O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Najdise.cz

Stránka: 3 2 1
Řazení:
31.03.2018 - 23:15 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Neumím to, takže bych nejraději vůbec neřezal, přikládám video zastánců minimálních zásahů (opět Pago Pago. :) )

https://www.youtube.com/watch/…

Ale jelikož by měla být názorová pestrost, přikládám i opačný názor - zastánce intenizvního řezu.

https://www.youtube.com/watch/…

Bohužel jen v angličtině.
YouTube
30.03.2018 - 20:39 | Filtr
(Blíženci) tajga » Zg
Máme zahradu, která byla roky neudržovaná, podle stavu stromů myslím, že určitě prospívá prořezávání. Jablka dobrá, ale takové chcíplotiny, malé, hned to shnije, může to být tím, že se o ně nikdo nestaral. Na prořezávání se necítím sama ani náhodou, teď zrovna někoho sháním, kdo to udělá. Člověk, co tu má firmu na údržbu zeleně mě odmítnul s tím, že prořezávání ovocných stromů je alchymie.
30.03.2018 - 18:38 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
no já rozhodně stříhám jako samouk a letos jsem se dozvěděl že to dělám asi správně
prosvětlíš korunu a spoustu dalších výhod to má
stříhám vše co roste dovnitř anebo konkuruje si
25.03.2018 - 21:23 | Filtr
(Rak) Áta22 » bubobubo
Nám se docela osvědčilo obsypat záhony pilinama/hoblinama a všechny slimáky uvnitř odchytit a utopit - topí nekompromisní dědeček, nemá slitování :)
Já jsem měkota, já je odhazuji těch 5 metrů k sousedům :) Protislimákovskou bylinku jsme neobjevili a indické běžce v zahrádkářské kolonii ubytovat nemůžeme, tak aby se měly ty kachny dobře.
19.03.2018 - 20:01 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
čímž vlastně sázíme stromky tím že zůstanem sedět doma na zadku
že se nedostáváme přepravou vozidlem na fisilní paliva do negativní stromkovosázecí bilance
17.03.2018 - 15:20 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Jj, potěšilo. :) My je máme naložené v nálevu. :)
13.03.2018 - 00:49 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » bubobubo
přivázat ke každému kousek cihly..?
12.03.2018 - 23:50 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
No tak trénuj a pak dej vědět. :3:
12.03.2018 - 23:46 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » bubobubo
já vím ale více tím slizounem nehodím
12.03.2018 - 23:16 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Tak to už jsem zkoušela. :4:Pět metrů je málo. :63:
12.03.2018 - 23:01 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » bubobubo
nechávám je nažrat
něco mi nechají
když je chytnu odhodím ho daleko cca 5 metrů hod ale myslím že to za pár hodin zvládnou zpátky
12.03.2018 - 22:24 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Mám dotaz.Co děláte se slimáky,ale jako s mnoha slimáky?Sezóna se blíží,nevzdávám to a opět si pohnojuji a připravuji záhony,i když poslední čtyři roky mi to žerou.Dříve jsme je neměli,poptávala jsem se a nejsme v tom sami,v okolí je má snad každý.
Někdo solí,někdo sbírá,někdo má běžce,někdo skořápky.
Dočetla jsem se,že pomáhá osázet záhony nějakou hodně aromatickou bylinou.Máte někdo vyzkoušené?Funguje?Nebo nějaké další zkušenosti?
12.03.2018 - 21:27 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Kdyby něco, hlíva akumuluje rtuť a kadmium. Ale na zahradě by to snad mělo být ok, ne? :) Mé pěstitelské úspěchy jsou zatím spíše samovolné - žampióny a čirůvky a také to potěšilo, byť vyrostly bez vlastního přičinění, pominu-li vytvoření prostředí nahromaděním kupy slámy a mulčováním záhonů. :)
12.03.2018 - 14:22 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
já ji beru ze zeleniny je to méně pracné
na woku s ghí je super sójovka úplně stačí
a kde se dají ty rouby sehnat?
že bych to taky zkusil špalky nějaké trouchnivějící mám
12.03.2018 - 12:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
asi to bude hlíva vypadá tak jsem nětušil že se dá na zahradě..
12.03.2018 - 11:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
seš si jistá že je to hlíva?
02.02.2018 - 23:04 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
https://www.goodreads.com/book/… :)

Přihazuju takovou zajímavost, na kterou jsem narazil právě v knize:

http://zeleznohorsko.blogspot.cz/20…

Celá kniha je super, pro běžného člověka využitelnější než předchozí, za přečtení stojí ovšem obě. :)

Ještě se chystám přeložit něco stručného k nenáročným způsobům rozšiřování podhoubí v domácím zahradním prostředí z plodnic získaných z vlastních zdrojů.
01.02.2018 - 22:27 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Po přečtení - houby, které se živily ropou v sobě neměly žádné detekovatelné zbytky ropných produktů, takže to dokázaly vyčistit opravdu dobře, u konkrétního případu ale nebyl dělán test na přítomnost těžkých kovů a tam už je to horší.

Houby, zvláště některé druhy, je hromadí, takže z rizikových míst raději nebrat.

V tabulce na str. 100 u Mycelium Running je zmíněn arsen, kadmium, cesium, olovo, rtuť a měď a některé druhy akumulují do plodnic těžké kovy mnohonásobně oproti okolnímu prostředí.

Třeba hřib smrkový je výborný akumulátor rtuti (250x) a kadmia (10x).

Takže z hlediska čištění od těžkých kovů to má výborný smysl, ale na jídlo to nebude. :)
28.01.2018 - 20:16 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Mně z toho vyplynulo, že se o několik řádů snížil obsah škodlivin v té hromadě odpadu. Ale jestli to bylo dost na to, aby se ty houby mohly jíst a nebo jestli ty škodliviny do sebe vtáhly částečně plodnice, to fakt netuším. Momentálně to mám rozečtené, tak uvidím, jaké budou podrobnosti.
28.01.2018 - 16:06 | Filtr
(Býk) Deam » Zg
Díky. :)

Využil jsem volnějšího období a pro zájemce dávám seznam zajímavých hub, mnohé s léčivými účinky, právě na základě četby autorovy knihy:

http://zeleznohorsko.blogspot.cz/20…

Pokud by někdo dokázal potvrdit či vyvrátit, že vyfotografovaný exemplář je
Outkovka pestrá, budu rád.
28.06.2017 - 22:19 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Skvělé, já se zase těším na další obchodní cestu. :D

Sucho,teplo, respektive pokojová teplota kolem 20°C (a taky vzdušno) jsou vhodné skladovací podmínky, za předpokladu, že česnek odolal náletu vlnovníka česnekového, evidentně Ti to vyšlo. :)

Od některých lidí mám potvrzeno jako použitelnou metodu skladování česneku v ledničce v papírovém sáčku. Jinak mi spolehlivě funguej také naložení do octa a skladování sklenic bez další tepelné úpravy tamtéž. Asi to není na běžné česnekové použití, ale mělo by to udržet dost zdraví prospěšných látek. :)
20.05.2017 - 22:30 | Filtr
(Býk) Deam » vernal
Děkuji. Rád bych byl aktivnější, ale připadá mi, čím více toho dělám na zahradě, tím hůře se dokážu přimět k aktualizacím. :) Snad půjdu trochu do sebe.

To je perfektní, snažím se taky fungovat v "bio režimu", ale není to 100%, například ty substráty a samozřejmě, když mám zdroj hnoje od krav z družstva či od skoro sousedů z vesnice od zvířat, nebádám po detailech - čím byla ta zvířata krmena a co ten hnoj obsahuje. Tak nějak doufám, že si s tím příroda dokáže poradit.

Ideální by samozřejmě bylo samozásobitelství i co se týče substrátů, rád bych se dopracoval k vlastní tvorbě, ale je to všechno na dlouhé lokte, aspoň u mě tedy. Jenže nějak nestíhám...:)
20.05.2017 - 21:52 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vernal, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Pozrela som si blog, ktorý si uviedol vo svojom profile - no, úrody máš pekné :1:
Na našej záhrade sme sa dali na úplné bio pestovanie rastlín, navyše sme sa rozhodli pestovať len staré, nešľachtené kultúry ovocia a zeleniny a nerobíme ani žiadne chemické ošetrenie. Na ošetrenie používame prírodné výluhy a moridlá z rôznych rastlín. Mnohé z nich som sa naučila na škole vďaka profke z Ruska, ktorá bola v tomto neprekonateľná.
Tento rok sme nesadili už ani jediný druh šľachtenej zeleniny i napriek tomu, že stratíme na výške úrody, ale získame to na výnimočných chuťových vlastnostiach týchto starobylých odrôd.
A ak smiem poradiť - s kupovanými substrátmi opatrne - treba sledovať chemické zloženie, pretože v mnohých (i dovážaných), ktoré sa miešajú s priemyselnými kalmi, bývajú zvýšené množstvá kadmia,niklu,olova, ... fluoridy ... a ak tam tieto informácie nie sú, tak radšej nekupovať taký druh.
11.11.2016 - 16:50 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » mikiduc
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele :):):), který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Paráda :1:.
09.11.2016 - 20:46 | Filtr
(Blíženci) tajga » ovii
Úplně nové záhony to jsou, máme dům prvním rokem. Četla jsem, že je lepší si půdu připravit už na podzim a pokud se to zakryje, tak je to lepší pro semínka, že půda nebude tak studená. Myslela jsem, že seženu slámu, jenomže jsem na to neměla čas, takže teď mám jen to listí. Trošku jsem ho na záhon náházela, abych si označila místo, kde je zasazený česnek, ale pořád váhám, jestli to tam dát všechno. Kolem keříků jsem listí dala, tam se asi nemůže nic stát a taky ke stromům, obkopala jsem to kolem nich a listí přihrabala, což taky nevím, jestli je dobře, protože švestky i jabloně dost hnily.....Fakt v té zahradě tápu, mě to nikdy totiž nezajímalo, dokonce jsem měla vypěstovaý odpor z dětství, ale teď chci. Mít obrovskou zahradu a chodit si do obchodu pořád kupovat zeleninu, mně přijde dost pitomé.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v RakRaku
ukázat kalendář »