O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Bosch

Stránkování od začátku: / 14 

Řazení:
27.01.2016 - 12:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Co se týče zakládání nových záhonů, osvědčilo se mi pouhé zakrytí půdy na podzim fólií. To jsem samozřejmě obkoukal z netu stačí to na to aby pod tou fólií žily kolonie bakterií které do jara půdu prokypří takže když na jaře odděláš fólii stačí prohrábnout ploskořezem a můžeš sázet. Žádný rýč. Je to založeno vše jen na tom kypření, dodávání vzduchu. Ten živí mikroorganismy a ti jedou do hloubky takže stačí občas jen vždycky prohrábnout ten povrch a je to kypré nejmíň do 30cm. To už si zařizuje mikroklima půdy samo.
Hloubkové rytí nee.
https://www.youtube.com/watch/…

fokinův ploskořez
https://www.youtube.com/watch/…
27.01.2016 - 12:20 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Ahoj.
Přidám se se svými skromnými zkušenostmi neboť vidím že co člověk to úplně jiný přístup a zajímá mě vše co je spojeno s půdou růstem a rostlinami. Neboť jsou to naši životadárci. Postupně.
Co se týče živin domnívám se že je možná recyklace vlastních odpadů tak aby to vystačilo na sebezásobení i když momentálně taky kupuju(koňský).
Chce to zřídit promyšlené odpadní místo kam přijdou všechny zbytky nejen z kuchyně ale listí tráva drny odkvetlé rostliny natě atd. a prolívat onou směsí z žumpy. Prohazovat tak 1x za rok a jde to. Na zeleninu to stačí určitě na ovocnou zahradu musí se kompostovat tráva zpod stromů.
Viděl jsem super komposty jen z trávy prokládané vždy troškou hlíny z předchozího a fungovalo to. Jen je tam pak potřeba něco dodat jako vápno.
Například na splihlé trávě skvěle rostou dýně, stačí hromádka trávy nechat zahnít a do toho sazenice, ale až potom co zápar sníží teplotu jinak se násada spálí to se mi stalo loni. Je dobré to přikrýt teď prodávají takové černé fólie do ní střihneš díru jak na jahody pak to nevysychá a slimák to má horší se tam dostat.
Za dva roky kompost jedna báseň. Ale to očko bakterií potřebuje jde to pak líp. Recyklace vlastních odpadů se na to dost hodí je to tradiční postup a setkal jsem se s tím že toto využivají i novodobí permakuturníci po celém světě. Vlastně všude, ono to bez těch mikroorgaismů ani jinak nejde. Problém dnešní doby je že je nevyrábíme ale hubíme chemicky. Pak mi přijde zcela směšné když prodávají v baumaxu pytlík 2kg kravského hnoje v granulích za 70kč. Samozřejmě z konvenčního chovu takže s antibiotiky léčivy hormony a zbytky stravy té krávy což je pro půdu spíše jedovaté neboť čím je krmí..
Dvouletý kompost, krásně se sype v prstech ony ho ty bakterie dělají velmi kyprý je to celkem věda ale i zkušenost. Jenom se mi to nechce přehazovat tak špekuluju jak se tomu vyhnout je to namáhavé.

http://img19.rajce.idnes.cz/d1902/…

http://img19.rajce.idnes.cz/d1902/…
27.01.2016 - 23:07 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mikiduc
no já nechápu kde bereš slimáky pro ně v zimě :25:
27.01.2016 - 23:37 | Filtr
(Panna) mikiduc » Bosch
:61: :61: v zimě jí směs pro kachny, sušené kopřivy apod :4: tím se živí i když slimáci jsou :1:
28.01.2016 - 22:18 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Hloubkové rytí, výhledově plánuji zkusit i bezorebně, už pro srovnání. Ale musím říci, že hloubkové či dvojité rytí se mi fakticky osvědčilo v praxi, snad to nezakřiknu, ale výsledky jsou rok od roku lepší, aspoň co se česneku týče, byť k tomu mohou přispívat a jistě i přispívají i jiné faktory.

Obecně - pokud zapravím do půdy více hmoty, než odeberu, nezávisle na metodě by se přeci měla úrodnost půdy v průběhu let zvyšovat.

Hlavní výhodou dvojitého rytí je nepochybně nenáročnost (nikoliv po fyzické stránce:) a rychlost přípravy půdy. Máme opravdu hodně špatnou jílovitou půdu, spousta kamenů, prostě žádný zázrak a už po prvním zrytí se mi v poli, kde dříve byla několik let jen tráva na seno a dříve klasické chemické pole, podařilo vypěstovat česnek se solidními výsledky.

Záhony, kde řádím už několik let jsou též v dobrém stavu a práce s půdou je radost.

Další výhodou je nenáročnost na vnější vstupy, nemusím se starat o ty folie;), záhony po zpracování ještě pokrývám slámou, což snižuje trable s plevelem a odplevelování je to, co mi na práci v poli vadí zdaleka nejvíce :)

No a jak jsem již psal, jde o dlouholetý test, minimálně část záhonů chci takto udržovat aspoň deset let, abych měl nějaké dlouhodobé výstupy.

Nevýhody jsou mi samozřejmě známy a mám v plánu vyzkoušet to i bez, už pro ty chudáky mikroorganismy:) a nejen je, nicméně i tak vzhledem k půdám, kterými disponuji, asi bude třeba aspoň ta první kultivace a od rytí odstoupit postupně, no každopádně nejlepší je dělat pokusy a vyzkoušet vše možné...:)
28.01.2016 - 22:30 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ke kompostu...:) Nikdy jsem neobracel a nepřipadá mi, že by to něčemu nějak zásadně uškodilo, jasně, kompost není dokonalý, ale co to ušetří práce....:D

Ale jelikož v mém případě jde výhradně o lenost, dodám i nějaké jiné zdroje:

Pode Bretta Markhama stačí kompost vybudovat vrstevnatý, vždy po několika centimetrech měnit ingredience, sláma, hnůj, sláme, hnůj a podobně :)

Přímo Markham si to pořešil děrovanými plastovými trubkami zapíchnutými do kompostu pro zajištění větraní - jde o termofilický kompost.

Co se týče kompostování odpadů vlastní výroby, doporučuji:

http://humanurehandbook.com/

Ovšem další z věcí, co jsem zatím po pratické stránce nevyzkoušel, byť zacházení s odpady je zrovna jedna ze záležitostí, kde je hodně co zlepšovat.
29.01.2016 - 13:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Co se těch fólií týče. Loni jsem udělal zajímavou zkušenost. Zakrýval jsem rostlinky od začátku od semínek to textilií prodávají bílé a černé na zakrývání zeleniny i stromů.
http://www.folie-plachty.cz/files/…
je to průchozí pro vodu ale né úplně. Tudíž půda nevysychá což je zcela ideální řešení do suchých míst jak píše Anilah. V těch vedrech pak stačilo zalévat jednou za 3 dny člověk není vázán na to zůstat doma aby rostliny nezahynuly. Člověk si někdy rád vyjede na pár dní..
Rychlost růstu klíčení tak o 100proc +.
Jasně ta fólie není z přírodního matroše ale možná se dá sehnat i taková co je.
V každém případě od loňska zakrývám. Tne rozdíl za to stojí. V těch fakt velkých vedrech chrání před spálením. Propouští ale pořád ještě dostatečně slunko.

Trochu podobná věc, mulčuju políčka plevelem a posekanou trávou. Rovněž nevysychá a snižuje erozi a odplav živin zahřívá rostliny a přenos plísní se nepotvrdil naopak jahody si libují.
Starý zvyk od předků-vše plevat a políčko má být čisté bez plevele a pokypřená čistá hlína co lahodí oku tak to je u mně už přežitek. Ono to sice vypadá na první pohled že je tam všude bordel na záhonech ale ona ta půda jinak dýchá pod tím mulčem z trávy to žije.
Půda okolo rostlin nevysychá takže další tip pro Anilah. :29:
29.01.2016 - 13:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
já jsem právě taky nějaký velký rozdíl mezi obraceným a neobraceným kompostem nezaznamenal.
ale to může být tím že dávám dolů vždy klacíky a stonky suchých natí ono to pak má asi dole ty dva roky vzduch než to uhnije.
Třeba koňský hnůj stačí jenom vysypat na hromadu a nechat být. Čím starší tím lepší prý nejlepší je 7letý. Aby uhnila ty semínka co koňové sežerou jinak to klíčí v poli.
U mně naprosto nejlepší hnojivo.
31.01.2016 - 21:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Já právě místo fólie používám posekané seno a funguje to dobře. Pravda je, že zatím jsem to všechno testoval jen na česneku :)

Ono je to taky o plochách. Dovedu si představit fólie na pár desítkách metrů, ale stovky metrů, to už se mi moc nechce...:)

Jinak co se týče zahradničení v malém vypadá zajímavé taky "Square Foot Gardening". Taky bezorebné..:)

U nás to propaguje Kateřina Hodková.

http://www.laskominkyprokorinky.cz/…

Akorát tam už je hodně sporný ekologický přínos, tedy pokud se člověk drží přesně návodu a využívá rašelinu.

Čekat 7 let na uzrání koňského hnoje, na to nemám trpělivost :3: (a ani ten hnůj :( )

Nechal jsem si dovézt valník kravského hnoje a vyšlo mi s bídou na 290 m2 a mám pocit, že z mého hektaru tolik hmoty, kolik potřebuju, prostě nezískám, aspoň dokud nevyroste živý plot, či nějaké další stromy..
07.02.2016 - 12:21 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
tip na výsadbu.
velmi nenáročná vzdušná ředkev je to málo obvyklá plodina ale dává bohatou úrodu a chutné křupavé plody. Hodí se do salátů do číny do zeleninových směsí do polévek osmažit na másle atd.
semínka mám z gengelu a asi 5 let se už na poli drží většinou se vysemení sama takže semínka ani není zapotřebí na podzim sbírat.
http://gengel.cz/3382-redkev-krysi

a pár tipů na jedlé planě rostoucí rostliny.
http://duhovy-svet.blogspot.cz/2015…

vyšla taky květinová kuchařka taky dost zajímavé.
https://www.kosmas.cz/knihy/195623/…
07.02.2016 - 13:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » pine70
no já za pár dní seju salát do skleníku.
vloni co byl vyset v únoru krásně vzešel.
01.03.2016 - 15:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
zajímavý film.
Krátký umělecký dokument o přirozeném přístupu k životu a o kosení jako životním stylu. Petr Vido, Slovák žijící s rodinou uprostřed lesů v Kanadě, je hlavní propagátor návratu kosy do rukou lidí.
http://www.tarak.cz/zit-s-lehkosti-…
02.03.2016 - 22:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Já jsem začínal s https://www.kosmas.cz/knihy/122920/…

a http://knihy.abz.cz/prodej/…

Ta první je asi spíše pro zálesáky či preppery, ta druhá pro širší veřejnot.

Pravda je, že v praxi je to bída, zpočátku jsem něco zkoušel, ale přešlo mě to.

Ten internetový odkaz je super, fakt hodně podrobné.

Pro angličtináře je asi nedostižná:

http://www.pfaf.org/user/…

02.03.2016 - 22:21 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Kosení je super, ale přiznám se, že počáteční nadšení z toho, že s pořádnou rakouskou kosou ani nebudu potřebovat sekačku, mě po praktických pokusech poměrně rychle přešlo. :) Poslední kapkou bylo zlámané kosiště, no můžu si za to sám a určitě se ke kosení ještě vrátím, ale na větší plochy to moc nevidím, v současné době spíše jako nouzové řešení.
03.03.2016 - 00:00 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
já mám kosu na takové ty kouty kam se nedostanu sekačkou. zkouším ale přibírat pokaždé kousek ale taky nedám celých půl hektaru ručně to bych se ušarpou.
03.03.2016 - 10:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
zvažuju mulčovačku teď už dělají různé druhy dá se vybrat i když ta cena mně pořád odrazuje.
mám bubnovku perlu z mauntfildu je dobrá maká 10 let bez údržby jede jako kosa odhazuje na stranu ale musí se to shrabovat to je deocela zápřah když se ani neví co s tím.
mulč má jednu nevýhodu že to hnojení trávníku zničí květenu která tam přirozené roste, vznikne tak vlastně anglický trávník. to je travní monokultura. a mně se nechce zničit ty bylinky a kytičky co tam rostou.
takže 2x do roka poseču pokud na to mám sklidím na kompost nebo nechám zahnít.
co s trávou to je velké dilema. kosa je super ale jako relax když nemusíš, při ranní rose atd. ale to už chce mít pak i dobytek ovce nebo něco co to sežere. když nemám zvířata což nechci tak stráva-problém. roste a roste.
03.03.2016 - 22:14 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Posekanou trávu hodím na hromadu a nechám kompostovat, je to teda dlouhodobý proces, ale známí na vsi to takto dělají a po třech letech je prý i bez nějaké další práce z nahromaděné trávy super kompost. Pravda, já to mám dost na slunci, takže uvidíme, jestli se to osvědčí, ale proč to nezkusit? ;) Jedna hromada mi zabírá maximálně kolem 20 m2. No a část posekané trávy využívám po vyschnutí a shrabání v průběhu roku na pokrývání záhonů. Odhaduju, že jedno posekání 1000 m2 by mohlo stačit na 100 m2, ale je to fakt hodně hrubý odhad. :)
03.03.2016 - 23:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
to dělám, ale hrabat kupkovat a svážet a to celé dokopce.
to se mi fakt dneska už nechce když nemusím. tak asi pokročím v perma o kousek dále a nechám to tak. pozvu tam asi srny z lesa a nechám je to žrát. stromky obalím rákosem a je to. buš. pro brouky.
16.03.2016 - 23:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
tak tohle je jiná takhle pořádně vyhnojit záhon přikrýt hlínou a na to sadit.
http://us3.campaign-archive2.com//…

a letos samozřejmě sazení s maria thun výsevními dny.
podle menstruačního kalendáře přírody. :4:
http://www.amazon.co.uk/Mit-Mond-du…
20.03.2016 - 12:27 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Letos už musím trochu nakročit podobným směrem. :) Dvojité rytí je super jako prvotní metoda na zakládání záhonů, ale na dlouhodobé udržování je to fakt náročné a navíc s těmi mikroorganismy je to pravda...
27.04.2016 - 12:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
meerkohl, naprostá špička. kapusta/zelí bez péće stačí jenom trošku přihnojit je to trvalka.
už z ní beru lupeňe jsou křehké a velmi chutné.
jinak kromě šnitlíku zatím venku vlastního nic neroste.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
03.07.2016 - 13:59 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
https://cs.wikipedia.org/wiki/…

To je ono?

To nevypadá špatně.

Dnes se musím pochlubit rozkvetlou lípou.

Fascinující samozřejmě není to, že lípa kvete, ale to, že mi rozkvetla už letos, přitom sázena byla v roce 2011.

Bádal jsem docela dlouho a podle zjištění lípa rokvétá nejméně po 15 letech. :1:



K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
04.07.2016 - 17:37 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
jo to je on. chuť výborná křehoučký dá se jíst jen tak po lupeňech.

lipku mi ožraly svinské srnky hned poté co jsem sundal ochranný obal na jaře myslel jsem že už daj pokoj ale ohlodali kmen přesto že všude okolo žrádla plno. snad ještě přežije.
05.07.2016 - 20:55 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
To bude chtít vyzkoušet.

S těmi zvířaty jsou trable, letos jsem to zatím vyřešil tak, že jsem kmínek (u stromů volně na louce) obalil starými novinami a zatím to funguje.

Už jsem tedy koupil i oplocenku (jen kolem stromků), ale zatím jsem se nedonutil k instalaci.
05.07.2016 - 23:03 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
jsou to takové ty plastové pásky za 30kč kus jen se nasadí instalace trvá asi 5 sekund.
já používám ale králičí pletivo protože jsem slyšel že prý zvěř nejde když ucítí železo a to je z toho pletiva cítit. zatím fakt ani neokusují listy když vyčuhují z toho pletiva nějak mají respekt. ale jak se sundá les je tady kousek hned v noci to objeví jako kdyby hlídkovali.
a kmínek má dýchat. takže nic přiléhavého.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »