Učebnice ČÍNŠTINY


27.02.2023 - 07:56
(Štír) Nabi*
Učebnice ČÍNŠTINY
Ahoj všem,

poraďte mi prosím jaká učebnice čínštiny je nejlepší pro úplné začátečníky.
Další tipy a triky k výuce uvítám. Díky. :27: :17:

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
22.03.2023 - 13:19 | Filtr
(Střelec) verka96 » Nabi*
Tak to je moc fajn... :15:
Otázka budoucnosti, to chápu. Možná se bude i hodit.
22.03.2023 - 13:14 | Filtr
(Štír) Nabi* » verka96
No, já jsem se vždycky chtěla naučit ještě jeden jazyk a řekněme, že jsem se zamilovala do toho jak čínština zní a najednou jsem zjistila, že to je ten jazyk, který chci umět. A taky miluju čínské filmy, ať už moderní nebo fantasy. A přiznejme si, že umět čínštinu by mohla být do budoucna docela výhoda. Tenhle jazyk zas tolik lidí neumí a člověk nikdy neví kam ho to zavane.
Dokud mi to bude dělat radost, budu se jí učit. Každopádně jsem už dlouho nezažila, aby mě něco tak bavilo :27: Takže asi tak :1:
21.03.2023 - 11:31 | Filtr
(Střelec) verka96 » Nabi*
A co tě vede k tomu učit se čínsky??? :27:
Možná jsi to někde zmiňovala, ale mě by hodně zajímal ten motor, proč do toho jít...
21.03.2023 - 10:40 | Filtr
(Štír) Nabi* » Mici Angóra
Tak už mám na cestě tu pro "děti" :D
Uvidíme... Učím se teď 20min až hodinu denně přes Duolingo a dneska je 24. den. Zdá se, že už nějaká slova i jednoduché věty chytám i ve filmech. Nicméně mám to neutříděné, tak snad mi ta učebnice pomůže.

Díky za tip :17:
13.03.2023 - 08:34 | Filtr
(Panna) Mici Angóra
Zkušenost nemám, ale pokud bych se do toho chtěla pustit sama, zkusila bych třeba toto:

https://www.kosmas.cz/knihy/295093/…

nebo toto, ale to je vyprodané, takže jedině půjčit někde

https://www.kosmas.cz/knihy/197968/…

nebo klasická pro samouky, ale na to jsi určitě narazila :17:
07.03.2023 - 21:56 | Filtr
(Rak) Cole
Já asi takto úplně přímo neporadím, nicméně když jsem já studovala korejštinu, zařídila jsem si účet na italki.com …. Můžeš si tam najít rodilého mluvčího a procvičovat s nim podle své potřeby a pokročilosti - čas se upraví pro naše pásmo tak pozor na to, já si myslela, že to tak není a tak má první hodina byla ve 3 ráno :4: (i jako úplný začátečník!)

Každopádně jsem byla spokojena, cena kurzu OK a oba rodilí mluvčí které jsem si vyhlídla byli velice ochotni a ohleduplní, vše krásně vysvětlili… učila jsem se od nich a i z YouTube protože tehdy u nás ještě nebyla přímo učebnice KOr.j pro začátečníky, a když byla, tak byla v angličtině a v ní byla výslovnost napodobená skrze angličtinu nebo anglickou gramatiku což fakt nešlo. Pro pokročilé jinak je učebnice v CJ … obavám se aby to i s čínštinou nebylo podobné.

No a velké plus je, ze i Čech si muže na tom italki vydělat učením češtiny cizinců, pokud je v tom alespoň obstojně dobrý a umí to s lidmi, jako přivýdělek :83:

*možná i něco najdeš na stránkách vinted… učebnice a jiné tam mají a to za velmi přijatelné ceny :)
28.02.2023 - 08:46 | Filtr
(Rak) aktigram
Môj synovec ako mladé ucho, odišiel do Číny ako učiteľ angličtiny - proste chcel preč od rodiny.
Sám povedal že mu veľmi dlho trvalo kým sa naučil čínsky, rozumel oveľa skôr ako vedel komunikovať, teraz je už tam ženatý a ma odtiaľ aj ženu, ale vždy povie že je to ťažký jazyk a tiež nevedel zohnať v tom čase žiadnu knihu v našom jazyku ale našiel v angličtine.
28.02.2023 - 01:08 | Filtr
(Ryby) MG34
Ahoj, mám za sebou jeden semestr čínštiny na vysoké škole. Ale je to hrozně dávno (více než 20 let) a moc si z toho už nepamatuju. Ta výuka vznikla trochu jako příležitost - na škole působila manželka jednoho spolužáka - rozená a vyrostlá v Číně, neuměla česky, ale uměla trochu anglicky. Vzděláním matematička/informatička jako my. Ale rozhodla se učit čínštinu jako nový předmět.

Do toho předmětu chodilo pár lidí - byli jsme tam většinou tak dva nebo i jen já sám a k tomu učitelka.

Učebnici jsme žádnou neměli - tehdy snad ani žádná nebyla. Ona si to pojala po svém - mluvila obecně o Číně, o různých částech země a různých dialektech a jejich vzájemné srozumitelnosti. Učila nás tuším kantonštinu https://cs.wikipedia.org/wiki/… A mluvila o historickém pozadí toho všeho - hlavně psaní. Také jsme rozebírali znak - co všechno se do něj maluje a jak funguje jejich klávesnice na počítači (jednotlivé klávesy jsou určené pro různé části znaku). Tu klávesnici doporučuji sehnat a nainstalovat doma.

Ze samotného jazyka už si nepamatuju vůbec nic..
27.02.2023 - 13:07 | Filtr
(Štír) Nabi* » tajga
Jo tak takhle :17: :15:

No on ten mladý mozek pojme mnohem víc. Něco mu v hlavě zůstane.

Právě no, říkám si, že bez lektora to asi nepůjde.... ale uvidím.
27.02.2023 - 12:58 | Filtr
(Blíženci) tajga » Nabi*
Já se synem jenom (primitivně) konverzovala, aby si to se mnou procvičoval, skoro jsem nic nepsala.
Taky jsme nenašli žádný kurz, proto online. Bez lektora si to moc neumim představit.
Čínštinu chtěl můj muž z různých důvodu (rozvíjí mozek nesrovnatelně víc než angličtina, bude po ní poptpávka atd....) a syn s tím souhlasil, protože ho od malička fascinovala asijská kultura obecně, jedl výhradně hůlkama, poslouchal čínské písničky :D. Taky mu závidím, že má možnost od malička, jenomže on tomu zase tak moc nedá, učí se, jen když má lekci a udělá úkol, nevím, jak dlouho s tím takhle vystačí.
27.02.2023 - 12:00 | Filtr
(Štír) Nabi* » tajga
No, já bych potřebovala právě, aby mě někdo vedl chvíli, abych pochytala ty začátky. A mě to teda nějak extra lehké nepřijde, ale to je proto, že v tom nemám ještě ten systém. Hledala jsem tady výukové kurzy, ale poblíž tady není nic. Proto hledám i nějakou učebnici, abych se mohla okoukat a zjistit, jestli chci pokračovat dál. Zatím jsem na duolingu :4: Některé znaky už poznám, když je vidím, ale rozhodně bych je nenapsala :D Krom nějakých jednoduchých číslic.
No, každopádně tak či tak, uvidíme jak se to vyvrbí, přinejmenším se mi vytvoří v mozku nějaké další neuronové spoje a to se počítá.

No právě, vtipné je, že oni mají například 3 "stejná" slova, ale nad každým máš délku v jiném tvaru nebo háček :D a to se bude plést jak blázen.

Jinak synovi závidím.... jak se vůbec rozhodl, že se bude učit čínštinu?
27.02.2023 - 11:04 | Filtr
(Blíženci) tajga
Syn se učí čínsky, má online lekce s Čechem žijícím v Pekingu. Bohužel ti nic moc neporadím, co se týče učebnice, ze záčátku měl Čínský ráj pro děti a teď už jen, co mu učitel pošle. Já se vydržela učit s ním asi půl roku, začátky byly lehké, mnohem jednodušší gramatika. Ale ono to přijde později, spousta různých intonací, které určují význam slov, prostě strašné těžké je to. Možná se k někdy vrátím, učení se čínských znaků je údajně prevence alzheimera, tak to bude brzo aktuální :D Jsi odvážná! Držím palce :37:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2023
Lunární kalendář
Luna v BýkBýku
ukázat kalendář »