O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 23 

Řazení:
05.08.2018 - 19:40 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
doufal jsi v to že když vezmeš bronzový rýč že budou měřitelné větší výnosy?
04.08.2018 - 23:04 | Filtr
(Býk) Deam
A po čase něco z praxe, aneb když výsledek nedopadne zcela dle předpokladů, asi nezbývá než se obrnit trpělivostí a pokračovat v dalších pokusech. :D

Celkově vzato to ale nedopadlo vůbec špatně, akorát se nepotvrdilo, v co jsem doufal. No třeba to přijde až v dalších letech. ;)

http://zeleznohorsko.blogspot.com/s…
27.07.2018 - 12:43 | Filtr
(Býk) Deam
Z facebooku - docela příhodné téma k aktuálnímu suchu - vodní věže a podobné vymyšlenosti. Jen jsem to prolétl, vypadá to zajímavě. :)

https://permies.com/t/airwell
23.07.2018 - 14:05 | Filtr
(Býk) Deam
Před několika měsíci jsem tu propagoval organizaci PagoPago, mám za sebou "víkendový pobyt" v Jeseníkách, když už někomu něco cpu, je fajn vyzkoušet to osobně. :)

Viz: http://kpustovalova.wixsite.com/pag…

Sám jsem odkorňoval, moc mi to nešlo a musím přiznat, že práce v lese je rozhodně náročnější než práce na zahradě a to i když si na zahradě s výjimkou bubnovky a křoviňáku žádnou technikou nepomáhám. :)

Co se týče kůrovce a Jeseníků, vypadá to, že největší problém je s přemnoženými myslivci. Odstřel zvěře je velice lukrativní kšeft a tak se srnčí chová skoro jak dobytek. Takže jen málo listnáčů má šanci dorůst dospělosti a tak přežívají především smrky...

Ostatně kdo chce zvědět více, může si prozkoumat facebookovou skupinu: https://www.facebook.com/groups/…

Na můj vkus je to zatím stále ještě snad až příliš utopické, ale rozhodně bych byl rád, kdyby dostali příležitost vyzkoušet své ideály v praxi. :)
19.07.2018 - 14:27 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
no mně by to celoroční 70% samozásobení docela zajímalo
to si myslím že celkem lakuje..
16.07.2018 - 20:18 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Tak to je fajn, letos je to hrůza, ale obecně suchý kraj nejsme (nebyli jsme), navíc mám jílovitou půdu a dobré prostředí, které budu dále vylepšovat. :)

Tak zatím vypadají větší z dýní.

Česnek super, radost pohledět, celkem vzato to u mě nebude žádný zázrak, ani žádná katastrofa. Někdy koncem července, začátkem srpna bych chtěl provést předběžné sčítání (se zakrácenou natí), uvidíme, jak to dopadne.

Zatím to odhaduji na průměrnou váhu stroužků někde kolem 25 - 30 gramů, s tím, že mininaturních je méně než jsem zvyklý a velkých více, ale to dělá hlavně jiná skladba odrůd, jestli dopadnou lépe či stejně i odrůdy, které byly úspěšné loni, toť otázka.

Ani já letos bohužel neměl k dispozici hnůj a záhony byly už třetí, v lepším případě druhou sezónu.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
16.07.2018 - 13:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
dýně zalévám jen jako mladé sazenice
co jsem pokosil louku srny zmizely nejspíše se nemají už kde schovat a musí jinam
takže se i hokaida docela zregenerovaly uvidíme jestli z nich ještě něco bude
záleží v jakém srážkovém pásmu jsi tady je to dobré zalívat nemusím
zalívám jen bylinky na jaře aby získaly náskok a pak skleník ten by dva dny bez vody nepřežil
a je to tady..docela slušná úroda na to že jsem hnojení neřešil a česnek dal na stejné místo jako vloni
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
06.07.2018 - 21:08 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No na obvyklé termíny se letos fakt nedá spoléhat. Pokud bys to přepálil, můžou se Ti odkrývat stroužky a rozpadat cibule v zemi a to je docela nešikovné.

Musím zaklepat, srnky kolem žijí, zajíci též, ale na zelenině zatím škody nečiní, aspoň viditelné. :)

Horší je to s dřepčíky, četl jsem, že to je letos minimálně celočeský problém a podle toho, jak mám ožrané listy u brukvovitých, tak u nás též.

Když jsme u těch dýn.. Zvládají to obvykle bez zalévání? Pominu letošek, když se vyřádila místní fauna, tak už je to asi pasé, ale co jinak?

Loni jsem zaléval pravidelně a letos jsem si řekl, pokud chci pěstovat ve větším, tak prostě nemohu běhat kolem rostlin s konví, takže zkouším na větší vysadby dýní a cuket suchý režim, minulý rok by byl asi na takové pokusy příznivější, ale co nadělám...

Cukety zvládají zatím celkem OK, dýně také přežívají, je tedy vidět, že jim vedra nedělají dobře a slunce je také až dost, ale žijí. Otázka samozřejmě bude, co se z toho urodí...pokud nic, tak holt budu muset škrtnout dýně z plánu na velkopěstování, minimálně do doby, než si pořídím zavlažování, čemuž bych se ovšem rád vyhnul. :) To raději pěstovat jen to, co zvládá bez zálivky.
05.07.2018 - 20:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
jen 450
možná už bude zralý ale mně se to zdá nějak brzy
celé je to letos nějaké matoucí
prakticky se zadařilo jen bobulovinám protože ty rostou samy a nepotřebují mojí péči kromě hnojení které dělám každý rok
vypadalo to dobře s hokaidy měly dobře namakáno na startu listy obrovské stonky dlouhé, ale náhle přišel krdiel srnek a přes noc bylo vše fuč
tak co no počkám do zimy a pak bude srnčí místo hokaida
je takové uvažování stále ještě permakulturní?
05.07.2018 - 15:52 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
To hospodaříš někde na horách, horách vysokých, ne?

Upřímně, jestli vylamuješ takto pozdě, možná je to důvod menšího česneku.

Většinou se snažím stihnout vylámat všechno na přelomu května/června, čím dříve tím lépe, samozřejmě, když něco zapomenu, tak už to pak nechám, ovšem mívá to následky na velikosti. Pravda je, že některé odrůdy jsou háklivé více a některé méně a za ideálních podmínek pro pěstování by to nemuselo mít až tak negativní vliv, jenže ideální podmínky má málokdo.

V zásadě se doporučuje sklízet při 5 (6) zelených listech, 4 asi ještě jdou, méně už by mohl být problém se skladovatelností a rozhodně to má vliv na dobývání, takový česnek rád zůstává v zemi a musí se na něj s rycími vidlemi - když je suchá půda, asi je lépe brát je automaticky. :)

Každopádně u nás je letos posun tak 2 - 3 týdny před oproti obvyklému termínu. Třeba první odrůdu broskvoní jsem sklízel předminulý týden a pokusný vzorek ještě dříve. :) A to jsme ve 450 m. nad mořem, takže rozhodně žádná zelinářská ani ovocnářská oblast.
05.07.2018 - 14:45 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já teprve olámal stonky..
05.07.2018 - 13:16 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
A takto pěkně se mi to suší. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
05.07.2018 - 13:15 | Filtr
(Býk) Deam
Nu musím se pochlubit, už mám skoro sklizen letošní česnek a na to, co vše se mi nezadařilo, to dopadlo poměrně dobře. Sázka na osvědčené odrůdy se vyplatila a vypadá to, že ani nevadilo opětovné použití stejných záhonů - to právě patří k tomu, co se nepovedlo, z nutnosti - nestíhal jsem a ani mi včas nedovezli hnůj, takže česnek musel čerpat ze zásob z minulých let. Určitě se k tomu ještě rozepíši. :) Pro ilustraci foto - až takových bude většina, budu si pískat, respektive až bude takových tolik, kolik budu chtít. :) Protože na sadbu už je tohle moc velké...
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
04.07.2018 - 14:06 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
a teď mudruj
V Česku probíhá Agrofertizace venkova. Důsledkem je nedostatek vody i relativní chudnutí vesnic
http://www.reflex.cz/clanek/…
15.06.2018 - 22:47 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Cokoliv sloužící k navazování a propojování lidí za účelem prospěšné a užitečné činnosti shledávám jako velice pozitivní.
15.06.2018 - 22:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Mně se líbí myšlenka komunitních zahrad, pěstování v pytlích.

https://www.prazskypatriot.cz/dalsi…

https://praha.idnes.cz/komunitni-za…

https://www.denik.cz/bydleni/…

Funguje to už i v ostravě.
15.06.2018 - 21:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ohledně Babiše souhlas, do palestinsko-izraelského konfliktu zabředávat nebudu, to byla jen taková vsuvka. :)

Jasně, permakultura se rozhodně nijak nevylučuje s moderními technologiemi.

Mé hledisko je ale takové, že si vybírám to, co si myslím, že je opakovatelné co největším množstvím lidí s co nejprimitivnějšími nástroji, co nejvyššími výnosy a ideálně minimálními náklady, zároveň však ekologicky. V tom mi asi ideologicky nejvíce sedí John Jeavons a Carol Deppe a další, kteří usilují o totéž.

Krátce řečeno - ukázat, že každý, kdo chce, si může vypěstovat dost potravin pro sebe a svou rodinu, když to dokážu já, tak ostatní také! Bez velkých nákladů na stroje a bez toho, aby bylo nutné být na pozemku 24/7, to je můj cíl! :)

Pravda je, že trochu podvádím (sekačka a dovoz hnoje), na druhou stranu ale to nemám jen pro sebe a příbuzenstvo, ale i na prodej a v samozásobitelství by stačilo mnohem méně. Tedy ano, využívám šťastných okolností a luxusu tam, kde se mi nabízí, ale šlo by to i za horších podmínek.

Další pravdou je, že cíl ještě zdaleka není splněn, ovšem pokroky jsou značné. :)
14.06.2018 - 12:55 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
perma-kultura je vlastně premanentní kulturováni a to znamená trvalé zkvalitňování věcí které děláme
což neznamená nutně předsudky ohledně používaných materiálů (jen přírodní) a technologií (jen archaické, původní)
tudíž můžeme provozovat permakulturu i na měsíci ve zkumavkách když nám bude dána jen takováto forma bytí
13.06.2018 - 21:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já nevím na které straně jsou větší barbaři teďka jsem viděl doku ze socíku "mars kráčí pískem" z r 1968 naše expedice v egyptě..egypťané přijali uprchlíky ze sinaje beduíny, izraelská armáda je bombardovala ze vzduchu napalmem, z 800 dětí zahynulo 300. Izraelci si rozhodně s moderním vybavení poradit umí beduínům napalmem vypálili vesnice domovy a stáda. :3: Ale to je trochu od věci.
Opylování je možná ten největší problém co nás čeká.
Problémem jsou i monokultury, když všude na polích bude jen babišova řepka protože on na ni ještě pobere miliardu na dotacích pak biodiverzita skončila. Ještě pamatuju louky plné různých druhů motýlů to je tak 40let dneska tak max běláska a paví očko když se zadaří. Na to žádné zoo není. Abychom nastartovali malopodnikání v zemědělství což by bylo jedním ze základních kroků museli bychom především odstranit z vlády babiše potažmo jeho agrofert a zavřít dovoz dotovaných produktů. Pak bude stát rohlík 10korun a národ dá tomu kdo to udělal do držky. :-)
13.06.2018 - 19:54 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Dost možná je tohle budoucnost produkce potravin za účelem nakrmení rostoucího množství lidí na planetě, ale taky je to další krok, jak učinit lidi závislejší na vyspělé infrastruktuře a tudíž i zranitelnější.

Pamatuji si, když Izraelci vyklízeli Gazu, nechali Palestincům všechnu zemědělskou infrastrukturu a moc dobře to s moderním vybavením nedopadlo.

Co se týče permakulturnosti či prostě udržitelnosti takových pěstitelských metod by to opravdu chtělo tomu pořádně rozumět.

Na první pohled vidím, že kokosová vlákna si v ČR asi nevypěstujeme. Lze to nahradit něčím srovnatelným z místně dostupných zdrojů? Nevím..

Pominu-li tedy křehkost podobných systémů, jestli vychází celková bilance kladně, pokud by vedlo k tomu, že takové intenzivní pěstování umožní vyhradit více prostoru na zemi divoké přírodě či extenzivně a ekologicky obhospodařovaným plochám, asi nelze v principu nic namítat.

Četl jsem, že se přemýšlí už i o robotických opylovačích, vymýšlí se i různí roboti schopní odplevelovat záhony, nakonec asi není nic, co by takový stroj časem nemohl zvládnout lépe než člověk, no dobrý pocit z toho nemám, byť si uvědomuji, pokud tedy nepřijde kolaps a restart z nižšího civilizačního stupně, že to k tomu prostě směřuje.

Osobně se snažím jít v pěstování tak trochu "proti proudu času", takže žádným velkým nadšením z podobných snah nepřekypuji, ale je mi jasné, že to je do značné míry boj s větrnými mlýny. :)
11.06.2018 - 22:22 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Fórum jsem úmyslně založil tak, abychom to nezužovali jen na permakulturu a jen na zemědělství. Je fakt, že naprostá většina příspěvků mých i ostatních je v podstatě o zahrádkaření a širším tématům se vyhýbá, co se mě týče, jsou témata s přesahem vítána.

Byl bych také rád, kdybychom se dokázali bavit o permakultuře i ve smyslu "permanentní kultury" a nejen "permanentního zemědělství".

K tématu samozřejmě patří i vymezování toho, co je a není udržitelné. Že je současná společnost neudržitelná považuji za velice pravděpodobné, skoro až jisté.

Bohužel je mnohem těžší přinášet nějaké realistické vize udržitelné budoucnosti než kritizovat všudypřítomné nešvary.

Vždy nakonec dojdu k názoru, že chce-li člověk změnit svět k lepšímu, musí prostě začít od sebe, blízkých a snažit se nějak nenásilně působit na okolní společnost.

Uznávám, nějak extra mi to nejde, ale snad lepší než nic. :)

Osobní výpady jsou naprosto zbytečné a opravdu mimo téma...
09.06.2018 - 23:54 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Deam
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Borůvku mám čtvrtým rokem a první rok tak tři borůvky,které sežrala psice,protože byla rychlejší,druhý rok tak 15 kusů,loni skoro nic a letos obalené oba keře a letos tak nějak všechno obalené.Třešní máme tolik jako jestě nikdy,jahody už zrajou a je jich mraky,jabloně,švestky,ořech...všechno obalené plody a letos jsem poprvé šoupla brambory do země a jako krásně rostou.Přezdívají mi Mičurin.Slimáci a mravenci letos zpoždění,ale jsem vyzbrojena na mravence sodou a na slimáky solí,tak zatím dobrý.
Taky měsíček mi roste a budu vyrábět mast a z levandule mýdlo a svíčky.Jsem nějak přehnaně akční... :50:...už aby byla zima... :4:
09.06.2018 - 22:21 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Od doby, co si nechám vozit hnůj, na kompost jen přidáváme a neodebíráme. :) Ale třeba se do něj na podzim pořádně zakousnu, mohlo by to být výživné. :)
09.06.2018 - 22:17 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Jasně, je to práce, ale jestli budu někdy rozšiřovat sadové plochy, asi to tak zkusím ve větším měřítku, vlastně nejde o nic více, než si vyrobit záhony se zeleninou a po jedné či dvou sezónách to obohatit o stromky. :)

Ona ta zelenina tam také může přetrvat po léta, takže se to v případě průběžného dodávání živin může pěkně sečíst. :)

Mimochodem - grelinette se nádherně osvědčilo pro rychlosázení brambor. :) Ujímavost vysoká a v podstatě to vypadá stejně dobře, jako při sázení do příkopu, což jsem dělal minulý rok.

Pravděpodobně budou nižší výnosy (méně prostoru pro tvorbu hlíz), ale věřím, že efektivita výsadby to dokáže kompenzovat.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »