Učebnice ČÍNŠTINY (KOREJŠTINY)


27.02.2023 - 07:56
(Štír) Nabi*
Učebnice ČÍNŠTINY (KOREJŠTINY)
Ahoj všem,

poraďte mi prosím jaká učebnice čínštiny je nejlepší pro úplné začátečníky.
Další tipy a triky k výuce uvítám. Díky. :27: :17:

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
27.02.2023 - 11:04 | Filtr
(Blíženci) tajga
Syn se učí čínsky, má online lekce s Čechem žijícím v Pekingu. Bohužel ti nic moc neporadím, co se týče učebnice, ze záčátku měl Čínský ráj pro děti a teď už jen, co mu učitel pošle. Já se vydržela učit s ním asi půl roku, začátky byly lehké, mnohem jednodušší gramatika. Ale ono to přijde později, spousta různých intonací, které určují význam slov, prostě strašné těžké je to. Možná se k někdy vrátím, učení se čínských znaků je údajně prevence alzheimera, tak to bude brzo aktuální :D Jsi odvážná! Držím palce :37:
27.02.2023 - 12:00 | Filtr
(Štír) Nabi* » tajga
No, já bych potřebovala právě, aby mě někdo vedl chvíli, abych pochytala ty začátky. A mě to teda nějak extra lehké nepřijde, ale to je proto, že v tom nemám ještě ten systém. Hledala jsem tady výukové kurzy, ale poblíž tady není nic. Proto hledám i nějakou učebnici, abych se mohla okoukat a zjistit, jestli chci pokračovat dál. Zatím jsem na duolingu :4: Některé znaky už poznám, když je vidím, ale rozhodně bych je nenapsala :D Krom nějakých jednoduchých číslic.
No, každopádně tak či tak, uvidíme jak se to vyvrbí, přinejmenším se mi vytvoří v mozku nějaké další neuronové spoje a to se počítá.

No právě, vtipné je, že oni mají například 3 "stejná" slova, ale nad každým máš délku v jiném tvaru nebo háček :D a to se bude plést jak blázen.

Jinak synovi závidím.... jak se vůbec rozhodl, že se bude učit čínštinu?
27.02.2023 - 12:58 | Filtr
(Blíženci) tajga » Nabi*
Já se synem jenom (primitivně) konverzovala, aby si to se mnou procvičoval, skoro jsem nic nepsala.
Taky jsme nenašli žádný kurz, proto online. Bez lektora si to moc neumim představit.
Čínštinu chtěl můj muž z různých důvodu (rozvíjí mozek nesrovnatelně víc než angličtina, bude po ní poptpávka atd....) a syn s tím souhlasil, protože ho od malička fascinovala asijská kultura obecně, jedl výhradně hůlkama, poslouchal čínské písničky :D. Taky mu závidím, že má možnost od malička, jenomže on tomu zase tak moc nedá, učí se, jen když má lekci a udělá úkol, nevím, jak dlouho s tím takhle vystačí.
27.02.2023 - 13:07 | Filtr
(Štír) Nabi* » tajga
Jo tak takhle :17: :15:

No on ten mladý mozek pojme mnohem víc. Něco mu v hlavě zůstane.

Právě no, říkám si, že bez lektora to asi nepůjde.... ale uvidím.
28.02.2023 - 01:08 | Filtr
(Ryby) MG34
Ahoj, mám za sebou jeden semestr čínštiny na vysoké škole. Ale je to hrozně dávno (více než 20 let) a moc si z toho už nepamatuju. Ta výuka vznikla trochu jako příležitost - na škole působila manželka jednoho spolužáka - rozená a vyrostlá v Číně, neuměla česky, ale uměla trochu anglicky. Vzděláním matematička/informatička jako my. Ale rozhodla se učit čínštinu jako nový předmět.

Do toho předmětu chodilo pár lidí - byli jsme tam většinou tak dva nebo i jen já sám a k tomu učitelka.

Učebnici jsme žádnou neměli - tehdy snad ani žádná nebyla. Ona si to pojala po svém - mluvila obecně o Číně, o různých částech země a různých dialektech a jejich vzájemné srozumitelnosti. Učila nás tuším kantonštinu https://cs.wikipedia.org/wiki/… A mluvila o historickém pozadí toho všeho - hlavně psaní. Také jsme rozebírali znak - co všechno se do něj maluje a jak funguje jejich klávesnice na počítači (jednotlivé klávesy jsou určené pro různé části znaku). Tu klávesnici doporučuji sehnat a nainstalovat doma.

Ze samotného jazyka už si nepamatuju vůbec nic..
28.02.2023 - 08:46 | Filtr
(Rak) aktigram
Môj synovec ako mladé ucho, odišiel do Číny ako učiteľ angličtiny - proste chcel preč od rodiny.
Sám povedal že mu veľmi dlho trvalo kým sa naučil čínsky, rozumel oveľa skôr ako vedel komunikovať, teraz je už tam ženatý a ma odtiaľ aj ženu, ale vždy povie že je to ťažký jazyk a tiež nevedel zohnať v tom čase žiadnu knihu v našom jazyku ale našiel v angličtine.
07.03.2023 - 21:56 | Filtr
(Rak) Cole
Já asi takto úplně přímo neporadím, nicméně když jsem já studovala korejštinu, zařídila jsem si účet na italki.com …. Můžeš si tam najít rodilého mluvčího a procvičovat s nim podle své potřeby a pokročilosti - čas se upraví pro naše pásmo tak pozor na to, já si myslela, že to tak není a tak má první hodina byla ve 3 ráno :4: (i jako úplný začátečník!)

Každopádně jsem byla spokojena, cena kurzu OK a oba rodilí mluvčí které jsem si vyhlídla byli velice ochotni a ohleduplní, vše krásně vysvětlili… učila jsem se od nich a i z YouTube protože tehdy u nás ještě nebyla přímo učebnice KOr.j pro začátečníky, a když byla, tak byla v angličtině a v ní byla výslovnost napodobená skrze angličtinu nebo anglickou gramatiku což fakt nešlo. Pro pokročilé jinak je učebnice v CJ … obavám se aby to i s čínštinou nebylo podobné.

No a velké plus je, ze i Čech si muže na tom italki vydělat učením češtiny cizinců, pokud je v tom alespoň obstojně dobrý a umí to s lidmi, jako přivýdělek :83:

*možná i něco najdeš na stránkách vinted… učebnice a jiné tam mají a to za velmi přijatelné ceny :)
13.03.2023 - 08:34 | Filtr
(Panna) Mici Angóra
Zkušenost nemám, ale pokud bych se do toho chtěla pustit sama, zkusila bych třeba toto:

https://www.kosmas.cz/knihy/295093/…

nebo toto, ale to je vyprodané, takže jedině půjčit někde

https://www.kosmas.cz/knihy/197968/…

nebo klasická pro samouky, ale na to jsi určitě narazila :17:
21.03.2023 - 10:40 | Filtr
(Štír) Nabi* » Mici Angóra
Tak už mám na cestě tu pro "děti" :D
Uvidíme... Učím se teď 20min až hodinu denně přes Duolingo a dneska je 24. den. Zdá se, že už nějaká slova i jednoduché věty chytám i ve filmech. Nicméně mám to neutříděné, tak snad mi ta učebnice pomůže.

Díky za tip :17:
21.03.2023 - 11:31 | Filtr
(Střelec) verka96 » Nabi*
A co tě vede k tomu učit se čínsky??? :27:
Možná jsi to někde zmiňovala, ale mě by hodně zajímal ten motor, proč do toho jít...
22.03.2023 - 13:14 | Filtr
(Štír) Nabi* » verka96
No, já jsem se vždycky chtěla naučit ještě jeden jazyk a řekněme, že jsem se zamilovala do toho jak čínština zní a najednou jsem zjistila, že to je ten jazyk, který chci umět. A taky miluju čínské filmy, ať už moderní nebo fantasy. A přiznejme si, že umět čínštinu by mohla být do budoucna docela výhoda. Tenhle jazyk zas tolik lidí neumí a člověk nikdy neví kam ho to zavane.
Dokud mi to bude dělat radost, budu se jí učit. Každopádně jsem už dlouho nezažila, aby mě něco tak bavilo :27: Takže asi tak :1:
22.03.2023 - 13:19 | Filtr
(Střelec) verka96 » Nabi*
Tak to je moc fajn... :15:
Otázka budoucnosti, to chápu. Možná se bude i hodit.
30.06.2023 - 09:36 | Filtr
(Štír) Nabi*
Nooo, takže nakonec to vyhrála KOREJŠTINA :75: :61:

Mám online lekce s rodilou mluvčí, která tady žije 24 let a dala mi skvělou cenu, což nešlo odmítnout. Takže peníze za dovču letí jedna radost. :61: Ale je to paráda, baví mě to.

Chápu, že to tady asi nikoho moc nezajímá, ale anyway, jsem happy :2: :30: :18: :79: :79:
30.06.2023 - 10:41 | Filtr
(Blíženci) cimi » Nabi*
Tak já se tady jen vplížím : )) korejština je fakt nejlepší : )) a jsem tvůj tajný fanda :-D

btw 그래 to je moje nejoblíbenější slovo :-D
12.07.2023 - 18:52 | Filtr
(Štír) Nabi* » cimi
Děkujiiiii :D

No zrovna dneska jsem měla 4. ofiko hodinu a paní učitelka mi několikrát pochválila výslovnost, tak jsem totálně namotivovaná :75:

Jj kré je dobré slovo a nejsi jediná, kdo mi to říká :4:. Dneska jsme se učily psát moje jméno, které jde napsat 4 způsoby :61: Dle výslovnosti jsem vybrala to nejbližší. Takže toto prosím pěkně 나탈리에 :75: :12:
A jinak mám moc ráda jak zní Hello: 안녕하세요 (anňonghasejó) aaaaa, božííííí :30: :12:
01.03.2024 - 06:23 | Filtr
(Štír) Nabi*
Ukládám si pro sebe :D

Astro-seek v Korejštině, možná někdo ocení taky :61: :12:

https://ko.astro-seek.com/
01.03.2024 - 08:11 | Filtr
(Ryby) thééé
Jeden můj životní úlovek k tématu korejštiny - pracovala jsem s holkama, mongolkama. Úžasné, skromné holky (kluci jsou jiní, to jsou opravdu potomci Čingischána :-), machové ). A oni tak vesměs nesnášeli Čínu a všechno čínské. Ale Korea to bylo jejich velké TOP, hudba, jídlo, oblečení...
Nemá to pointu, jen taková zajímavost
03.03.2024 - 13:30 | Filtr
(Býk) Petr9 » Nabi*
Základy astro Korejštiny v kostce :97:

(poslední rok jsem do toho čuměl v jednom kuse :61:)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
04.03.2024 - 08:14 | Filtr
(Štír) Nabi* » thééé
Vidíš, to je zajímavé. Čím víc se ponořuju do Asie, tím víc vnímám naprosto stěžejní rozdíly. Jednak ve vzhledu, tak v jazyce a chování. Je to vidět i na kinematografii...
Čína - bohužel, ten režim je ovlivňuje hodně. Pro mě je taky Korea top. Zaposlední desítky let se posunuli tryskovou rychlostí, nicméně staré zvyky a způsoby myšlení ještě přetrvávají. Až teď ty mladší generace, ročníky devadesát a dál, to začínají měnit. Alespoň mě se to tak jeví. Spoustu informací mám vlastně od zdroje, přímo od lidi, co s Korejci žijou, mají část rodiny v Koreji nebo tam nějakou dobu žili a podobně.
Plus to jejich jídlo, jakože fakt pro mě nejlepší jídlo ever. Kimči je moje závislost. Teď jsem si koupila kilovku od kolegy z Korejštiny, který vyrábí se svou Korejskou partnerkou a prodávají ho dál.
04.03.2024 - 08:16 | Filtr
(Štír) Nabi* » Petr9
Vidím, že tě to chytlo taky :4:

Jak tě to vůbec napadlo? Učíš se taky nebo jiný důvod?

Je to super, jak už člověk hned vidí v tom ty slovíčka :75: Taková radoooooost :75:
:27: :30:
06.03.2024 - 19:40 | Filtr
(Ryby) thééé » Nabi*
Kimchi jojo mňam...a dělala jsi už svoje? Mě odrazuje to piplání s moukou, navíc jsem teď vyřadila lepek. Ale dá se to i bez toho.
A mají dobré koření.
Zajímavé je, že třeba české děti říkají všem asiatům "číňani". A to je pro mongolce hodně urážlivé.
Mě se zase líbí Vietnam, tam bych se docela ráda podívala
06.03.2024 - 19:41 | Filtr
(Ryby) thééé » Petr9
Nene :61: :61:
08.03.2024 - 08:34 | Filtr
(Štír) Nabi* » thééé
Svoje nedělám, protože ten smrad bych v garsonce nedala.
No, tam je rýžová mouka, ale to je spíš stopové množství. Ale jasně, jestli ti to nedělá dobře, tak si myslím, že bez toho by to šlo taky. Ony jsou ty recepty zůzné.
Jo, a pokud tam budeš dávat rybí omáčku, tak si kup fakt spešl přímo v korejském obchodě, protože fakt jsou v tom velké rozdíly. (Nebo respektive, všechny věci na kimči si kup určitě v korejském obchodě! Vyplatí se to. A pak je využiješ i k vaření. Třeba taková pasta Gochunchang, tu rvu kde se dá, ale tam je fermentovaná rýže a pšeničný extrakt, takže nevím jak s tím lepkem)

Jj, u nás byli zas všichni "ťamani", což mi přišlo vždycky hrozně urážlivé.
Mě to do Vietnamu moc neláká, ale furt je to Asie a výborné jídlo, takže to není úplně bez šance :D
08.03.2024 - 10:18 | Filtr
(Beran) Sestra Luna
Juhokórejskú kinematografiu som začala vyhľadávať tesne po ockovej smrti, pred 23-ma rokmi.
Mojím najobľúbenejším režisérom je Kim Ki-duk. Každý jeho film vo mne zanechal hlbokú stopu. Po dopozeraní filmu "Pieta", som si záverečnú scénu s nádhernou skladbou púšťala hádam stokrát. Bolesť, ktorú som v tej chvíli cítila vyvrcholila gejzírom sĺz.

Istý čas som vyhľadávala filmy o Alzheimerovej chorobe.
Najkrajší film, aký som kedy videla, pochádza práve z Južnej Kórei.

Nae meorisogui jiugae - A Moment to Remember, odporúčam v pôvodnom znení s titulkami a Director´s Cut: 144 min,
Režie: Jae-han Lee.

:74:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »