O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Bosch

Stránkování od začátku: / 14 

Řazení:
19.05.2017 - 17:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
tak mně zrovna křen kvete.
pozor na to substrát na předpěstování není totéž co výsevní.
je zapotřebí mít ten výsevní. když se utvoří rostlinky je pak dobré přesadit do toho druhého. aspoň myslím že nějak tak to je. letos jsem to podcenil a nic. výsledek tristní.
19.05.2017 - 22:58 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No jo, ale kdyby to bylo o substrátu, mělo by to vadit všemu, ne?

Přitom cukety vyklíčily v pohodě, rajčata relativně přijatelně a dýně špatně. Ačokča taky ok, i když už mám jednu ztrátu.

Zvlášť ten kontrast dýní a cuket je zajímavý - obojí jsou příbuzné rostliny s podobnými nároky na půdu a podmínky klíčení.
21.05.2017 - 18:46 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
No myslím že každé semínka mají jiné nároky některým to nevadí ale udělal jsem tu zkušenost že když vezmu výsevní substrát tak vylezou vždy. Málokdy se "zadaří" že nic to by už musely být vadné semínka ale když jsou z obchodu s datem neprošlým není boha...
Pak je zarazí jen nízká teplota a zaschnutí
U mně je z byli nejdůležitější koriandr.
26.06.2017 - 17:56 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Sadíš někde na jihu v teplém pásmu?
26.06.2017 - 18:06 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Letošní kamčatská borůvka šílený obsah céček sklízel jsem před 14 dny.
Už asi budou v lese pokud nejsou tak velmi brzy..a letos jsem jich viděl na keřích v lese husto..
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
26.06.2017 - 19:30 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Kdepak, všechno u nás v ŽH. :) Určitě bych pro ně našel i výslunnější místo.
26.06.2017 - 19:33 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Zimolez mě letos také příjemně překvapil, ale přiznám se, že jsem většinu nechal ptákům, nějak se mi už s tím moc nechce sbírat. Příliš časově náročné vzhledem k celkovému výnosu. :) Teď už je u nás doba rybízová a za chvíli začne doba rakytníková, takže vitámínu bude víc než dost.
26.06.2017 - 19:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak rakytník je pro mně nestravitelný. Ta trpkost..
Ale rybíz a ostružina..
26.06.2017 - 20:09 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ono je to hodně o odrůdách, dají se sehnat i sladší.

Např:

https://eshop.rakytnik.com/katalog/…

Mé rakytníky už jsou docela letitá záležitost, takže mám kyselejší verze, ale i mezi nimi některé nejsou až tak kyselé. Třeba sluníčko.
26.06.2017 - 23:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Aha dík. Tak to já mám jistě tu nejtrpčí.
Rád bych věděl co myslí tím slovem sladké. Než objednám. Jestli tím sladké míní sladké. Né minisladké. V souvislosti s rakytníkem se mi kříví huba neumím si sladkou u toho keře vůbec představit.
26.06.2017 - 23:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Vypadaj slušně. Mně loňský česnek už šeptá. A co ty prasečí ocásky vylamuješ?
26.06.2017 - 23:16 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Muchovníky jsou sladké jako rozinky. Paráda. Myslím že se jim i říká rozinkovník.
Mám několik odrůd. Začínají teprvá plodit.
Výborná je i moruše. Taky velmi sladká. Ta ale pak vyroste ve velký strom. Je potřeba mít prostor. Divné že takové skvosty se moc dneska nesadí. Byla to dříve dost rozšířená plodina.
26.06.2017 - 23:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Normální kompost stačí ne? Ne na semínka předpěstování ale na sázení rostlinek už jo.
Plevel humus bordel odpadky bio promíchat s trávou prolívat tamtím z žumpy a stačí ne? Nač je dobrý substrát? Na předpěstování stačí koupit sáček pár litrů za babku je to jednou za rok.
27.06.2017 - 00:30 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
No jo moruše jsou taky hrozně dobré, znám to teda jen sušené z obchodu. O tom vážně pouvažuju, místa je víc než dost. My zasadili ginkgo, z toho sice žádné plody, ale zase listy jsou údajně proti senilitě a to jednou přijde vhod :D
27.06.2017 - 01:10 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Jo ty listy by se šikly.
27.06.2017 - 08:47 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No jo, u rakytníku člověk nikdy neví. :)

K česneku - výhonky odlamuju, ale vždycky spoustu přehlídnu.

Na druhou stranu, argument pro neodlamování:

http://www.potravinovezahrady.cz/ma…

Taky jsem něco řešil kompostem, dříve skončil kompost v záhonech, teď mám naštěstí zdroj hnoje (doufám, že stále ještě ), ale na to předpěstování jsem používal kupovaný a i tomu bych se rád vyhnul. Pamatuju, když jsem prvním rokem zkoušel dýně, bral jsem to všechno jen z hlíny z krtin a taky to fungovalo, ale ta pohodlnost je hrozná věc.

Jenže když chci pěstovat ve větším měřítku, stojí za to, zamyslet se, jak si poradit sám.

Moruše - další adept do zahrady. Chtěl bych vyzkoušet ještě pár tomelů, asi i jeden či dva kousky muďoulu, zkusmo i mandloně a možná nějaké odolnější meruňky. No když přidám i moruše, pomalu abych začal uvažovat o přikoupení pozemků. :) Pokud teda nechci postupně odepisovat pracně založené zeleninové záhony a to fakt nechci. Je pravda, že všechno se asi nechytne, takže nějaké místo by se zase mohlo uvolnit, ale i tak se to všechno řádně zaplňuje.

No a ty sladší rakytníky by asi taky stály za hřích, o dalších muchovnících ani nemluvě. :) Naštěstí aspoň tohle se dá nacpat skoro všude, třeba do živého plotu.
27.06.2017 - 10:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Já myslím že to jsou původní druhý, mišpule, moruše, muchovník..
Nebo třeba jedlý kaštan.
Já jsem zatížený na to co se dá jíst.
U té moruše, viděl jsem tady kousek obrovský strom. A když plodí padaj ty nacucané kidky dolů a zasviní vše včetně košil aut a všeho na co spadnou už nevypereš. Tak to chce trošku distanc. Do rohu zahrady nebo někam kde to nevadí.
Ale ta chuť stojí zato.
30.06.2017 - 12:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Sivá
Jako živý plot se hodí například kamčatské borůvky dělají menší keře a na jaře dobře plodí včely je opylují velmi brzy po výletu z úlů na jaře.
Dobré jsou ryktníky, dřišťál, pak mám dobrou zkušenost s habry jsou to listnáče ale musí se už upravovat stříhat do plotu jinak rostou velmi vysoko. Pak mezi do toho přírodního plotu sem tam stromy ať to není jen val z nízkokeřů vypadá to lépe a přirozeněji. Osvědčila se švestka i trnky a hruška.
Pak například dřín, dají se pořídit ruské kultivary jedlé a sladké.
Jeřabina muchovník liska vše se do plutů hodí ale je to už vyšší než člověk, dobrý je i bez. Ostružina žádá podporu ale dokáže tvořit i samostatné trsy jenže se stěhuje, je lepší pak brát jen druhy s pevnými tvrdými pruty co nepoléhají.
Pak mně napadá ještě i šeřík.
Takový plot asi 120m jsem založil na místě kde dříve byla monokultura z tújí ty jsou jedovaté a do našich končin se vůbec nehodí. Bylo tam jakoby u nich mrtvo. Biodiverzita je neskutečně osvěžující. V každé roční i denní době, to v tom plotu žije.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
30.06.2017 - 12:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
A výborná je i šípková růže v německu ji sázejí kolem dálnic jmenuje se proto autobahnrose je velmi robustní plodí krásné velké kulaté šípky na čaj a hezky kvete.
Netrpí nemocemi do plotů ideální ale roste i jako solitér.
Růží šipkových mám několik druhů né všechny ale tvoří hustý plot. Ty divoké jsou řídké včely by je podlétly.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
30.06.2017 - 12:56 | Filtr
(Býk) Sivá » Bosch
Děkuji moc za radu, máte to krásné :4: dá se ta růže běžně koupit?je vhodné teď ty keře vysazovat, nebo lépe na podzim, tady je dost zima jsme v 650m.n.m díky :17:
30.06.2017 - 17:20 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Sivá
Já jsem v 450 3.horské pásmo. Ty růže je robusta měla by tam růst dobře. Je kupovaná ze zahradnictví. Zkusím se kouknout jak se jmenovala přesněji. Ano krajina je tady hezká. V naší zemi je docela dost hezkých míst pro mně je nejkrásnější vysočina.
Vysazovat je asi lepší na podzim je větší výběr a lépe se chytnou. Ty zelené stěny působí hodně jako větrolamy půda pak tolik nevysychá. Drží se v tom ptáci ti žerou hmyz což dělá větší rovnováhu.
30.06.2017 - 19:23 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Sivá
Tohle je ona. Rosa rugosa. Růže svraskalá. Do -45 v pohodé. Pochází z ruska. :-)
Super je že kvete od června do srpna.

https://www.prodejrostlin.cz/rostli…

http://www.havlis.cz/karta.php/…
30.06.2017 - 23:30 | Filtr
(Býk) Sivá » Bosch
Děkuji moc za informace, tak tu růži znám měli jsme s dědečkem v Třebíči zahradnictví a poměrně často jsme ji vysazovali,krásně voní, jen jsem si myslela, že ty šipky jsou okrasné. :4:
30.06.2017 - 23:42 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Sivá
Není zač. Já je ještě nezkoušel na čaj ale je asi na čase. :-)
Daj se z toho dělat dobré marmelády i omáčky.
01.07.2017 - 12:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Krása, těším se, až bude snad za 5 let podobně vzrostlý plůtek i u nás. :)
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »