Proměna


27.11.2021 - 12:36
(Panna) Wolfinka
Proměna
Čas vyždímá poslední slzy z tvé duše
otočí se na patě s úsměvem
nad mraky Fénix roztáhne křídla
než shoří, uslyšíš jeho píseň

Nad ránem budeš jiná, v jiném náručí
tiskneš samu sebe k srdci
přivineš svou tvář ke své
a není to zrcadlo, hřeje

Místo o kterém už nevíš
čas který už není
ticho, které neslyšíš
už ani Ty ani Já

....
Proměna

:17:

Příspěvky: Všechny | cimi

Řazení:
07.06.2022 - 21:19 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Omlouvám se ale mě hodně oslovuje harmonie slova. Slova mají bez ohledu na rýmy svá specifika. Některá kooperují spolu tak intenzivně že není poznat že nejsou v rýmu. Bez těchto závislosti je ale každá věta jak suchá větev. Také mám písně kde nerýmuji každý verš ale nahradím ho aspoň harmonií. Musí tam něco být aby myšlenka mohla projít až k posluchači.

Mějte se krásně a zdravě
:1:
05.06.2022 - 18:42 | Filtr
(Beran) beno » cimi
...neměl jsem na mysli volný verš = hippies. Myslel jsem toho pána, který veršovat neuměl a tak si vymyslel volný verš aby si to odůvodnil. Kdybych měl čas udělal bych "wolfince" z toho textu píseň. Na tom je pak dobře poznat co bylo tou mojí radou míněno.
:3:
05.06.2022 - 14:36 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Můj názor znáte. Už jsem se k této tématice vyjadřoval. Vždycky se najde někdo, kdo ze své neschopnosti udělá nějaký prospěch pokud najde dost těch, kteří to mají podobné. Báseň je jasně definována. Vše nad nebo pod je nad nebo pod. :4:
05.06.2022 - 13:56 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Vůbec nevadí, je v pořádku že má každý jiný názor. Vycházím jen ze svých vlastních zkušeností a chtěl jen vypomoci, postrčit. V každém případě bez rýmů to nebylo není a nebude ono. Chybí harmonie slova, myšlenky a to chybí mnohdy tak málo...
:3:
05.06.2022 - 09:53 | Filtr
(Blíženci) cimi » beno
Já bych teda volný verš se stoupenci hippies fakt nesrovnávala :4:

Když pominu ty technické detaily (nejsem zelenáč) tak prostě někoho psát vázaným veršem holt nedonutíš :4:
A rozdíl mezi vázaným a volným veršem je, že volný verš rýmy nepoužívá, takže se nikde rytmicky scházet nemusí. Zůstává pak podstatou myšlenka, pocit, obraz, který předává, podobně jako je tomu u výtvarného umění : ) tam jsme taky ušli kus cesty a dnes je abstraktní umění stejně uznávané jako to konkrétní.

I když stále platí, že vkusu se prostě zas až tolik neporučí, což naprosto chápu : )

Myslím že málokdo kdo si píše do šuplíku/tady na web posdílí pro potěchu duše - si čte své básně nahlas :4: je to spíš takový obraz jeho nitra - jak píšeš emoční úkaz :4: a i to lze napsat jinak, jak vidíš :61:

Tu snahu rozvíjet potenciál chápu, ale znám i Wolfinku a taky jsem podobné soudy potkávala často na Písmáku a třeba mně osobně to spíš blokovalo tvořivost : ) někdo prostě takový myšlení nemá, pak to zní sešněrovaně nikoli oduševněle a umělecky.

Každopádně nevím co si o tom myslí autorka..moje báseň to není...tudíž nebudu předjímat :3: :74:
05.06.2022 - 09:04 | Filtr
(Beran) beno » cimi
No jasně :61:. Jo a pak byli také v Americe stoupenci hippies a různých náboženských skupin, které tvrdily to či ono.... Vždyť si dělejte v literatuře co chcete, já vám jen sdělil definici básně. Toto není báseň ale emoční "úkaz". Nemá formu, libozvučnost ani stopu básně. Vždyť si to zkuste před zrcadlem zarecitovat. Nejpozději ve čtvrtém řádku první sloky se dostane do konfliktu s fonetikou, která se nicméně táhne celým textem.
Rytmus slova nula, rýmy nula, o libozvučnosti slov dík stavbě vět není ani památky.
Samozřejmě že se v klasické básni nemusí rýmovat každý verš ale právě ta již výše zmiňovaná rytmika slova se musí někde sejít (nejpozději na konci sloky), jinak tento literární útvar jak rytmicky tak melodicky nedává žádný smysl.
Je to jako kdyby jste od teď přestala dodržovat pravidla silničního provozu a tvrdila, že je to tak zajímavější. (Aspoň pro některé jak zjišťuji). Nebo pila kávu ze stolu, protože hrnek jí nedává dost prostoru.
Aby se tento emoční text stal básní potřebuje úpravu. Z tohoto textu by mohla být po "chirurgickém" literárním zásahu i zajímavá píseň.
A teď jednu důležitou věc. Nechci se dotýkat emocí autora, jen chci poradit jak dát jeho slovům "křídla" a ne poslat proti zdi, což udělal. Není to špatný text a má potenciál.
:3:
05.06.2022 - 06:27 | Filtr
(Blíženci) cimi » beno
Volný verš je verš, v němž se zásadně nepracuje s žádnými obvyklými prvky prozódie, tj. ani s přízvukem, ani s délkou samohlásek, ani se v něm nevyskytuje konstantní počet slabik ve verši.
Volný verš poprvé použil americký básník Walt Whitman, je velmi rozšířen v moderní poezii jako projev opovrhování konvencemi „staré“ literatury, které pro řadu současných básníků představuje mj. vázaný verš.

:4:
05.06.2022 - 01:01 | Filtr
(Beran) beno » cimi
Zdravím. Báseň je literární dílo ve verších, většinou krátkého rozsahu a lyrického ladění. Zvukovými prostředky básně jsou rým, eufonie a metrum.
Mějte se krásně a zdravě. :3:
:3:
19.05.2022 - 21:09 | Filtr
(Blíženci) cimi » beno
Oboje má něco do sebe : )
A obdivuju, když někdo umí vázaný, tak lehce, čistě a přitom hluboce...na to musí být vskutku talent...


PS: Co nelze: číst vázaný verš jako volný a volný jako vázaný : ) :74:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2022
Lunární kalendář
Luna ve Váhy Vahách
ukázat kalendář »