Kouzlo polévek


10.11.2015 - 11:13
(Býk) player
Kouzlo polévek
Jsem "polívkovej typ". Mohl bych jíst polívky pořád.Nedávno jsem se ale setkal s člověkem , kterej se zajímá o pochody v lidském těle , jak jdou od rána do večera. Tak jsem se dozvěděl toto.Pro tělo jsou poévky úžasnou věcí. Ale nejlepší je ke snídani , na což jsem okamžitě najel , je to skvělé. A dále - když se jí k obědu , kupodivu by se měla dávat ne před hlavním ,ale naopak po hlavním chodu. To mě taky zaujalo , takže jsem si svého hostinského naučil v restauraci na opačný gard. Je teda fakt , že lidi dost čuměj , co je to za exosta , že dává polívku až po hlavním chodu... :4:Taky snídáte polívku?

Stránka: 1 2 3
Řazení:
11.11.2015 - 10:21 | Filtr
(Ryby) thééé » Bosch
ale pře svoje chutě mám ráda makrobiotiku, používám miso, a tadyty sojové omáčky
http://www.countrylife.cz/tamari-so….
11.11.2015 - 10:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
Ano znám taky jsem jel na těchto kostkách mají i masové dá se to ale když mám tu možnost vařit doma, nahrazuju je teďka sójovkou tamari je čistá beru od sunfood není z přenice je to bezlepek a taky vlastně můj absolutní hajlajt je miso polívka z pasty genmai.
Je to vlastně chuťově i lepší dávám do polívek i jídel i když podle tradice se má dávat až nakonec kvůli enzymům ať se nezničí. Stačí lžička na hrnec je to z čisté rýže a soli úžasný výrobek u nás běžně k dostání ve zdravých výživých japonce obdivuju jsou fakt borci.
https://www.google.cz/webhp/…
11.11.2015 - 10:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
To jsme se teď propojili v uvažování. :15: :4:
11.11.2015 - 10:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
Jinak na makrobiotice jsem jel pár let i podle jarmilky ona je fakt dobrá vyhovuje mi její přístup trochu asketický ale účinný.
Pak jsem to propojil i s jinými pohledy na věc takže dneska makrobiotika tak asi 30 procent.
11.11.2015 - 10:38 | Filtr
(Ryby) thééé » Bosch
:15: ty to máš prostě vymakané :30:
já právě takovou tu hustou zeleninovou polevku jen s misem miluju. Jen aby mě víc zasytila uvařím si zvlášť ještě většinou jáhly..
jen občas si toho maggi cucnu :4: neumím být moc ortodoxní
Bohužel musím vařit zvlášť pro děti a zvlášť pro manžela, tak to znám na obě strany. Jenže dceru většinou láká to manželovo.
Nevíš, proč mám tak ráda sůl? dá se to třeba podle ajurvédy vysvětlit? Já vím jen, že slané volí lidi více duševně pracující, sladké pocitoví, hořké konzervativní..
11.11.2015 - 10:48 | Filtr
(Střelec) rinada » Bosch
znám bylinkovou sůl, nejenže si ji sama :1:dělám, ale si i sama pěstuji.
Škoda, že jsou pro tebe kuřecí nožky fuj, dodávají chuť a vytváří strukturu. Dobře očištěné jsou potravina jako např.stehýnko jen mají různé využití. :1:
11.11.2015 - 10:55 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
Aha to členění neznám podle psychiky.
Chutě korespondují s konstitucí. Slaná je vyloženě oheň, pita, podporuje trávení a trávící oheň agni.
Pokud nemáš vysoký krevní tlak anebo otoky není problém když se držíš v množství tak do těch 6g/d. Ale při námaze pocení se musí dát více sodík se ztrácí i vyšším pitným režimem. Takže sportovci klidně i dvojnásobek soli, 12-15g/d.
Máš potřebu ohně. Potřebuješ zrychlit metabolismus. Proto saháš po soli.
Slaná tedy koresponduje s ohněm. Lidé dominantní akční a vůdčí. Tíhnou k tomu nechat se zaujmout nějakou ideou a pak za ni i utratit třeba i život. Což je ta druhá stránka věci. Ale zase něco v životě dokáží.
Z hustých polévek je super taky zelná, ale né z kyselého ale z hlávky. Zahuštěná. A pak i ze všeho ostatního. :4: Luštěninová z čočky fazolí hráchu nebo brokolicová cibulačka pórková rajská tak ty všechny dělávám.
Na podzim hlavně husté zelné s bramborem a boršč. :69:




11.11.2015 - 10:58 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rinada
Aha. Tak tam jsem se ještě nepropracoval já viděl párkrát ty šupiny z nožek v čínské restauraci v polívce a pak jsem ji už nekupoval. Nožky mi přijdou jako odpad. Myslíš tím strukturu to želovité? Nad tím jsem dlouho bádal jak to číňani docilují. Myslíš že vaří nožky že to dělají takto?
Já myslím že dávají maizenu.
Já dávám tapiokový škrob a kuzu.
11.11.2015 - 11:09 | Filtr
(Ryby) thééé » Bosch
Aha, tak s tím ohněm to je zajímavé, protože co se týká astrologie, tak ho mám celkem málo - třeba doplňuju. Tlak mám nízký, ledviny asi v poho :4: zatím.
Zelnou z hlávky děláš jak, ještě tam něco přidáváš krom hlávky?
Zelná z kvašeného - no mám ráda když se to povaří, a pak je to nej zničené.
a ještě si dělám ze zelí pickles - mňam :69: ta chuť kysanoslaná tu můžu
11.11.2015 - 11:12 | Filtr
(Býk) player » Hříšnice
Jéééé , čau Hříšo. :75:
11.11.2015 - 11:27 | Filtr
(Střelec) rinada » Bosch
Číňani, Japonci, Vietnamci dokážou zpracovat každičký kousek, tam se jí vše co se hýbe, ale máš pravdu nožičky dodávají rosolovitost a každá polévka, omáčka je daleko chutnější když použiješ maso s kostí.
Zahušťovaní maizenou je fajn, ale
když si vařím zelňačku, nebo dršťkovou z hlívy zahušťuji ovesnýma vločkama, díky bohu nejsem alergická na lepek.
11.11.2015 - 11:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rinada
Aha tak tos mi odhalila tajemství zahušťování pekingských polévek. Nožky.
Vločkama se zahušťuje fajn ale..lepek.
Ano maso s kostí je jiná než jen kost.
u těch kostí se jedná spíše o ten morek jsou tam ty věci..chondroitin glukosamin atd a vápník se rozpouští když přidáš trošku citrónu. Má to jiné užítí potom je to pro osteoporotiky například a jiné.
11.11.2015 - 11:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
Kysanoslaná je právě taky oheň kyselá = oheň stejné jako slaná.
Z kvašeného zelnou jsem přestal po kurzu ajurvédy právě kvůli tomu ničení ale teď už to nevidím tak dramaticky.
Z čerstvého zelí je to taky dobré přidávám právě to miso pak koření zahušťuju bramborem strouhaným on dává i chuť sůl cibule i česnek nové koření bobkový. Trocha brambor uvařených nakrájených taky dobrá a pak i vejce natvrdo nakrájené a kyselím limetkou. Ale taky vinným octem mám teď koupený přírodní nerafinovaný nefiltrovaný.
Jo a pickles tak to je špica to já taky rád zelí + mrkev a koření koriandr hlavně hořčičné bobek a někdy i brokoli a jinou zeleninu (kromě červené řepy asi všecko). Mám na to keramický soudek asi 2l mám od tohoto pána fakt pěkná věc. Dělá i na míru.
http://www.simira.cz/keramika/…
11.11.2015 - 11:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » rinada
Číňani dělají nekonečný vývar. Háží tam kosti a oheň hoří věčně a pořád přihazujou a odebírají. Takže tak rozpustíš ty kosti úplně. Je to asi to nejvýživnější co existuje.
Je to takové úplně paleo když si představíš že jsme milióny let žili jako lovci a kosti se přes zimu a vůbec většinou zpracovávaly celé domrtě. Nic se nevyhodilo. Kost, to je taková archetypální věc. Velmi kultovní, magická.
11.11.2015 - 11:56 | Filtr
(Ryby) thééé » Bosch
parádní soudek :1:
proč červenou řepu ne? já dávám.
a z koření jen sůl popř. kopr.
Jsem objevila korejské kvašení:
http://www.nikosuvrohlik.cz//….
K té polévce - nic z toho ani cibuli neosmažuješ na tuku?
11.11.2015 - 12:09 | Filtr
(Ryby) thééé » Bosch
ty jsi chodící encyklopedie :17: - nemáš svoji výživovou poradnu? bych potřebovala sestavit jídelníček pro vysoké nasazení, a naprosto nemám na sebe čas :4:
11.11.2015 - 13:07 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele plutarch, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Mé kuchyňské néboženství se jmenuje Eintopf:

Německý Eintopf, jídlo z „jednoho hrnce“, patří k nejstarším tradičním jídlům. Jedná se přitom o značně zahuštěnou polévku s různými přísadami, srovnatelné např. s bramborovou polévkou (často se název Suppe, tedy polévka, alternativně i používá). Pokrm se skládá z různých druhů zeleniny (mrkev, čočka, pórek, hrášek, brambory a další) a z různých druhů masa (i drůbežího) či párků a buřtů.

K nejznámějším patří různé druhy hrachové či čočkové polévky, Lübecker National (z tuřínu, brambor a vepřového masa), původně bavorský Pichelsteiner Eintopf (různé druhy zeleniny a masa se špekem), čistě zeleninové polévky, a další, někdy připomínající bramborovou polévku, jindy guláš. V bývalém východním Německu zase došla obliby ruská polévka Soljanka, kde hlavní přísady tvoří rajčatový protlak a kyselé okurky. Základní varianty soljanky jsou masová, rybí a houbová.

Snídám, obědvám i večeřím a zajímavostí tohoto pokrmu je, že ho lze neustále nastavovat a obměňovat v jednom a téže hrnci:) To je pak nekonečná súpa. Súpa je sanskrtské slovo označující polévku a podle mne jde o jeden z nejstarších pokrmů vůbec. Pro příští verzi náboženství navrhuji větu: Při večeři vzal polévku a řekl: Vezměte a jezte z toho všichni toto je můj (sliz) hlen, který se za vás vydává.
11.11.2015 - 13:09 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele plutarch, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Soljanka dle DDR

http://www.chefkoch.de/rezepte/…
11.11.2015 - 13:48 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
Červená řepa dělá takový sulc. Zatím jsem ji nekvasil protože mi v polívce dycky udělá gel do druhého dne. Má nějak moc slizovin.
Ale možná že v kvašeném to neva že to tam nepustí prostě jsem to ještě kvasit nezkoušel myslíš že to nezgelovatí?
Kimchi znám těch druhů kvašení je i více fermentují i indové mají pickles ale je to nakládané v oleji a většinou silně kořeněné.
I to korejské je silně kořeněné běžně toho moc nesníš oni toho dávaj tak jednu pol.lžičku max. k jídlu.
Japonci nakládají taky i sóju(tempeh).
V countrylife mají kelímek asi 200g kimchi za 120 jsem čučel. Moc dobré to nebylo hodně octa. Kdoví jestli to bylo kimči.
Smažení na tuku ano to je základ čonk každého asijského jídla ale dělá se to i u nás běžně. Jenomže to nedělám často to pálení tuku se mi moc nelíbí.
Poradnu neplánuju zatím nejbližší 2 roky kdyžtak až pak mám v plánu spojit poradenství s gastronomií do jednoho. Poradci se většinou vaření nevěnují a naopak. Samostatná praxe výživového poradce neuživí. Zatím to tak je.
Pro vysoké zatížení potřebuješ dbát na dostatečný přísun energie záleží na druhu zatížení sportovní je pak jiné než duševní sedavá činnost anebo fyzický. Podle toho aerobní nebo anaerobní spalování. Ale jídelníčky nedělám to by bylo drahé trvá to dlouho a potřebuješ znát dobře klienta.
Já to spojuju s astrologií ajurvédou a se současným vědeckým poznáním ve výživě. Musím přiznat že poté co jsem se dozvěděl jak funguje biochemicky metabolismus trávení se většině toho alternativního velice směju. 80 procent jsou nepodložená dogmata. Jsou to z větší části pověry přebírané jen jako středověká nevědomost kterou kdysi někdo ze zoufalství vymyslel. A jemu to kdysi třeba možná i pomohlo. Asi jako že ježíš tě spasí. :4:
Ale ajurvédská diagnostika ta je dobrá. Pulsovka i typologie. A pak všechny ty znalosti energií potravin koření bylin. A sil v člověku. Od hrubých po duchovní.
11.11.2015 - 14:11 | Filtr
(Ryby) thééé » Bosch
hmm tak škoda, tak za 2 roky :1:
červená řepa mi v pickles negelovatí, a popravdě jsem si toho nikdy nevšimla, ale dávám jí tam poměrem celkem málo. Dávám víc zeleniny, která pouští vodu, a základem mám vždy zelí a cibuli.
Na to smažení se tě ptám, protože jsi to někde psal, a mě přijde pro chuť nejzákladnější to omahnout, jak se říká - tuk je nositel chuti.
Spojení gastronomie s poradenstvím je dobrý nápad.
K tomu "ježíš tě spasí" - mě se zase líbí spojení obou těch pohledů, jakože nejen chlebem živ je člověk..a taky že moc si to vše hlídat je taky dost psycho, a že důležitý je i postoj.
Pamatuji si dobu, kdy jsem se vším po revoluci začínala (tehdy jsem věřila, že sója je zdravá :4:) a způsobovala jsem si "zdravějším stravováním" potíže a bylo to čistě od uvažování a přílišného hlídání či i obav "co že to zase jím" apod.
Přijde mi, že to myšlení je i takový základ pro to vše.
11.11.2015 - 14:12 | Filtr
(Ryby) thééé » plutarch
eintopfy jsou skvělá věc
11.11.2015 - 14:53 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » thééé
Ano je to chutnější s tím tukem to ano.
České jíšky ale moc dobré nejsou nesmí to jít právě do těch karcinogenů.
Viděl jsem u číňanů i indů že oni ten čonk - tukový základ s kořením dělají přes zakouření oleje. Když jíš fastfood denně anebo tento typ jídla dostaneš se brzo k bodu kdy máš v sobě základ na spoustu špatných nemocí. Tuk vlastně člověk vůbec nepotřebuje do stravy přidávat. Výživově ho nepotřebuje je ho v potravinách dost. Semínka obilniny ořechy vše to obsahuje tuk. I maso má hodně tuku proto když dělám maso přednostně pára. Smažení jenom výjimečně. Jednou za měsíc.
Sója špatná není ale jen občas lepší jsou kvašené formy. Oni to myslím ani asiaté jinak nejedí než kvašené. Ano do nás to prali protože amíci mají sóji mnoho geneticky upravenou.
Pro mně je strava vedlejší produkt cesty k chápání energií které nás obklopují. Je velmi poučné se tím zabývat. Ale nemá to pro mně hlubší význam. Zajímá mně mnohem více rovnováha.
Rovnováha je synonymem pro ajurvédu, stala se základem pro jednu ze 4 budhistických škol v době kdy ajurvéda byla na vymizení. Ta filosofie se pak přetavila v zen a nejspíše má základ i v čínském taoismu ale to je jen spekulace indů že taoismus vychází z indické filosofie. Nejsou pro to žádné důkazy. Rovnováha zahrnuje všechny oblasti nejen fyzickou ale i duševní a duchovní.
11.11.2015 - 15:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » plutarch
Anebo taky žurek polski
A krkonošské kyselo.
Ale to kyselo se dělávalo z kvásku žitného původně. Žádné zelí. Jenom kvásek brambor. V podkrkonoší. Vajíčko a houby.
http://www.moje-dobroty.cz/krkonosk…

http://forkableblog.com/?p=1500
11.11.2015 - 15:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
A tady je recept na originál krkonošské kyselo.
Recept na kyselo:Ingredience pro 4 porce:Houby sušené8g Kvásek120g Voda800g Kmín Sůl Brambory120g Cibule40g Máslo40g Mléko200g Vejce 1/2ks Postup přípravy:Sušené houby propereme ve vodě a dáme vařit. Chlebový kvásek rozmícháme ve vodě, přidáme kmín a sůl a vaříme. Brambory nakrájíme na kostky a přidáme spolu s houbami a vývarem s hub. Cibulku osmahneme na másle a přidáme do polévky. Když jsou brambory měkké, přidáme mléko a chvilku povaříme. Vejce uvaříme na tvrdo, nakrájíme a přidáme do hotové polévky.
11.11.2015 - 16:20 | Filtr
(Býk) player
http://www.mamincinyrecepty.cz/pole…

Já jsem našel toto , tam ja polévek na stovky , povídám si , zkusím něco nového.

Tak jsem se rozhodl pro Klobásovou. Akorát jdem neměl kroupy , takže jsem dal fazole. Byla skvělá.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v BýkBýku
ukázat kalendář »