Životní bič


29.04.2020 - 14:34
(Ryby) MG34
Životní bič
Diskuze o zradě mne inspirovala k založení samostatného tématu. Zrada je dost absurdní slovo - předpokládá existenci (pevné) vazby a nějaké její jednostranné přetržení (a případně navázání nějaké konkurenční vazby). V té diskuzi se jednalo o dost obskurní entity, jakou je národ, stát, atd.

Já se na to podívám zeširoka. Začnu otázkou, jestli existuje nějaký "životní přesah". Jestli pro daného jedince něco existuje nebo neexistuje před smrtí a po smrti.

Kdyby nic nebylo, tak jeho život nemá smysl. I kdyby tu existovali nějací bohové, kteří v tom mají nějaký svůj záměr, tak nač jim dělat kašpary, kdyby z toho pro nás osobně nic nebylo? Je pak úplně jedno, jestli je nějaká (vytvořená spravedlnost), jestli někdo něco slibuje, porušuje, jestli někdo krade, vraždí, provádí genocidu, sází stromy, zachraňuje planetu, burcuje davy, plýtvá zdroji, o nic se nestará, atd. A vytvořit si nějaký svůj vlastní smysl je naivní pokus pštrosa strkajícího hlavu do písku. Nikdy to nebude skutečný smysl života.

Co nás v životě pohání (když ani nevíme, jestli má smysl)? Pocity (ne)pohodlí, zisky ega, společenské konstrukty, které si naivně tvoříme a vkládáme do nich to, co bysme tam chtěli mít, ale co tam ani náhodou není. A pak těm konstruktům přikládáme váhu, kterou vůbec nemají - nějaké vlastenectví, věrnost, bohové, atd. Takže nějaké biče máme už "od přírody" a nějaké si na sebe šijeme ještě navíc, kdyby to náhodou někomu nestačilo. Přesto se najde dost takových, které to k životu nevyburcuje a vzdávají to.

Ale co když nějaký životní přesah existuje?

Paradox je v tom, že vše výše uvedené možná bezezbytku platí i v tomto případě. Zůstávají jenom přirozené biče a ty umělé, které jsme si na sebe sami vymysleli (a které jsou v kontextu nějaké věčnosti celkem bezcenné). Nic víc v ruce nemáme.

Příspěvky: Všechny | MG34

Stránka: 1 2
Řazení:
15.05.2020 - 23:29 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
au, au, au...

Nejdřív píšeš "najít" - pak najednou píšeš "hledat" - to jsou ale dvě slova s různým významem...

to se dost blbě reaguje, když to měníš za pochodu
18.05.2020 - 13:44 | Filtr
(Rak) Áta22 » MG34
Jaké au? Tak pokud něco hledám, tak to chci najít; třeba klíče. Možná najdu, nebo nenajdu a přestanu hledat. Ta slova jsou logicky spojená. Tak co je zase za problém?
18.05.2020 - 20:39 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
Ano, tohle "hledat" se totiž nikdy nepromění v "najít".

S těmi definicemi je to krok vedle. U smyslu života není problém v definici. Problém je potvrzená identifikace něčeho, co té definici odpovídá.

"Slovíčkaření" je docela dost zneužívané slovo. Správně se má používat, když se bazíruje na nepodstatných detailech, které nezmění celkový význam. Ale hodně lidí ho bohužel používá i v případech, kdy drobný rozdíl ve slovech udělá zásadní rozdíl ve významu.
19.05.2020 - 22:21 | Filtr
(Rak) Áta22 » MG34
Za sebe bych to téma uzavřela zhruba takto: smysl života z biologického hlediska je přežít a předat geny; trošku zmutované, ale ne moc, aby se dokázaly přizpůsobit novým podmínkám. A to se děje náhodně; jako jedinci to vědomě neovlivníme, pokud si nebudeme hrát na pány vesmíru, zeměkoule a tvorstva v laboratořích, a o něco takového se pokoušet (jako se to dělo a děje) a spousta této snahy končí ve slepé uličce. Jde o princip náhody. Která mutace si zrovna sedne se změnou podmínek k životu, proto jich musí být mnoho. A že náš život je jen náhoda, s tím se smíří málokdo.
A co je dál? Po životě/před životem? Jestli to "někdo/něco" řídí? Nevím... Můžeme si fantazírovat, snít, číst moudré knihy, věřit, domýšlet se, meditovat, mít rozdílné zážitky, studovat a hledat. A pokud někdo tvrdí, že našel smysl života, tak mu ho vyvracet nebudu; přeji mu to. Je to taková opora k přežití, úleva a možná ten dotyčný ví víc, než já. Jen mi ho nesmí násilím vnucovat a tvrdit, že jeho smysl života je platný pro všechny, asi tak :)
Snažím se žít, abych přežila, neubližovala vědomě ostatním, ale ani sobě. Prostě za daných podmínek, ve kterých žiju prokličkovat, aby mě ten bič nesesekal na hromadu a občas vzdorovat, bránit si hranice a občas pomáhat ostatním; vše podle situace tady a teď. Jestřáb i holubice v jednom podle okolností. Mix altruismu a egoismu. Žádný životní bič navíc si vytvářet nepotřebuji. A vůbec netuším, jestli je to, co jsem napsala srozumitelné :D :63:
20.05.2020 - 14:31 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
"smysl života z biologického hlediska je přežít a předat geny"
ani tohle už neplatí pro "vyšší živočichy" jako jsme my - ujaly se u některých z nás takové biče, které nás ženou třeba ke slávě, ničení, atd. Můžou to být vedlejší vývojové větve, ale protože přežíváme skoro všichni, tak se ty větve drží a je jich víc než u ostatních "živočichů" a už se nedají bagatelizovat, populace je tím promořená.

"A co je dál? Po životě/před životem?"
i kdyby něco bylo, tak největší paradox je ten, že to nic neřeší - naše místní problémy se posouvají na jiný level, ale zůstávají prakticky stejné - zejména problém nemožnosti potvrzeného nalezení smyslu života

je až skoro komické, když si dost velká většina lidí myslí, že "tam" (pokud nějaké vůbec je) bude najednou hned všechno jasné a dostaneme všechno vysvětlené na stříbrném podnose a všechno bude v cajku :4: To je asi největší omyl - skoro bych si i tipnul, že máme větší šanci se něco dozvědět tady než kdekoliv jinde. Nějaká neměnná statická entita si někde bude sedět mimo čas a prostor - v úplné tuposti.

"Snažím se žít, abych přežila, neubližovala vědomě"
tak to si můžeš docela solidně naběhnout - zjednodušeně řečeno (nebrat za slovo, protože podobných případů se dá vymyslet mraky): "ublížíš (vědomě) někomu tím, že ho klepneš přes prsty anebo tím, že ho neklepneš přes prsty a necháš krást a skončit na šikmé ploše?"
20.05.2020 - 16:17 | Filtr
(Rak) Áta22 » MG34
Neplatí pro vyšší živočichy, jako jsme mi? Myslím, že ano, dokonce i pro nižší živočichy. Není mezi námi až takový rozdíl, když to přeženu, tak i ten virus, blecha, nebo orangutan chtějí přežít a množit se dál. Píšeš, že přežívají různé větve, to ano, ale už mají menší reprodukční sílu. Např. : bič v podobě slávy, společenského statutu nutí investovat člověka mnoho energie a času (studium, kariéra, politika, založení a řízení firmy...) a už nezbývá čas na předávání genů, nebo až v pozdějším rizikovém věku a to znamená úbytek "domácího" obyvatelstva a nárůst přistěhovalých obyvatelů s vyšší reprodukční silou... To je zrovna asi hodně kontroverzní příklad, ale nic jiného mě teď nenapadlo.

Po smrti/před smrtí - trošku si to my lidé přibarvujeme a přikrášlujeme, podle toho, jak by se nám to líbilo, protože máme ze smrti strach a hlavně z toho, co kdyby nebylo už nic a tento život je jediné, co máme; vymezený čas a dál nic. Už jsem psala, že nevím, jak to je a pochybuji, že jsme schopni na to přijít. Jen spřádáme různé teorie pro nás příjemné, co by, jak by mohlo...

Jak naběhla? Tak když vidím zloděje krást sousedovi kolo, tak ho klepnu přes prsty; on ubližuje, on si začal s ubližováním; to je obrana :)
20.05.2020 - 22:43 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
"Neplatí pro vyšší živočichy, jako jsme my?"
vysvětlím - tys to napsala jakože tohle (množení, přežití) a nic jiného - ale protože JE tu nás "vyšších" navíc i "něco jiného", tvoje tvrzení neplatí - jde o rozdíl mezi nutnou a postačující podmínkou (aby bylo tvrzení pravdivé)

konstrukci s menší reprodukční silou máš postavenou blbě - snadno vysvětlím na hypotetickém protipříkladu - někdo se realizuje v umění (zpěvák) nebo ve sportu (hokejista) - kvůli té slávě. A je tak slavný, že projde mnoha vztahy a vyplodí spousty "levobočků" - vždy jde o kombinaci strategie a prostředí a to druhé prostě někdy nahrává mnoha strategiím, které by za normálních okolností byly neživotaschopné.

Když zloděj neokrádá tebe, tak to není "bránit si hranice" - tedy žádná sebeobrana - jak jsem psal, už si nabíháš..
05.06.2020 - 21:08 | Filtr
(Rak) Áta22 » MG34
"vysvětlím - tys to napsala jakože tohle (množení, přežití) a nic jiného " - nepsala jsem, že není nic jiného; napsala jsem "z biologického hlediska" a to je sakra rozdíl. Nic netvrdím, nepřikládám důkazy, jen vyjadřuji názor, který se může změnit.
A těm zpěvákům a hokejistům fandím; třeba se jim zadaří pozvednout populační křivku ČR (nebo Evropanům umělcům/sportovcům všeobecně) tak, aby se tady rodilo více dětí, než umíralo těch ostatních, co už si tuhle kapitolu "odžili".

Sousedovo kolo tam bylo záměrně. Původně jsem napsala moje kolo, ale pak jsem chtěla zjistit, jak zareaguješ na to sousedovo. Jestli se chytneš na evoluční biologii, teorii sobeckého genu, recipročního altruismus atp.... jaká je tvoje vazba se skupinou lidí, ve které žiješ. Tak se omlouvám, to byl test; o sebeobraně jsem nic nepsala... jen o obraně.

Mmch už jsem asi uběhla maratón, jak si podle tebe pořád nadbíhám a skoro se utopila, jak neustále ve všem plavu; takže lezu na svůj břeh, abych se neutopila a neuběhala se k smrti :)
06.06.2020 - 09:08 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
hm, ještě kolo a je to ironman.. BTW víš jaký je rozdíl v "nabíhat" (si) a "nadbíhat" (někomu)? Tento "malý" rozdíl tak nějak symbolizuje tu "pečlivost", s jakou čteš a formuluješ.

"z biologického hlediska" je co? přežití jedince, komunity (jak velké?), druhu nebo ekosystému (lokálního nebo globálního?)? ve všem je podstatný rozdíl, takže tvůj "sakra rozdíl" nějak zase zapadá do neurčitosti adhoc upravování tvých vyjádření, protože zase znamená, že to může být cokoliv - "vyjadřuji názor, který se může změnit" - to bohužel děláš naprosto plynule, prakticky od příspěvku k příspěvku, to pak není diskuze, ale hra na schovávanou.. :8:

pokud se budou rodit umělci a sportovci, tak dostane na frak především tahle planeta - protože jsou to vyžírky, musí na ně pracovat ten čím dál menší zbytek lidí - aby to zvládal, tak čím dál víc plundruje přírodní zdroje (resp. okrádá planetu) a používá čím dál složitější "stroje". To je přesně styl "po nás potopa". Ten se bohužel nedá tolerovat jako "názor", protože je to nevratný proces a je to bohužel zločin.

"o sebeobraně jsem nic nepsala... jen o obraně."
to není pravda - jsme zase u těch formulací - každá obrana je buď "sebe" anebo to žádná obrana není - a navíc sama psalas "bránit SI (tedy SOBĚ) hranice" - v tomto kontextu jsme se pohybovali. Kromě toho, co když soused předtím tomu zlodějovi taky něco ukradl, třeba zrovna to kolo? nevíš nic, takže to prostě není žádná obrana, ale útok, když se tomu domnělému zlodějovi postavíš do cesty
07.06.2020 - 22:51 | Filtr
(Rak) Áta22 » MG34
Ad umělci a sportovci; to byla ironie a mám na ně podobný názor, jako ty (já jen, že jsi tvrdil, že levobočkama to vytrhnou a je to dobrá strategie a genetická větev k udržení života), možná na nějaké časové období... Z "biologického hlediska" je myšleno globálně. Ale už opravdu končím :14:
08.06.2020 - 09:49 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
Bohužel je to pro ně (umělce/sportovce) aktuálně výhodná strategie - ony ty strategie vždycky budou podle "aktuálně". Vždycky je něco nějak nastavené - i v "přirozeném stavu" je pro volbu strategie rozdíl třeba když mamuti přijdou nebo nepřijdou.

A to je zajímavé s tím biologickým hlediskem z globálního pohledu - protože zrovna pro tenhle pohled NEMÁME žádný přirozený životní bič (narozdíl od přežití genů nebo někdy i komunity).

Buď si ten bič na sebe prostě šijeme nebo (což by byla ta lepší varianta) přirozeně existuje, ale my k němu můžeme jedině nějak dozrát skrze napojení na nějaké vnější síly.
12.06.2020 - 20:20 | Filtr
(Rak) Áta22 » MG34
Nedá mi to, a ještě se musím vrátit. K těm umělcům a sportovcům; napsala jsem to v hodně šílené zkratce, že s tebou souhlasím. Ne tak docela a musím to doplnit, protože mám umění i sport moc ráda. Je to taková nadstavba, třešnička na dortu, pokud jsou splněny a uspokojeny základní životní potřeby. Něco ve smyslu Maslowovy pyramidy... a teď nemluvím o vrcholovém sportu a podivných časově omezených celebritách.

"...z globálního pohledu - protože zrovna pro tenhle pohled NEMÁME žádný přirozený životní bič..." a není ten základní přirozený životní bič touha každého živého organismu žít? Tak např. když už tady, jako živý a životaschopný tvor jednou jsem, dostala jsem tu šanci...a je asi jedno v jaké kultuře, za jakých podmínek? :25:
12.06.2020 - 21:16 | Filtr
(Ryby) MG34 » Áta22
Ale já jsem mluvil o "o vrcholovém sportu a podivných časově omezených celebritách"

"základní přirozený životní bič touha každého živého organismu žít" není globální, ale lokální záležitost
14.06.2020 - 09:58 | Filtr
(Blíženci) cimi
Dnes jsem ráno pocítila tak intenzivní pocit/prožitek "zrady", že jsem si musela tady tu diskuzi najít...
Nejdřív jsem si tak nějak automaticky intelektuálně vysvětlila, jaká je to hloupost cítit zradu od života...ale podvědomě/instinktivně/emocionálně to nešlo ani za mák...takže kam mě to vedlo dál...
Myslím, že někde na nějaké rovině je někdo víc a někdo míň otevřený imaginárním možnostem a dává prostor iracionalitě před tím, co si nedokáže vysvětlit nebo odmítá připustit hlavně kvůli tomu pocitu diskomfortu/bolesti a nebo před tím, čemu se nedokáže přizpůsobit, čemu nedokáže přizpůsobit své hodnoty, potřeby, cíle, touhy...atd.
Takže tady stejně figuruje stále něco mimo nás (a nemusí se to týkat ani toho před a po životě) ať už je to jen vůle druhých nebo zkrátka nějaký vyšší řád - ten přesah...a to je vazba (dokud žijeme) velmi intenzivní...

Takže ano...pokud cítím zradu, pak je to mé vlastní uvržení do sebemrskačství způsobené neschopností najít svou roli, cestu a "důvěru" v sebe??...ale to už je zase téma obšírnější, co vlastně ta důvěra v tomto kontextu je...

Každopádně...pocit zrady je nesmírně kontraproduktivní...uzavírá to proti tvořivé energii :-/
14.06.2020 - 11:37 | Filtr
(Býk) player
Moc toho v rukách nemáme. Avšak kdo jde do hloubky , tak toho najde habaděj. Zajímavé je i to , že ještě před desetiletkou dle průzkumu byla polovina vědců ateisté , dnes se situace velmi silně vyrovnává.

Dále - máme tu k dispozici věci , jako publikované zážitky posmrtných prvních (někdy i druhých ) chvil , máme tu hypnotické regrese.

Nevím , zda se pravdu o bohu (úplnou) , zrovna tak o tom , zda je život ve vesmíru záměr nebo jenom obtížný plevel) někdy dozvíme. Těžko říct. Bych spíše řekl že jo, ale bůh ví. :4:

pak má spousta lidí svůj zážitek s tím vašším - i já. A ne jeden , nejméně dva. Ale zase - jako pochybovač prostě pochybuji.

Motor? No tak člověk jede na tři zdroje paliv. Strach ze smrti , sex a krásno. Strach ze smrti ho naoko nutí se množit i ve cvhíli , kdy to není potřeba , sex považuje za dar blaženosti (on je , akorát poněkud danajský) a krásno je individuální , ale nezanedbatelnej pohon.
14.06.2020 - 19:44 | Filtr
(Ryby) MG34 » cimi
"Takže tady stejně figuruje stále něco mimo nás"
to bych řekl přesně naopak - všechno je to v nás - hlavně ty zrady, strachy, očekávání, neochota něco přijmout, nekorektní iracionalita atd.

naopak pokud (vůbec) existuje nějaké "vysvobození" z toho všeho, tak teprve to by se dalo hledat někde mimo nás (ale v nás samozřejmě taky)

jinak ten pocit je skutečně sebezničující (většinou - výjimky by se asi taky našly - někoho to třeba dožene k vyšší výkonům)
14.06.2020 - 19:49 | Filtr
(Ryby) MG34 » player
Zase na druhou stranu máš nějakou sadu "standardních očekávání".

Očekáváš třeba, že měna bude pevná a nepadne. Tohle standardní očekávání ti celkem dost zjednodušuje život (pokud se tedy nepíše zrovna rok 1954).

To zjednodušení za cenu rizika následné zrady je pak celkem výhodné. Kdo se narodil po roce 1954 a nedávno zemřel, na tom v pohodě prokličkoval celý život.
14.06.2020 - 20:11 | Filtr
(Ryby) MG34 » player
"Avšak kdo jde do hloubky , tak toho najde habaděj"

ale no tak... :5: jaké "najde"?
najít můžeš věc, která je uznávaná, nesporná, potvrzená, poznatelná - všechno co zmiňuješ dál, to jsou nějaké vzdušné zámky, kterých se za lidskou historii nablekotalo kvanta.. - i kdyby si to dotyční nevymýšleli nebo to nebyl nějaký podfuk (což je ale vždycky ta pravděpodobnější varianta), tak to nikdy nic nevysvětluje, protože jsou to celkem zřejmé iluze - člověk si kolikrát nepamatuje ani co měl ráno ke snídani, ale zážitky z rauše výrazně silnějšího než je drogový, by si měl pamatovat dobře a měly by být autentické? :5:

takže kdo jde OPRAVDU do hloubky, tak zjistí, že nenajde vůbec nic

zmiňuješ nějakou pofiderní neúplnou statistiku o "vědcích", nejspíše vycucanou z prstu - stačí malý příklad - agnostika nezařadíš mezi volbu průzkumu a hned je celá statistika naprosto bezcenná a může být spočítaná jak přesně chceš - tohle sem tedy netahej

nevíš, jestli se lidi někdy dozví pravdu "o tom všem" - jasněže nedozví, principiálně - vždycky se může najít někdo, kdo "to" zpochybní (stačí kouzelná věta "a co když je to všechno jinak?") a pak někdo, kdo posune otázku na "vyšší level" - nad případného "boha" - co když on je pak ten plevel (a tímpádem my jsme jen hračka plevelu, tedy vlastně taky plevel)?

ty motory dost zjednodušuješ - už jen třeba tím, že jsou zde asexuálové (ve starším věku je to celkem majoritní skupina) anebo lidé, kteří se patologicky smrti nebojí, případně lidé, kteří nemají v pořádku smysly (hluchoslepost např.), takže je jim nějaké "krásno" úplně šumák - pak ti tam chybí spousta dalším "motorů" - touha po moci, křečkování zásob, atd. Jestli ovšem je ta myšlenka autobiografická :5:, tak ji raději nezobecňuj.
Příspěvky: 1-25 26-43
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »