Brave New World


12.08.2022 - 18:15
(Ryby) MG34
Brave New World
Nedávno jsem se nečekaně dostal k přečtení knihy, kterou jsem dlouho s obavami obcházel. A dobře jsem udělal, že jsem si počkal, protože teď teprve mi to zapadlo do kontextu mých životních událostí.

Knihu napsal Huxley a u nás se její název uvádí Konec civilizace (v originále je to Brave New World).

Začnu tím, že mne (asi proti záměru autora) zcela fascinovala ta popisovaná společnost. "Matka" v té společnosti bylo sprosté slovo a koncept matky byl nahrazen v duchu hesla "všichni patří všem". To bylo pro mne moc fajn, protože mne matka v ranném dětství dost poškodila (psychicky - nejprve tím, že se mi nevěnovala a pak tím, že když jsem vlastně neměl matku a byl jsem kvůli tomu bojácný, tak mne neustále děsila nějakou imaginární vinou) a teprve nedávno jsem si to uvědomil, dostávám se z toho a vyškrtnul jsem ji ze svého života. V tom smyslu jsem té společnosti záviděl a chápal jsem tyto důvody (proč chce, aby se lidé vyhnuli te zasmrádlosti malé tradiční rodiny a zbytečným emocím a traumatům, které to produkuje).

Ale na druhou stranu tam byla věc, která mne naopak děsila - "všichni patří všem" a důraz na škodlivost samoty - to by mi jako autistovi vadilo, kdyby byl svět tak extrovertně kolektivní. Což mne přivedlo k myšlence, jestli existuje nějaká možnost, jak ten koncept "brave new worldu" zařídit snesitelně pro autisty.

Jinými slovy - co by mohlo autistovi zafungovat místo nikdy neexistující matky?

Příspěvky: Všechny | Artislove

Řazení:
13.08.2022 - 09:14 | Filtr
(Býk) Artislove
Na Netflixe je o tom seriál s rovnakým názvom. Videla som ho..Doporučujem si ho pozrieť...K autistovi odpovedať neviem..

https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
13.08.2022 - 10:09 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Artislove
Z tohoto zpracování se Huxley musí obracet v hrobě :3:
13.08.2022 - 12:08 | Filtr
(Býk) Artislove » Mici Angóra
A aj si to videla, či súdiš len podľa trailleru? Mne to zlé vôbec neprišlo...
13.08.2022 - 13:01 | Filtr
(Býk) Deam » Artislove
A četla jsi knihu? Když se podívám na děj - https://en.wikipedia.org/wiki/…, tak se od knihy dost výrazně odlišuje.

Verze z roku 1980 je předloze výrazně věrnější:

https://www.youtube.com/watch/…

Novější je určitě přístupnější širokému publiku, ale podle děje to vypadá, že z varování prostě udělali další "hollywoodské" dobrodrůžo. Tedy hlavně aby se to líbilo a konzumenti se pobavili. S ohledem na předlohu dost ironické.

Uznávám ale, že hodnotím jen na základě četby zápletky, takže se mohu mýlit.;)
YouTube
13.08.2022 - 13:31 | Filtr
(Býk) Artislove » Deam
Nie, knihu som nečítala. Na seriál som natrafila náhodou, zaujal ma popis tak som si ho pozrela. Neviem aká je kniha, ale pokiaľ sa jedná o budúcnosť a futuristickú spoločnosť, ktorá speje do :71:, tak si myslím, že je to sfilmované celkom výstižne :4:

neviem, mňa to zaujalo..
15.08.2022 - 15:57 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Artislove
Viděla jsem první dva díly a pak jsem to zabalila. Pokud jsi nečetla předlohu, tak nemáš potřebu srovnávat a líbit se ti to může (i když paradoxně podle mě bez znalosti předlohy nemůžeš ten seriál do detailu pochopit).


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2023
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »