Když není úniku - Umění milovat sebe a tento svět


31.05.2022 - 00:22
(Blíženci) cimi
Když není úniku - Umění milovat sebe a tento svět
Otvírám diskuzi...ke kterým knihám z tohoto spektra se rádi vracíte? : )

Začetla jsem se do knihy Pemy Chodron (Když není úniku...) (zjistila jsem dokonce že to je žena - buddhistická mniška)
...tak tady občas posdílím nějaké myšlenky které mě zaujaly : )

1) Maitrí - Milující laskavost

Cesta meditace a celkově životní cesta stojí na zvědavosti, zvídavé pozornosti.
Předmětem zájmu jsme my sami...takoví jací jsme...
Kouzlo spočívá v tom, že se tomu naprosto otevřete a že k tomu budete naprosto bdělí.

Zvědavost a zvídavost zahrnuje určitou jemnost, přesnost a otevřenost.

Jemnost představuje dobrotivost vůči sobě samému.

Přesnost znamená nezkalený zrak, odvahu vidět to, co opravdu je, stejně jako vědec se nebojí podívat do mikroskopu.

Otevřenost je opravdová schopnost pouštět, přestat lpět a úplně se otevřít.

Možná se nám podaří zakusit to co se Maitrí tradičně připisuje jako jeden hlavních plodů - hravost.....”

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2
Řazení:
31.05.2022 - 12:43 | Filtr
(Blíženci) cimi
Faniku rozhodně souhlasím : ) přečíst si to jen pro dobrý pocit je hodně pomíjivé :74:

---------

Mně tam zaujala ta zvědavost...v jistém smyslu je zvědavost jedna z mých pozitivních vlastností x) protože mi právě umožňuje být otevřená a pozorná...ale někdy se může proměnit i v nepřítele, když je jí příliš mnoho x) to je pak urputnost...anebo naopak rozptýlenost...
31.05.2022 - 13:01 | Filtr
(Býk) player » cimi
Ale ty bys defacto - coby klavíristka , protože hudba meditací rozhodně je , pokud ovšem máš tu svoji silnou - s tím neměla mít žádný potíže. Já třeba sebe a tenhle svět (i když mu občas nerozumím) miluju.

ps: každá baba je zvědavá....
01.06.2022 - 19:39 | Filtr
(Blíženci) fanik » cimi
No ano, ženské bývají někdy zvědavé až moc, ale nesprávně směrem ven :5:
Pema se tu zvědavost myslím snaží nasměrovat spíš k sobě..
08.06.2022 - 22:03 | Filtr
(Blíženci) cimi » player
Hele to jsem si dřív taky myslela, že muzikanti mají k tomuhle blíž. No v něčem ano, v tom přesahu určitě. Ale meditaci nakonec vlastně vnímám trochu jinak.
08.06.2022 - 22:04 | Filtr
(Blíženci) cimi » fanik
jj je to tak :15: a když to člověk dokáže správně uchopit tak je to dost zajímavé..
09.06.2022 - 08:30 | Filtr
(Rak) aktigram » cimi
No vidíš? a pre mňa je konečne po rokoch tou najlepšou meditáciou ticho samo so sebou, či už pri tvorbe háčik alebo korálky alebo sedieť na schodoch a pozorovať život okolo mňa, krásu rastlín a všetkého naokolo. Toto všetko mi dáva oveľa viac ako tie najdokonalejšie meditácie o ktoré som sa usilovala.
09.06.2022 - 09:53 | Filtr
(Střelec) verka96 » aktigram
Já to mám podobně. :27: Není nad to lehnout si, pozorovat mraky, poslouchat zpěv ptáků, kochat se výhledem do krajiny, nechat se vyhřívat na :27:
:46: Anebo večer pozorovat měsíc. :64:
09.06.2022 - 16:42 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » aktigram
Já to říkám furt :4: : není profláknutějšího a nevhodněji užívaného slova než meditace. Bez ujasnění si toho, co pod tím kdo myslí, není možné se domluvit.
Pak vznikají situace, kdy se dva pohádají, přestože myslí to samé, jen to říkají jinak ...

Ty třeba jinými slovy popisuješ to, co je v úvodním příspěvku a přitom si myslíš, že cimi mluví o něčem jiném ... tedy aspoň já mám ten dojem, do hlavy Ti samozřejmě nevidím :20: :4:

To, co označuje za meditaci Plája bych nazval spíš koncentrací (česky soustředěním). Pro hudebníka klíčově důležitá schopnost :1:. Ta může přejít do kontemplace (taky někdy chybně označovaná za meditaci). V případě hudebníka to znamená, že koncentrace na hudbu už "jde sama" (bez jakéhokoliv úsilí). Když dohraje, vypadá jakoby se právě probudil - on tam totiž v tu chvíli nebyl (z jeho pohledu :4:) - proto se může upřímně divit, že mu lidi tleskají ... . Z toho je asi jasné, jak daleko má k tomuhle stupni začátečník... :4:
09.06.2022 - 17:43 | Filtr
(Rak) aktigram » Buddha/2
No ak si budem hrať a spievať pre seba tak to je niečo ako meditácia bez silenia -to je o tom čo napísal plaja.
Potom Cimi napísala že ona si predsa meditáciu predstavuje inak a tak som pochopila že jej sa páči meditácia založená navedomom uvoľňovaní - čo pre mňa nie je dosiahnutie celku, možno iba zlomkom.

Takže áno, môžem sa mýliť a myslela to inak, ale ak niekto napíše už to slovo meditácia tak skoro vždy ide o tento vstup vedomia.
09.06.2022 - 17:52 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » aktigram
No to je právě ono. Ty si predstavuješ "niečo iné" Cimi "něco jiného" a kdo pak má poznat jestli myslíte to samé ? :4: :4:
09.06.2022 - 18:24 | Filtr
(Rak) aktigram » Buddha/2
Pre mňa je to jednoduché - ak Cimi vníma tak meditáciu ako ja tak to napíše a tiež naopak - no a je po probléme, však o tom sú písmenka. :4:
09.06.2022 - 18:49 | Filtr
(Blíženci) cimi » aktigram
: )) ale vždyť to zas až tak důležité není jak to kdo chápeme : )) :74:

Musela bych popsat souvislost s knihou a osobními prožitky, což ani není takový problém, ale já nikoho nenutím aby to vnímal stejně jako já a myslím, že ty to chápeš : ) :74:

Ale kdybych to měla vysvětlit jak to myslím. Konkrétně v souvislosti s těmi muzikanty. Já postupem času vnímám meditaci jako prostředek k tomu stát se co nejvíc bdělým, tzn, že smysly se neuvolní, ale naopak zbystří...no a taky jako prostředek sebepoznání v souvislosti s tou bdělostí....

Jako umělecká duše jsem sice měla vždy přístup k tomu duchovnímu světu, protože jak se říká rajská hudba, tak ona otvírá ty dveře k inspiraci a přesahu, nenadarmo se říká, že pokud chce člověk růst měl by víc naslouchat...ale jinak si myslím, že o sebepoznání a bdělosti jako takové to zas až tolik není...
09.06.2022 - 19:01 | Filtr
(Blíženci) cimi
"V meditaci i v každodenním životě existují 3 vlastnosti, které můžeme prohlubovat, tříbit, probouzet. Už je v sobě máme ale lze je ještě nechat vykvést: přesnost, jemnost, schopnost pouštět.
Meditace není nic jiného než snaha jasně spatřovat tělo, které máme, mysl kterou máme, rodinnou situaci, ve které jsme, práci kterou děláme, a lidi kteří nás doprovázejí životem. Je to snaha vidět, jak v těchto oblastech života reagujeme. Vidět své emoce a myšlenky takové jaké zrovna teď jsou. Nesnažíme se je zapudit. Není to žádný seberozvojový program, není to pokus vykřesat ze sebe někoho lepšího, než kým jsme. Je to o snaze vidět sebe jasně, přesně a měkce...."

No a první technika, kterou zmiňuje je technika pozorování výdechu x) jednoduché prosté...(je to dobré pro držáky x)) - to jsem já x)) )
09.06.2022 - 20:41 | Filtr
(Rak) aktigram » cimi
Pekne si to napísala, moje odpovede boli reakciou na Budhu, takže sme to pochopili celkom fajn.
11.07.2022 - 16:16 | Filtr
(Býk) player » cimi
To teda nevím. OSHO píše pravý opak. Meditace je odtělesnění , zastavení mysli , zjištění své neexistence a duševní hygiena.
11.07.2022 - 16:22 | Filtr
(Býk) player » Buddha/2
Moment. Já ti to posunu. Jedna věc je , když hraješ něco složitýho. Tak to je skutečně soustředění a duch těžce pracuje. A to není meditace.

Teprve v momentě , kdy to už máš natolik zažité , nebo-li už na tom nemáš co pokazit, tak se můžeš někdy (a taky nemusíš) dostat do stadia , kterému se říká flow. Všechno kolem zmizí i je tam jen ten výsostný děj. Ty tóny. A to už meditace je.

Ale přiznám , mě se tohle povedlo tak třikrát za život , bohužel. Dělám na to moc těžkou hudbu.

Ale pak: když jsem na nějakým koncertě absolutní dokonalosti , kde se sborově zpívá. TAk v ten moment se mi to stává běžně. Vytrysknou mi slzy , tělo jde do úplně jiného stadia a ...je to vlastně vchod do absolutna. A to je meditace. Tam se postupně rozpouští ego. Chodím proto hrozně rád do kostelů na babtistický gospel. Tam se mi to povede skoro vždy. Zase - třeba jen u dvou , třech nejsilnějších písní. Ale je to dar , jak sviňa.
11.07.2022 - 20:11 | Filtr
(Blíženci) cimi » player
Tak osho zdaleka není jediný kdo píše o meditaci : )
A je vidět, že pouze každý jinými slovy x)

Meditace je především bytí v teď a tady a přijetí a zvědomení úplně všeho čím jsi v každý ten okamžik tvořen. Není to stav zhulenosti ale naopak naprosté bdělosti a současně neztotožňování se.

Hudba pomáhá ducha povznést a zušlechťovat...a když se dostaneš do flow tak je to paráda : ) naprostý souhlas...
12.07.2022 - 23:36 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » player
:15: V podstatě říkáme to samé :5:

Mně už je celkem fuk, čemu kdo říká meditace. Jen ne ještě 100%, ale směřuju k tomu :4:. Ale zas je zajímavé poslechnout si něčí názor nebo zkušenost, i když bych to já meditací nenazval - prostě to na tom není to podstatné - ale to je zase jen moje nastavení (kupodivu na to v angličtině existuje docela výstižný výraz mindset) a chápu, že ho nikdo nemusí sdílet, páč má svoje :5:. Evě to vysvětlovat nemusím, což si až nestydatě relaxačně užívám :46: :5: :4:.
13.07.2022 - 10:20 | Filtr
(Blíženci) cimi » Buddha/2
Hele víš co : )) ono je úplně nejjednodušší, jak to zjistit, si prostě do té meditace sednout :-D asi je to méně populární než si o tom číst, ale prožitkem člověk beztak pochopí nejvíc :3: :74:
13.07.2022 - 15:05 | Filtr
(Blíženci) fanik » cimi
Já si do té meditace často rád i lehnout :46: :7:
13.07.2022 - 15:49 | Filtr
(Blíženci) cimi » fanik
Omg :61: to jsem fakt jediná kdo někdy seděl v meditaci?? :43:
Se fakt nedivím že se nemůžem shodnout na tom co to je :61:
13.07.2022 - 16:35 | Filtr
(Blíženci) fanik » cimi
Ale já taky sedím v meditaci, dokonce denně, akorát vleže..
To dělám blbě? :63:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
13.07.2022 - 17:01 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » fanik
Tak tos asi narazil na další bod, kde nevím jak se shodneme :4:. Podle mě totiž nic neděláš špatně, pokud opravdu medituješ - jelikož to myslím není vázané na jednu speciální meditační pozici. Někdo sedí, jiný leží, třetí chodí, čtvrtý stojí na jedné noze a pátý na hlavě. A i kdyby všichni odpřísáhli, že je to tak nejlepší, nikomu nevěřím :4: :5:
13.07.2022 - 17:20 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » cimi
To jo :15:
A taky se toho o sobě hodně dozvíš :5:

Třeba jako kamarád. Jeho žena vyhodnotila situaci a sdělila mu " Ty nemedituješ, ty jen blbě čumíš" :61:
Příspěvky: 1-25 26-30
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2023
Lunární kalendář
Luna v BýkBýku
ukázat kalendář »