O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Deam

Stránkování od začátku: / 18 

Řazení:
21.09.2017 - 18:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
hokaida stačí taky 2 rostliny když jsou v dobré půdě dají každá i 5 kousků jako mediciňbál
česneku tak spočetl jsem na 3m kwadratowe taky bohatě stačí a totéž cibule a ostatní jako řepa mrkev a další dohromady je to pak nakonec vždy plocha o velikosti fotbalového stadiónu bo jak se člověk na jaře vzbudí neví kde přestat podle mně to dělá stoupající slunce na ekliptice.
07.10.2017 - 13:37 | Filtr
(Býk) Deam
Jedno ze zemědělských náčiní, které bych si do budoucna (blízkého) rád pořídil na usnadnění ručních prací. V připravených záhonech to může nahradit rytí.

Ideální do lehčí půdy, nicméně některé záhony jedu u nás už tak dlouho, že si myslím, že se to snese i v ŽH. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/…

https://www.youtube.com/watch/…

Plánek:

https://www.motherearthnews.com/diy…

Podle wiki se takto dají zpracovávat rozlohy až do 8 000 m2, což už je dostačující pro komerční produkci zeleniny.

Pro němčináře:

http://www.bioenergetisches-gaertnern.at/…
YouTube
14.11.2017 - 20:21 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
dej pak vědět jak jsi pořídil
já jsem konzerva
dám na fokinův ploskořez
ukrainci jsou v zelinářství naprosté jedničky

a co česnek už máš v zemi?

https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
18.11.2017 - 16:58 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Njn, ploskořez, to je "klasika" :) Ohledně širokých vidlí či U-baru, nebo co to vlastně bude, určitě napíšu, jak budou praktické zkušenosti.

Česnek byl dnes dosázen - tedy aspoň klíčové odrůdy v klíčové velikosti.

Po zkušenostech s loňským a vlastně i předloňským rokem se konečně soustředím na fungující odrůdy a více péče jim věnovaným. To druhé je zatím ve fázi předsevzetí. ;)

Takže Havel s Havranem cca 10 207 stroužků z 86 kg sadby (95 kg před stroužkováním). Zítra zkusím ještě probrat zbytky, třeba z toho ještě pár kilo použitelného Havla vydyndám, také snad ještě nějaký Bjetin pro žlučníkáře a pak provést hodně důkladnou selekci u ostatních odrůd a největší stroužky zkusit zasadit už jen v malém množství, max do 5 kg, spíše méně.

Uvidíme, co to udělá příští rok při sklizni.
18.11.2017 - 18:23 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
mám dojem že pozdní sázení je pro výnosy lepší
konec listopadu nejlepší
ale není to podložené dlouhodobějším pozorováním jen krátkodobým, 3 letým
18.11.2017 - 18:35 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Většinou sázím od konce října do konce listopadu, dle aktuálních časových a klimatických podmínek. Když pominu jarní výsadbu, nejpozději o Vánocích, a ty výsledky mám stále cca stejné. Když proberu ty další odrůdy a nasadím jen největší stroužky, třeba zjistím, že odrůda opravdu nehraje až takovou roli, ale hlavně jde o ty stroužky. Ledacos naznačuje z toho hlediska, že mi vlastně všechny odrůdy dokázaly vytvořit solidní cibule a tím, že jedu už posledních pár let na průměrnou váhu a nedělám si z pohodlnosti a časových důvodů váhové kategorie, tak se v tom ty menší ztratí.

Opět něco, v čem by stálo za to pokračovat aspoň u jednoho menšího záhonku, jen se k tomu dokopat. :) Jeden rok jsem si s tím takto pohrál, ale fakt to byla piplačka.

Dodatek:

Teď budu trochu opakovat, co jsem již napsal na blogu a možná i tady...

Nicméně mohu z vlastních zkušeností, že sázení příliš velkých stroužků není zrovna výhodné - při průměrné váze 10,37 gramů mi vyrostly sice největší cibule o váze 33,24 gramů, ale ten rozdíl není s ohledem na velkou spotřebu cibulí tak závratný, aby to bylo k použití jinak, než z důvodů nedostatku sadby. Aspoň zatím to tak vychází.

Havran o průměrné váze 7,36 gramů mi udělal cibule o váze 28,36 gramů.

A Havel o váze 8,7 gramů cibule o váze 30,24.

Bjetin o váze 5,32! gramů dokonce cibule o váze 38,34 gramů.

Tzn, méně je opravdu někdy více. :)

Podle Rona Engelanda je ideální váha stroužků na sadbu mezi 6 - 9 gramy, 5 gramů je hraničních, a fakt to vypadá, že něco na tom bude. On se řídí při hodnocení ještě šířkou podpučí a tohle už je na mě příliš...:)

03.12.2017 - 02:39 | Filtr
(Býk) Deam
Také něco k otázce životního prostředí a udržitelnosti současného systému:

http://denikreferendum.cz/clanek/…

Podotýkám, že příliš neskáču na klíčovost role člověka v otázce globálních změn klimatu, oteplování nebo jaký termín je zrovna nejpopulárnější.

Jenže člověkem způsobená devastace životního prostředí je zřejmá.

A teze o konečnosti zdrojů na konečné planetě jsou v současnosti nezpochybnitelné, mohla by to zvrátit jen nějaká opravdu zásadní technologická revoluce. S ohledem na růst populace pravděpodobně jen na čas, pokud tedy lidstvo nebude schopno expandovat ve větším měřítku mimo hranice Země.
23.12.2017 - 20:05 | Filtr
(Býk) Deam
Něco pozitivního - přednáška o agrolesnictví:

http://www.akademiesobestacnosti.cz/…

Český spolek pro agrolesnictví:

http://agrolesnictvi.cz/
25.12.2017 - 11:04 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
A ještě něco - rekultivace po dolech v severních Čechách

https://zpravy.idnes.cz/rekultivace…
26.12.2017 - 10:48 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Úžasný vynález. :) Pořídil jsem si ho v pravý čas, málem jsem začal propadat depresím z vlastní zemědělské nedostatečnosti, ale myslím, že tohle a ještě pár radůstek, které si chystám pořídit, mě minimálně na několik dalších sezón zachrání. :)

Klasicky dvojitým rytím jsem dokázal obhospodařit maximálně 5-6 m2 za hodinu v už zpracované půdě.

Tento nástroj mi umožnil obrýt cca 15 m2 za cca 20 minut, šlo by to i rychleji, zatím jsem to nebral jako závod. :)

I když je to masivní kovářský výrobek, práce s ním je fyzicky nenáročná, ani lidé křehčí konstituce se nemají čeho obávat. Ale i tak se při práci zahřejete. :)

Dvojité rytí to sice nahradit nemůže, ale na údržbu už hotových a udržovaných záhonů ideální. A ani zakládání nových záhonů takto není nemožné.

Snad to nezakřiknu, ale za dobu, co zahradničím, to vypadá jako nejlepší investice mého života. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
06.01.2018 - 17:23 | Filtr
(Býk) Deam
Přikládám fotografii rozříznuté dýně Sweet Meat Oregon Homestead.

Zatím ochutnáno za syrova - výborná, karotková chuť.

Upečená dle návodu - cca 2 hodiny při 180 °C - krásně slaďoučká.

Polévka - skvostné! :)

A ještě mě dnes čeká dýňová roláda, už předem očekávám kulinářský zážitek. :) Dodatek: Ano, zážitek. :)

Výhodou této dýně je, že vydrží při pokojové teplotě údajně až 10 měsíců. Tedy sklizeno v říjnu, vydrží do července. Lze tak krásně překlenout nedostatek čerstvé zeleniny v době zimy a jara.

Zůstala mi ještě jedna větší a jedna malá a minimálně tu jednu chci vyzkoušet udržet aspoň do jara. V každém případě tuto sezónu budu pěstovat ve větším, ať jsou pořádné zásoby na zimu a není třeba šetřit. :) Zkusím to zařídit i tak, abych měl čisté osivo, no uvidíme.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
13.01.2018 - 14:24 | Filtr
(Býk) Deam
Pěkná přednáška, stojí za shlédnutí.:

http://www.tarak.cz/hospodarem-v-kr…
14.01.2018 - 08:17 | Filtr
(Býk) Deam
A další přednáška:

6 způsobů, jak mohou houby zachránit svět, je to s českými titulky, stručné a opravdu působivé.

https://www.ted.com/talks/…
28.01.2018 - 16:06 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Díky. :)

Využil jsem volnějšího období a pro zájemce dávám seznam zajímavých hub, mnohé s léčivými účinky, právě na základě četby autorovy knihy:

http://zeleznohorsko.blogspot.cz/20…

Pokud by někdo dokázal potvrdit či vyvrátit, že vyfotografovaný exemplář je
Outkovka pestrá, budu rád.
28.01.2018 - 19:48 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Na kolik tě ta věc přišla a mají i užší varianty?
Mně by stačilo tak max 50cm šířky.
28.01.2018 - 20:07 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Podrobnosti zde, má varianta vyšla s dopravou na 5600.:

https://www.plaisible.com/materiel/…

Varinty jsou od tří do devíti zubů, rozestup mezi zuby je 11 cm.

Asi by nebyl problém, nechat si to zbastlit od někoho tady a nejspíš výrazně levněji, mě ale zaujalo to provedení.
28.01.2018 - 20:16 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Mně z toho vyplynulo, že se o několik řádů snížil obsah škodlivin v té hromadě odpadu. Ale jestli to bylo dost na to, aby se ty houby mohly jíst a nebo jestli ty škodliviny do sebe vtáhly částečně plodnice, to fakt netuším. Momentálně to mám rozečtené, tak uvidím, jaké budou podrobnosti.
29.01.2018 - 06:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak to je asi nějaká golden edition. V každém případě super podnikatelský plán pro zámečníka. Já dávám na půdu zakrytí, nejlépe důlní pás, pak na jaře je to tak kypré že můžeš rovnou sadit- mikroorganismy to řeší samy.
Dal jsem i obyč fólii proti plevelu ale není to tak účinné chce to něco co tu půdu zahřeje něco hrubšího.
29.01.2018 - 20:56 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
hele jde to ještě jednodušeji
navršíš hromadu takový násep a pak do toho přímo sadíš
normandie, permakultur pur, k uzavřenému oběhu a úplné dokonalosti je dobré domácí zvířata ovce prase slepice..přesně to samé říká i fukuoka a sepp holzer
výtěžek 55 eur z m2 to je slušné
takové políčko vyzkouším v tom videu vysvětluje výhody, bohaté zakořenění biodiverzita skrze kořenový bal déšť nevyplavuje živiny..
https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
01.02.2018 - 22:27 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Po přečtení - houby, které se živily ropou v sobě neměly žádné detekovatelné zbytky ropných produktů, takže to dokázaly vyčistit opravdu dobře, u konkrétního případu ale nebyl dělán test na přítomnost těžkých kovů a tam už je to horší.

Houby, zvláště některé druhy, je hromadí, takže z rizikových míst raději nebrat.

V tabulce na str. 100 u Mycelium Running je zmíněn arsen, kadmium, cesium, olovo, rtuť a měď a některé druhy akumulují do plodnic těžké kovy mnohonásobně oproti okolnímu prostředí.

Třeba hřib smrkový je výborný akumulátor rtuti (250x) a kadmia (10x).

Takže z hlediska čištění od těžkých kovů to má výborný smysl, ale na jídlo to nebude. :)
01.02.2018 - 22:33 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Jo, to je hodně slušné. No já to beru jako dlouhodobou investici, takže ta cena, byť ne zrovna nízká, se časem rozpustí. :)

Vyzkoušet se toho dá spoustu. Plánuju různé pokusy, i když mám urychlovadlo, budu na pár záhonech pokračovat i v kontinuálním dvojitém rytí, i to vršení bych mohl zkusit v nějaké formě.

Uvidím, z čeho budou nejlepší/nejefektivnější výsledky.
01.02.2018 - 23:37 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Pokud seženu balík slámy což by neměl být problém od místních zemědělců za 50kč ks, pokusím se letos vyzkoušet sázení brambor do balíku slámy. Žádné pole. Vložíš brambor přímo do balíku slámy a čekáš do podzimu. :-)
Pak z toho balíku za rok snad vznikne ta homolka, hromádka a to by mohl b´t základ toho záhonku o kterém mluví v tom videu.
01.02.2018 - 23:40 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
neživí se ropou silažit? (shilajit) alias mumio?
ona to tak úplně ropa není ale něco jako asfalt z čeho to roste na těch šutrech v himalájích a rusku
v podstatě i boswelia je pryskyřice což se ropě velmi podobá a spousta rostlin pryskyřičných i jako šalvěj nebo levandule obsahují takovéty ropné hořlavé látky
nejsem ale chemik
na tom základě je založený jejich desinfekční a detoxikační účinek
tak trochu to připomíná co té nezabije to tě posílí
burcuje to velmi imunitní systém
proto pozor na to tam kde je autoimunita narušena
pak je používání takových přípravků kontraproduktivní
02.02.2018 - 22:31 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Vida, zase něco nového. :)

Když jsme u asfaltu, byl jsem nadšen z fotky hnojníku obecného prorazivšího asfaltovou vozovku. :)

Co se týče slámy, u nás to vychází docela draho. Nevím, jestli si to pamatuju dobře, ale mám pocit, že malý balík slámy byl za 400 a velký za 900. Tak či tak řádově stovky kč.

Pro mě je nejvýhodnější nechat si navozit hnůj, naštěstí mám zdroj v celkem přijatelné blízkosti. Metrák vychází na 20 kč.
02.02.2018 - 23:04 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
https://www.goodreads.com/book/… :)

Přihazuju takovou zajímavost, na kterou jsem narazil právě v knize:

http://zeleznohorsko.blogspot.cz/20…

Celá kniha je super, pro běžného člověka využitelnější než předchozí, za přečtení stojí ovšem obě. :)

Ještě se chystám přeložit něco stručného k nenáročným způsobům rozšiřování podhoubí v domácím zahradním prostředí z plodnic získaných z vlastních zdrojů.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »