sazenice, ale až potom co zápar sníží teplotu jinak se násada spálí to se mi stalo loni. Je dobré to přikrýt teď prodávají takové černé fólie do ní střihneš díru jak na jahody pak to nevysychá a slimák to má horší se tam dostat.
Za dva roky kompost jedna báseň. Ale to očko bakterií potřebuje jde to pak líp. Recyklace vlastních odpadů se na to dost hodí je to tradiční postup a setkal jsem se s tím že toto využivají i novodobí permakuturníci po celém světě. Vlastně všude, ono to bez těch mikroorgaismů ani jinak nejde. Problém dnešní doby je že je nevyrábíme ale hubíme chemicky. Pak mi přijde zcela směšné když prodávají v baumaxu pytlík 2kg kravského hnoje v granulích za 70kč. Samozřejmě z konvenčního chovu takže s antibiotiky léčivy hormony a zbytky stravy té krávy což je pro půdu spíše jedovaté neboť čím je krmí..
Dvouletý kompost, krásně se sype v prstech ony ho ty bakterie dělají velmi kyprý je to celkem věda ale i zkušenost. Jenom se mi to nechce přehazovat tak špekuluju jak se tomu vyhnout je to namáhavé.

http://img19.rajce.idnes.cz/d1902/…

http://img19.rajce.idnes.cz/d1902/…
27.01.2016 - 13:04 | Filtr
(Vodnář) mili111
Zdravím...tak jsem ráda, žes to tu založil...určitě nás tu bude spousta, co se o to zajímáme :3:
Já začnu od záchoda :4:...úplně nejlepší ze všeho mi přijde piliňák (jakože na sucho zasypáváno pilinami)a to nejen kadibouda venku, ale i dobře udělaný(těsnící s kyblíčkem uvnitř s víkem na přenos)normálka doma.
No a to tekuté je dobré separovat, ředit cca 1:8 a rovnou lít kam je potřeba.
Tedy...varuji před nalitím na předzahrádku v době velkých such a teplot....musela jsem pak, já pako :20: tvrdit, že nám nějak zlobí kanál. :4:
Samozřejmě tedy pokud bydlíte v chalupě a ne v paneláku :75:...i když kdo ví, co doba přinese.
No a dobrý kompost, do kterého se toto láduje spolu s trochou hlíny, trávou a ostatními roslinými zbytky a ten se cca 2až3x přerochňá a nechá projít správnou teplotou.
Pokud máte možnost mít alespoň pipky...tak zkvašený trus...jedna lahoda :3: i ke stromům a pod keře.....tedy naředěná.
Kopřivövá jícha....naředěná a já, protože si peru ovčí vlnu nedám dopustit na tu špinavou(zahovínkovanou) vodu z prvních praní...taky poklad.
No a pak posekaná zaschlá tráva, nějaký vyvýšený záhonek a vhodné využití pater(rostliných)....no a já nedám dopustit na včeličky, čmeláky, žáby, ptáčky a podobné tvory...takže co nejvíce prostoru a úkrytů pro ně.
A včelky já zatím nemohla, ale tradiční s chemií mi trochu dělaj problém(máme je u mámy)...takže bych chtěla příští rok tohle...dám odkaz.
https://mamevcely.wordpress.com/201…
:29:
27.01.2016 - 13:32 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Anilah
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Letos dostaneme na slimáky Indickébo běžce.Pokud nám kachnu nezakousne pes,tak je to prý na slimáky nejlepší zbraň. :4:
Ale tím,že jsme u pole a blízko lesa,tak máme problém i s hlodavci,tak pokud má někdo nějaký osvědčený,nechemický způsob,tak sem s ním. :1:
27.01.2016 - 13:36 | Filtr
(Štír) Freja » bubobubo
Máte líný kočky? Je míň krmte :4:
Hele,čínský kachny se prej mají chovat minimálně v páru... :25:
27.01.2016 - 13:40 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Freja
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Však jo...budou dvě a kočky nejsou líné,jenže to je podvrtaná celá zahrada a na to kočky nemaj.To by vážila každá 90 kilo. :41: :4:
27.01.2016 - 13:43 | Filtr
(Štír) Freja » bubobubo
Hmmm a takový ty myšoplaše,co se zapíchnou do záhonu asi taky nefungujou.... :63:
27.01.2016 - 13:47 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Freja
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Ne,to je stejný jako s krtkama.Mě přijde,že je takové vynálezy spíš přilákají.Ruby loví krtky,dneska jsem jí hnala z malin,všechno mi tam rozdupala a ještě udělala jámu,se z ní jednou podělám.Ona si asi blbka myslí,že se za tím krtkem protáhne jeho chodbou... :4:
27.01.2016 - 13:49 | Filtr
(Blíženci) movvin » bubobubo
Ideálně kolem celé zahrady tak do hloubky 1.50 m zakopat hustší pletivo. A nebo koně... třebas jim taky vadí to dupání jako krtkům :4:
27.01.2016 - 13:51 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » movvin
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Jo dobře,koně ještě nemáme... :61:
27.01.2016 - 14:18 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Anilah
Jedna věc...co jsem praktikovala letos....ostříhaný roští ...ty větvičky(z keřů a pod.)jsem zapíchala okolo sazeniček, aby měly stín...a taky na to jdou míň kosáci. docela to fungovalo..tak jssem to tam nechala a v poledne, když to pražilo, tak jim tolik "neplihly" listy a celkově lepší.
No a slimáci...původně jsem je nechtěla za žádnou cenu vraždit, když mi ale sežrali 2x i vzácnější sazeničky....rozhodla jsem se, že jinak sežerou oni mě a tak pi ránu a navečer(nejlépe s čelovkou) posbírat a zalít vařící vodou...drsný, ale spíš pro mě...pro ně rychlý...a vylít na kompost.
Doufám, že v příštím životě nebudu ve slimáčím koncentráku...chjo.
Ty velký ruhovaný nechávat..prý žerou ty cizáky.
Kachny nemůžu...zatím...pak se na ně chystám...jenže, zas to nejíme a hlavně nezabíjíme...tak nevím...asi to zas budou kachny důchodkyně.
Slepice jsme měli asi 10 a víc let...a furt snášely..holky. :4:
Takže...jestli má někdo lepší nápad...ale realizovatelnej...sem s ním.
27.01.2016 - 15:59 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
loni jsme měli téměř výhradně ty pruhované vypasené jako prasata slizké tučné masité slimáky. žraly úplně všecko.
co nemám odzkoušené jsou právě ty přípravky z genocidně zabitých jedinců. uchystá se jim peklo na zemi různými smažícími postupy a pak se tím stříká okolo zeleniny je to v podstatě bio organic solution. ale zatím na to nemám nerv. :4:
ten postup mučení pálení řezání atd na netu někde je..
27.01.2016 - 16:17 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
No....tak mě to všechno sežrali ti menší a cizáci...těch velkých tam mam jen pár.Tak uvidíme letos. Jediný co nežerou, jsou rajčata, tak nevím proč.
Myslela jsem, že když dýně zchlupatí, už na ně nepůjdou...a prdlačku.
Nechali mi ale několik pati/y/zonů...ale je zajímavý, že ty ač pichlavý a chlupatý...chutnaly zas srnkám :3:.
Nakonec jsem ostříhala trnkový větve a pokladla nad...takové píchací hradby a to zabralo. Tak ale nevím, nakolik je to perma :4: :4:
Ten upálnej.....homeopaticky rozptýlenej slimák....tak to hned jak jsem četla někde na netu, řekla jsem si, že na to nemám. Navíc si myslím, že to fungovat nebude a já z toho budu mít mindrák, pokaždý když kouknu na zahradu...uvidím svíjejícího se chudinku. To ne :41: :25:
27.01.2016 - 18:29 | Filtr
(Panna) mikiduc » bubobubo
Tak běžce už máme tři, jednomu by bylo smutno, ideální počet jsou tři - ověřeno :3:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
27.01.2016 - 18:32 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » mikiduc
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Ok...dík.Teď jsme se o tom bavili v autě a prý dva jsou skutečně minimum,jsou společenští.
:1:
27.01.2016 - 19:05 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
Na dýně jdou jen když jsou malé až dorostou jisté velikosti pak už na to nejdou. Ale dokážou překousat i centimetr tlustý stonek. jen tak zcela zbytečně. hajzli :4:
na rajčata nejdou protože obsahujou něco co jim škodí. na brambory taky ne, asi solanin. že by se dali sypat bramborovým škrobem? abychom jim to jenom neulehčili že jim tím škrobem namažeme kluznou dráhu a pak pomažou za okurkami. syčáci.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2021
Lunární kalendář
Luna ve Střelec Střelci
ukázat kalendář »