Astrologie a náboženství???


22.01.2014 - 16:27
(Štír) Fuuu
Astrologie a náboženství???
Astrologie jako klasická esoterická disciplína...je podle vás slučitelná s náboženstvím? Konkrétně mám na mysli křesťanství, z něhož vychází evropský kulturní kontext. Může být křesťanské paradigma s astrologickým pohledem na svět v souladu? Nebo jsou výrazně v rozporu? Jak to vnímáte vy? A proč? Já za sebe v tom zásadní rozpor necítím, ale nejsem teologicky nijak zběhlá... a navíc...moje silné Váhy by všechno viděly ráda v souladu, i to co v souladu třeba není :63:Těším se na vaše názory...

Stránka: 1 2 3
Řazení:
02.02.2014 - 16:48 | Filtr
(Rak) Loen » Bosch
Kluci, chtěla bych kouzlit slovy jako vy :1:

každopádně... nedělám si iluze, že by to byla cesta jedné inkarnace... :4: tak jsem tu "snadnost" propojení "nahoře a dole" nemyslela...

Ono, tím, že se člověk spojí... že na vlastní kůži pozná "některé" principy univerza... (a nejde tu o poznání intelektuální... ale o bytostné prožití) ještě neznamená osvícení, že ano :4:

různé druhy samadhi...

PS: Pitta by se hodila :61:
02.02.2014 - 19:25 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Argyll
Léto je období pity což rozhazuje tělo do P+.
V létě chladit, v zimě zahřívat. Bohužel nemáme celoročně konstantní počasí takže nás roční doby vychylují z rovnováhy. Do 40 mi to bylo šumák, ale teď už ne.
Pozor mléko je živočišné a překyseluje + zahleňuje. V principu vápník spíše odplavuje.
Sýry tvrdé jsou velmi nevhodné, svou povahou tamasické. Měkké čerstvé jako cottage žervé brynza celkem jdou.
Nejhorší na P+ jsou alkohol, maso hlavně červené, sůl, kyselé, ocet. Ale takový čerstvý zázvor P prakticky nezvedá. Najít pro sebe příznivou stravu, to je věc dlouhodobého pozorování i studia. Pročištěné tělo si už řekne samo co chce.
Je dobré znát svůj typ, prakrti. To souvisí s živly a vládci v horoskopu. Jotish to umí spočíst přesně a většinou to sedí. Já svůj typ zkoumal 2 roky než jsem ho poznal. Vím už čím se ladit, ale hodně to bolelo než jsem na to přišel.
Prakrti je základní individuální konstituce, není nic důležitějšího co bychom měli znát, protože prakrti je náš individuální výraz naší duše který se pak takto projektuje ven do hmoty. U saturnu (kozoroh) je velká část bytosti vátová, přestože kozoroh je zemní čemuž odpovídá kapha. Vládne mu ale saturn a to je největší váta planeta co existuje. (Sucho + chlad - vát tedy kvality éteru a vzduchu). Ale posouzení osobní konstituce je na dýl, já sleduju fyzickou stavbu, psychické projevy, horoskop a pulsní diagnostiku. A i tak je určení velmi náročné. Rozhodně neplatí že ti někdo určí spolehlivě konstituci pohmatem z pulsu a pohledem za pár minut.
Tady už začíná alchymie znalosti živlů a toho čím a jak je člověk řízen protože každý má svůj osobní archetypální klíč.
02.02.2014 - 19:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Loen
Jo pittu dělaj vynikající u obi dováží origoš donner celý koncept s troškou čilli fakt špica. Ale zvedaj ceny lumpi bo ví že jsou dobří. :4:
02.02.2014 - 19:57 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Argyll, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Zajímavé, dík. Co se živlů týká, jsou u mě v rovnováze až na téměř chybějící vodu (z6,vz5,o5,vo1). V mém nativu se poměrně často vyskytuje znamení Střelce, který vyvažuje chlad Kozoroha, i když třeba Jupiter (regent) je "utopený" v osmém domě, který je v Raku.

Cenná informace ohledně pitti a alkoholu (tedy - pro mě :6:), ale to asi dává logiku...

Prakrti... Nejedná se o tohle? Objevil jsem tuhle stránku s výpočtem (dvou dílný dotazník, první jen čistě orientační a další podrobný, už sčítá body)

http://doshaquiz.chopra.com/
02.02.2014 - 21:49 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Argyll
Jo těch dotazníků koluje více po netu ale jsou natolik orientační že to neberu v úvahu.
Védský koncept puruši a prakrti je něco úžasného, prakrti je kauzální skutečnost toho že jsme a čím jsme. Teprve spojením prakrti s purušou (čisté vědomí) vzniká brahma. Poznat svoji prakrti znamená poznat sebe sama.
Ale řekněme že na naší úrovni prakrti znamená výraz projevu v tomto světě. Vypadá to u tebe na pitovátu tedy více pity méně váty nejméné kaphy, ale to by se muselo zjistit ještě dost dalšího, v tom dotazníku je problém že se tam míchají věci okamžitého (dočasného) stavu (vikrti) což je tvoje aktuální konstituce či stav a ten je zpravidla silně ovlivněn výchovou, rodinou, tradicí okolím, školo atd. takže málokdy můžeme říct že naše vrozená a aktuální konstituce jsou v souladu (shodné).
To je podobné jako kdyby jsi srovnával svůj horoskop se znameními (+planetami) s domy.
Znamení jsou vnitřní a domy vnější. Proto se jinak chováme než jací uvnitř jsme.
Odfiltrovat vikrti je oříšek, zjistit jestli tvoje vlastnosti a konstituce je vrozená anebo naučená, to je právě ten problém při stanovování správné konstituce.
Většina ajur lékařů se tím nezabývá koukne na aktuální stav a ten řeší. Což je správně. Ale nepoví ti co anebo čím jsi původně byl když jsi se zrodil.
Bohužel anebo bohudík prostředí mění člověka takže postupně jak nabalujeme na sebe přejaté (nechtěné), anebo námi z života \"vydupané\" (chtěné) vlastnosti stávají se tyto naší vrozenou přirozeností takže se v průběhu života mění i prakrti.
Stejně jako horoskop neplatí pro celý život, ale prochází změnou v závislosti na tom, nakolik jsme se i my změnili.
Proto říkají někteří astrologové že po 30cítce jsme řízeni více asc než slunkem. Asc je totiž to, čím chceme být, slunce je to čím jsme (já), takže se v průběhu života postupně vypracováváme na to čím chceme být (asc). A nikdo spolehlivě nezjistí, nakolik jsme na sobě mákli, takže pro nás staré páky je náš radix prakticky neprůhledně zastaralý. :4:
Vše je v pohybu.
Ale řekněme že běžně lidé zase takové skoky během jednoho života nedělají.
Prakrti se zase tak rychle nemění ale znám případy kdy život v disharmonickém prostředí dokázal během pár let zásadně změnit vrozenou konstituci (prakrti) a to se dá v pulsu poznat.
Ona vlastně určuje jaký jsme metabolický typ, jak myslíme, oblékáme se, k jakým nemocem tíhneme, v jaké sféře žijeme, a naproti tomu říká co nám chybí k tomu, abychom se vyladili do harmonie. Což ovšem neznamená, že máme mít prakrti VPK 1: 1 :1. Harmonie (štěstí) se v naší bytosti navodí pokud sladíme vikrti s prakrti a tu si pak udržujeme, v praxi to znamená, že žijeme to, čím jsme.
Neboli jak říká werich, když už člověk jednou je, ...aby byl tím čím je, a ne tím čím není.
Totiž všechny disbalance pochází z toho, že se snažíme být něčím jiným, než tím čím opravdu v jádru jsme.
03.02.2014 - 10:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Fuuu
Díky za tip.
Kdybych vyšel jen z popisku knihy (což se bez znalosti obsahu nedělá já vím.. :3: ) musel bych hned říct že jde o spekulaci.

"Studie B. Darlisona naznačuje, že Ježíš není historickou postavou, ale že ve skutečnosti jde o představitele jednoho znamení zvěrokruhu – Vodnáře."

To jistě ne, protože Ježíš je typickým průkopníkem znamení ryb, oběti a zmrtvýchvstání, univerzální lásky a cesty k Bohu. Domu tajných nepřátel kteří Ježíše nakonec dostali. Navíc Ježíšova cesta je výhradně citová, bhakti, což k vodnáři opravdu má velmi daleko. To jsou tvrdí intelektuálové vizionáři řízeni éterem nikoli vodou, citem. :4:
Takže bych si peníze ušetřil na šťavnatější literaturu což udělám. Ale tím nic proti Tvé dobré vůli.

Za představitele znamení vodnáře bych si uměl představit například osha (přesto že jej nemusím) anebo někoho kdo teprve přijde.

http://www.kosmas.cz/knihy/141979/…
03.02.2014 - 10:46 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Argyll, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
:4: Mám to s Oshem velice podobně, ale je to Střelec - žádný jupiterský exces mu není cizí...

Dokonalý příklad pseudogurua vodnářského typu je pro mě Tim Leary
03.02.2014 - 10:49 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Argyll
Ano, Leary, anebo také i Lenin je vodnář pseudoguru par excellance. :4:
03.02.2014 - 15:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Argyll
Ale zase to vem i tak, že pitta je jediná transformační síla schopná dovést hmotu k proměně. Je to božská energie a mystérium slunce. Žene vývoj kupředu.
Takže kdo jí má málo (ohně), moc toho na sobě nezmůže.
Pita lidé jsou opravdiví vůdci. Zase je pravdou že nikoho neprošel transformací tím že si nasypal na hlavu kilo čili. :4: Ale takové tumo například to už je jiná.
07.02.2014 - 07:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » adelaida
Ale to datum 25.prosince je smyšlené, neexistuje k tomu žádný podklad. Viděl jsem pár pokusů o stanovení data jeho narození ale všechno to mi znělo spekulativně.
07.02.2014 - 22:02 | Filtr
(Váhy) adelaida » Bosch
Podle této teorie je datum 25.prosince jako datum jeho narození smyšlený. Smyšlená je i postava Ježíše. Nikdy nikde nežil, řadí se do mytologie zrovna tak jako Hórus a ostatní...je pouhou personifikací Slunce.
Jsou to spekulace :1: O všem u čeho jsme osobně nebyli - o tom můžeme jen spekulovat. Hezky je to podáno v tomto dokumentu -část první- Největší příběh všech dob:

https://www.youtube.com/watch/…

toliko wiki o dokumentu:

Ježíš je v Zeitgeistu prezentován jako „jeden z nejpozdnějších mesiášů.“ Film vypráví Ježíšův příběh, který je téměř totožný příběhu Hóra a dalších mytologických postav (doslova říká, že „počet podobností mezi egyptskou starověkou a křesťanskou vírou je ohromující“). Poté vysvětluje narození Ježíše ve vztahu k astrologickým událostem. Film ovšem pomíjí skutečnost, že přesně datum Ježíšova narození není známo.


Symbol znamení Panny
Narození Ježíše je prezentováno jako „zcela astrologické“ (založené na astronomických událostech). 24. prosince „Hvězda východu“, Sirius, vejde do přímky s třemi hvězdami pásu Orion. Tyto tři hvězdy se nazývají „Tři králové“. Přímka, tvořená Siriem a Třemi králi, protíná horizont v místě, na kterém 25. prosince vyjde Slunce. Toto má odpovídat následování tří králů hvězdu, která zvěstuje „narození“ boha (v intencích astronomie Slunce).
Panna Marie je ztělesněna souhvězdím Panna (latinsky Virgo). Starověký hieroglyf pro znamení Panny je pozměněné ´M´. Toto má být důvod, proč jméno matky Ježíše (ale i většiny ostatních bohů) začíná na ´M´ - (Ježíšova matka Marie, Adonisova matka Myra nebo Buddhova matka Maya). Souhvězdí Panny se také označuje „dům chleba“. Jeden z překladů této fráze do židovského jazyka je Bethlehém (Betlém). Film zdůrazňuje – „místo na obloze, nikoli na zemi“.
25. prosinec byl již zmíněn jako společné datum narození z neposkvrněného početí mnoha mytologických postav. Film toto vysvětluje v intencích ročních cyklů Země. Od letního slunovratu dne (na severní polokouli) ubývá a Slunce se jeví jako putující na jih, opisujíce po obloze pomyslné menší oblouky. Starověcí lidé věřili, že krácení dnů a ubývání zásob úrody symbolizuje smrt. Smrt Slunce. 22. prosince však Slunce svou pouť na jih skončí tím, že dosáhne nejnižšího bodu na obloze a zůstane (resp. vrací se do něj) po následující 3 dny. Projekcí pozice Slunce na noční oblohu narazíme na souhvězdí Jižního kříže (angl. Southern Crux). 25. prosince se Slunce posune o 1° na sever, říká film, „v předzvěsti delších dnů, tepla a jara.“
Film tedy dedukuje: „Slunce (bůh) zemřelo na (Jižním) kříži, bylo mrtvé 3 dny (skončilo svou pouť), aby mohlo být vstát (posun o 1° nahoru) z mrtvých a vzkříšeno pro novou pouť.“ Film též vysvětluje, proč vzkříšení Slunce není slaveno až do jarní rovnodennosti (což je doba přibližně velikonoc) – v den jarní rovnodennosti Slunce přemůže „zlou“ noc a dnů (světla) bude přibývat.
Film tvrdí, že 12 učedníků (žáků, pokračovatelů, apoštolů…) představuje 12 souhvězdí zvěrokruhu, kterými bůh (v alegorii Slunce) prochází. Také zmiňuje, že číslo 12 se v Bibli objevuje poměrně běžně (12 izraelských kmenů, 12 izraelských soudců, 12 izraelských králů, 12 izraelských princezen, 12 potomků rodičů Josefa, 12 velkých patriarchů, 12 proroků, 12 let Ježíše, kdy začal svou pouť). Film doslova tvrdí: „tento text má víc co dělat s astrologií než s čímkoli jiným.“
Beit Alpha.jpg

V této části film tvrdí, že křesťanský kříž s kruhem okolo středu je pohanský relikt středu zvěrokruhu, jehož úsečky (trámy kříže) protínají rok slunovraty a rovnodennostmi, v němž kruh symbolizuje koloběh Slunce jakožto dráhu, kterou v průběhu roku prochází, navštěvujíce tak všechny měsíce (potažmo souhvězdí na obloze).[4] Film připomíná, že Ježíš býval v raném okultním umění vždy zobrazován s křížem ve svatozáři za jeho hlavou.[4]


„Věk“ Ryb
Tato část filmu pracuje s termínem „věk“, který je četně odkazován v Bibli. Definuje ho na základě jevu precese zemské osy – jako velmi pomalému krouživému pohybu zemské osy vůči okolnímu vesmíru, který opíše plný úhel každých 25 765 let (tzv. Velký rok, později Platónský rok). V intencích starověké astrologie by se dalo shrnout tak, že každých přibližně 2150 let (1/12 této periody) na den jarní rovnodennosti vstalo Slunce z jiného znamení/souhvězdí (2147 př. n. l. až 1 n. l. to bylo souhvězdí Berana, od 1 až 2148 souhvězdí Ryb (v tomto věku se nalézáme nyní) a poté souhvězdí Vodnáře). Podle filmu o precesi zemské osy věděli již starověcí Egypťané.
Jako příklad citace souhvězdí Býka v Bibli film uvádí úryvek ze Starého zákona, kdy Mojžíš sestoupil z hory a viděl své lidi uctívat zlaté tele. Jako příklad prolínání souhvězdí Býka do jiného náboženství pak film uvádí zabití býka bohem Mithrou.
Ztvárnění souhvězdí Ryb je údajně možno v Bibli doložit mnoha případy: například zázrakem, v němž Ježíš nasytil hladový dav lidí chlebem a dvěma rybami (souhvězdí ryb je rovněž tvořeno dvěma rybami)[zdroj?], či skutečností, že někteří z jeho následovatelů byli rybáři. Jedním ze symbolů křesťanství je znak ryby a film tvrdí, že původ tohoto symbolu je pohanský.
K Vodnáři si vybírá citát z Bible, ve kterém Ježíš říká: „Budu s Vámi až do konce světa.[zdroj?]“ Film tvrdí, že správný překlad je: „Budu s Vámi až do konce Věku,“ což má znamenat, že Ježíš bude s těmi, kdo v něj věří, do konce věku Ryb (tedy než nastoupí Věk Vodnáře). Věkem je míněn jeden platónský měsíc (2150 let) platónského roku (25765 let), který souvisí s precesí zemské osy.
07.02.2014 - 23:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » adelaida
No já často pochybuju i o tom u čeho jsem byl, jestli to není spekulace :4:
Ale máš přehled :15: :1:
Teď jsem zvědavý na to kdo, co a jak bude prezentovat věk vodnáře z pohledu dějin ale bych se musil nechat asi zmrazit někde v ledničce v americe aby mně pak rozmrazili za dva tisíce let abych se to dozvěděl a do toho já teda nejdu. :61:
11.02.2014 - 12:28 | Filtr
(Váhy) adelaida » Bosch
Věk ryb 1 - 2148 n.l. Nemusel by ses nechávat zmrazit na dva tisíce let, stačilo by jen na 134 let abys zažil případný příchod nového mesiáše. Znovu to zvaž :4:

Já si myslím, že tím jak se ten koncept neustále opakuje, že jedno náboženství přebírá symboliku z druhého a všechno se opakuje, je tím, že nám byl jako lidstvu tento koncept někým podstrčen, naroubován na něco co tu už bylo a jen je neustále aktualizován, aby byl pro tu kterou komunitu srozumitelnější podle mentality a vyspělosti.
Má mít výchovný účinek (viz desatero a jiné texty ze kterých vychází)abychom nežili jako zvěř ovládaná pouze pudy. Jako třeba případy vlčích dětí, které vyrostly mimo civilizaci, někde v divočině a i když se později dostanou mezi lidi, tak nikdy to zpoždění už nedoženou a navždy zůstanou polodivokými tvory.
Ale kdo nám ten koncept podstrčil? Kdo nás chce vychovávat? Navíc ten kdo to byl nepočítal s tím, že někdo(náboženští představitelé) by ten koncept mohl zneužít pro svoji moc a odvést nás od naší skutečné podstaty.
11.02.2014 - 21:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » adelaida
Ty dvě otázky jsou moc zajímavé, dneska už je nikdo moc neklade. Všichni se přesyceni informacemi ohlupujeme odpověďmi aniž by byly podložené, a tak už nehledíme tázavě k nebi.
Ty otázky jsou moc dobré. Odpověď, nevím. :1:
Mně se velmi líbí věta "hledejte království boží a vše ostatní vám bude přidáno". I poznání.
Příspěvky: 1-25 26-50 51-64
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v PannaPanně
ukázat kalendář »