
Najdise.cz ... najdi a poznej lidi, kteří se narodili ve stejný den jako ty ...
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství - Diskuze a zkušenosti
- Astrologie
onlineOsobní horoskop (radix)
Partnerský horoskop
Tranzitní horoskop
Psychologická astrologie
Online výpočty
solár, direkce, revoluce, kompozit a další ...
Lunární kalendář
- Horoskopy 2023
kalendáře a jinéZnamení zvěrokruhu
Partnerský horoskop
Ascendent a Descendent
Horoskopy na rok 2023
Čínský, Keltský, Výklad karet, Léčivé kameny, a další ...Kalendáře na rok 2023
Čínský horoskop 2023
- Slavné osobnosti
astro databáze - Narozeniny
jména, svátky - Numerologie
online - Poznej
znamení - Galerie
uživatelů - Diskuzní
fórum
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
26.01.2016 - 00:22

O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi
03.09.2023 - 11:13
| Filtr

Za rok snášení se jí podařilo snést cca 317 vajíček.
Statistiku se podařilo udržet díky tomu, že jsme ji po většinu času mělo izolovanou s jedním kohoutem na zahradě u baráku a následně v novém kurníku se slepičkami, co snášejí bílá vajíčka.
Bohužel starší slepičky si oblíbily na snášení nový kurník, asi pohodlnější, více místa, a tak se bude další cyklus těžko hlídat.
Těžko zobecňovat na základě jedné slepičky, nicméně minimálně v tomto jednom konkrétním případě se tvrzení o podřadnosti potomstva hybridů rozhodně nepotvrdilo. Vajíčka mají normální velikost, snůška byla nadprůměrně vysoká a reference od známé vesnice, která si také nechává odchovat kuřátka, jsou podobné - snášejí lépe než slepičky kupované.
Skoro to vypadá to na další vyvrácenou dezinformaci. :)

K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)

K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)

K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)

25.11.2021 - 16:52
| Filtr

Jako pro prepery ideální bible, že?

K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)

01.11.2021 - 19:16
| Filtr

Připadá mi, že u Havla je problém se stroužky, pokud má větší množství stroužků, řekněme více než 5 či 6, tak nejde-li o vysloveně velkou palici, dost jich vyřazuju jako nehodící se pro sadbu, na 34,64 kg sadbového materiálu mi zůstalo 13,2 kg příliš malých stroužků. Ale je fakt, že když se povedou, tak dokážou být opravdu velké.
Ono je mezi tím relativně dost ještě použitelných, třeba z toho ještě něco zasadím, pokud se mi bude chtít tím probírat, nicméně i u sadbového mi vychází dosavadní průměrná váha stroužků mezi 6,6 a 8,6, což by teoreticky měla být ideální váha, nicméně je to menší, než co jsem použil minulý rok a navíc sázím letos do horších podmínek - co se zaplevelenosti týče, tak uvidíme.
Obecně úroda byla slušná, cca 275 kg, velký je prodaný, případně použitý na sadbu, zbývá takový menší střed a malý. Částečně bych to rád použil na tinktury, ale to až taková spotřeba asi nebude, spíše na vyzkoušení, částečně jako ochranný postřik na vše možné a něco asi ještě zkusím prodat.

23.10.2021 - 00:54
| Filtr

Dobré reference.
Nahrabeš listi můžeš přidat seno vsadíš hlízu a jedeš.
Letos havel - dost dobrý.
Sklizeň akorát, stroužky fakt některé gigantózní.
Příští rok mám český paličák zakoupený na flóře, 135 kc/kg.
No to jsem zvědavý.
Co letos úroda česneku? Prodáváš???

21.10.2021 - 20:16
| Filtr

https://www.agromanual.cz/cz/…
A podle fotek to u nás už asi taky řádí. Bohužel jsem to nezdokumentoval v době sklizně...

18.08.2021 - 22:44
| Filtr

Funguje to tak, že se připraví balík slámy, postupně se na jaře zalévá vodou, prohnojí a po ukončení přípravy osadí vhodnou zeleninou. Rajčata, dýně, papriky, okurky atd. V případě přímého výsevu autor doporučuje pokrýt vršek půdou nezaplevelenou sadbovou půdou, v případě větších semen, hlíz a u předpěstovaných rostlin lze sázet přímo do balíku.
Zalévání ideálně přes kapkovou závlahu či ručně, přibližně v množství 4 litry vody na jeden balík. Po saturaci vodou balík není tak náročný na potřebu vody.
Výhody -automaticky vyvýšený záhon, rozkladem vzniká kompost, v procesu kompostování balíku vzniká teplo, což urychluje vzcházení rostlin, méně práce s odplevelováním.
Nevýhody - pokud nemáte vlastní zdroje, musíte balíky někde kupovat. Balíky lze v případě potřeby vyrábět po domácku - je tam i návod. Není to vhodné pro všechny typy plodin.
Vypadá to fakt zajímavě, ale legrační je, kolem čeho všeho se dnes dá napsat kniha. :)
Metoda samotná je tak na pár stránek a zbytek zabírají ukázky úspěšných zahradníků. :)
V češtině s přesným popisem:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/…

31.03.2021 - 17:49
| Filtr

Je už dost chycená, ale snad půjdou zachránit aspoň semínka. :)
Edit: Nešla.

03.03.2021 - 18:10
| Filtr

Sweet Chocolate se mi klube na zemi.
Pod stolem skladuji dýně, stále mi úspěšně přežívá jeden exemplář SMOH z roku 2019 :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)

K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)



K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)


28.02.2021 - 10:14
| Filtr

Po 15 dnech, jelikož se udává na obalu doba klíčení 2 - 6 týdnů, tak jsem spokojen.
Počáteční teplota 5 - 6° C, následně to zvolna stoupalo nahoru, nakonec až k 11° C, aktuálně to opět klesá, ale jelikož už začaly rostlinky klíčit, budu je dávat aspoň po část dne na světlo a venkovní vzduch, samozřejmě v případě razantního ochlazení dom na světlo. :)
Obešlo se to bez ledničky, použil jsem menší plastový obal od zeleniny, vložil do většího a zespoda zalil vodou, takto to dělám i s jinou zeleninou a funguje to docela dobře, méně práce, než s rosením. :)

22.02.2021 - 19:03
| Filtr

Kopřiva má ve Francouzkem vinařství a ne jenom vinařství politickou historii, tam sedláci
s koprivou dělaly po století kouzla .
Dnes, dostanou tisícovky pokuty už když použijí malé množství proti plísní nebo vytažení nadbytku určitých látek ze země. Omlazení atd.
Odběr chemie je tam kontrolován pro hektar,
No raděj nekomentuji.
Sestra chce motýle na balkon proto ta Kopřiva.
Agnihotra, taky jsem koukal,
Trochu Harry Potter, ale A.Veda má ale vždy dobré srdce.
Díky Ciao


22.02.2021 - 18:16
| Filtr

https://www.ifauna.cz/drubez/…
Když jsem si přečetl charakteristiku, tak mě to taky začalo lákat. :)


22.02.2021 - 18:12
| Filtr

Jj, četl jsem, že někteří lidé si při hnojení s kopřivovou jíchou v podstatě vystačí. Taky jsem zkoušel, ale nebavilo mě to, raději pracuji s hnojem. :D
Díky, už brzo bude. Zatím se rozkoukává česnek. :)
Vedická Agnihotra - do dnešního dne jsem to vůbec nezaznamenal.



21.02.2021 - 17:10
| Filtr

S tím hnojením. Já jen kompost vlastní z uhnilých plevelů listů a všeho biologického co dům dal.
Míval jsem i koňský ale mám na pole špatný dojezd nechce se jim tam zapadnout vlečkou.
Takže letos npk.
Ostřím normální bruskou kotoučovou ale zatím jen jednou nevadí mi že je to tupé ono se to při čutání v hlíně moc nepozná.
Význam to má u toho největšího když s ním vysekáváš maliníky a kopřivy-kořeny.

© 2007-2023 Najdise.cz