Brave New World


12.08.2022 - 18:15
(Ryby) MG34
Brave New World
Nedávno jsem se nečekaně dostal k přečtení knihy, kterou jsem dlouho s obavami obcházel. A dobře jsem udělal, že jsem si počkal, protože teď teprve mi to zapadlo do kontextu mých životních událostí.

Knihu napsal Huxley a u nás se její název uvádí Konec civilizace (v originále je to Brave New World).

Začnu tím, že mne (asi proti záměru autora) zcela fascinovala ta popisovaná společnost. "Matka" v té společnosti bylo sprosté slovo a koncept matky byl nahrazen v duchu hesla "všichni patří všem". To bylo pro mne moc fajn, protože mne matka v ranném dětství dost poškodila (psychicky - nejprve tím, že se mi nevěnovala a pak tím, že když jsem vlastně neměl matku a byl jsem kvůli tomu bojácný, tak mne neustále děsila nějakou imaginární vinou) a teprve nedávno jsem si to uvědomil, dostávám se z toho a vyškrtnul jsem ji ze svého života. V tom smyslu jsem té společnosti záviděl a chápal jsem tyto důvody (proč chce, aby se lidé vyhnuli te zasmrádlosti malé tradiční rodiny a zbytečným emocím a traumatům, které to produkuje).

Ale na druhou stranu tam byla věc, která mne naopak děsila - "všichni patří všem" a důraz na škodlivost samoty - to by mi jako autistovi vadilo, kdyby byl svět tak extrovertně kolektivní. Což mne přivedlo k myšlence, jestli existuje nějaká možnost, jak ten koncept "brave new worldu" zařídit snesitelně pro autisty.

Jinými slovy - co by mohlo autistovi zafungovat místo nikdy neexistující matky?

Příspěvky: Všechny | Deam

Řazení:
13.08.2022 - 13:01 | Filtr
(Býk) Deam » Artislove
A četla jsi knihu? Když se podívám na děj - https://en.wikipedia.org/wiki/…, tak se od knihy dost výrazně odlišuje.

Verze z roku 1980 je předloze výrazně věrnější:

https://www.youtube.com/watch/…

Novější je určitě přístupnější širokému publiku, ale podle děje to vypadá, že z varování prostě udělali další "hollywoodské" dobrodrůžo. Tedy hlavně aby se to líbilo a konzumenti se pobavili. S ohledem na předlohu dost ironické.

Uznávám ale, že hodnotím jen na základě četby zápletky, takže se mohu mýlit.;)
YouTube
13.08.2022 - 13:31 | Filtr
(Býk) Artislove » Deam
Nie, knihu som nečítala. Na seriál som natrafila náhodou, zaujal ma popis tak som si ho pozrela. Neviem aká je kniha, ale pokiaľ sa jedná o budúcnosť a futuristickú spoločnosť, ktorá speje do :71:, tak si myslím, že je to sfilmované celkom výstižne :4:

neviem, mňa to zaujalo..
14.08.2022 - 20:41 | Filtr
(Býk) Deam » MG34
A nebo požádat o vlastní maják, kde skončil hlavní hrdina, tedy než jej začali pronásledovat turisti.

Z příběhu vyplývá, že příliš problematičtí jedinci byli převeleni na ostrovy, kde zřejmě panoval volnější režim. Větší prostor pro individualismus?

Zajímavé je, že i autismu jsem opět narazil na CBD.

Třeba: https://www.canatura.com/cbd-a-auti…

Pravda je, že to ze zvědavosti testuju na všechno a ač to může vypadat jako sprostá reklama, studie k účinkům dohledatelné jsou a konají se.
15.08.2022 - 12:23 | Filtr
(Ryby) MG34 » Deam
Tomu úklidu "někam bokem" rozumím a platí to pro maják, ostrovy a koneckonců i trip na somě. Ale není to reálné začlenění do toho systému. Reálné by bylo, kdyby soma autismus dokázala (byť dočasně) překrýt a autista by fungoval s ostatními.

Jinak autismus nevnímám jako poruchu, ale možná jako "normální stav" - možná mají poruchu naopak všichni "neautisti". Nevím co je CBD, ale vlastně bych se ani nechtěl "z autismu vyléčit" - naštěstí to ani nejde.

Moje hlavní (a možná jediná) porucha (úzkostné stavy) se odvíjí od absence matky v ranném dětství - a pokud by společnost byla na absenci matky celá postavená (jako Brave New World), asi bych nakonec ten autismus nějak zakryl-obětoval, protože autistické problémy jsou pro mne výrazně menší zlo než chybějící jistota ve formě (starostlivé) matky..


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2022
Lunární kalendář
Luna v BlíženciBlížencích
ukázat kalendář »