O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | Bosch

Stránkování od konce: / 14 

Řazení:
09.08.2019 - 23:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já myslím že jediným řešením na kůrovcovou kalamitu a celkové globální oteplení a vůbec je nasadit jediný účinný prostředek proti všemu nepravému - anilah.
Jinak se všichni zřítíme vbrzku, což je více než jisté takže na to nelze ani sázet sázky, do kam? No přece do. :71:
https://www.youtube.com/watch/…
05.08.2019 - 21:31 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No máš to pěkné, jen co je pravda. :) Mně se ale balit proti okusu moc nechce, u jednotlivých ovocných stromů ochranu mám a stejně jsem v pár případech neuhlídal větve, které už do pletiva zaačínaly zarůstat. V živém plotě by to bylo bez šance.

Co se rakytníků týče, asi u Vás máte hodnou zvěř, protože z původní výsadby před x lety mi jeden rakytník útok srnky nebo zajíce pár let rozdýchával a co nechávám odnožovat, protože to roste tam, kde mi to nijak nevadí, tak dostává od místních také pěkné kapky. :)

Letos jsem do plotu rozházel pecky od meruněk, tak jsem zvědav, jestli se něco chytne. :)

Takový krásný doubek se mi tam chytnul "sám od sebe", nejbližší duby budou, počítám, pár stovek metrů daleko. :)

Úžasné je, že to funguje přesně tak, jak je to popsané v té jedné knize o motýlech - vyrůstá v ochraně trnitého okolí, i když v tomhle případě je ochrana dost neúplná.

Kromě toho se mi tam velice množí olše a mám podezření i na první břízky, na rozdíl od dubu na nevhodném místě, tak to budu muset přesadit jinam - do prázdných míst a nebo i do živého plotu, uvidíme. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
05.08.2019 - 20:05 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
druhá strana
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
05.08.2019 - 20:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
S tím živým plotem bych se nebál vyšších rostlin. Takhle se to dá po 10 letech. Jsou tam i ovocnany švestky hrušky jabka. Když je obalíš proti okusu tak v pohodě. Pak doporučuju rakytník ten ti určitě srny ani zajíci neožerou :-) , pak nějaké habry (ty se musí ale stříhat jinak to jsou vysoké stromy což nevadí protože máš materiál třeba k mulčování když to proženeš drtičkou) ..pak nějaký dřišťal divoké šípky ruské zimolezy lísky a nově i dřín. Daří se tomu všemu dohromady dobře když střídáš vyšší a nižší vzájemně se to podporuje.
V některých místech neproleze nic jak je to husté.
Ono by se to dalo i bez pletivového plotu ale pro jistotu je tam v tom i lesnické pletivo ono když to obroste není vůbec vidět. Zajíc to ale proleze.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
03.08.2019 - 23:05 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
A je to hotovo. :)

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…

Kdepak, výrazně menší množství než obvykle. Bohužel to dopadlo, jak dopadlo.
03.08.2019 - 08:09 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Se stejnym mnozstvim sazenic jen tretinu vynos?
To chce hnojit.
02.08.2019 - 22:30 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Pěkný, pěkný. Připadá mi, že letošní rok je na česnek super, bohužel okolnosti způsobily, že zrovna letos mám nejméně za hodně dlouho. Z předloňských skoro 400 a loňských 250 či 260 až na letošních 120-125 kg, co půjde, to skončí v zemi a snad se zase zmátořím. :)
30.07.2019 - 23:36 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak já letos sklízeň poskrovnu. 6x 10 paliček.
Příští rok, keď boh dá, nasadím česnekiádu jak zákon káže.
Ničemu jinému se tak nedaří. Což jest asi znamení. :98:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
30.07.2019 - 23:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Mandelinky jsou vyslanci nebes, aby tě naučili dbění. A mít rád nepřítele. :-)
30.07.2019 - 23:10 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Někdy to zahrada nestačí vyvážit, zvlášť se špatnými výsledky :)

Ačkoliv jsem díky zahradě převážně pozitivně naladěn, letošní řádění mandelinek nebylo nic, co by mi dělalo radost. :)
17.07.2019 - 21:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Znáš nasraného zahrádkáře?
16.07.2019 - 23:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
No právě ony přespávají ve vysoké trávě takže když ji kosím 2x do roka tak tam normálně sídlí. Kromě toho že si tam udělali hnízda i zajíci. Najdeš tam hromadu asi půlmetrovou hlíny, hnízdiště. V trávě vyležené kola.
Dobré jsou ostružiny divoké ale ty expandují migrují a jsou nízké. Ale někdy i chutné.
16.07.2019 - 23:43 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Vybíral jsem, aby to bylo původní, mělo to trny, právě kvůli zvěři a odolné vůči suchu a výška kolem 4-6 metrů. Dnes bych asi volil i něco vyššího. Už tenkrát jsem zvažoval něco do deseti metrů, ale nakonec jsem zůstal při zemi.

Mám pocit, že kombinace líska a hloh byla trochu z nouze ctnost. Když jsem prováděl objednávku, už měli z velké části vyprodáno. :) Trnky a šípky byly kupované v quickpotech - 300 a 300 kusů a pak 100 hlohů a 50 lísek (ještě, že je všechno archivované v mailu :) )

Sázeli jsme to s mamkou kolem poloviny dubna 2013 a tenkrát byla asi klika na celkem vlhký rok, i když v době výsadby bylo vedro, to si pamatuji.

Jo srnky jsou nezmaři. U nás to mají jednodušší ještě v tom, že sousední polovina sadu je skoro divočina, takže mám podezření, že pokud tam přímo nesídlí, je to pro ně minimálně místní základna, odkud vyráží páchat neplechu. :)
16.07.2019 - 23:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
taky máš svah, mně kupodivu žerou hlavně jeden druh růže trnité divoké takže už 5 let skomírají
na lísky šly jen když byly malé pidi proutky teď když jsou větší tak vůbec
to máš nějak vymyšlené aby byly jen 4 druhy? dal jsem tam i jedlé ruské dříny ale ty právě žerou jakmile se objeví skulinka v pletivu kterým je chráním
tady srnky požerou i listí co je pro ně za normálních okolností jedovaté jsou drzé promenádují se klidné i před psem
16.07.2019 - 23:12 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Lísku mám v plotě taky, ale dostávají neskutečně zahulit právě od zvěře. Nevím, jestli to více likvidují zajíci či srnky, ale na lískách si opravdu dávají záležet, holt jak to nemá trny, je to bída. :)

O dřišťálech jsem původně také přemýšlel, ale nakonec, už si ani nejsem jistý proč, jsem to nechal jen čtyřdruhové s dvoudruhovým základem z trnek a šípků.

I hlohy, přes trnitost, dostávají zabrat, takže trnka a růže jsou jediné, které to v zásadě zvládají bez velkých problémů. :)

Fotografie z jara, po odkvětu pampelišek. :)

Lepší rozlišení:

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
16.07.2019 - 22:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
tak mně čeká založit ještě jeden asi 50 metrový živý plot
trnky by byly fajn ty ještě nemám, lísky ano ale to už není plot to je výbuch zabere to šíleně místa do prostoru, ten hloh je dobrý není tak velký chce to něco co roste jako ten dřišťál a divoká růže ony to dají taky do těch dvou metrů
ale ono je to podmok zkoušel jsem vrby ale nechytly se mi tam
kultivace krajiny jde tady přes neustálé neúspěchy a sem tam se něco chytí čemu se fakt daří
16.07.2019 - 17:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Růže kvetly opravdu úžasně. Živý plot se mi pozvolna zapojuje do jednolitosti (až na uměle vzniklé mezery) a bylo fajn pozorovat, jak se to v průběhu vegetace mění. :)

Nejprve trnky, pak hlohy a nakonec růže. :)
16.07.2019 - 17:14 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Letos cibule super, jako dlouho ne, česnek jako obvykle, část super,část mizérie, letos posílno únorově/březnovou výsadbou cca poloviny porostu. Jsem zvědavý na srovnání s předchozími lety.
14.07.2019 - 08:08 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
Ale opet zimolez prekvapil, pak i
moruse a rybiz. Ostruzina vypada ze zaschne. Zato letos mimoradne kvetly ruze.
13.07.2019 - 22:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak ja vytahnu v tydnu dam na experta. Uz vidim ze dale neporoste. Vypada dobre. Zato cibule - letos naprosta mizerie.
Taky svestky zadne, nebyly ani tresne.
13.07.2019 - 22:51 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Letos už od 30.6. :) Ještě mi zbývají některé mohutnější exempláře, které jsem z důvodu většího počtu zelených listů a velikosti rostliny nechal dozrát a nějaké ty vedlejší záhony s většinově neodlámanými pacibulkami a česneky, které přežívaly v zemi z předchozí sklizně, ale většina už bude skoro usušená. :)
13.07.2019 - 22:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Co cesnek uz mas vytazeny?
Ja myslim ze uz bude.
30.06.2019 - 18:07 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Samozřejmě. :) Ale vedle jiných plevelů je ještě zlatá. :)
29.06.2019 - 14:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
A nepremnozuju se?
U mne je docela invazivni pomaha jen dusledne vytrhavani s koreny.
Je z nich perfektni jaucha.
Ty seminka jsem uz taky zkousel. Chutove nic moc.
Spatny napad je asi koprivu kompostovat pak se to rozleze fsude. :4:
28.02.2019 - 18:13 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Máme v sousední vsi minimlékárnu, kam jezdím pro mléko a další mléčné výrobky.

Minulý týden jsem se s ním docela zakecal a v podstatě potvrdil, že aféra s polským masem je jen taková drobnost. Dějí se tu mnohem horší věci.

Třeba dovoz západního odpadu - na západě mají strategické zásoby masa, které se x let drží zamražené, když už je to příliš staré, vyveze se to na východ a šup s tím do výroby. To samé se děje i u nás.

Známý toho sedláka má 100 hektarů někde v Polabí, pěstuje obilí, bez organických hnojiv a neuživí ho to, musí to mít jen jako vedlejšák při zaměstnání. Stříká 15x za rok. Bez dotací by byli úplně v háji.

V minimlékarně nemají bioprodukci, ale třeba pšenici stříkají jen jednou za rok, což je dost podstatný rozdíl a výnosy mají stejné nebo vyšší, navíc vystačí s poloviční plochou a uživí je to.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »