O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Bosch

Stránkování od konce: / 14 

Řazení:
05.07.2018 - 14:45 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já teprve olámal stonky..
04.07.2018 - 14:06 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
a teď mudruj
V Česku probíhá Agrofertizace venkova. Důsledkem je nedostatek vody i relativní chudnutí vesnic
http://www.reflex.cz/clanek/…
15.06.2018 - 22:47 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Cokoliv sloužící k navazování a propojování lidí za účelem prospěšné a užitečné činnosti shledávám jako velice pozitivní.
15.06.2018 - 22:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Mně se líbí myšlenka komunitních zahrad, pěstování v pytlích.

https://www.prazskypatriot.cz/dalsi…

https://praha.idnes.cz/komunitni-za…

https://www.denik.cz/bydleni/…

Funguje to už i v ostravě.
15.06.2018 - 21:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ohledně Babiše souhlas, do palestinsko-izraelského konfliktu zabředávat nebudu, to byla jen taková vsuvka. :)

Jasně, permakultura se rozhodně nijak nevylučuje s moderními technologiemi.

Mé hledisko je ale takové, že si vybírám to, co si myslím, že je opakovatelné co největším množstvím lidí s co nejprimitivnějšími nástroji, co nejvyššími výnosy a ideálně minimálními náklady, zároveň však ekologicky. V tom mi asi ideologicky nejvíce sedí John Jeavons a Carol Deppe a další, kteří usilují o totéž.

Krátce řečeno - ukázat, že každý, kdo chce, si může vypěstovat dost potravin pro sebe a svou rodinu, když to dokážu já, tak ostatní také! Bez velkých nákladů na stroje a bez toho, aby bylo nutné být na pozemku 24/7, to je můj cíl! :)

Pravda je, že trochu podvádím (sekačka a dovoz hnoje), na druhou stranu ale to nemám jen pro sebe a příbuzenstvo, ale i na prodej a v samozásobitelství by stačilo mnohem méně. Tedy ano, využívám šťastných okolností a luxusu tam, kde se mi nabízí, ale šlo by to i za horších podmínek.

Další pravdou je, že cíl ještě zdaleka není splněn, ovšem pokroky jsou značné. :)
14.06.2018 - 12:55 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
perma-kultura je vlastně premanentní kulturováni a to znamená trvalé zkvalitňování věcí které děláme
což neznamená nutně předsudky ohledně používaných materiálů (jen přírodní) a technologií (jen archaické, původní)
tudíž můžeme provozovat permakulturu i na měsíci ve zkumavkách když nám bude dána jen takováto forma bytí
13.06.2018 - 21:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já nevím na které straně jsou větší barbaři teďka jsem viděl doku ze socíku "mars kráčí pískem" z r 1968 naše expedice v egyptě..egypťané přijali uprchlíky ze sinaje beduíny, izraelská armáda je bombardovala ze vzduchu napalmem, z 800 dětí zahynulo 300. Izraelci si rozhodně s moderním vybavení poradit umí beduínům napalmem vypálili vesnice domovy a stáda. :3: Ale to je trochu od věci.
Opylování je možná ten největší problém co nás čeká.
Problémem jsou i monokultury, když všude na polích bude jen babišova řepka protože on na ni ještě pobere miliardu na dotacích pak biodiverzita skončila. Ještě pamatuju louky plné různých druhů motýlů to je tak 40let dneska tak max běláska a paví očko když se zadaří. Na to žádné zoo není. Abychom nastartovali malopodnikání v zemědělství což by bylo jedním ze základních kroků museli bychom především odstranit z vlády babiše potažmo jeho agrofert a zavřít dovoz dotovaných produktů. Pak bude stát rohlík 10korun a národ dá tomu kdo to udělal do držky. :-)
13.06.2018 - 19:54 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Dost možná je tohle budoucnost produkce potravin za účelem nakrmení rostoucího množství lidí na planetě, ale taky je to další krok, jak učinit lidi závislejší na vyspělé infrastruktuře a tudíž i zranitelnější.

Pamatuji si, když Izraelci vyklízeli Gazu, nechali Palestincům všechnu zemědělskou infrastrukturu a moc dobře to s moderním vybavením nedopadlo.

Co se týče permakulturnosti či prostě udržitelnosti takových pěstitelských metod by to opravdu chtělo tomu pořádně rozumět.

Na první pohled vidím, že kokosová vlákna si v ČR asi nevypěstujeme. Lze to nahradit něčím srovnatelným z místně dostupných zdrojů? Nevím..

Pominu-li tedy křehkost podobných systémů, jestli vychází celková bilance kladně, pokud by vedlo k tomu, že takové intenzivní pěstování umožní vyhradit více prostoru na zemi divoké přírodě či extenzivně a ekologicky obhospodařovaným plochám, asi nelze v principu nic namítat.

Četl jsem, že se přemýšlí už i o robotických opylovačích, vymýšlí se i různí roboti schopní odplevelovat záhony, nakonec asi není nic, co by takový stroj časem nemohl zvládnout lépe než člověk, no dobrý pocit z toho nemám, byť si uvědomuji, pokud tedy nepřijde kolaps a restart z nižšího civilizačního stupně, že to k tomu prostě směřuje.

Osobně se snažím jít v pěstování tak trochu "proti proudu času", takže žádným velkým nadšením z podobných snah nepřekypuji, ale je mi jasné, že to je do značné míry boj s větrnými mlýny. :)
11.06.2018 - 22:22 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Fórum jsem úmyslně založil tak, abychom to nezužovali jen na permakulturu a jen na zemědělství. Je fakt, že naprostá většina příspěvků mých i ostatních je v podstatě o zahrádkaření a širším tématům se vyhýbá, co se mě týče, jsou témata s přesahem vítána.

Byl bych také rád, kdybychom se dokázali bavit o permakultuře i ve smyslu "permanentní kultury" a nejen "permanentního zemědělství".

K tématu samozřejmě patří i vymezování toho, co je a není udržitelné. Že je současná společnost neudržitelná považuji za velice pravděpodobné, skoro až jisté.

Bohužel je mnohem těžší přinášet nějaké realistické vize udržitelné budoucnosti než kritizovat všudypřítomné nešvary.

Vždy nakonec dojdu k názoru, že chce-li člověk změnit svět k lepšímu, musí prostě začít od sebe, blízkých a snažit se nějak nenásilně působit na okolní společnost.

Uznávám, nějak extra mi to nejde, ale snad lepší než nic. :)

Osobní výpady jsou naprosto zbytečné a opravdu mimo téma...
09.06.2018 - 22:21 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Od doby, co si nechám vozit hnůj, na kompost jen přidáváme a neodebíráme. :) Ale třeba se do něj na podzim pořádně zakousnu, mohlo by to být výživné. :)
09.06.2018 - 22:17 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Jasně, je to práce, ale jestli budu někdy rozšiřovat sadové plochy, asi to tak zkusím ve větším měřítku, vlastně nejde o nic více, než si vyrobit záhony se zeleninou a po jedné či dvou sezónách to obohatit o stromky. :)

Ona ta zelenina tam také může přetrvat po léta, takže se to v případě průběžného dodávání živin může pěkně sečíst. :)

Mimochodem - grelinette se nádherně osvědčilo pro rychlosázení brambor. :) Ujímavost vysoká a v podstatě to vypadá stejně dobře, jako při sázení do příkopu, což jsem dělal minulý rok.

Pravděpodobně budou nižší výnosy (méně prostoru pro tvorbu hlíz), ale věřím, že efektivita výsadby to dokáže kompenzovat.
08.06.2018 - 23:38 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
můj letošní příspěvek ekologii
kompostér z europalet
plasťáky co rozdávala obec jsem odmítl
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
08.06.2018 - 23:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
jo tomu věřím stromky v záhonu na tom budou lépe více vzduchu..a všeho
ale drbej se s tím
08.06.2018 - 23:11 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Pro zajímavost:

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…

:)

Bohužel třešně jsem sázel až letos, takže na vlastní si nějaký čas počkám, ale kamarád má třešňový sad, tak jsem něco nafasoval. :)
08.06.2018 - 23:09 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Doporučuji se sklizní počkat, pokud je šance uchránit před ptáky. :) Je pak mnohem, mnohem lepší, až mě to překvapilo, když jsem objevil od ptáků zapomenuté bobulky.
08.06.2018 - 21:19 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
a čerešně
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
08.06.2018 - 21:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
aha
a nezapomenout na muchovník začíná dozrávat
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
08.06.2018 - 21:09 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Blahopřeji! U nás už je vídám drahnou dobu, ovšem měli značné zpoždění a zatím to není žádná záplava.

Když pršelo či bylo po dešti, lezli mi po česneku, zpočátku byly menší škody na dýních, v kritické etapě jsem použil ferramol,snad to nezakřiknu, ale vypadá to, že už jsou ve fázi, kdy jim nevoní a nebo mi funguje i další ochranné opatření či obojí, kdo ví...

Co mě potěšilo - už delší dobu vím, že mi rostou ve vlhčím prostředí olšiny houbičky, ale nikdy jsem nezaregistroval i něco chronicky známého. :)

Takže kromě žampiónů další druh do sbírky. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
08.06.2018 - 19:38 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
dnes jsem natrefil na prvního letošního slimáka.. :75:
02.06.2018 - 09:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Zg
Do švestky to má rozměrově daleko, asi 2cm délka, a do sladké to má taky daleko i když jeden keř je jiná odrůda a ta je skoro i sladká by se dalo říct.. :-)
Pecky to ale nemá.
Těch ruských kultivarů existují desítky ale jako na potvoru se k nám dovážejí právě ty kyselé, prý na rusovně jsem četl že jsou mnohé sladší odrůdy.
To bude jako s bramborama ty taky sem dovezli kolonizátoři z jižní ameriky jen ty druhy co inkové sami nejedli. Oni prý jedí druhy jiné. Ty co sem dovezli a co jíme jsou právě ty co způsobují revma a imunitní poruchy.
Takže s bramborem zacházím opatrně. Rod to jedl jako denní chléb a revma je u nás dědičné.
Kamčatská borůvka je dobrá tím že má obrovské mn vitC zamrazuju a dělám marmeládu což je celkem jednoduchá procedura. 1kg ovoce půl třtin cukru 1 gelfix nasypat do domácí pekárny (z lidlu za 1200, má program) a za hoďku a půl liješ do sklenic. Doporučují ovo-cukr 1:1 ale to je podle mého moc.
Taktéž zacházím s arónií a ostružinama. Dózu kvalitní marmelády dneska koupíš nad 100/ks tak se to i vzácné vyplatí jinak zahrada lukrativní není je to spíše drahá zábava. :-)
Tulsi jsem kdysi měl ale je choulostivá, výsledek nic moc což je zde i u normální bazalky bída, tak jsem přešel na kupovaný od organic india od prashantiho to je jiná síla je to z indie kde je jinačí slunko a to aroma tam je.
Pěstoval jsem celou škálu ajur bylin jako vasaka bhringaraj oboje brahmi kutki atd ale vše jsem zrušil mnoho námahy výsledek beinahe null.
Tak jsem se soustředil hlavně na dobře prosperující species, některé druhy oregána, máta meduňka a pod. Ajur byliny kupuju naše nemají sílu. U nás je více pěstitelů ajur bylin ale jejich zboží není účinné.
02.06.2018 - 09:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Ty cestičky to je řešení, avšak potom ta masa trávy co se skosí 2x ročně je masakr na velké zahradě to nechávám ležet a zarůst. Co s tím seno nepotřebuju..
a na kompost je to příliš zkoušel jsem to dříve ale byly to nebetyčné hromady.
Tak ano nechat odkvést ty květiny a pak to zkosit a nechat je to myslím si lepší než to nechat úplně jen tak. Pak se tam množí jen oset a kopřiva.
02.06.2018 - 09:00 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Muchovník je rovněž nezbytný. :15:
A jahody maj sezónu.. :69:
01.06.2018 - 22:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Já si až takové starosti nedělám, mám ponechané docela velké plochy na divoko, některé skoro bezúdržbově, některé, kde zasahuji velice sporadicky, kolem záhonů vysekávám cestičky pravidelněji, cesty mezi stromy a podél živého plotu též a zatím zbývající rozsáhlejší plochy sekám tak dvakrát až třikrát do roka, snažím se to všechno nesekat moc najednou, prostě abych neměl příliš práce v jeden čas s hrabáním trávy, ale faktem, teda někdy to tak skoro dopadne, ale ještě se mi nestalo, abych sekal ve stejnou dobu, jako okolní zemědělci, buď dříve či později.

Každopádně připadá mi, že ptactva i hmyzu se v okolí docela daří - hodně dělá sousední sad, polovina prakticky neudržovaná, olšina, potůček, v okolí lesy a pásy stromů, prostě je to dobré místo. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
01.06.2018 - 21:56 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Asi to tak bude, faktem je, že takový Duet mám pěkně osypaný a má i velké bobulky. Jelikož to však dozrává postupně, je to náročné na evidenci. :) No a přirozeně, kolik vezmou ptáci, toť otázka.

Hodně zajímavý je i muchovník, z těch, co jsem v počátcích dost hloupě vysadil, zůstaly dva a jeden z nich se vysloveně rozjel, bohatě osypán, žene do výšky a plodí to taky celkem brzo, byť srovnávat se zimolezem nelze.

Na druhou stranu, zimolez je hodně raný, ale méně exotické rané třešně a jahody také nevycházejí zle a na sklizeň je to rozhodně jednodušší. :)
01.06.2018 - 17:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tohle je co mně přivádí k tíživému dilematu sekat-nesekat.
Tak to dělám tak že něco sekám něco nechávám.
Když posekám je tu fakt hmyzovo mrtvo. Ani cvrček nezacvrká.
Všichni skončili v masomlýnku. :8:
Zajímavá zkušenost je když zde vykáceli v okolí kus smrkového lesa.
Za chvíli potom se zde objevila spousta zpěvných ptáků, to tady dříve nebylo tak zpěvno..zbyly listnáče a další nasadili což jim asi prospívá, jehličí se vyhýbají. Já nemám rád jehličí v zahradě včetně jedovatých tůjí.
https://liberec.idnes.cz/entomolog-…
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »