O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Najdise.cz

Stránka: 3 2 1
Řazení:
13.11.2020 - 21:35 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Ale jaképak loupání :)

Na to jsou přeci triky. :) https://www.youtube.com/watch/…

Za stejnou cenu prodávám i rozdružené stroužky - nedostatečně velké pro sadbu, ale na jídlo v pohodě.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
YouTube
13.11.2020 - 21:13 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
No kdybys chtěla, Havrana stále mám, ceny mírné. :4: 130 kč za kg u středního a menšího a 60 kč/kg miničesnek - směs odrůd (Havran + Vekan) :)

Nechat si poslat poštou 1 kg by se Ti asi nevyplatilo, ale při větší objednávce... :3:
06.12.2019 - 23:48 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vernal, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Najdôležitejšie z celého hospodárenia je podľa mojich skúseností, veľmi dobre spoznať pôdu, na ktorej hospodárime. Tá sa môže líšiť doslova každých pár metrov.
"Prísun živín" je možné veľmi efektívne riešiť aj inak. Maštaľný hnoj nie je zdroj živín - je zdroj života - úžasne pestrej mikroflóry. Zdrojom živín je zelené hnojenie a kvalitný kompost.
Pokiaľ sa pôda nenechá oddychovať jedenkrát za 3 roky, je na obnovu pôdnej mikrobioty - pôda v starej sile - možné veľmi úspešne využiť agrohomeopatiu. Väčšinou sa jedná o využitie tzv. polychrestov napr. taká je silicea (pot. D) a môžem povedať, že ak sa aplikuje správne, dokáže zázraky.

Chcem dodať, že mikrobiota pôdy a ľudského tráviaceho ústrojenstva je zarážajúco podobná približne v okruhu 300 km od miesta narodenia človeka, preto treba dávať pozor, čo, a najmä odkiaľ, sa do pôdy dodáva.
Rovnako aj obracanie pôdy je pre jej obnovu dôležité, hoci zástancovia najmä alternatívnych spôsobov hospodárenia to takmer odmietajú.
13.08.2019 - 14:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Korzárka
Nikoli začalo by se zase nadávat na vládu a zemědělce jací jsou neschopní idioti že nedokáží vypěstovat levnější chleba a že musí pšenici dovážet.
On si ty spojitosti málokdo dokáže srovnat v hlavě.
Přemýšlí se od počátku v kategoriích dobra a zla.
Chemie je pro jedny zlo a basta. A tihle lidé mají zablokovaný intelekt. S tím nic nenaděláš. To se nedá nijak léčit.
11.08.2019 - 20:59 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Obávám se, že co se týče skladovatelnosti, tak asi bývávalo. Posledních několik let do jara vydrží, ale s velkými problémy.

Vlnovník je opravdu nepříjemný škůdce při skladování, čím dál rozšířenější a já ho mám už po léta a zbavit se mi nepodařilo, ne že bych se o to snažil. Nějaké možnosti jsou, ale mořit se mi nechce a další možnosti jsou trochu ošemetné a samozřejmě zase lenost. :)

Údajně by vlnovníka mohlo brzdit, pokud jsou při skladování přítomny byliny jako levandule, máta, snad i kopr či luční seno.

Jakou přesnou formu by to mít mělo, to netuším. Ale s ohledem na aromatičnost těchto rostlin by třeba mohlo stačit přiložit pár snítek do pytlíku s česnekem? Případně vystlat skladovací lísky či krabice.

Sám jsem zvědav, jak to letos dopadne a určitě dám vědět, ať bude výsledek jakýkoliv.
09.08.2019 - 15:47 | Filtr
(Býk) Deam » Korzárka
Stutox II.
16.02.2019 - 20:48 | Filtr
(Býk) Deam » Buh je tlak
Stačí takto? Ale žita bylo mnohem méně než pšenice, 400 gramů, 200 gramů vločky a zbytek celozrnná pšenice, přesný poměr neřeknu, protože jsem sypal dle potřeby, ale počítám, že to bylo výrazně přes 1 kg. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
16.02.2019 - 20:45 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Buh je tlak
žita můžeš dávat jen max 50 proc je tam málo cukru a nevyjde to
zbytek pšenice a je celkem jedno zda špalda kamut nebo starndard
jde o obsah sacharidů tedy poměr cukr/vláknina
žito má hodně vlákniny a nekyne
žitné chleby nejsou nikdy samotné žito ale jen část
já peču jen bezlepkové chleby a tam je zapotřebí dost přesně nastavit kvasnice teplotu a směs bo bezlepkové obilniny jsou taky samá vláknina
přidávám tapioku nebo guarovou gumu aby to právě lepilo jinak se to pak rozpadá
parádní chleba je z kamutu jeho lepek se snáší docela dobře a má tkovou mandlovou chuť
16.02.2019 - 20:14 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Deam
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Buh je tlak, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
ahoj, až bude příležitost, řízni chleba a ukaž zevnitř, zajímalo by mě, co udělá žito se strukturou.
cokoliv ze žita se mi vždycky lepilo a sedlo ke dnu.
nakonec i těstoviny jsem ze žitných změnil na celozrnný nebo špaldu.
13.02.2019 - 23:00 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Jo, v závislosti na infrastruktuře mám velkou mezeru. :) Nicméně i tak se pochlubím nejnovějším výtvorem. :) Přešel jsem na celozrnnou žitnou a pšeničnou + 20 dkg ovesných vloček - respektive v tomto případě žitno-ovesno-pšeničných. :)

Místo cukru med, místo oleje sádlo a všeho tak nějak více, abych nemusel péci chléb tak často. :)

Chuťově vynikající a jako zdroj vlákniny snad dostatečné - stačí dva "krajíčky" a mohlo by stačit i ke splnění doporučené denní dávky. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
09.06.2018 - 23:54 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Deam
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Borůvku mám čtvrtým rokem a první rok tak tři borůvky,které sežrala psice,protože byla rychlejší,druhý rok tak 15 kusů,loni skoro nic a letos obalené oba keře a letos tak nějak všechno obalené.Třešní máme tolik jako jestě nikdy,jahody už zrajou a je jich mraky,jabloně,švestky,ořech...všechno obalené plody a letos jsem poprvé šoupla brambory do země a jako krásně rostou.Přezdívají mi Mičurin.Slimáci a mravenci letos zpoždění,ale jsem vyzbrojena na mravence sodou a na slimáky solí,tak zatím dobrý.
Taky měsíček mi roste a budu vyrábět mast a z levandule mýdlo a svíčky.Jsem nějak přehnaně akční... :50:...už aby byla zima... :4:
02.06.2018 - 09:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Do švestky to má rozměrově daleko, asi 2cm délka, a do sladké to má taky daleko i když jeden keř je jiná odrůda a ta je skoro i sladká by se dalo říct.. :-)
Pecky to ale nemá.
Těch ruských kultivarů existují desítky ale jako na potvoru se k nám dovážejí právě ty kyselé, prý na rusovně jsem četl že jsou mnohé sladší odrůdy.
To bude jako s bramborama ty taky sem dovezli kolonizátoři z jižní ameriky jen ty druhy co inkové sami nejedli. Oni prý jedí druhy jiné. Ty co sem dovezli a co jíme jsou právě ty co způsobují revma a imunitní poruchy.
Takže s bramborem zacházím opatrně. Rod to jedl jako denní chléb a revma je u nás dědičné.
Kamčatská borůvka je dobrá tím že má obrovské mn vitC zamrazuju a dělám marmeládu což je celkem jednoduchá procedura. 1kg ovoce půl třtin cukru 1 gelfix nasypat do domácí pekárny (z lidlu za 1200, má program) a za hoďku a půl liješ do sklenic. Doporučují ovo-cukr 1:1 ale to je podle mého moc.
Taktéž zacházím s arónií a ostružinama. Dózu kvalitní marmelády dneska koupíš nad 100/ks tak se to i vzácné vyplatí jinak zahrada lukrativní není je to spíše drahá zábava. :-)
Tulsi jsem kdysi měl ale je choulostivá, výsledek nic moc což je zde i u normální bazalky bída, tak jsem přešel na kupovaný od organic india od prashantiho to je jiná síla je to z indie kde je jinačí slunko a to aroma tam je.
Pěstoval jsem celou škálu ajur bylin jako vasaka bhringaraj oboje brahmi kutki atd ale vše jsem zrušil mnoho námahy výsledek beinahe null.
Tak jsem se soustředil hlavně na dobře prosperující species, některé druhy oregána, máta meduňka a pod. Ajur byliny kupuju naše nemají sílu. U nás je více pěstitelů ajur bylin ale jejich zboží není účinné.
31.05.2018 - 18:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
na čaj bych si netroufl zní to příliš exoticky že by to asi nevyšlo mám za sebou nějaké pokusy s asijskými bylinami a nic moc
ale..kamčatská borůvka, vitamínový nářez, plodí už v květnu, 2 kila z jednoho dospělého keře může být i jako součást živého plotu

co se čajů týká dávám z místních přednost verbeně je krásně aromatická pár lístků do konvice k tomu marocká nebo ruská máta a pár lístků růží a je to
verbenu mám ve skleníku venku to moc nedává
jo a lístek dva stévie jako slazení
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
23.05.2018 - 15:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Já mám taky právě jen jednu takovou uličku s prohlubní kde jsem to začal házet z lenosti a pak jsem natrefil na video z ukrainy kde podobní lenoši tuto skvělou vlastnost dokázali zúročit.
V podstatě jsme správným směrem na cestě.. k dokonalosti Masanobu Fukuoky který říká že nejlepší zemědělství je nedělat vůbec nic. Tak jednou..se do té brázdy natáhneme sami. :-)
22.05.2018 - 10:09 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Tak se mi osvědčila perfektně stará ukrainská metoda kompostování plevele.
Dělá se to tak že co vypleveš naházíš do uliček mezi záhony a necháš. Šlapeš po tom a za dva až tři roky se ti udělá perfektní kompost a překvapilo mně že se zcela rozpadly i tvrdé stonky a kořeny kopřiv čehož bylo většina.
Postup jsem našel kdysi na webu je to nejméně pracné a není zapotřebí mezi políčky kosit ani plevat, tím že se po tom chodí to pomáhá tomu tlení. Dobře to tam fermentuje asi jako kyselé zelí. Materiál na hnojení tedy perfektní.
Tenhle je 3 letý. Prostě do té uličky naházet co kde je z plevele úplně všechno kromě vinných prutů ty se nemaj neptej se mně proč nevím.
A lepší je když je to trochu zahloubené tedy když jsou záhony vyvýšené pak to lépe drží vláhu v té uličce.
Nemusí se nikam jezdit s plevelem jen se to hodí ze záhonu do uličky zcela přirozené jednoduché a bez zbytečné práce třeba s přehazováním kompostu.
Ten vršek co nezetlel se přehází na záhon vedle nechá se to tam ležet a vznikne zase obdělatelné políčko bez rytí ale to se uvidí až na podzim co z toho vzniklo mohl by tam přijít česnek. Ten je do suchých pásem na to se musíme taky nastavit. Sadit suchomilky.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
15.05.2018 - 21:52 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Mám podezření, že to je díky starému částečně zanedbanému sadu, co mám jako sousední pozemek. :) Hromady slámy nechávám válet po různých místech, ale žampiony se mi objevily jen zde. :)

Jinak v Mycelium Running byl zajímavý a nenáročný tip na pěstování. :)

Vzít starší plodnici, vysypat do kýble s vodou, přidat trochu soli, nechat dva dny a pak zalévat místo, kde chceme, aby dotyčné houbičky vyrostly - samozřejmě musí tam být odpovídající prostředí.


Frank Herbert takto dle Stametse zaléval okolí nově vysazených jedlí zbytky lišek a údajně takto rostly už u stromků mladších 10 let, což se zdá být jako úspěch. :)

Myslím, že by to fungovat i s jinými druhy hub, no nezbývá než zkoušet.

Metod je samozřejmě mnohem více, ale tohle je takové nenáročné. :)

Například klonování z nožičky, slíbil jsem, že to přeložím a stále se k tomu ne a ne dostat, tak aspoň ilustrační video:
https://www.youtube.com/watch/…

a text:

http://ezinearticles.com//…
YouTube
14.05.2018 - 10:48 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
čekej čekej
14.05.2018 - 10:15 | Filtr
(Blíženci) tajga » Zg
Dělala jsem to zatím jen jednou, takže se úplně nepovažuju za experta na jíchu, ale podle mě prostě vyčkej, to zákonitě musí zkvasit. Na slunci rychleji. Já to moc nesledovala, za cca 14 dní už byl myslim smrad.
09.04.2018 - 20:29 | Filtr
(Blíženci) tajga » Zg
No já okopala asi tři, nebo čtyři a už nemůžu, nemám na to sílu. Sice ploskořez to úžasně usnadňuje, ale i tak. Tak možná taky zkusim kompost naházet jen tak.

Mně se právě líbí víc košaté stromy, i když třeba míň rodí, tak jsem to dělala jen tak lehce.
09.04.2018 - 19:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Oni tvrdí že to význam má já si myslím že min. ten že to smrdí.
06.04.2018 - 20:21 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
to bude ono já si tak odrovnal pilu nalil jsem sezamový olej, ono to nevadí pokud s tím děláš denně ale když to necháš přes zimu je to slepené
04.04.2018 - 15:03 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
prokapej olejem ale né stolním ten to slepí dohromady
vzít ten na kola nebo WD40 silikonový
ony ae při stŕíhání uvolňuje pryskyřice a zalepuje plochy nůžek pak to vázne dobré je to občas pročistit benzínem nebo ředidlem ty kluzné plochy
taky se mi to někdy seká
03.04.2018 - 22:09 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
nepoužívám mám sice balzám ale ten jsem koupil na okousané kmeny loni mi okousal nějaký zmetek dokola několik kmenů totálně oloupal z kůry nepočítal jsem s tím že vleze do zahrady se psem tak jsem je neomotal
myslím že to byl divoký králík žil pár let uvnitř zahrady protože tam kde to není oplocené tak nic, pes si ho nevšímal žil dva roky pod růžema v noře
oni na to vlítnou právě když do toho jde míza i když už je venku tráva a mají už co žrát, nejohorženějŠí jsou teďka v dubnu a začátek kvétna
těch výhonů je hodně to bych technicky nedal všechno zamazávat neteče z toho no kdyby to byl velký řez tak to zamáznu ale ty centimetrové pruty neřeŠím šmik a hotovo

jednou jsem hnojil koňským čerstvějŠím ale nedělá to dobře na kmínky je to moc agresivní chce to uleželý hnůj nebo kompost
nedávno jsem viděl doku z číny o chcankách oni se věnují dost urinoterapii mimo jiné jeden podnikatel sbíral chcanky dětí ze škol svážel do cisterny a zalíval tím stromy v sadu, pak ukazoval jak prosperují lil to tam přímo pod ty stromy bez ředění jen tak je to v tom doku jabka vypadají dobře jsou jen šišatější je to na té 33:30, "musíme sebrat každou kapku moči aby budoucí generace měly co jíst" :-)
tak asi to funguje
berou ale jen moč chlapců né dospělých, u děvčat se to asi těžko zachytává, v čině ve chcankách vaří vajíčka
v číně pije každé ráno moč 10 mil.lidí :-)
https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
03.04.2018 - 20:45 | Filtr
(Blíženci) tajga » Zg
Obsáhlé články k studiu existují, ale to asi budeš znát http://www.potravinovezahrady.cz/bi…
http://www.potravinovezahrady.cz/ja…

já pořád někoho shánim, necítim se na tuhle činnost dost emancipovaná, jsou tu vysoké stromy, musela bych lozit po žebříku, to by nemuselo dopadnout dobře...

Aspoň jsem okopávala trávu okolo stromů, abych k nim dala kompost dle Boshovi rady, protože předpokládám, že skrz ní to tolik nepronikne, snad to bude mít nějaký efekt.
Příspěvky: 68-44 43-19 18-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Střelec Střelci
ukázat kalendář »