O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Deam

Stránkování od začátku: / 18 

Řazení:
23.02.2018 - 10:06 | Filtr
(Býk) Deam
Mohlo by někoho zaujmout?

http://kpustovalova.wixsite.com/pag…

Narazil jsem na to přes permaweb - http://permaweb.cz/
23.02.2018 - 10:43 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Teď jde i o to jestli na ten kurz sázení stromů pojedeme autem..
24.02.2018 - 19:51 | Filtr
(Býk) Deam
Zajímavé video o odvodňování pevnin včetně možností nápravných opatření.

https://www.youtube.com/watch/…

Možnosti jsou, vůle chybí...
YouTube
24.02.2018 - 20:31 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Máš to někde poblíž? Kurz je asi "celoroční", ale konkrétní rozvrh není veřejně přístupný, nebo jsem to aspoň nenašel.
25.02.2018 - 19:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já tam nejedu mám už vysazíno.
Uvažoval jsem dříve o kurzu u Svobody rodové statky nebo něco podobného ale zatím to nehrotím.
Nechávám to plynout. Ani ne že bych se tam chtěl něco naučit ale spíš jen sobě pro radost. Uvidíme časem třeba.
http://www.rodovystatek.cz/
25.02.2018 - 20:36 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Jo, to pro mě byl jeden z prvních rozcestníků do světa permakultury. Takových let. Ale kurzy jsem tedy nikdy neabsolvoval, vždy jsem to bral přes knihy a praxi u sebe.
11.03.2018 - 22:53 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Jo, česnek už leze. :) Zatím malinkatý. Jsem dost znepokojen srážkovými poměry, půda je samozřejmě zatím vlhká, ale už v potůčku je s ohledem na dobu dost málo vody.

Letošní rok bude asi vyžadovat zvláštní opatření, pokud se nic nezmění...
12.03.2018 - 09:07 | Filtr
(Blíženci) tajga » Deam
Mně vylezl česnek už někdy začátkem ledna, když nastalo chvilkové oteplení :-( Nemáte někdo zkušenost, jestli to mohl přežít? A to jsem ho nadšeně zasadila jednou víc než loni.
12.03.2018 - 21:27 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Kdyby něco, hlíva akumuluje rtuť a kadmium. Ale na zahradě by to snad mělo být ok, ne? :) Mé pěstitelské úspěchy jsou zatím spíše samovolné - žampióny a čirůvky a také to potěšilo, byť vyrostly bez vlastního přičinění, pominu-li vytvoření prostředí nahromaděním kupy slámy a mulčováním záhonů. :)
12.03.2018 - 21:38 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Česnek je vůči mrazům hodně odolný, zvláště jde-li o mrazům odolnou odrůdu. Za léta co pěstuji a sleduji, tak snad jen jeden rok došlo k masivnímu pomrznutí, ne tedy u mě, ale je fakt, že těch 15 až 20 pod nulou při únorovém holomrazu mohlo dát už vylezlému česneku dost zabrat.
12.03.2018 - 22:14 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Trouchnivějcí špalky nejsou zrovna nejlepší nápad. Chce to čerstvé. Staré už budou pravděpodobně obsazené jinou houbou.
12.03.2018 - 22:24 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Mám dotaz.Co děláte se slimáky,ale jako s mnoha slimáky?Sezóna se blíží,nevzdávám to a opět si pohnojuji a připravuji záhony,i když poslední čtyři roky mi to žerou.Dříve jsme je neměli,poptávala jsem se a nejsme v tom sami,v okolí je má snad každý.
Někdo solí,někdo sbírá,někdo má běžce,někdo skořápky.
Dočetla jsem se,že pomáhá osázet záhony nějakou hodně aromatickou bylinou.Máte někdo vyzkoušené?Funguje?Nebo nějaké další zkušenosti?
12.03.2018 - 22:49 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
aha tak dovezu nějaké klády
17.03.2018 - 15:20 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Jj, potěšilo. :) My je máme naložené v nálevu. :)
17.03.2018 - 15:25 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Kdo by neměl program na zítřek, tak zítra ve Třech Dvorech u Litovle je jakési úvodní setkání. Jelikož se do ŽH vrátila zima a tak nemám do čeho píchnout, pojedu to omrknout.

Kontakt pro zájemce:

napouti@centrum.cz
25.03.2018 - 19:47 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Dnes první vážnější testování - projel jsem s tím poměrně zanedbaný vloni zakládaný záhon, takže spousta drnů. Rychlost cca 25 m2/h. Nijak jsem to nehonil, takže rezervy jsou.

Samozřemě není to samospasitelné, ideální na prokypřování již důkladně založených a nepříliš zaplevelených záhonů, na druhou stranu i v tomto případě se to osvědčilo - i přes větší váhu je to mnohem lehčí práce, než rytí a to prokypření usnadňuje následnou likvidaci drnů.

Přirozeně budu informovat o dalších výsledcích. :)
25.03.2018 - 20:50 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
to mi nějak neštimuje, 5x5 metrů projedu poloskořezem za 10 min
né sice moc do hloubky jen tak asi 15cm ale to stačí ono se to pak prokypřuje do hloubky samo
31.03.2018 - 23:15 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Neumím to, takže bych nejraději vůbec neřezal, přikládám video zastánců minimálních zásahů (opět Pago Pago. :) )

https://www.youtube.com/watch/…

Ale jelikož by měla být názorová pestrost, přikládám i opačný názor - zastánce intenizvního řezu.

https://www.youtube.com/watch/…

Bohužel jen v angličtině.
YouTube
07.04.2018 - 20:40 | Filtr
(Býk) Deam
Nový způsob odsolování/filtrace vody:

https://blisty.cz/art/…

Podrobněji:

https://zoommagazin.iprima.cz/veda/…

v angličtině

https://www.ft.com/content/…

https://newatlas.com/graphene-graph…

Doplnil jsem více českých zdrojů.
15.04.2018 - 21:21 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Autor inspirativní knihy, který Grelinette používá, udává rychlost dvojnásobnou.

Dnes jsem to vyzkoušel na sázení brambor. :) Co se týče rychlosti se to osvědčilo, ještě uvidíme, jaké budou výnosy.

Takže v jednom člověku sázeno rychlostí 6,72 kg brambor/hodina.

Ve dvou lidech jsme měli rychlost cca 12 kg/hodinu. Na první pokus slušné, řekl bych. Tzn. i kdyby z 1 kg brambor byl výnos pouhé 4 kg (doufám, že bude lepší :) ), na zasazení dostatku brambor pro cca 4člennou rodinu stačí s velkou rezervou jednomu člověku nějakých 16 hodin práce, což mi připadá ok (předpokládám celkový výnos cca 400 kg ze 100 kg sadby).

Ještě uvidíme, jak náročná bude sklizeň a zda ten nástroj bude dobře použitelný i na to, podle mě tomu nic nebrání. I když předpokládám, že vybírání zabere výrazně více času, než sázení, stejně to bude mnohem rychlejší, než to dolovat rycími vidlemi či rýčem. :) Uvidíme...

Samozřejmě není to do zdaleka do takové hloubky, jako "příkopovou metodou", ale časová úspora je obrovská, takže i kdyby byly poloviční výnosy, s ohledem na menší namáhovat a vyšší by se to mělo vyplatit.

Nejrychlejší je určitě pěstování v mulči, což bych chtěl také otestovat, abych měl srovnání. Každopádně každý nemá dost materiálu na vypěstování většího množství brambor pokrýváním

Ještě pro zajímavost k odrůdám brambor - v zemi zatím Adéla, Ditta, zbývá mi ještě jeden pytel Adély a Malabor.

Buď jsem měl štěstí na Dittu, nebo smůlu na Adélu, ale z 25 kg pytle byl u Ditty odpad jen 0,24 kg, mohl bych přidat ještě asi 1 kg, který se ztratil sesycháním, zatímco u Adély skoro 7 kg.

Přitom metoda skladování zcela shodná, v regálu při teplotě cca 10 - 14 °C, pološero až tma a vyšší vlhkost, přesnou hodnotu nevím. :)

Jsem zvědav na zbylé pytle.

Ještě ke kypřícímu nástroji - už je k sehnání i od českého výrobce v cenové relaci od 1200 kč třínožový po 1800 kč šestinožový.
02.05.2018 - 10:39 | Filtr
(Blíženci) tajga
Řeším teď problém, jestli bezprostředně po česneku můžu zasadit něco jiného. S česnekem jsem byla neúspěšná, mrazem zplesnivěl, tudíž nevím, jestli to nějak nezvyšuje riziko pro to, co bych zasadila po něm. Měla jsem v plánu tam dá hokaido, které je údajně nenáročné. Jenomže si nejsem jistá po tom fiasku s česnekem. Netušíte někdo? Na netu jsem toho moc nenašla.
03.05.2018 - 21:57 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Cokoliv, co lze sázet po česneku, vůbec bych se toho nebál. Jahody, brambory, rajčata a jistě mnoho dalších a dalších plodin, kterým česnek nevadí. Plíseň česneku se bude nejvíce protivit příbuzným rostlinám a ty by se ideálně stejně neměly sázet aspoň 3-4 roky na stejné místo (ne že bych to dodržoval :) ).
15.05.2018 - 07:10 | Filtr
(Býk) Deam
Letošní sklizeň z předvčerejška. Takto brzo jsem žampióny ještě nikdy nesbíral. :) Ze stejné hromady slámy jako minulý rok, jen z jiného konce. Tak jsem namočil dle návodu z Mycelium Running zbytky do vody a pak to zkusím vylít na místo chtěného výskytu a budu očekávat, jestli to tam časem vyroste. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
15.05.2018 - 21:52 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Mám podezření, že to je díky starému částečně zanedbanému sadu, co mám jako sousední pozemek. :) Hromady slámy nechávám válet po různých místech, ale žampiony se mi objevily jen zde. :)

Jinak v Mycelium Running byl zajímavý a nenáročný tip na pěstování. :)

Vzít starší plodnici, vysypat do kýble s vodou, přidat trochu soli, nechat dva dny a pak zalévat místo, kde chceme, aby dotyčné houbičky vyrostly - samozřejmě musí tam být odpovídající prostředí.


Frank Herbert takto dle Stametse zaléval okolí nově vysazených jedlí zbytky lišek a údajně takto rostly už u stromků mladších 10 let, což se zdá být jako úspěch. :)

Myslím, že by to fungovat i s jinými druhy hub, no nezbývá než zkoušet.

Metod je samozřejmě mnohem více, ale tohle je takové nenáročné. :)

Například klonování z nožičky, slíbil jsem, že to přeložím a stále se k tomu ne a ne dostat, tak aspoň ilustrační video:
https://www.youtube.com/watch/…

a text:

http://ezinearticles.com//…
YouTube
23.05.2018 - 15:49 | Filtr
(Býk) Deam
Před časem jsem dával odkaz na Daniela Pitka a jeho snažení v okolí Milešovky, i na Moravě jsou takové bílé vrány. :)

https://ekolist.cz/cz/…
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »