
Najdise.cz ... najdi a poznej lidi, kteří se narodili ve stejný den jako ty ...
Diskuze, Diskuzní fórum
- Astrologie
online
Osobní horoskop (radix)
Partnerský horoskop
Tranzitní horoskop
Psychologická astrologie
Online výpočty
solár, direkce, revoluce, kompozit a další ...
Lunární kalendář
- Horoskopy 2026
kalendáře a jiné
Znamení zvěrokruhu
Partnerský horoskop
Ascendent a Descendent
Horoskopy na rok 2026
Čínský, Keltský, Výklad karet, Léčivé kameny, a další ...
Kalendáře na rok 2026
Čínský horoskop 2026
- Slavné osobnosti
astro databáze - Narozeniny
jména, svátky - Numerologie
online - Poznej
znamení - Galerie
uživatelů - Diskuzní
fórum
Hlavní strana >
Diskuzní fórum > Poslední příspěvky v diskuzích
MG34 - Poslední příspěvky (Archiv)
23.09.2023 - 12:02
Ostatní: Definice zla
Na příčině vandalismu se asi shodneme - dožadování se pozornosti (která dříve chyběla). Otázkou je, jestli to platí i pro origo-vandalismus - Vandalové kdysi obsadili Řím a slíbili, že nikoho nebudou zabíjet. Což také dodrželi, ale rozhodli se alespoň všechno to tam rozbít. I to by asi spadalo do stejné kategorie "dožadování se pozornosti". Ve srovnání s Římem byli Vandalové od světa přehlíženi, takže se takto domáhali svého místa pod sluncem. Takže asi ano - platí to i pro "Vandalismus".
Vrací mne to ale zpět k mé základní definici zla - je vandalismus neoprávněná výhoda proti zbytku světa? A při takto chápaném pojetí vandalismu skutečně ano. Neoprávněná pozornost (výhoda) proti zbytku světa - svět vidí to, co by jinak bylo přehlíženo.
A z toho se zrovna dá pokračovat - zlo je jakákoliv neoprávněně získaná pozornost. Vlastně jakékoliv neoprávněné dožadování se pozornosti.
Dožadování se pozornosti je vlastní většině dětí - takže většina dětí se pomocí (svého) zla vychovává. Je to smutné, ale je to bohužel tak. Jsou i výjimky, kdy se děti pozornosti moc nedomáhají (například autisti). Otázka je, jestli to pak nepřispěje k nějakému jejich nezdravému vývoji oproti jiným dětem. Jedním takovým příkladem jsem já sám - a zatím přesně neznám mechanizmus vzniku mé úzkostné poruchy - že by to bylo tím, že jsem se jako dítě nedožadoval pozornosti?
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

21.09.2023 - 21:22
Ostatní: Definice zla
A to se stalo i tady - jeden pochopil, že v mém vlákně není šéfem vlastní obhajoby (res. manipulací k tomu směřujících) - a založil si vlastní vlákno, ve kterém si to chce rozherát podle svých not.
A druhý pochopil, že povrchnost (a manipulace tím směrem) mu tady také neprojde, takže smazal všechno (co napsal) a vyklidil pole. Zbyly po něm jenom citace, co jsem vložil do svých reakcí.
Ale nabízí se určité pokračování, ke kterému mne nedávno v televizi inspiroval film "Velké nic". Ten film byl plný různých forem zla a jako třešnička na dortu tam bylo i hodně politiky, která má zlo už v základu.
A nabízí se i určitá zkratka, zatím bez podrobnějšího vysvětlení. Jakmile jsou "tam" nějaké emoce, tak je tam určitě i nějaké to zlo..
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

15.09.2023 - 09:55
Ostatní: Definice zla
Zkus si představit "diskuzi" v matematice, kdy učitel dá dětem příklad 2+2=? Objeví se spousta "názorů", že 2+2 pětikoruny = 1 desetikoruna nebo podobných odboček od základní desítkové soustavy a konzistence sčítaných věcí. Ale správná odpověď je 4 - bez diskuze a bez možnosti uhnout k názoru.
Když navážu na příklad s barvou - někdo řekne "nebe je modré" a někdo řekne "nebe je šedé" - v dané situaci lze použít přístroj, který opticky zaznamená barvu a z pohledu RGB vyhodnotí její složení. Pak lze diskutovat o tom, jestli dané hodnoty RGB spadají pod modrou nebo pod šedou (záleží pouze na definici). Ale dávat hned ze začátku prostor "názorům", jestli je to šedé nebo modré - to je jako generální pardon pro případnou lež, která se vzápětí narodí.
Příklad s ošklivostí a krásou je rovněž možné nahlížet z jediného úhlu pohledu - nejprve se nějak kategorizují archetypy lidí podle způsobu vnímání krásy/ošklivosti - a potom se jenom ohodnotí, že pro takový archetyp je to krásné, pro další také a pro nějaký jiný ošklivé.
"Kdybych měl takhle hloubat ... tak bych ..."
tohle je nekorektní úvaha - do extrému tlačíš něco, co není vůbec extrémní
"když už někdo považuje pohádku za zlo, tak co už jiného nepovažuje?"
další podobná nekorektní úvaha, která tlačením do extrému dává rovnítko mezi dobro (resp. absenci zla) a pohádku - tak to ale není - drtivá většina pohádek obsahuje nějaké malé zlo na té "dobré" straně - zkus najít příklad pohádky, kde to tak není - a já ti ukážu, že i tam to tak je..
"To má být pro děti ponaučením a výstrahou, aby takové nebyly."
tohle má v sobě i druhou stranu mince - bohužel je to i návod, aby takové byly ve smyslu „Kdo s čím zachází, tím taky schází.“ - aby dělaly malé zlo, když mají dojem (jenom dojem - i to je kámen úrazu), že hrozí velké zlo
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

14.09.2023 - 17:53
Ostatní: Definice zla
Menší zlo má jednu velmi nepříjemnou vlastnost - roste. Takže ona si zvykne na aplikaci menšího zla a postupně bude přidávat na intenzitě...
https://www.youtube.com/watch/…
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

14.09.2023 - 17:49
Ostatní: Definice zla
Pohádky jsou bohužel plné "velkého zla", které sice kritizují (potud OK), ale na jehož potírání používají "menší zlo", které je jakože v pořádku. A proto jsou pohádky dost nebezpečné - zvlášť když tvoří světonázor těch nejmenších.
Tohle je mnohem nebezpečnější, než většina lidí tuší..
Příklad? Asi nebudu úplně přesný, ale všechno je to ve smyslu: zlému drakovi je třeba USEKNOUT všechny 3 hlavy, zlá macecha je vyhnána nebo nějak jinak zlikvidována, lakomý sedlák přide o všechno, závistivá starší sestra se nevdá atd.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

13.09.2023 - 18:56
Ostatní: Definice zla
Po té mé nehodě se u mne v hlavně něco změnilo a jeden z důležitých důsledků je to, že nedokážu přecházet bez povšimnutí jakékoliv zlo. Já ale nejsu nějaký aktivista nebo bojovník, takže neumím žádná praktická cvičení neboco - já su svým založením filozof. Mým přispěním může být asi jedině to, že všechno dobře pojmenuju.
Zlo zatím nejenže není pořádně definované, ale není ani pořádně pojmenované. A uvědomil jsem si, že mi prakticky stejně vadí jakékoliv zlo - je úplně jedno, jestli "malé" nebo "velké".
Když spolužák jinému spolužákovi potají ukousne kus z jeho svačiny je pro mne úplně stejná liga jako když třeba vládce zavede pro všechny nějakou likvidační daň, jejíž výtěžek pak použije třeba na svoji nákladnou zábavu.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

12.09.2023 - 19:32
Ostatní: Definice zla
Falešné hrdinství ve smyslu "dám každému šanci" není pro mne. Pokud (si) hodlám něco ujasnit, tak tolerance není na místě - a server takovou funkčnost nabízí, takže proč ne?

Koneckonců může jít někam vedle (což udělal) a je pokoj..
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

12.09.2023 - 19:22
Ostatní: Definice zla
Zlo znamená moc... to se nevylučuje s mojí definicí "Zlo je neoprávněná výhoda proti zbytku světa."
"Dobro" bych z této definice asi úplně vyloučil - ošidnost spočívá především v tom, že spousta lidí má naivní představu, že jedno je opak druhého. Ale ono je to složitější a na rozdíl od zla je u dobra mnohem více ve hře princip relativity - jako ilustrační příklad bych uvedl otřepanou historku o rozhovoru sadisty s masochistem.
Muč mne, říká masochista
Ne, odpoví sadista krutě..
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

12.09.2023 - 19:12
Ostatní: Definice zla
Jeden význam je, že někdo je třeba v nepravý čas na nepravém místě a něco ho vlastně náhodou poškodí (nebo i zabije) - třeba stojí blízko benzinky a ta z neznámého důvodu vybuchne. Chybí tam ale něčí záměr nějak škodit - a říkal bych tomu třeba "smůla".
A pak je tu naopak případ, že ten človek stojí u stejné benzinky, ale vyleze obsluha a zmlátí ho. To už je celkem jasné zlo, protože tam je záměr.
Takže když se někomu z jeho subjektivního pohledu děje zlo, ještě to neznamená, že je to skutečné zlo - prostě má třeba jenom smůlu, když tam není ničí záměr.
Jinak politika/náboženství samozřejmě JE o ubližování a zabíjení
V tom lepším případě se tomu vyhýbá a ukazuje na to jenom jako na zlo. V horším (a častějším) případě to přímo dělá ve jménu zabránění nějakému imaginárnímu vyššímu zlu.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

11.09.2023 - 16:34
Ostatní: Definice zla
Příklady k zamyšlení - vandalismus, lhostejnost (v případě, že lhostejnost není na místě), doping ve sportu, exhibice v médiích atd.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

11.09.2023 - 16:29
Ostatní: Definice zla
Vzhledem ke svým kecům by měl věřit tomu, že to nebylo záměrně a nic zlého jsem mu neudělal.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

11.09.2023 - 16:18
Ostatní: Definice zla
První varování - ještě jednou budeš takto kecat a bloknu tě.
Bloknu tě záměrně.
Pravděpodobně tě bloknu i tak bez dalšího tvého kecání - moc ses tu rozepsal a zabíráš tu místo. A promažu to tu - jakýsi obrázek a moc zavádějících keců.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

11.09.2023 - 09:41
Ostatní: Definice zla
Zlo neexistuje
Zlo je...
Další záludnost vnímám ve využití jiných nedefinovaných pojmů "dobro", "Satan" atd.
Zastavil bych se u zmínky "To zlo je naše. Náš výtvor." - v jistém smyslu to platí pro příběh "menšího zla", které většina lidí hledá (a pak ho ale stejně nechá růst do mnohem větší velikosti). Svět je plný malých zel. Ve většinové společnosti je to dokonce princip jejího fungování.
Patřím ale k lidem, kteří se do většinové společnosti nehlásí.
Nehledám "menší zlo" a nepřijímám ho jako "motor lidství", jak ho vnímá většina lidí - zejména těch, co jsou zvyklí sedět u ohně a u toho klábosit.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

25.04.2023 - 16:14
Astrologie: Astrologie
Je jenom psychologie (a to tak, že hodně) a pak spousta impulsů, se kterými ta psychologie pracuje.
Astrologie je jenom takové ucelené seskupení impulsů (a je celkem jedno, jestli reálných nebo imaginárních) - potrava pro psychologii, když má někdo hlad.
Víc bych v tom nehledal.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

24.04.2023 - 13:51
Zdraví a nemoci: Psychologie
Ale o tom, jestli je moje vidina obrazu světa porucha nebo realita, má smysl mluvit asi jako o absolutním a relativním času (když existuje teorie relativity). Jinými slovy - málokdo o tom něco pořádně ví, už z principu, protože je to na hranici lidského poznání a dotýká se to samotného způsobu fungování mozku.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

28.02.2023 - 01:08
Ostatní: Učebnice ČÍNŠTINY (KOREJŠTINY)
Do toho předmětu chodilo pár lidí - byli jsme tam většinou tak dva nebo i jen já sám a k tomu učitelka.
Učebnici jsme žádnou neměli - tehdy snad ani žádná nebyla. Ona si to pojala po svém - mluvila obecně o Číně, o různých částech země a různých dialektech a jejich vzájemné srozumitelnosti. Učila nás tuším kantonštinu https://cs.wikipedia.org/wiki/… A mluvila o historickém pozadí toho všeho - hlavně psaní. Také jsme rozebírali znak - co všechno se do něj maluje a jak funguje jejich klávesnice na počítači (jednotlivé klávesy jsou určené pro různé části znaku). Tu klávesnici doporučuji sehnat a nainstalovat doma.
Ze samotného jazyka už si nepamatuju vůbec nic..
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

13.11.2022 - 22:31
Astrologie: Autizmus, demencia...psychicke ochorenia
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

13.11.2022 - 16:21
Astrologie: Autizmus, demencia...psychicke ochorenia
Snad jedině blíže nespecifikovaný (a u všech různý) vliv znamení vodnáře.
Neochota podřizovat se jakékoliv "lidské autoritě" je pro autismus charakteristická.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

12.11.2022 - 19:26
Astrologie: Autizmus, demencia...psychicke ochorenia
tohle mi dost nesedí - jednak je to proti mé autistické přirozenosti, zvlášť u lidí, které dobře neznám
...a totéž se dá říct o dovětku "prosím" - buď něco udělám nebo ne a takový dovětek to vůbec neovlivní, maximálně mne úplně odradí - jako autista tyhle společenské hrátky (možná se ti nechce, ale udělej to pro mne, PROSÍM) vnímám dost negativně.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

11.11.2022 - 13:10
Astrologie: Autizmus, demencia...psychicke ochorenia
Vždycky jsem věděl, že su jiný, ale netušil jsem, co se mnou je. Nicméně pár lidí (i odsud) mi ten autismus tipovalo - to jsem ještě nevěřil, že mám autismus. Uvěřil jsem až po nehodě, kdy jsem byl připravený, že se mnou něco asi bude - a odtud byl už jen krůček k přijetí dovětku "ale tohle mi bylo už před nehodou".
Jen ten můj autismus není úplně typický - poruch autistického spektra je hodně a ta moje se zkombinovala asi s tím, že se mi v ranném dětství matka vůbec nevěnovala. Takže jsem si vypěstoval potřebu hledat ukotvení kolem sebe - a ne u své matky. Takže na autistu su až moc společenský.
Celá diskuze: od začátku | nejnovější příspěvky »

© 2007-2026 Najdise.cz


Lvu