O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Bosch

Stránkování od konce: / 14 

Řazení:
01.06.2018 - 16:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Hele výnosy podle odrůdy 2,2-4,5 kilo na keř.
http://www.zahradaapriroda.cz/zimol…
31.05.2018 - 22:08 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Jsou vysoké tak skoro 2m, asi 8 let a letos jsou dost osypané, tak z jednoho z jedné strany jsem sebral kilo z druhé bude taky něco ale problém je že když jsou zralé tak jednu sebereš a dvě spadnou na zem. Chce to dát pod keř misku nebo plátno a zatřepat. To jsem ještě nedopiloval takže mám dost ztráty. Ale nepotřebuju toho tolik je to dost kyselé, tudíž šetřím skleničky na arónii to je zase trpké ale trpkou snáším lépe. Arónie je hit.
Já bych zase rakytník nedal ten vůbec nesbírám to je jen pro otrlé. Větší kyseláče neznám. :-)
31.05.2018 - 21:36 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Po kolika letech 2 kg? Mám zimolezy kamčatské už pěkných pár let, některé bývají velmi osypané, ale 2 kg bych z jednoho keře asi nenasbíral. Pravda je, že na nějaké dlouhodobé sbírání je to pro mě přílišná drobotina, tak to beru hlavně jako takové zpestření. To vydržím spíše u rakytníku, taky drobné bobulky, ale ta hustota je vyšší a tak vydržím i ty občasné trny.

Ale chutná to i ptáčkům, takže přebytky nejspíše udám. :)
31.05.2018 - 18:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
na čaj bych si netroufl zní to příliš exoticky že by to asi nevyšlo mám za sebou nějaké pokusy s asijskými bylinami a nic moc
ale..kamčatská borůvka, vitamínový nářez, plodí už v květnu, 2 kila z jednoho dospělého keře může být i jako součást živého plotu

co se čajů týká dávám z místních přednost verbeně je krásně aromatická pár lístků do konvice k tomu marocká nebo ruská máta a pár lístků růží a je to
verbenu mám ve skleníku venku to moc nedává
jo a lístek dva stévie jako slazení
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
23.05.2018 - 18:09 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Mně překvapilo jak se rozložily ty tuhé kořeny kopřiv co jsem jich tam naházel hromady. Myslím že to souvisí s tím že se po tom chodilo tudíž tlak tomu asi značně pomohl. Jinak kořen kopřivy prorůstá a zapleveluje dál a dál..jako bolševik. Vlastně pardon bolševnik.
23.05.2018 - 15:53 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Pěkné! :) No taky to tak mimovolně činím, ale do fáze kompostu jsem se zatím nedostal. :)

Když budu mít čas, zkusím mezi pár záhony zahloubit uličky a navýšit okolní záhony. A pak, bude-li čím, futrovat to.

Jinak musím říci, že pěstování česneku na husto šetří dost čas - odplevelení je třeba minimálně, teda až na kraje záhonů, tam bych to mohl zkusit oddrnovat a drny tedy naházet do uliček a ušlapat. :)
23.05.2018 - 15:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Já mám taky právě jen jednu takovou uličku s prohlubní kde jsem to začal házet z lenosti a pak jsem natrefil na video z ukrainy kde podobní lenoši tuto skvělou vlastnost dokázali zúročit.
V podstatě jsme správným směrem na cestě.. k dokonalosti Masanobu Fukuoky který říká že nejlepší zemědělství je nedělat vůbec nic. Tak jednou..se do té brázdy natáhneme sami. :-)
22.05.2018 - 10:21 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
jinak tradiční kompost je samozřejmě nejlepší na hokaidovky nejlépe se jim daří když rostou někde nahoře
tyhle jsou ze semínek a už byly celé napružené jak chtěly ven
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
22.05.2018 - 10:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
a není zapotřebí kompostér
z jednoho chodníčku i 7 koleček kompostu to je dobrý výsledek
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
22.05.2018 - 10:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
po odebrání svršku
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
22.05.2018 - 10:09 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Tak se mi osvědčila perfektně stará ukrainská metoda kompostování plevele.
Dělá se to tak že co vypleveš naházíš do uliček mezi záhony a necháš. Šlapeš po tom a za dva až tři roky se ti udělá perfektní kompost a překvapilo mně že se zcela rozpadly i tvrdé stonky a kořeny kopřiv čehož bylo většina.
Postup jsem našel kdysi na webu je to nejméně pracné a není zapotřebí mezi políčky kosit ani plevat, tím že se po tom chodí to pomáhá tomu tlení. Dobře to tam fermentuje asi jako kyselé zelí. Materiál na hnojení tedy perfektní.
Tenhle je 3 letý. Prostě do té uličky naházet co kde je z plevele úplně všechno kromě vinných prutů ty se nemaj neptej se mně proč nevím.
A lepší je když je to trochu zahloubené tedy když jsou záhony vyvýšené pak to lépe drží vláhu v té uličce.
Nemusí se nikam jezdit s plevelem jen se to hodí ze záhonu do uličky zcela přirozené jednoduché a bez zbytečné práce třeba s přehazováním kompostu.
Ten vršek co nezetlel se přehází na záhon vedle nechá se to tam ležet a vznikne zase obdělatelné políčko bez rytí ale to se uvidí až na podzim co z toho vzniklo mohl by tam přijít česnek. Ten je do suchých pásem na to se musíme taky nastavit. Sadit suchomilky.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
14.05.2018 - 10:48 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
čekej čekej
02.05.2018 - 18:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
mně ale fanatismus vyhovuje
jícha je super což mi připomíná že ji musím založit kopřivy už jsou k dispozici
vyrobíme smrádeček..
02.05.2018 - 17:39 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
No tak to si taky fanatik. Kompost máme, ale letos mi ho neměl kdo přehodit, tak jsem kupovala. Jinak mi sousedka poradila rohovinu a udělat jíchu z kopřiv a různých jiných listů, což pekelně smrdělo, ale hnojilo to snad dobře.
02.05.2018 - 16:51 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
já taky nedávám chemii jenom kompost, a hnojíš?
02.05.2018 - 12:09 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
Nevim jistě, jestli je to plíšeň. Neudělaly se palice a svrchní blanka je taková rozmokvaná. Vyrašil při oteplení v lednu, pak začaly ukrutné mrazy, takže to bude ono. Bavila jsem se o tom tenkrát s tátou a on říkal něco o tom, že může mrazem zplesnivět, nebo možná spíš shnít. (táta je ale chemický zemědělec, o mně prohlásil, že jsem fanatik, když nechci na zahradě použivat chemii, tak se ho radši moc neptám, abych se zase o sobě něco nedozvěděla :4:) Loni byla s hokaida obrovská úroda, tak doufám, že se to letos zopakuje i v té půdě po česneku.
02.05.2018 - 11:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Nevzpomínám si na nějaké poučky o následném pěstování vím že něco takového bylo u jetel obilí brambor snad..snažím se řídit jen doporučovanými kombinacemi vedle sebe.
Já bych tam dal cokoli co odpovídá typu půdy. Mrazem to asi nesplesnivělo plísně se šíří spíše nad nulou. Je dobré mít v půdě vápník koupit čerťák nebo mletý vápenec a posypat.
15.04.2018 - 21:21 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Autor inspirativní knihy, který Grelinette používá, udává rychlost dvojnásobnou.

Dnes jsem to vyzkoušel na sázení brambor. :) Co se týče rychlosti se to osvědčilo, ještě uvidíme, jaké budou výnosy.

Takže v jednom člověku sázeno rychlostí 6,72 kg brambor/hodina.

Ve dvou lidech jsme měli rychlost cca 12 kg/hodinu. Na první pokus slušné, řekl bych. Tzn. i kdyby z 1 kg brambor byl výnos pouhé 4 kg (doufám, že bude lepší :) ), na zasazení dostatku brambor pro cca 4člennou rodinu stačí s velkou rezervou jednomu člověku nějakých 16 hodin práce, což mi připadá ok (předpokládám celkový výnos cca 400 kg ze 100 kg sadby).

Ještě uvidíme, jak náročná bude sklizeň a zda ten nástroj bude dobře použitelný i na to, podle mě tomu nic nebrání. I když předpokládám, že vybírání zabere výrazně více času, než sázení, stejně to bude mnohem rychlejší, než to dolovat rycími vidlemi či rýčem. :) Uvidíme...

Samozřejmě není to do zdaleka do takové hloubky, jako "příkopovou metodou", ale časová úspora je obrovská, takže i kdyby byly poloviční výnosy, s ohledem na menší namáhovat a vyšší by se to mělo vyplatit.

Nejrychlejší je určitě pěstování v mulči, což bych chtěl také otestovat, abych měl srovnání. Každopádně každý nemá dost materiálu na vypěstování většího množství brambor pokrýváním

Ještě pro zajímavost k odrůdám brambor - v zemi zatím Adéla, Ditta, zbývá mi ještě jeden pytel Adély a Malabor.

Buď jsem měl štěstí na Dittu, nebo smůlu na Adélu, ale z 25 kg pytle byl u Ditty odpad jen 0,24 kg, mohl bych přidat ještě asi 1 kg, který se ztratil sesycháním, zatímco u Adély skoro 7 kg.

Přitom metoda skladování zcela shodná, v regálu při teplotě cca 10 - 14 °C, pološero až tma a vyšší vlhkost, přesnou hodnotu nevím. :)

Jsem zvědav na zbylé pytle.

Ještě ke kypřícímu nástroji - už je k sehnání i od českého výrobce v cenové relaci od 1200 kč třínožový po 1800 kč šestinožový.
09.04.2018 - 20:30 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
ale zasekává se mi taky mrcha.
09.04.2018 - 19:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Oni tvrdí že to význam má já si myslím že min. ten že to smrdí.
08.04.2018 - 11:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
fiskars je jednička
07.04.2018 - 20:37 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
jo, stříhá to dobře, nakonec jsem to samozřejmě musela dělat sama, tyč byla dobrý typ, měli tu od stejné firmy ještě nějakou podstatně dražší, kažopádně bez ní bych se do toho vůbec nepustila. Stromům jsem se za svoje dílo v duchu omlouvala, nejsem si jistá, jestli jsem nenadělala víc škody, než užitku. Ještě mě čekají švestky.
06.04.2018 - 20:21 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
to bude ono já si tak odrovnal pilu nalil jsem sezamový olej, ono to nevadí pokud s tím děláš denně ale když to necháš přes zimu je to slepené
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »