Proměna


27.11.2021 - 12:36
(Panna) Wolfinka
Proměna
Čas vyždímá poslední slzy z tvé duše
otočí se na patě s úsměvem
nad mraky Fénix roztáhne křídla
než shoří, uslyšíš jeho píseň

Nad ránem budeš jiná, v jiném náručí
tiskneš samu sebe k srdci
přivineš svou tvář ke své
a není to zrcadlo, hřeje

Místo o kterém už nevíš
čas který už není
ticho, které neslyšíš
už ani Ty ani Já

....
Proměna

:17:

Příspěvky: Všechny | beno

Stránka: 1 2
Řazení:
06.03.2022 - 04:07 | Filtr
(Beran) beno
Čas ždíme z duše tvý slzy poslední
Neboj a klidně se, zpátky ohlédni
To Fénix svá křídla roztáhl na povel
Kdo píseň uslyší, shoří až na popel

..... atd


Nezní to lépe s rýmy? Báseň by měla mít shodné souzvyky.
Mějte se krásně a zdravě
BS
20.04.2022 - 02:17 | Filtr
(Štír) Ganesh » beno
Nezní, rýmy umí dělat každý beno :3:
16.05.2022 - 19:45 | Filtr
(Beran) Háňa* » beno
BY MĚLA mít? Aha - kde to psali ? :4:
19.05.2022 - 20:51 | Filtr
(Blíženci) tajga » beno
S rýmy to zní infantilně. Možná, že pro většinu lidí je to tak lépe.

K poezii se nedá prorýmovat, poezie se musí žít.
19.05.2022 - 21:09 | Filtr
(Blíženci) cimi » beno
Oboje má něco do sebe : )
A obdivuju, když někdo umí vázaný, tak lehce, čistě a přitom hluboce...na to musí být vskutku talent...


PS: Co nelze: číst vázaný verš jako volný a volný jako vázaný : ) :74:
05.06.2022 - 00:59 | Filtr
(Beran) beno » Ganesh
Bohužel musím oponovat, rýmy neumí dělat každý. Tak to příště zkuste.
A propo:
Báseň je literární dílo ve verších, většinou krátkého rozsahu a lyrického ladění. Zvukovými prostředky básně jsou rým, eufonie a metrum.
Mějte se krásně a zdravě
:3:
05.06.2022 - 01:01 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Zdravím. Báseň je literární dílo ve verších, většinou krátkého rozsahu a lyrického ladění. Zvukovými prostředky básně jsou rým, eufonie a metrum.
Mějte se krásně a zdravě. :3:
:3:
05.06.2022 - 01:02 | Filtr
(Beran) beno » tajga
Báseň je literární dílo ve verších, většinou krátkého rozsahu a lyrického ladění. Zvukovými prostředky básně jsou rým, eufonie a metrum.
Mějte se krásně a zdravě
:3:
05.06.2022 - 01:03 | Filtr
(Beran) beno » Háňa*
Dobrý den. Tak to jste asi ve škole nedávala pozor. :4:
Báseň je literární dílo ve verších, většinou krátkého rozsahu a lyrického ladění. Zvukovými prostředky básně jsou rým, eufonie a metrum.
Mějte se krásně a zdravě
:3:
05.06.2022 - 01:18 | Filtr
(Beran) beno » Ganesh
Nechtěl jsem tu vyvolat rozruch. Chtěl jsem jen dobrou radou a příkladem vypomoci. Toď vše. :4:
05.06.2022 - 06:27 | Filtr
(Blíženci) cimi » beno
Volný verš je verš, v němž se zásadně nepracuje s žádnými obvyklými prvky prozódie, tj. ani s přízvukem, ani s délkou samohlásek, ani se v něm nevyskytuje konstantní počet slabik ve verši.
Volný verš poprvé použil americký básník Walt Whitman, je velmi rozšířen v moderní poezii jako projev opovrhování konvencemi „staré“ literatury, které pro řadu současných básníků představuje mj. vázaný verš.

:4:
05.06.2022 - 09:04 | Filtr
(Beran) beno » cimi
No jasně :61:. Jo a pak byli také v Americe stoupenci hippies a různých náboženských skupin, které tvrdily to či ono.... Vždyť si dělejte v literatuře co chcete, já vám jen sdělil definici básně. Toto není báseň ale emoční "úkaz". Nemá formu, libozvučnost ani stopu básně. Vždyť si to zkuste před zrcadlem zarecitovat. Nejpozději ve čtvrtém řádku první sloky se dostane do konfliktu s fonetikou, která se nicméně táhne celým textem.
Rytmus slova nula, rýmy nula, o libozvučnosti slov dík stavbě vět není ani památky.
Samozřejmě že se v klasické básni nemusí rýmovat každý verš ale právě ta již výše zmiňovaná rytmika slova se musí někde sejít (nejpozději na konci sloky), jinak tento literární útvar jak rytmicky tak melodicky nedává žádný smysl.
Je to jako kdyby jste od teď přestala dodržovat pravidla silničního provozu a tvrdila, že je to tak zajímavější. (Aspoň pro některé jak zjišťuji). Nebo pila kávu ze stolu, protože hrnek jí nedává dost prostoru.
Aby se tento emoční text stal básní potřebuje úpravu. Z tohoto textu by mohla být po "chirurgickém" literárním zásahu i zajímavá píseň.
A teď jednu důležitou věc. Nechci se dotýkat emocí autora, jen chci poradit jak dát jeho slovům "křídla" a ne poslat proti zdi, což udělal. Není to špatný text a má potenciál.
:3:
05.06.2022 - 09:53 | Filtr
(Blíženci) cimi » beno
Já bych teda volný verš se stoupenci hippies fakt nesrovnávala :4:

Když pominu ty technické detaily (nejsem zelenáč) tak prostě někoho psát vázaným veršem holt nedonutíš :4:
A rozdíl mezi vázaným a volným veršem je, že volný verš rýmy nepoužívá, takže se nikde rytmicky scházet nemusí. Zůstává pak podstatou myšlenka, pocit, obraz, který předává, podobně jako je tomu u výtvarného umění : ) tam jsme taky ušli kus cesty a dnes je abstraktní umění stejně uznávané jako to konkrétní.

I když stále platí, že vkusu se prostě zas až tolik neporučí, což naprosto chápu : )

Myslím že málokdo kdo si píše do šuplíku/tady na web posdílí pro potěchu duše - si čte své básně nahlas :4: je to spíš takový obraz jeho nitra - jak píšeš emoční úkaz :4: a i to lze napsat jinak, jak vidíš :61:

Tu snahu rozvíjet potenciál chápu, ale znám i Wolfinku a taky jsem podobné soudy potkávala často na Písmáku a třeba mně osobně to spíš blokovalo tvořivost : ) někdo prostě takový myšlení nemá, pak to zní sešněrovaně nikoli oduševněle a umělecky.

Každopádně nevím co si o tom myslí autorka..moje báseň to není...tudíž nebudu předjímat :3: :74:
05.06.2022 - 13:56 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Vůbec nevadí, je v pořádku že má každý jiný názor. Vycházím jen ze svých vlastních zkušeností a chtěl jen vypomoci, postrčit. V každém případě bez rýmů to nebylo není a nebude ono. Chybí harmonie slova, myšlenky a to chybí mnohdy tak málo...
:3:
05.06.2022 - 14:36 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Můj názor znáte. Už jsem se k této tématice vyjadřoval. Vždycky se najde někdo, kdo ze své neschopnosti udělá nějaký prospěch pokud najde dost těch, kteří to mají podobné. Báseň je jasně definována. Vše nad nebo pod je nad nebo pod. :4:
05.06.2022 - 18:42 | Filtr
(Beran) beno » cimi
...neměl jsem na mysli volný verš = hippies. Myslel jsem toho pána, který veršovat neuměl a tak si vymyslel volný verš aby si to odůvodnil. Kdybych měl čas udělal bych "wolfince" z toho textu píseň. Na tom je pak dobře poznat co bylo tou mojí radou míněno.
:3:
06.06.2022 - 07:44 | Filtr
(Rak) aktigram » beno
Hm, čítam a usmievám sa, ku mne aj nerymovaná báseň doskočila a je krásna a zistila som že mi je to aj príjemné čo ale nikdy neviem povedať o reperoch.

Repovať dokáže každý ale toto už naozaj za spev nepovažujem.
Tak repovanie je potom poézia - majú tam rým a...?
06.06.2022 - 14:37 | Filtr
(Blíženci) tajga » beno
Každý píše tak, jak píše. A kdo se naplňuje vlastní tvorbou, nemá zapotřebí rozdávat nevyžádané rady, jako drzý Brouk Pytlík :97:
06.06.2022 - 15:40 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » beno
No ale Wolfinka tu přece nikde nenapsala, že je to báseň. To vy trváte na tom, že je to báseň a přitom to není báseň. :84:
A Wolfince je to úplně putna. :74:
07.06.2022 - 00:50 | Filtr
(Beran) beno » Sosna zvlčelý
Milý zvlčelý sosno. Jelikož jsem si (dle tvého vynikajícího postřehu) její "nebáseň" přečetl zjistil jsem, že použila rytmicky silná na význam bohatá slova. (Je to jako sídliště plné bytů, v kterých nikdo nebydlí).
Kdyby na té nebásni zapracovala, mohla by z ní být docela zajímavá báseň či dokonce píseň. To byl celý můj záměr. Jestli budu mít čas což nemám ještě na nebáseň kouknu a zkusím jen tak pro srandu upravit na píseň. Už jsem totiž to samé s jedním členem najdi se.cz podnikl. Ten samý zádrhel. Velmi silná rytmicky bohatá slova (tentokrát ale v básni), kterou jsem pro názornou ukázku zkomponoval na píseň. Tato se zítra posílá do studia na aranž. Až bude hotová zveřejním pro porovnání.
Pokud "wolfinka" nechce rozvíjet své psaní, tak se jí tímto omlouvám, nebudu jí už napovídat. Nemám to vlastně zapotřebí ani já ani ona.
:3:
07.06.2022 - 01:01 | Filtr
(Beran) beno » tajga
Jeden obhájce vedle druhého. Já si tvoje moudra taky nevyžádal,takže pokračuj o dům dál :3:
07.06.2022 - 01:09 | Filtr
(Beran) beno » player
V posledním řádku ti ve slově poeta vypadla dvě písmenka "pl". Tím se vysvětluje i ten zbytek :3:
07.06.2022 - 21:19 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Omlouvám se ale mě hodně oslovuje harmonie slova. Slova mají bez ohledu na rýmy svá specifika. Některá kooperují spolu tak intenzivně že není poznat že nejsou v rýmu. Bez těchto závislosti je ale každá věta jak suchá větev. Také mám písně kde nerýmuji každý verš ale nahradím ho aspoň harmonií. Musí tam něco být aby myšlenka mohla projít až k posluchači.

Mějte se krásně a zdravě
:1:
08.06.2022 - 14:02 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » beno
No jasně. Můžeme si vymyslet 100 pravidel jak má vypadat báseň, z nich pak udělat normu a učit ji ve škole. A kdo tam nedával pozor, je prostě trubka :4:
Má to jen jednu chybu - nebudeme mít dost kopíráků :42: :4:.

Hele, buď dokážeš z textu vydolovat to o co šlo, nebo budeš lpět na blbostech - je to na tobě :5:.

Já třeba nemůžu číst Jiráska. Kdybys ho dokázal zeditovat na 15% (a věřím že by to šlo :46:), možná by se pak dal skousnout :5:. Ty máš zřejmě s Wolfinkou opačný problém :4:
09.06.2022 - 02:24 | Filtr
(Beran) beno » Buddha/2
Nemám s nikým žádný problém a doufal, že už je celá záležitost vyřízená. Přísahám, že "poradenství" je u konce. Jen jsem do této stoleté místnosti plné pavučin nakouknul a nevěděl, že se jedná o tajný zednářský spolek vedený až z Ameriky, který lpí na tradicích. Couvám, potichu zavírám dveře a jdu si po svých....
:1:
Příspěvky: 1-25 26-30
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2022
Lunární kalendář
Luna ve Váhy Vahách
ukázat kalendář »