Pseudovědci, konspirátoři a hranice kritického myšlení
Velmi zajímavá přednáška na aktuální společenské téma.
Jak nakládat s aktéry, jejichž intelektuální charakter je natolik poškozen, že jim znemožňuje rozpoznat pravdivé a zdůvodněné teorie? Přednáška Mgr. Filipa Tvrdého, Ph.D.
V posledních letech jsme svědky rozmachu pseudovědeckých a konspiračních teorií, které jsou s dříve nevídanou efektivitou šířeny prostřednictvím nových médií a sociálních sítí. I když byl problém odlišení vědy a pseudovědy jedním z hlavních zájmů filozofie ve druhé polovině 20. století, nebylo hledání této hranice zcela úspěšné. Domnívám se, že slibnějším přístupem je zkoumání psychologických mechanismů, na nichž je založeno přijetí pseudovědy a konspirací. Jak ale nakládat s aktéry, jejichž intelektuální charakter je natolik poškozen, že jim znemožňuje rozpoznat pravdivé a zdůvodněné teorie? https://manipulatori.cz/video-pseud…
Lupi
» Bosch
Aby ses nepodivil. Ty nevíš, že nemožné vytvoří ten, kdo netuší, že je to nemožné? "Prostě narvěte tenhle hranol do tohohle válce. Fyzikální zákony mě nezajímají!!" I věda je jen druh víry a poznává jen jeden maličkatý výsek skutečnosti - to snad nepopřeš ani ty? Mně osobně klasické konspirace vcelku neberou - připadají mi psychologicky nepravděpodobné. A nelíbí se mi, co vytvářejí....protože na počátku je VŽDYCKY slovo. Ale Pluto v Kozorohu zkrátka míchá prioritami.