O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Bosch

Stránkování od začátku: / 14 

Řazení:
15.02.2019 - 22:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Odbornice na lesnictví průmysl zemědělství a především politiku obzvláště tu imigrační v tom má opět své černé jasno. :117:
...a i proto bych byl nerad kdybychom se vydali ruskou nebo čínskou cestou
hedvábná stezka je plán jak nás zavléct do otroctví :3:

https://tn.nova.cz/clanek/…

https://ekolist.cz/cz/…
16.02.2019 - 20:45 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Buh je tlak
žita můžeš dávat jen max 50 proc je tam málo cukru a nevyjde to
zbytek pšenice a je celkem jedno zda špalda kamut nebo starndard
jde o obsah sacharidů tedy poměr cukr/vláknina
žito má hodně vlákniny a nekyne
žitné chleby nejsou nikdy samotné žito ale jen část
já peču jen bezlepkové chleby a tam je zapotřebí dost přesně nastavit kvasnice teplotu a směs bo bezlepkové obilniny jsou taky samá vláknina
přidávám tapioku nebo guarovou gumu aby to právě lepilo jinak se to pak rozpadá
parádní chleba je z kamutu jeho lepek se snáší docela dobře a má tkovou mandlovou chuť
16.02.2019 - 21:39 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Magdalena Beranová tvrdí v Jídle a pití v pravěku a ve středověku, že pšenice je v tom nevinně a hlavní je způsob zpracování zrna.

Jelikož si u sebe nejsem vědom žádných zdravotních omezení, těžko hodnotit.

Každopádně celozrnná pšenice, kterou beru ze mlýna, má deklarovaný obsah vlákniny 9 gramů na 100 gramů, což je sice méně než 12 gramů u mouky žitné, ale zas tak hrozné to není. :)
16.02.2019 - 23:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Hrozné to není ale je to dost na to aby to ovlivnilo kynutí a výsledek pečení
například o antinutričních látkách v obilninách mluví už tisíc let starý spis čínských císařských lékařů,.. nejde tedy zdaleka jen o lepek co způsobuje u obilnin zdravotní potíže dle různých individuálních ale i kolektivních nastavení organismu což je podmíněno mnoha faktory
způsob mletí zrna jistě nazajistí celiakovi jeho stravitelnost
bílou mouku považují indové za tamasickou
starší od mletí jak týden za jedovatou
ovesné vločky starší než týden nebo tak nějak se nesmí dávat koním neb by se otrávili
člověk do sebe nacpe všechno aniž by přemýšlel nad důsledky
hlavní hledisko je uspokojení chuti
18.02.2019 - 10:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Bílou mouku se právě snažím odbourat, proto také mimo jiné domácí pečivo. :)

V minulosti se pojídal chléb v obrovských množstvích, až mě to zarazilo, když jsem se dočetl, že dávka na osobu byla 1 kg, ale i více, chleba na den a civilizační choroby nekvetly.

Co se týče vloček jsem žádné negativní účinky nedohledal. Předpokládám, že pojídání v nadměrném množstí bude mít svá úskalí, stejně jako jakákoliv jednostranná strava, ale na pravidelném zařazení do jídelníčku ať už k snídani nebo občas i jako součást jiného jídla, nic špatného nevidím. :)
18.02.2019 - 14:16 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Na vločkách není nic špatného, jenom na starých vločkách.
Proto se vyrábějí vločkovače. Můžeš si vločky doma udělat vždycky čerstvé. A to nejen ovesné.
Bílá mouka tzv A00 mně osobně nepřijde o nic moc horší než hrubě mletá nebo celozrnná což je zrno se slupkou. Je jen kvalitativně jiná ale..
Někomu může dokonce i více vyhovovat a to i po zdravotní stránce, například když bys měl syndrom dráždivého střeva pak ti vláknina dělat dobře nebude.
A co se týče toho jak se dříve jedlo, problém není jen v tom co sníme.
Zásadní je zda se přes den hýbeme a jak moc na čerstvém vzduchu.
Pokud lidé dříve pracovali na poli od nevidím do nevidím pak je prakticky jedno co snědli protože strávili úplně všechno.
Když sedíš 8h v kanclu a nehýbeš se máš problém ať sníš jak zdravou stravu chceš to prostě nevymyslíš aby to pak fungovalo stravou.
Sportovci do sebe rvou jednoduché cukry a hodně jedí "nezdravě" protože v jejich jídelníčku jde o kalorický příjem ten aby byl velký nemůžou přijímat moc tzv zdravých věcí ale právě bílá pečiva buchty atd vysocekalorické nápoje..
Problém jim nastává když se sportem skončí a neracionalizují stavu, protože přestanou odbourávat škodliviny potem a často brzy končí s nemocemi.
No a jev sám o sobě je střídmost. To jde úplně proti současnému trendu kupuj žer přežer se prase. Kdo dneska ještě jí střídmě.
28.02.2019 - 17:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Kupoval jsem ze sasova bylo dobré. I když dost drahé. Dneska už to neřeším.
On v tom až takový rozdíl není. Jsem přesvědčený že i maso z polska je dobré má výbornou kvalitu.
Zpravidla i chutnější než naše, i když v rámci evropského trhu je pro konečného zákazníka stěží rozeznatelné odkud je, z irska německa francie polska vše se to míchá a převáží v rámci nákupů na burze country of origin na talíři nepoznáš.
Poláci mají zpravidla lepší potraviny stačí si zajet ne jejich trh. Hlavně jsou o dost levnější.
Ta aféra to jsou babišovy nezodpovědné tahy. Maso se salmonelou dovezl ve skutečnosti agrofert.
28.02.2019 - 18:13 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Máme v sousední vsi minimlékárnu, kam jezdím pro mléko a další mléčné výrobky.

Minulý týden jsem se s ním docela zakecal a v podstatě potvrdil, že aféra s polským masem je jen taková drobnost. Dějí se tu mnohem horší věci.

Třeba dovoz západního odpadu - na západě mají strategické zásoby masa, které se x let drží zamražené, když už je to příliš staré, vyveze se to na východ a šup s tím do výroby. To samé se děje i u nás.

Známý toho sedláka má 100 hektarů někde v Polabí, pěstuje obilí, bez organických hnojiv a neuživí ho to, musí to mít jen jako vedlejšák při zaměstnání. Stříká 15x za rok. Bez dotací by byli úplně v háji.

V minimlékarně nemají bioprodukci, ale třeba pšenici stříkají jen jednou za rok, což je dost podstatný rozdíl a výnosy mají stejné nebo vyšší, navíc vystačí s poloviční plochou a uživí je to.
29.06.2019 - 14:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
A nepremnozuju se?
U mne je docela invazivni pomaha jen dusledne vytrhavani s koreny.
Je z nich perfektni jaucha.
Ty seminka jsem uz taky zkousel. Chutove nic moc.
Spatny napad je asi koprivu kompostovat pak se to rozleze fsude. :4:
30.06.2019 - 18:07 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Samozřejmě. :) Ale vedle jiných plevelů je ještě zlatá. :)
13.07.2019 - 22:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Co cesnek uz mas vytazeny?
Ja myslim ze uz bude.
13.07.2019 - 22:51 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Letos už od 30.6. :) Ještě mi zbývají některé mohutnější exempláře, které jsem z důvodu většího počtu zelených listů a velikosti rostliny nechal dozrát a nějaké ty vedlejší záhony s většinově neodlámanými pacibulkami a česneky, které přežívaly v zemi z předchozí sklizně, ale většina už bude skoro usušená. :)
13.07.2019 - 22:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak ja vytahnu v tydnu dam na experta. Uz vidim ze dale neporoste. Vypada dobre. Zato cibule - letos naprosta mizerie.
Taky svestky zadne, nebyly ani tresne.
14.07.2019 - 08:08 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
Ale opet zimolez prekvapil, pak i
moruse a rybiz. Ostruzina vypada ze zaschne. Zato letos mimoradne kvetly ruze.
16.07.2019 - 17:14 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Letos cibule super, jako dlouho ne, česnek jako obvykle, část super,část mizérie, letos posílno únorově/březnovou výsadbou cca poloviny porostu. Jsem zvědavý na srovnání s předchozími lety.
16.07.2019 - 17:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Růže kvetly opravdu úžasně. Živý plot se mi pozvolna zapojuje do jednolitosti (až na uměle vzniklé mezery) a bylo fajn pozorovat, jak se to v průběhu vegetace mění. :)

Nejprve trnky, pak hlohy a nakonec růže. :)
16.07.2019 - 22:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
tak mně čeká založit ještě jeden asi 50 metrový živý plot
trnky by byly fajn ty ještě nemám, lísky ano ale to už není plot to je výbuch zabere to šíleně místa do prostoru, ten hloh je dobrý není tak velký chce to něco co roste jako ten dřišťál a divoká růže ony to dají taky do těch dvou metrů
ale ono je to podmok zkoušel jsem vrby ale nechytly se mi tam
kultivace krajiny jde tady přes neustálé neúspěchy a sem tam se něco chytí čemu se fakt daří
16.07.2019 - 23:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Lísku mám v plotě taky, ale dostávají neskutečně zahulit právě od zvěře. Nevím, jestli to více likvidují zajíci či srnky, ale na lískách si opravdu dávají záležet, holt jak to nemá trny, je to bída. :)

O dřišťálech jsem původně také přemýšlel, ale nakonec, už si ani nejsem jistý proč, jsem to nechal jen čtyřdruhové s dvoudruhovým základem z trnek a šípků.

I hlohy, přes trnitost, dostávají zabrat, takže trnka a růže jsou jediné, které to v zásadě zvládají bez velkých problémů. :)

Fotografie z jara, po odkvětu pampelišek. :)

Lepší rozlišení:

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
16.07.2019 - 23:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
taky máš svah, mně kupodivu žerou hlavně jeden druh růže trnité divoké takže už 5 let skomírají
na lísky šly jen když byly malé pidi proutky teď když jsou větší tak vůbec
to máš nějak vymyšlené aby byly jen 4 druhy? dal jsem tam i jedlé ruské dříny ale ty právě žerou jakmile se objeví skulinka v pletivu kterým je chráním
tady srnky požerou i listí co je pro ně za normálních okolností jedovaté jsou drzé promenádují se klidné i před psem
16.07.2019 - 23:43 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Vybíral jsem, aby to bylo původní, mělo to trny, právě kvůli zvěři a odolné vůči suchu a výška kolem 4-6 metrů. Dnes bych asi volil i něco vyššího. Už tenkrát jsem zvažoval něco do deseti metrů, ale nakonec jsem zůstal při zemi.

Mám pocit, že kombinace líska a hloh byla trochu z nouze ctnost. Když jsem prováděl objednávku, už měli z velké části vyprodáno. :) Trnky a šípky byly kupované v quickpotech - 300 a 300 kusů a pak 100 hlohů a 50 lísek (ještě, že je všechno archivované v mailu :) )

Sázeli jsme to s mamkou kolem poloviny dubna 2013 a tenkrát byla asi klika na celkem vlhký rok, i když v době výsadby bylo vedro, to si pamatuji.

Jo srnky jsou nezmaři. U nás to mají jednodušší ještě v tom, že sousední polovina sadu je skoro divočina, takže mám podezření, že pokud tam přímo nesídlí, je to pro ně minimálně místní základna, odkud vyráží páchat neplechu. :)
16.07.2019 - 23:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
No právě ony přespávají ve vysoké trávě takže když ji kosím 2x do roka tak tam normálně sídlí. Kromě toho že si tam udělali hnízda i zajíci. Najdeš tam hromadu asi půlmetrovou hlíny, hnízdiště. V trávě vyležené kola.
Dobré jsou ostružiny divoké ale ty expandují migrují a jsou nízké. Ale někdy i chutné.
17.07.2019 - 21:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Znáš nasraného zahrádkáře?
30.07.2019 - 23:10 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Někdy to zahrada nestačí vyvážit, zvlášť se špatnými výsledky :)

Ačkoliv jsem díky zahradě převážně pozitivně naladěn, letošní řádění mandelinek nebylo nic, co by mi dělalo radost. :)
30.07.2019 - 23:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Mandelinky jsou vyslanci nebes, aby tě naučili dbění. A mít rád nepřítele. :-)
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »