Jóga a duchovní praxe


31.01.2016 - 22:28
(Blíženci) rigpa
Jóga a duchovní praxe
Nenašel jsem tu diskusi, kde by se dalo předat si zkušenosti z praxí jógy a meditačních, či jiných niterných praxi. Zkušenosti z praxe nejlépe, nikoliv teorii z knih :). :1:Místo, kde se potkává společenství podobně naladěných lidí jdoucích podobnou cestou. Nenašel a tak sna zde...

Stránkování od začátku: / 15 

Řazení:
08.02.2016 - 12:40 | Filtr
(Blíženci) rigpa » Bosch
Je to více méně důsledek meditačních praxí a předpokládám, že určitého nastavení a proudění energie a fungování těla. Proto se to objevuje právě v tomto "posezu", s jazykem na patře a rovnou páteří. Není to slyšet v hlavě nebo na skráních, jako třeba šum krve v tepnách při některých praxích, ale jako opravdu silné rány uprostřed hrudi. Je to jako když se nastaví hudební nástroj na znění. Je to zpočátku nepříjemné, protože to stahuje pozornost, ale velice snadno se to dá "nechat stranou". Stále to lze sice vnímat, ale neruší to. Stačí se technicky posadit do meditačního sedu a okamžitě se to objevuje. Začalo to cirka po dvaceti letech praxí v době, kdy jsem prošel vcelku dlouhým ústraním v samotě. Zajímala by mne podobná zkušenost a souvislosti u někoho jiného.
08.02.2016 - 16:23 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rigpa
tím si nejsem vůbec jistý jestli je to důsledek meditačních praxí.
jisté transcendentní zkušenosti se v souvislosti s tepem srdce v meditaci sice objevují ale neodpovídá to tomu co popisuješ. takovou zkušenost o které píšeš nemám.

09.02.2016 - 09:20 | Filtr
(Blíženci) rigpa » player
To nejsi sám, to má drtivá většina lidí takové štěstí, že mají pocit, že nemusejí meditovat. A popravdě, taky opravdu nemusejí :-)
09.02.2016 - 11:53 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rigpa
tohle je například člověk, který dokázal transformovat základní sexuální energii do vyšších úrovní.
nikdy jógu necvičil a nikdy v padmasaně neseděl.
nikdy ženu jako protipól ke svému sexuálnímu uspokojení fyzicky nepotřeboval.
je to pravý český riši. nedávno ho tady zmínil jistý plutarch znamenitý astrolog který se již z tohoto webu bohužel smazal.
ale on józe doopravdy rozuměl. Miroslav Tichý je málo známý ale velmi významý český jogín.
https://www.youtube.com/watch/…
09.02.2016 - 12:42 | Filtr
(Blíženci) rigpa » Bosch
No a z toho plyne? Pokud si zadáš odkazy na pravoslavné kláštery najdeš tam desítky jiných :). A asi i mnohde jinde. Nemyslím, že jóga je nutná cesta. Joga je pro mne dobrý prostředek jak udržet tělo v harmonii, nic víc a nic míň. Popravdě nikdy jsem nebyl příznivcem jakéhokoliv extrému. Většinou totiž v sobě obsahuje urputnost a extázi, která nesvědčí o klidu, vyrovnanosti a harmonii. Je pro to nutný určitý druh fanatika, který moc tlačí na pilu a vytváří přehnané úsilí.
09.02.2016 - 14:30 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rigpa
zajímavé na tom je že jeho přístup byl založen na sledování holek na plovárně.
dá se tedy na rozdíl od drtivé většiny klášterních směrů říct že byl pravým jogínem-tantrikem. což se vymyká běžnému chápání slova jógová praxe.
09.02.2016 - 14:36 | Filtr
(Blíženci) rigpa » Bosch
No co ti na to napsat :-). V tomto pohledu je jogínem tantrikem každý vůl - doslova :-). To jsou prostě jen takové mentální projevy a povídání o říkání. Domnívat se a hodnotit a komentovat někoho třetího pro mne nemá moc smysl a žádnou cenu. Nerad bych tak trávil svůj čas. Třeba si o tom podiskutuje rád někdo jinej :-)
16.02.2016 - 09:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rigpa
ty poznatky z praxe jógy jsem shrnul v podstatě jde o to že jóga je ve své původní verzi pro moderního člověka nevhodná. první 4 stupně snad neuškodí nikomu zdravému u nemocných bych si tím už jistý nebyl.
co se týká koncentračních technik je jóga specifická tím že manipuluje s energií proti proudu tudíž má za cíl přesně řečeno tažením energie ze spodu trupu prorazit údajné čakramy a dosáhnout po proražení 7. čakry tzv.osvícení.
Celá metodika jógy se tedy soustřeďuje na cíl-dosáhnout nehybnost(alespoň několikahodinovou) v posedu nejlépe lotosový sed nebo siddhasana což je potřebné právě k praxi zvedání energie "proti proudu".
No a v tom je celý problém nepřirozenosti tohoto systému. Přirozený tok energie směruje shora dolů. To je součást učení taoismu ale i jógy. Jen v tau jsou postupy nenásilné.
Například koncentracemi do hrudi(srdce) vznikají přetlaky, přepětí která mají za následek různé manifestace často patologické mezi něž bych třeba já zařadil i ty tvoje vjemy. Jinak si nemyslím že zkušenost kterou popisuješ má z hlediska příznivého působení na zdraví, anebo duchovního vývoje jakýkoli význam-
Za docela kvalitní praxi považuju zpřítomňování těla ve vědomí uvědomováním si jeho povrchu, při soustředění na obsah už vznikají různé fenomény kde je dobré nezahrávat si s proudy energií do kterých nevidíme. Zpravidla se pak dostaví různé obtíže. Psychiatrické léčebny by mohly psát romány o lidech kteří se koncentrovali do čaker, zvedali kundalini vzhůru a podobné speciality. Včetně koncentrací do srdeční oblasti kde má být podle mnohých pseudojogínů údajné duchovní srdce.
Je dobré si uvědomit že energie v nás i okolo nás mají vždy dvojí charakter. Zvýšenou intenzitu danou už jen například samotným úsilím je zapotřebí kompenzovat příslušnou extenzitou.
Mluvím stále o praxi a z vlastní praxe.

16.02.2016 - 09:40 | Filtr
(Váhy) Justine » rigpa
:15: :15: :15: :1:
16.02.2016 - 11:27 | Filtr
(Blíženci) rigpa » Bosch
Dobře, děkuju za názor. Vůbec o tom nechci polemizovat. A jakou máš osobní zkušenost s jógou, pokud se mohu zeptat? Respektive jak intenzivní. Mimochodem to o čem píšeš, jako o patologickém, respektive jako důsledek násilnosti, je spíše úměrné nikoliv stylu a technice, ale spíše intenzitě a formě. Bez ohledu na jogu, či Tao praxe. Tím myslím, že onu přirozenost a "lehkost" bytí a praxe, má každý ve svých rukách. Tedy to, co zmiňuješ na závěr a jakožto úsilí, které musí odejít, ale bez kterého to nejde na začátku. Co se dotýká směru energie, docela zásadní je asi poznání, že harmonie se projevuje zejména tím, že není nic jako dolů a nahoru a to nejen v mentální rovině, ale i té tělesné. V tomto pojetí jak píšeš by to také znamenalo být v harmonii = stát na hlavě :-). Faktem pak zůstává, že člověk, který si prochází touto cestou prostě není v harmonii a je plný bloků a nebo přemíry uvolnění energie a to přináší jejich extrémní uvolnění a stavy. Já jsem nicméně přesvědčen o tom, že niterný stav a práce s myslí, je přesahující vše co se dotýká praxe těla. Ono chtě nechtě, tělo prostě odchází a to docela brzo ve vztahu k procesu existencí samotného vědomí. Popravdě i praxích Taoizmu nic konkrétního nevím, tak na to nemám názor :-)
16.02.2016 - 13:30 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rigpa
Pro mně je jóga nadstavba ajurvédy čímž v zemi původu vlastně i je. Proto neodděluju od těchto dvou "disciplin" ani astrologii. Nesnažím se jít tou intenzitou protože moje mysl nemá s jednobodovostí potíže spíše naopak. Ale to je specifikum každého jedince, pokaždé trochu jinak. Spíše jde o uvědomování do periferií vědomí takže pro mně je dobrá meditace například chození po rušné ulici. V nákupním centru před vánocema například. Aby se "něco dělo", bylo co zpravovávat. Jinak samotná jednobodovost nezaručí že si tělo samo nenatáhne do vědomí tamas. To se ostatně děje vždy když upřeme pozornost do těla. Tělo je vlastně měch plný tamasu. Práce na mnoho životů.
Jde tedy spíše o práci s obsahy vědomí než s technikou.
Oceán se dá přeplavat na voru stejně jako na supermoderním člunu. Ale obojí je zapotřebí umět ovládat. Zasvěcení je ten stav, ale člověk se potřebuje uschopnit aby ten stav neunikal.
Jóga znamená vlastně zastavení myslícího principu. Mám s tím dobré zkušenosti.
Zrovna včera jsem viděl dokument od našeho vědce Františka Vyskočila. Záznam je na ČT24 v hydeparku. Mluví o tom že mozek muže a ženy je rozdílný.
Jde o to že muži myslí škatulkovitě, ženy síťově. Ženy nemají problém uvědomování vícero věci současně. Muži ano. Máme přirozený sklon k zadržování mysli, sekvenčnímu myšlení. Ale slabinou je právě uvědomování si širokých souvislostí současně. Takže podle mně je jedna cesta k té jednobodovosti, a pak další probíhá zase zpět k uvědomování si celku. Podle mně když člověk dosáhne stupeň zasvěcení, ten je spojený s určitými stavy v mozku, pochopením stavů věčnosti, nekonečnosti..tak to je vlastně začátek. A tak nějak vlastně ta praxe probíhá, udržovat se mezi těmito principy. Sloučit v sobě mozek muže i ženy pak vzniká ta celistvost. Ženy mají blíže k vykoupení srdce. Muži k osvícení mysli.
Postavit se na hlavu je dobré je to přirozené. Energie takto stíká vlastně zpět z oblasti břicha do hlavy a člověk mládne. To je stará jógová technika spojování měsíce se sluncem vedoucí k nesmrtelnosti. Ale to není moje cesta tělo mi to nedovolí.
Harmonie je takový zvláštní fenomén vlastně co popisuješ je myslím si jen čast pravdy. Protože harmonie může být i ve všech směrech a i v pohybu. Jinak by to bylo příliš statické a harmonie celku myslím si představuje taky pohyb.
Harmonie jedince ano ta myslím si může vypadat tak jak ji popisuješ.
To je vlastně ten rozdíl který kladou budhisté mezi takzvaný malý a velký vůz. Být sám v tom středu je tedy harmonie, ale nelikviduje ještě ego. Jako potenciální zdroj utrpení. Ego spolehlivě likviduje až cesta bódhisatvů, duchovní vývoj má svoje úrovně. A každá bytost má své limity v možnostech chápání. O tu intenzitu se tedy už tolik neusiluju, ale spíše o tu extenzitu. To je dáno ale mým saturnským uzpůsobením. Zadržovat pro mně nebyl nikdy problém. Ale ladný pohyb ano. Harmonie je pro mně soulad mezi zádrží a pohybem. Na jaké úrovní se o tom můžeme bavit? Mně třeba zajímá ajurvéda. Je to indická alchymie. Učí jak udržet tělo i mysl v chodu. A tam se vše neustále hýbe.
Takže ano ustálit mysl je důležité. Ale kdyby člověk takto zůstal ztuhl by. Musí stejně pracovat dále, povolit sevření ustálit a tak pořád dokola.
Dlouho může nastat pocit že se nic nehýbe a všude dokola je jen nirvána.
Může to být ale dáno například jen nedostatečnou pozorností těla. Pro mně dokud je zde tělo mám o práci vystaráno. Mám pořád co dělat.
16.02.2016 - 13:36 | Filtr
(Střelec) Drahomiluše » Bosch
Nikdy jsem se nesetkala s termínem "proražení kačer"......znám např. harmonizaci čaker /používá se při Reiki/....ale to proražení, nemáš na mysli uvolnění kundalini energie /hadí síla/...což se někdy může stát nečekaně tř. při úraze...?
16.02.2016 - 13:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Drahomiluše
výstup, prorážení,..u rádžajógových cest se spíše používá silový přístup, slovo harmonizace evokuje spíše zjemňování, vylaďování, ale o to tady v této józe nejde. jde o práci se základní energií která se pozorností a různými technikami vede vzhůru. mudry bándhy..existuje celá řada tlakových bodů a cviků působících na ně aby k tomu došlo. ale tolik urputnosti v praxi má v našich končinách málokdo takže si i málokdo může ublížit.
16.02.2016 - 15:26 | Filtr
(Váhy) Justine » Bosch
Čo sa týka jogy a duchovného vývoja, odporúčam ti knihu Elisabeth Haichovej Jóga a sex.
Možno si skoriguješ názor.

http://www.megaknihy.cz/fitness-jog…
16.02.2016 - 17:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Justine
Nevím jaké má Elisabrth zkušenosti s rádžajógou anebo s krijájógou případně s vyššími meditativními přístupy ale jóga je záležitost asketická.
Sexuální praktiky to v józe ani v budhismu nenajdeš.
Ledva tak v brakové literatuře.
16.02.2016 - 17:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Justine
to bych taky powerjógu musel považovat za jógu a to taky nepovažuju.
není to jóga ale takový tělocvik.
16.02.2016 - 17:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Justine
a aby nedošlo k nedorozumění nemám nic proti sexu ba naopak. ale nepatří do kategorie jóga protože ta je založena na kultivaci druhočakrových energií.
v páru by to šlo ledvatak skrze tantrické spojení ale to není v dnešní dobře reálné.
ukaž mi pár který bude spolu cvičit jógu žít sexuálně a přitom přimět muže aby neejakuloval. což je podstata práce s energií. a neměl by být teda impotent.
ha ha. takhle se tomu lidi smáli v šou Jana Krause když tam přišel jeden a toto vykládal. že on prostě zastrčí a ..nic. teda u něj. nechápali.
16.02.2016 - 18:55 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » tiferett
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Neferlin, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Krásný příspěvek :30: Souzním s ním :37:
16.02.2016 - 22:08 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Justine
:25:
děkuju za doporučení. :6:
16.02.2016 - 22:33 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Neferlin, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
No jasně... si musíte zjistit s kým mluvíte :3: Ne všechno co vypadá "andělsky" je z nebe :4:
17.02.2016 - 09:33 | Filtr
(Váhy) Justine » Bosch
Je to naozaj dobrá kniha, žiaden brak. Keďže som poznala už jej iné dielo, titulu (ktorý by ma inak tiež zrejme odradil) som sa nezľakla.
Haichová je známa mystička z obd. 2. sv. vojny.
17.02.2016 - 09:33 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Neferlin
Cherchez la femme :3:
17.02.2016 - 09:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Justine
ano kniha zasvěcení znám. před časem vzbudila rozruch.
pokud se budeme bavit o józe asi bychom měli vyjasnit oblast.
nevím jestli je dobré míchat pojmy jako jóga a mystika dohromady ale oddělit se to asi taky dá nesnadno.
můžeme považovat za jogína například dalajlámu? nebo Drtikola, E.Tomáše, byl jogín Krishnamurti, Babadži, Mahariši, Osho?
Anebo takový Devraha baba byl to jogín? Pravděpodobně nikdy asany necvičil ale sjížděli se k němu "jogíni" z celého světa.
Anebo jsou jogíni ještě i tibetští mniši třeba Dubwang Rinpoče?
On je myslím si jeden z nejuznávanějších současných jogínů vůbec. Pravděpodobně nikdy aštangajógu necvičil a možná nezná ani jógové texty jako hathayogapradipika a možná ani patanjaliho sútry. Mají jinou meditační praxi.
Takže co to je jóga, má smysl se o tom bavit?

No to jsem zvědavý co tam Haich o sexu napsala. :3:

koukni jogín
https://www.youtube.com/watch/…

a další
https://www.youtube.com/watch/…

Takže myslíš že jóga se dělá nejlíp ve dvou? :25:
17.02.2016 - 11:09 | Filtr
(Blíženci) rigpa » Bosch
Asi proto, je tato diskuse nazvaná joga duchovní praxe. Eda Tomáš nazýval každého, kdo dělal duchovní praxe jogínem - asi jako jogína ducha :-), a on sám byl i jogínem těla. Na druhou stranu Když tak koukám na mnohé takto velké jogíny, jako je Sogyal Rinpoche a třeba i jeho Svátost dalajláma, pak je to asi hlavně o joze ducha nikoliv o joze těla. Proto to beru jako individuální záležitost, která se někde a někdy prolíná. Osobně se také domnívám, že ona niterná joga má hlubší charakter, neboť tělo je pomíjivé. Nicméně čím jsem starší, tím více chápu i smysl jogy těla, jako harmonizátora prostředí a stavu :-)
17.02.2016 - 11:41 | Filtr
(Střelec) Drahomiluše » rigpa
Vzpomněl jsi manžele Tomášovi....oni strašně potírali ego, zcela ho zatracovali, že by vůbec nemělo existovat. Ale mě připadá, že ego je naší přirozenou součástí, jen si ho nesmíme nechat přerůst přes hlavu, ale jinak nás tak trochu chrání?
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »