Negativní emoce "řešená" rozumem


25.01.2017 - 11:41
(Rak) dan162
Negativní emoce "řešená" rozumem
Našel jsem jeden ze způsobů, jak si vytvářet (trvalé) bariéry v sobě - je to rozhodnutí učiněné při negativní emoci. Když něco prožíváme, co se nám nelíbí, tak je možnost to trápení utnout nějakým "racionálním" rozhodnutím, které pokračování nebo opakování té emoce zabrání. Dnes se mi přihodila úplná drobnost, na které to je ale dobře vidět, lehce to zesílím: náhodou jsme se mohli nasnídat spolu i se synkem (na snídani se jinak často ve stejnou chvíli nepotkáme), já jsem se na to moc těšil, ale nikomu jsem o tom neřekl. No snídal jsem nakonec sám, partnerka pospíchala a rychlosnídala než jsem se ke snídani dohrabal, synek se vrhl k počítači bez snídaně, neměli tu potřebu tak velkou sami od sebe. Jasně, kdybych jim to řekl, jak se těším, tak by to bylo jiné, ale v tom jsem asi ženská :-)) Já byl pak pochopitelně zklamaný, sám jsem si naběhl, úměrně tomu, jak moc jsem se těšil. No a v té chvíli negativního pocitu, prožitku nastupuje racionální "pomoc" něco uříznout (třeba snídat sám jindy), vzít tu energii zklamání a něco v sobě zazdít (netěšit se na snídaně), natruc otočit na druhou stranu (nikdy už společné snídaně), snížit navždy očekávání na nulu...To zklamání pak přestane, ale ten zvyk takto "řešit" emoční problém pak zůstane jako trvalý. Ano, mám k téhle cestě do pekel dispozici, Merkur kvadrát Pluto/Uran.

Příčinou je asi přílišné těšení (potřeba potěšení, když snídáme spolu a o to větší zklamání, když to nevyjde) plus vnímání v tomto případě naladěné víc do negativna (slabší potěšení ze společné snídaně a silnější zklamání když to nevyjde, tj. vnímání poloprázdné sklenice, ne poloplné), a i tyhle příčiny mají své příčiny, hurá že o tom vím.

Jo, dnes také "už" vím, že správně je to zklamání prožít, vyšumět, nechat ho odejít, nezkracovat to, plus pak hledat proč jsem zrovna v tomto naladěný negativně, když jinde ne. Hurá za signál, ale kdysi jsem reagoval právě opačně - zavřít, zamknout, uhnout, případně zakázat, rozsekat, nepřipustit takovou situaci (v tomto případě třeba navždy vstávat zásadně jindy).

Píšu pro inspiraci, semo tamo někdo může mít stejný problém. U mne je tento mechanismus příčinou stresu, nebo aspoň to tak nyní vidím - ty nedoprožité emoce se uvnitř tiše vrší, až přetečou.

Stránka: 5 4 3 2 1
Řazení:
06.03.2017 - 11:49 | Filtr
(Rak) dan162 » vibe
Promiň, že jsem neodepsal. Kranio má zatím jasné účinky, a nevrací s emi to. Možná to je tím, že jsem hodně toho v sobě změnil, a pak kranio dočistilo další. Hezky je to vidět na tom, jak mi zmizela chuť na sladké, což byla náhražka za neprožité emoce, ne přirozená potřeba. Efekt stále trvá.
02.02.2017 - 20:54 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
jsem vice jak tyden premyslel, jak ti na tu prvni cast odpovedet... a ted jsem to rozlousknul...
tady zrovna mluvi Pjer o apotropaickem eufemismu: https://www.youtube.com/watch/…
1h00min56sec
jo vztah tam urcite je, ale takovy zvlastni... vlastne, jak tu nekdo napsal, je mozna i lepsi se v tom nehrabat...
hele, co ta kraniosakralni terapie, ma to nejaky trvalejsi/dlouhodobejsi ucinek?
nebo jako vykriceni se do polstare, ktere uz druhy den/tyden muze zacit nanovo?
01.02.2017 - 13:48 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Buh je tlak, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
1/synka bych utrh od kompu a vysvětlil mu, že bez kvalitní snídane není kvalitní pařba. že nalačno se poblije.

2/ rozhodovat se pod návalem negativní emoce se mi neosvědčilo, protože ta emoce je zpravidla reakcí na něco jinýho z minula..ale rozhodovat se na základě dlouhodobý nespokojenosti a zároveň s pozitivní vizí co dál, je naprosto přirozený.

čili bych z toho nedělal zas takovej analytickej problém..
31.01.2017 - 13:56 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
:61: :61:
31.01.2017 - 13:28 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
Ta fotka by mohla být ilustrativní k textu XindlaX - ujel mi vlak i poslední metro, ještě jsem nebyl in a už jsem retro :4:
31.01.2017 - 11:39 | Filtr
(Rak) dan162 » exit
Na mě taky ta fotka nepůsobí dobře, jako ilustrace pocitu je dokonalá.
Článek o emocích je nádherný, děkuju. :74:
30.01.2017 - 11:56 | Filtr
(Rak) Achme
Omlouvám se, že se tady vyjadřuji, i když jsem nečetla všechny komentáře. Ale chci jen předat zkušenost.

Pokud v sobě takto něco zazdíme, jak zde bylo řečeno, např. vždycky už budu jen (něco)…. nebo nikdy už nebudu… Nejenom že se zazdíme, ale takto vytvořená energie se stává slibem vůči sobě a tento slib je funkční i v dalších našich životech (pokud tam teda nedáme časový limit, jako např. tento život už budu snídat jen sám).

Energie slibu se neztrácí a neruší ani smrtí. Musí se vědomě zrušit. Takže přátele, neslibovat a neslibovat….A když nebudete očekávat vyhnete se zklamání.
30.01.2017 - 11:49 | Filtr
(Rak) dan162 » exit
Jo, byl o něčem jiném, myšlen byl jako ukázka, jak se dá zapadat do stále hlubšího bahna, jakési moje pochopení, jaký jsem byl před 15 lety, aby se tomu někdo ze čtenářů dokázal vyhnout a přehodit výhybku dřív. Bóže, tak se ohnisko diskuze posunulo jinam, někam, kam to lidi zajímá, z mého pohledu je to fajn.

"řeší" je jen omyl, proto ty uvozovky, častá představa v hlavě, že jde o řešení příčin, ale ve skutečnosti to je maximálně řešení následků a tedy spíš zazdění příčin nebo jiný odklad.

"ale v tom jsem asi ženská" je fajn, že jsi to vytáhla, donutilo mne to se nad tím zamyslet. Byl to blbě napsaný objev, že se zde podobám karikaturní ženské - typu manželky, se kterou s enedá moc žít - má silné očekávání se záměrně žádnou verbalizací, že vše má okolí vytušit, a když to nenastane samo od sebe, tak je splnění té potřeby pro ní bezcenné. Ne oběti, to bych neřekl.

Líbí s emi opět, jak snadno se dotýkáš tušeného nebo podstatného, děkuji. Ano, ten fakt lidí jako samostatných jednotek zažívám, přijímám, věřím že je správný, ale jsem uvnitř sebe zatím ve stavu, kdy z toho nemám dobrý pocit. Cítím se sice spokojeně se sebou, ale jsem odpojen od ostatních, mám v sobě toho ještě dost na práci. Včera partnerka potřebovala počítač, tak jsem si vyšel na procházku na kraji Prahy, báječná, i když začala po západu Slunce, ledové stezky v zasněženém údolí, rozvodněné zamrzlé potoky, čelovku jsem skoro nerozsvítil, nikde nikdo, asi tři srnky, jeden překvapený turista - a fotka, která ten pocit odpojení nevědomky zachytila.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
30.01.2017 - 10:36 | Filtr
(Rak) dan162 » mili111
To byla odpověď na můj úvodní příspěvek kolem oné nesnídaně. Jak mám postupovat ve své hlavě. Myslím, že postup je správný, za každou takovou emocí je něco schovaného, co chce na světlo, a správnými otázkami sobě to lze někdy vydolovat.
29.01.2017 - 20:17 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Xami
Prosím...já sem to nepochopila :41:....hledáš v sobě, kdy tě ani nenapadlo být s nimi....najdeš v sobě a.....přesně od tohoto bodu dál se nechytám :63:
jak ztratí? tím, že přijdu na to, proč jsem někdy tuto věc někomu udělala...se ztratí negativní reakce na to, že někdo udělal něco podobného...třeba z jiného důvodu?
Jsem vedle....jak :56:
29.01.2017 - 19:57 | Filtr
(Býk) Ase » dan162
Diskutovať o celom mechanizme celého toho kolotoča vzniku utrpenia a jeho zániku, na to nemáme priestor. Ak ťa zaujímajú tieto veci, možno budú nápomocné práve knihy, ktoré to popisujú. Vysvetlujú, čo sa v nás deje.
Dalajlama napísal dobrú knižku - Štyri vznešené pravdy. Sú aj ďalšie knihy, napríklad Kořeny dobrého a zlého, tá sa dá stiahnuť aj online. http://1url.cz/JtlOn
Pekná kniha je aj od Mingyura:
http://www.databazeknih.cz/knihy/…
29.01.2017 - 10:19 | Filtr
(Štír) Freja » Buddha/2
:15: tak...
28.01.2017 - 23:11 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
A jo, máš pravdu, díky.
28.01.2017 - 20:35 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
No jo Dane, ale to jsme zas u Einsteina :4:

Dlouhé bolestné situace vznikají často proto, že je někdo na začátku neřešil kratce :44:
28.01.2017 - 20:27 | Filtr
(Rak) dan162 » Xami
Tomu rozumím a souhlasím, vyjma situací dlouhých a bolestných, z těch jsem před drahnými lety utekl - nebyl jsem schopen nic vyřešit. Až se jednou zase do nějaké takové situace dostanu, tak nevím nevím, zda budu schopen se správně ptát. U bagatelních situací typu snídaně to většinou zpětně nějak odpovím, někdy tu odpověď v průběhu času 3x změním.
28.01.2017 - 16:46 | Filtr
(Štír) Xami » dan162
právě když je dost dlouhá a bolestná tak je šance na pochopení největší.
Tak třeba třeba tvoje snídaně.. Postup:
1. zeptáš se sebe: proč ti vadilo, že nebyla snídaně společná? Zjistíš třeba, že proto, že jsi chtěl být s nimi a je to ani nenapadlo.
2. co to pro tebe znamená, že je to ani nenapadlo? Tady už napovídat nebudu. ale tyhle dvě otázky pořád točíš, dokud se nedostaneš na jádro pudla.
To co zjistíš bude pravděpodobně poznání nějaké vlastní nedostatečnosti. To je ale jen první fáze
Pak druhá fáze: Jdeš zpět ke své první otázce a odpovědi.
a pak hledáš ten snín v sobě, tj. kdy mě ani nenapadlo být s nimi a oni nejspíš chtěli? proč mě to ani nenapadlo? Proč... proč proč. A najdeš to v sobě. V tu chvíli se negativní emoce z jejich nepřítomnosti u snídaně ztratí. Přijde pochopení, proč se tak chovali a proč tě to bolelo. Příště už tě stejná nebo podobná emoce nebude tak bolet a nebo vůbec nepřijde.
28.01.2017 - 16:28 | Filtr
(Rak) dan162 » Xami
Myslím si, že když je dost negativní a bolestná emoce příliš dlouhá, zatraceně nepříjemná, tak buď začneš vyplouvat ven (fáze soucitu s africkými černoušky u Morti, případně nějaké "A už dost!") a nebo dojde k únikové potlačující reakci rozumem. V té chvíli si myslím, že rozum se na nic jiného nevzmůže, nějaké pochopení těěěěžko. Jo u světabořících konfliktů jako je snídaně, tam je rozum občas k použití :-D
28.01.2017 - 15:29 | Filtr
(Štír) Xami » dan162
Přišla jsem do diskuze poprvé a do téhle jako poslední, ale přečetla jsem všechno... zrovna jsem řešila jednu dost negativní a bolestnou emoci. Já myslím, že rozum je dobrej na to, aby zpracoval jak to všechno pochopit. Myslím, že pravdu mají mystici v tom, že každá negativní emoce či pocit z jednání druhých má stín ve mě. Když ten stín v sobě najdu, zmizí příčina té emoce a a nevznikne blok a podobné emoce z podobných věcí budou postupně zeslabovat, až prostě nepřijdou..
28.01.2017 - 11:31 | Filtr
(Býk) Ase » včielkaMajka
Ahoj, toto nieje celkom takto. Tí osvietení neodpovedajú nie preto, že by sa neunúvali. Buď si istá, že keby tu boli a videli by, že máš vzťah k tomu čo učia, odpísali by. Majú svoje starosti, svoj vlastný život. V minulosti som už pár krát narazil na príspevky "osvietencov" :-), velmi mi to vtedy pomohlo. Diskutoval som s nimi aj o tomto, keď tu už bola takáto príležitosť. Pomoc môže byť aj duchovnou cestou, nielen skrz stretnutia na fyzickej rovine. Ak je človeku nejaká osvietená duchovná bytosť sympatická, nebál by som sa vnútorne k nej obracať. Budha nerozdeluje na tých duchovnejších a menej duchovných. Učí o štyroch vznešených pravdách a ceste k oslobodeniu od utrpenia, ich učenie je napísané aj v knihách.
28.01.2017 - 07:45 | Filtr
(Rak) dan162 » :o)) Nori
Jo, tohle mi zní zcela dokonale, včetně detailů. Něco v tom smyslu jsem zkusil, vypadalo to dobře. Díky. Chápu i zmínku z jiného prispevku, ze trenujeme, aby emoce mohla celá proběhnout - vpadají do toho ale myšlenky, strachy, přání... Snazim se kraniem rozpustit blok, který mi už střední emoce fyzicky brzdí, určitě jsem si ho postavil sám, jen o tom nevím, je to dávno. Zatím cítím posuny, půjde-li to tak dál, aniž by mne stres porazil, budu v situaci, kdy jsem ten blok postavil a v te chvíli tvůj postup je správné řešení tehdejší situace a mohu najít a nacházet, co je za emocí skryto za zprávu.
27.01.2017 - 19:59 | Filtr
(Střelec) :o)) Nori
Emócie sa nedajú vyriešiť rozumom. Rozumom riešime oblasť konania, napríklad jazdu autom, financie, bývanie, matematické úlohy.....
Emócie sa nachádzajú v oblasti bytia, nie konania, preto rozumovými nástrojmi neprídeme k výsledku.
Tak, ako si napísal, ponoriť sa do emócie a sledovať ju ako pozorovateľ, to je cesta k jej spoznaniu a uvoľneniu.ona nie je dobrá ani zlá, pozitívna ani negatívna, proste je tu a teraz. Pozoruj ju, niečo ti chce ukázať... možno napovedať o tebe, spoznať sám seba hlbšie....dovoľ jej aby tu bola, privítaj ju a pozoruj, nech je akákoľvek bolestná, je to emócia , nemôže ti ublížiť.
Udrž na nej pozornosť a dýchaj zhlboka. Pozoruj ju, ako sa mení. Postupne sa aj tvoj dych skľudní...
Ak prídu myšlienky, vráť k emócii svoju pozornosť.... ona sa bude meniť, až sa uvoľní....
A potom je vymaľované- príde pokoj :3:
Je to technika z emočnej jogy, vyskúšaj... :15:
27.01.2017 - 17:51 | Filtr
(Ryby) MG34 » dan162
To jsou zase kličky... Nebavím se o "zasahovat do" ale "zjišťovat" cizí očekávání.

Jakmile "to" míří tam, kde se ti to (asi) nějak nelíbí, vždycky takhle podobně uhneš a tváříš se, že se bojuje úplně někde jinde.

Něco shnilého je ve státě dánském, ale páčit to z tebe nebudu - spokojím se s "důvodným podezřením", že to nepíšeš tak jak to v té tvé hlavě doopravdy je.
27.01.2017 - 17:10 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
Ok, rozumím co jsi chtěl říct, snad: hodnotit, ale nevýhybat se (zdánlivě) špatnému.
27.01.2017 - 17:06 | Filtr
(Rak) dan162 » MG34
Raději budu ve vztazích, které mají nejlepší základ, jaký svedu. I kdyby mne vyhodili, nebo častěji když jsem odešel jinam. U příbuzenských vztahů řeknu svůj názor, pohled, informace, neměním očekávání druhých ani tam. Možná poradím a nechám si poradit, jsme spolu spojení a jejich karamboly mne kusem bolí taky. Ale považovat někoho za méněcenného tím, že budu zasahovat do jeho osobnosti, jeho půlky, mi vadí. Umím to, nechci zasahovat do cizích očekávání, tak pracuju jen se svými.

Vysvětlili jsme si to, fajn. Odlišný pohled může být. :37:
27.01.2017 - 16:18 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
Hodil by se překladatel :4:

Zase jsi to posunul jinam, ale dobře, zkusíme to po námořnicku :5: .
No, kapitán je od toho, aby nějak zařídil, že se loď dostane z bodu A do bodu B. Jak to udělá je na něm, ale směr je víceméně daný. Může ho to stát hodně zbytečné námahy nebo - s využitím znalostí- to může jít hladce. Znalosti např. mořských proudů jsou důležité. No a teď ta analogie: není nutné hodnotit nějaký proud jako špatný. Je to relativní, protože teď sice proudí opačným směrem než potřebuju, ale na zpáteční cestě bude zase dobrý. Je nerozum dělat že o těch "špatných" proudech nepotřebuju vědět - to je jako vygumovat část mapy - počátek průserů :4:
Příspěvky: 102-78 77-53 52-28 27-3 2-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »