Dobrá a špatná literatura


01.09.2008 - 01:08
(Lev) WOAM
Dobrá a špatná literatura
Když se rozhodujete, jakou si pořídíte knížku, rozhodně nekoupíte hned tu první, co vám přijde pod ruku, ale vyberete si nějakou, co vám za to stojí.Místy se přesto stane, že to jeden prostě netrefí. /Věčný případ dárků k Vánocům, pokud celá vaše rodina nezná vašeho oblíbeného spisovatele - a pokud ho máte./ Pak takovou knížku 'obdarovaný' čte, aby si zkusil, co že mu někdo natipoval, že si má přečíst... a vázne a tíhne... nakonec tu knihu odloží pevně rozhodnut, že už ji nikdy nedočte.Tak tohle přesně je příklad té "špatné" literatury.Vybíráte si vy sami knížku podle doporučení, autora, tématu, obálky, ...?V posledním roce jsem se v tomhle směru hodně nechala ovlivnit tím, čemu se běžně říká "povinná četba" (u nás pouze "doporučená"). Inu, maturita. Myslím, že mě to na stupínku čtenářů ale posunulo citelně výš. Při čtení se rychle vžiju do autorova jazyka a způsobu vyprávění, rychle chápu. Jsem ale o hodně vybíravější než dřív a kupovat mi knížku je skoro za trest, aby se člověk trefil. Krom jiného taky daleko dřív poznám, že mi nějaká literatura prostě "nesedí" a i když sama píšu, jsem na sebe daleko tvrdší.Jak tohle vidíte vy? Dokážete si s chutí přečíst pomalu cokoli, nebo jste vybíraví? Zklame vás například, když autor, který je vám v jiné než literární sféře sympatický (a třeba ani není prvoplánově spisovatel), vydá nějaký brak? Odložíte tu knihu, nebo si ji přečtete už jen proto, čím je vám drahý ten, kdo ji napsal?Měříte stejným metrem, když píšete sami, když vás nějaký váš známý poprosí,abyste zhodnotili jeho amatérský pokus a když čtete knihu od někoho slavného?Jak vlastně vy sami vnímáte rozdíl mezi "dobrou" a "špatnou" literaturou?

Řazení:
13.09.2008 - 23:04 | Filtr
(Štír) Hermida
Dneska je opravdu z čeho vybírat a když se procházím knihkupectím, tak je mi častokrát líto tam nechat knihy, které se mi líbí. A proto, že je jich tam tolik, tak řeším dilema pro kterou se v tom okamžiku rozhodnout. Možná to bude znít hloupě, ale rozhoduju se i podle obálky a podle stránek, jestli jsou příjemné na omak, jestli má dobrou vazbu a ani toho spisovatele nemusím znát. Dříve jsem chodil hodně do knihoven, ale teď si knihy kupuji, jelikož do nich můžu dělat poznámky a zvýrazňovat pasáže nebo myšlenky, které se mi líbí a které snadno najdu. Hodně se mi stává, že o knize, kterou jsem přečetl před 5-ti lety už vůbec nic nevím,resp. si dost mlhavě vybavuju její obsah a to není proto, že mě neoslovil její děj, ale proto, že jsem ho zapoměl a míchá ze mi s desítkami jiných přečtených knih. Teď se chystám už potřetí číst můj oblíbený román Tajnosti Pařížské od fr. spisovatele Eugene Sue :17:- ta kniha mě vždycky fascinovala a zachvátila svým prostým příběhem plným citlivosti a naturalismem. :17:
Na střední škole jsme také měli seznam povinné literatury, ale přiznám, že jsem tyto knihy moc nečetl a bylo mi proti srsti je jakoby na povel číst, i když by mě jejich děj zaujal, nepřinutil jsem se. A když jsem třeba toho spisovatele měl rád, tak jsem si od něj půjčil jiný titul, který nebyl na tom seznamu.
Osobně vnímám rozdíl mezi tzv. "dobrou" a "špatnou" literaturou v její líbivosti, vlezlostí a masovostí hraničící až s kýčem. Nerad čtu takové ty bestsellery vydávající se ve statisícových nákladech a první jméno, které mě napadne je Michal Vieweg. Myslím, že kdybi tito spisovatelé nebyli tak známí se svých předešlých děl, tak si třeba jejich poslední román nikdo nekoupí, jelikož se často stává, že autor těží ze své předchozí slávy a poslední titul nemusí být z jeho strany tak kvalitní, což se stalo Viewegovi.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »