O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 23 

Řazení:
10.03.2016 - 21:10 | Filtr
(Býk) Deam
Abych také přidal nějakou vlastní tvorbu: pohled na česnekoviště - jak vidíte, důkladně zamulčováno, jak zatím asi vidět není, česnek už si dělá cestičku ven.:)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
04.03.2016 - 22:56 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » mikiduc
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele BylinKajka, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====



. Nádhera, také máme jilovitou pudu, se zahradkou už třetí rok zacinam, dva roky jsem byla zklamana z česneku, tolik krspe a mne vzácného času, navíc to byl poslední česnek, co zašel děda, než zemřel. Dovazela jsem rok mořské a ricni řasy, koňské lejno, krom bylinek a pozne sazenych jahod mi nic neklaplo...Ovsem za bylinky jsem vdecna a stastna.. Tem dse vede...

Co se týče čerpání, dostupnou tu literaturu bohužel nemam a tez cerpsm z instinktivni cinnosti. No jsem zvědavá, jaký letos tedy ten treti rok bude :75:
04.03.2016 - 21:33 | Filtr
(Blíženci) tajga » mikiduc
Aha, děkuju. To je škoda, nevím, kdo by k nim každé ráno vstával. Škoda, že neexistuje drůbež, co přepere kunu, to by bylo něco pro mě :4:
04.03.2016 - 20:52 | Filtr
(Panna) mikiduc » tajga
Ahoj :4: jejich hlavní potravou jsou slimáci, když nejsou, tak zrní. Hlavně musí mít neustálý přístup k vodě a pokud není jezírko, tak konve s vodou, větší lavory...kočkám jsou asi jedno, ty naše si jich moc nevšímají, přece jen jsou kachny větší :4: na noc se musí zavírat do kachníku, stejně jako u slepic je ohrožují dravci, kuny, lišky apod...
03.03.2016 - 23:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
to dělám, ale hrabat kupkovat a svážet a to celé dokopce.
to se mi fakt dneska už nechce když nemusím. tak asi pokročím v perma o kousek dále a nechám to tak. pozvu tam asi srny z lesa a nechám je to žrát. stromky obalím rákosem a je to. buš. pro brouky.
03.03.2016 - 22:14 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Posekanou trávu hodím na hromadu a nechám kompostovat, je to teda dlouhodobý proces, ale známí na vsi to takto dělají a po třech letech je prý i bez nějaké další práce z nahromaděné trávy super kompost. Pravda, já to mám dost na slunci, takže uvidíme, jestli se to osvědčí, ale proč to nezkusit? ;) Jedna hromada mi zabírá maximálně kolem 20 m2. No a část posekané trávy využívám po vyschnutí a shrabání v průběhu roku na pokrývání záhonů. Odhaduju, že jedno posekání 1000 m2 by mohlo stačit na 100 m2, ale je to fakt hodně hrubý odhad. :)
03.03.2016 - 10:58 | Filtr
(Blíženci) tajga » mikiduc
Ahoj. Můžu se zeptat, jakou potřebujou péči. Musí se k tomu ráno vstávat, jako ke slepicím? Jsou samostatný, že by se třeba dalo na víkend nechat je samotný? Ubránili by se kočce? Stěhujeme se do domu se zahradou, tak o nich uvažuju.
03.03.2016 - 10:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
zvažuju mulčovačku teď už dělají různé druhy dá se vybrat i když ta cena mně pořád odrazuje.
mám bubnovku perlu z mauntfildu je dobrá maká 10 let bez údržby jede jako kosa odhazuje na stranu ale musí se to shrabovat to je deocela zápřah když se ani neví co s tím.
mulč má jednu nevýhodu že to hnojení trávníku zničí květenu která tam přirozené roste, vznikne tak vlastně anglický trávník. to je travní monokultura. a mně se nechce zničit ty bylinky a kytičky co tam rostou.
takže 2x do roka poseču pokud na to mám sklidím na kompost nebo nechám zahnít.
co s trávou to je velké dilema. kosa je super ale jako relax když nemusíš, při ranní rose atd. ale to už chce mít pak i dobytek ovce nebo něco co to sežere. když nemám zvířata což nechci tak stráva-problém. roste a roste.
03.03.2016 - 00:00 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
já mám kosu na takové ty kouty kam se nedostanu sekačkou. zkouším ale přibírat pokaždé kousek ale taky nedám celých půl hektaru ručně to bych se ušarpou.
02.03.2016 - 22:21 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Kosení je super, ale přiznám se, že počáteční nadšení z toho, že s pořádnou rakouskou kosou ani nebudu potřebovat sekačku, mě po praktických pokusech poměrně rychle přešlo. :) Poslední kapkou bylo zlámané kosiště, no můžu si za to sám a určitě se ke kosení ještě vrátím, ale na větší plochy to moc nevidím, v současné době spíše jako nouzové řešení.
02.03.2016 - 22:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Já jsem začínal s https://www.kosmas.cz/knihy/122920/…

a http://knihy.abz.cz/prodej/…

Ta první je asi spíše pro zálesáky či preppery, ta druhá pro širší veřejnot.

Pravda je, že v praxi je to bída, zpočátku jsem něco zkoušel, ale přešlo mě to.

Ten internetový odkaz je super, fakt hodně podrobné.

Pro angličtináře je asi nedostižná:

http://www.pfaf.org/user/…

02.03.2016 - 22:11 | Filtr
(Býk) Deam
Pěkná debata na téma konopí:

https://www.youtube.com/watch/…

Nevím, jestli si najdete čas, je to dost dlouhé, ale člověka to dokáže nadchnout pro nějakou činnost. O konopí už uvažuju dost dlouho, ale zatím ne přesunout se z fáze úvah do fáze praxe, ale tohle je silná motivace, snad ještě seženu osivo. :)

Debatní klub je vůbec jeden z internetových pořadů, co stojí za důkladné prozkoumání, nicméně je to dost časově náročné, já hřeším na to, že si to můžu pustit při práci. :1:
01.03.2016 - 15:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
zajímavý film.
Krátký umělecký dokument o přirozeném přístupu k životu a o kosení jako životním stylu. Petr Vido, Slovák žijící s rodinou uprostřed lesů v Kanadě, je hlavní propagátor návratu kosy do rukou lidí.
http://www.tarak.cz/zit-s-lehkosti-…
07.02.2016 - 13:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » pine70
no já za pár dní seju salát do skleníku.
vloni co byl vyset v únoru krásně vzešel.
07.02.2016 - 12:21 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
tip na výsadbu.
velmi nenáročná vzdušná ředkev je to málo obvyklá plodina ale dává bohatou úrodu a chutné křupavé plody. Hodí se do salátů do číny do zeleninových směsí do polévek osmažit na másle atd.
semínka mám z gengelu a asi 5 let se už na poli drží většinou se vysemení sama takže semínka ani není zapotřebí na podzim sbírat.
http://gengel.cz/3382-redkev-krysi

a pár tipů na jedlé planě rostoucí rostliny.
http://duhovy-svet.blogspot.cz/2015…

vyšla taky květinová kuchařka taky dost zajímavé.
https://www.kosmas.cz/knihy/195623/…
31.01.2016 - 21:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Já právě místo fólie používám posekané seno a funguje to dobře. Pravda je, že zatím jsem to všechno testoval jen na česneku :)

Ono je to taky o plochách. Dovedu si představit fólie na pár desítkách metrů, ale stovky metrů, to už se mi moc nechce...:)

Jinak co se týče zahradničení v malém vypadá zajímavé taky "Square Foot Gardening". Taky bezorebné..:)

U nás to propaguje Kateřina Hodková.

http://www.laskominkyprokorinky.cz/…

Akorát tam už je hodně sporný ekologický přínos, tedy pokud se člověk drží přesně návodu a využívá rašelinu.

Čekat 7 let na uzrání koňského hnoje, na to nemám trpělivost :3: (a ani ten hnůj :( )

Nechal jsem si dovézt valník kravského hnoje a vyšlo mi s bídou na 290 m2 a mám pocit, že z mého hektaru tolik hmoty, kolik potřebuju, prostě nezískám, aspoň dokud nevyroste živý plot, či nějaké další stromy..
29.01.2016 - 13:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
já jsem právě taky nějaký velký rozdíl mezi obraceným a neobraceným kompostem nezaznamenal.
ale to může být tím že dávám dolů vždy klacíky a stonky suchých natí ono to pak má asi dole ty dva roky vzduch než to uhnije.
Třeba koňský hnůj stačí jenom vysypat na hromadu a nechat být. Čím starší tím lepší prý nejlepší je 7letý. Aby uhnila ty semínka co koňové sežerou jinak to klíčí v poli.
U mně naprosto nejlepší hnojivo.
29.01.2016 - 13:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Co se těch fólií týče. Loni jsem udělal zajímavou zkušenost. Zakrýval jsem rostlinky od začátku od semínek to textilií prodávají bílé a černé na zakrývání zeleniny i stromů.
http://www.folie-plachty.cz/files/…
je to průchozí pro vodu ale né úplně. Tudíž půda nevysychá což je zcela ideální řešení do suchých míst jak píše Anilah. V těch vedrech pak stačilo zalévat jednou za 3 dny člověk není vázán na to zůstat doma aby rostliny nezahynuly. Člověk si někdy rád vyjede na pár dní..
Rychlost růstu klíčení tak o 100proc +.
Jasně ta fólie není z přírodního matroše ale možná se dá sehnat i taková co je.
V každém případě od loňska zakrývám. Tne rozdíl za to stojí. V těch fakt velkých vedrech chrání před spálením. Propouští ale pořád ještě dostatečně slunko.

Trochu podobná věc, mulčuju políčka plevelem a posekanou trávou. Rovněž nevysychá a snižuje erozi a odplav živin zahřívá rostliny a přenos plísní se nepotvrdil naopak jahody si libují.
Starý zvyk od předků-vše plevat a políčko má být čisté bez plevele a pokypřená čistá hlína co lahodí oku tak to je u mně už přežitek. Ono to sice vypadá na první pohled že je tam všude bordel na záhonech ale ona ta půda jinak dýchá pod tím mulčem z trávy to žije.
Půda okolo rostlin nevysychá takže další tip pro Anilah. :29:
29.01.2016 - 11:44 | Filtr
(Býk) Deam » Freja
Jj, Marek Kvapil snad i je součástí týmu Zeleného čaroděje..:) A jeho stránky jsou super, hodně zajímavých informací..

No to mi připomnělo, přes permaweb jsem se před lety dostal k

http://stores.ebay.co.uk/Premier-Se…

Dají se tam sehnat různá semínka různých rostlin. Dost dlouho jsem to nepoužíval, jelikož jsem v opojení z těch možností trochu nadsadil své schopnosti to všechno upotřebit, ale letos už asi budu muset doplnit zásoby. :)

29.01.2016 - 07:53 | Filtr
(Štír) Freja » Deam
Mě se docela líbil i Marek Kvapil,péořádá kurzy v Praze.

http://www.potravinovezahrady.cz/ku…
29.01.2016 - 00:23 | Filtr
(Kozoroh) mili32
Krásná diskuze, dekuji za založení, super typy, česnek chci zkusit letos, jdu po malých krůčcích :-) zatím jahody, bylinky, rajčata, celer, dýně a cukety, pár ředkviček ale málo sem zalévala..
29.01.2016 - 00:17 | Filtr
(Kozoroh) mili32 » mikiduc
Ty jsou krásný, chci si je letos taky pořídit :-)
Já zahradničím druhý rok na malém políčku a cca pět let truhlíky na terase a je to paráda mít vše své
28.01.2016 - 22:37 | Filtr
(Býk) Deam » Freja
Doporučil bych také

http://zelenycarodej.cz/

Mirek Jílek je můj nedostižný vzor, co se týče znalostí a praxe, byť ke kurzům jsem se nedokopal, mám pocit, že jsem se tomu měl věnovat, než jsem koupil pozemek, protože teď to nějak nedokážu časově sladit se zemědělskými pracemi.:) Pravda je, že vzhledem k tomu, že se soustředím hlavně na produkci a ostatní opravdu jen tak citově, tak mě to až tak netrápí, ale je dobře, že tu jsou lidi jako on.

28.01.2016 - 22:30 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ke kompostu...:) Nikdy jsem neobracel a nepřipadá mi, že by to něčemu nějak zásadně uškodilo, jasně, kompost není dokonalý, ale co to ušetří práce....:D

Ale jelikož v mém případě jde výhradně o lenost, dodám i nějaké jiné zdroje:

Pode Bretta Markhama stačí kompost vybudovat vrstevnatý, vždy po několika centimetrech měnit ingredience, sláma, hnůj, sláme, hnůj a podobně :)

Přímo Markham si to pořešil děrovanými plastovými trubkami zapíchnutými do kompostu pro zajištění větraní - jde o termofilický kompost.

Co se týče kompostování odpadů vlastní výroby, doporučuji:

http://humanurehandbook.com/

Ovšem další z věcí, co jsem zatím po pratické stránce nevyzkoušel, byť zacházení s odpady je zrovna jedna ze záležitostí, kde je hodně co zlepšovat.
28.01.2016 - 22:18 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Hloubkové rytí, výhledově plánuji zkusit i bezorebně, už pro srovnání. Ale musím říci, že hloubkové či dvojité rytí se mi fakticky osvědčilo v praxi, snad to nezakřiknu, ale výsledky jsou rok od roku lepší, aspoň co se česneku týče, byť k tomu mohou přispívat a jistě i přispívají i jiné faktory.

Obecně - pokud zapravím do půdy více hmoty, než odeberu, nezávisle na metodě by se přeci měla úrodnost půdy v průběhu let zvyšovat.

Hlavní výhodou dvojitého rytí je nepochybně nenáročnost (nikoliv po fyzické stránce:) a rychlost přípravy půdy. Máme opravdu hodně špatnou jílovitou půdu, spousta kamenů, prostě žádný zázrak a už po prvním zrytí se mi v poli, kde dříve byla několik let jen tráva na seno a dříve klasické chemické pole, podařilo vypěstovat česnek se solidními výsledky.

Záhony, kde řádím už několik let jsou též v dobrém stavu a práce s půdou je radost.

Další výhodou je nenáročnost na vnější vstupy, nemusím se starat o ty folie;), záhony po zpracování ještě pokrývám slámou, což snižuje trable s plevelem a odplevelování je to, co mi na práci v poli vadí zdaleka nejvíce :)

No a jak jsem již psal, jde o dlouholetý test, minimálně část záhonů chci takto udržovat aspoň deset let, abych měl nějaké dlouhodobé výstupy.

Nevýhody jsou mi samozřejmě známy a mám v plánu vyzkoušet to i bez, už pro ty chudáky mikroorganismy:) a nejen je, nicméně i tak vzhledem k půdám, kterými disponuji, asi bude třeba aspoň ta první kultivace a od rytí odstoupit postupně, no každopádně nejlepší je dělat pokusy a vyzkoušet vše možné...:)
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »