O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky: Všechny | tajga

Stránka: 2 1
Řazení:
27.06.2017 - 01:10 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Jo ty listy by se šikly.
27.06.2017 - 00:30 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
No jo moruše jsou taky hrozně dobré, znám to teda jen sušené z obchodu. O tom vážně pouvažuju, místa je víc než dost. My zasadili ginkgo, z toho sice žádné plody, ale zase listy jsou údajně proti senilitě a to jednou přijde vhod :D
26.06.2017 - 23:16 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Muchovníky jsou sladké jako rozinky. Paráda. Myslím že se jim i říká rozinkovník.
Mám několik odrůd. Začínají teprvá plodit.
Výborná je i moruše. Taky velmi sladká. Ta ale pak vyroste ve velký strom. Je potřeba mít prostor. Divné že takové skvosty se moc dneska nesadí. Byla to dříve dost rozšířená plodina.
26.06.2017 - 22:36 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Já také, původně sedm, vlastní blbostí zbyly dva. :) Sázeno asi 2011. Ze dvou zbylých se jeden opravdu pořádně rozrostl. Co se chuti týče, přišlo mi to takové mdlé, jenže minulý rok se mi stalo, že jsem pár bobulek "zapomněl" sklidit a ptáci si jich nevšimli a zjistil jsem, že ta mdlá chuť byla asi kvůli předčasné sklizni, když je to ve správný čas, chutnají opravdu výborně.
26.06.2017 - 22:02 | Filtr
(Blíženci) tajga » Deam
tady z toho zahradnictví máme muchovníky, četla jsem, že chuťově žádná sláva, ale ve skutečnosti jsou hrozně dobré. Zatím pár kuliček, doufám, že se brzo rozrostou.
11.11.2016 - 14:52 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Nadšení chválím. :) Co se česnekových záhonů týče, myslím, že česnek vydrží hodně a listí bych se nebál.

Ale vyzkoušené to nemám..

U ovocných stromů bych byl opatrnější, pokud mají problémy, tak napadené listy asi nepomůžou.
09.11.2016 - 20:46 | Filtr
(Blíženci) tajga » ovii
Úplně nové záhony to jsou, máme dům prvním rokem. Četla jsem, že je lepší si půdu připravit už na podzim a pokud se to zakryje, tak je to lepší pro semínka, že půda nebude tak studená. Myslela jsem, že seženu slámu, jenomže jsem na to neměla čas, takže teď mám jen to listí. Trošku jsem ho na záhon náházela, abych si označila místo, kde je zasazený česnek, ale pořád váhám, jestli to tam dát všechno. Kolem keříků jsem listí dala, tam se asi nemůže nic stát a taky ke stromům, obkopala jsem to kolem nich a listí přihrabala, což taky nevím, jestli je dobře, protože švestky i jabloně dost hnily.....Fakt v té zahradě tápu, mě to nikdy totiž nezajímalo, dokonce jsem měla vypěstovaý odpor z dětství, ale teď chci. Mít obrovskou zahradu a chodit si do obchodu pořád kupovat zeleninu, mně přijde dost pitomé.
07.11.2016 - 23:56 | Filtr
(Blíženci) tajga
Jsem úplný začátečník v zakládání záhonů, četla jsem, že je dobré je na zimu něčím přikrýt. Můžete mi někdo poradit, jestli má smysl zakrývat je listím? Někde jsem se dočetla, že v listí se daří škůdcům a plísním, někde zase, že je to vhodné.Taky mi není jasné, co potom na jaře? Listí tam vydrží a dá se potom na kompost? Nevím, koho se zeptat, otec je starý zahradník, ale tohle nikdy nedělal. Kdybyste mi někdo dokázal poradit, budu vděčná.
07.07.2016 - 09:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
někdy se to dělá tak že se nechá jen ten kmen a z něj vyraší nové haluze ale je to masakr já bych do toho nešel nemusí to přežít a vypadá to hrůzostrašně takto ořezaný strom.
jestli to byl původně sad pak to jen prořezat podle pravidel. prosvětlit a ufíknout větve co rostou dovnitř.
06.07.2016 - 23:40 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
Dík, to jsem nevěděla, že se dá se stromy takhle čarovat. No ale ta odrůda musela být dobrá, protože kdo by si na zahradu vysázel plané jabloně? Tak snad postačí jen to prořezání, bylo by mi líto je nechat skácet.
05.07.2016 - 23:06 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
pokud původní odrůda byla dobrá tak jo. dobře hnojit a správně řezat.
pokud už jako planá vyrostla tak sotva. to v jedné generaci nenakultivuješ řezem.
musel by se naroubovat nový štěp/haluz na kmen to jsem už viděl i u velkých stromů.
jeden strom může mít i několik různých odrůd.
05.07.2016 - 21:53 | Filtr
(Blíženci) tajga
Nemáte někdo zkušenost se zplanělými jabloněmi? Dá se prořezáním docílit toho, aby opět nesly dobrá jablka?
04.03.2016 - 21:33 | Filtr
(Blíženci) tajga » mikiduc
Aha, děkuju. To je škoda, nevím, kdo by k nim každé ráno vstával. Škoda, že neexistuje drůbež, co přepere kunu, to by bylo něco pro mě :4:
04.03.2016 - 20:52 | Filtr
(Panna) mikiduc » tajga
Ahoj :4: jejich hlavní potravou jsou slimáci, když nejsou, tak zrní. Hlavně musí mít neustálý přístup k vodě a pokud není jezírko, tak konve s vodou, větší lavory...kočkám jsou asi jedno, ty naše si jich moc nevšímají, přece jen jsou kachny větší :4: na noc se musí zavírat do kachníku, stejně jako u slepic je ohrožují dravci, kuny, lišky apod...
03.03.2016 - 10:58 | Filtr
(Blíženci) tajga » mikiduc
Ahoj. Můžu se zeptat, jakou potřebujou péči. Musí se k tomu ráno vstávat, jako ke slepicím? Jsou samostatný, že by se třeba dalo na víkend nechat je samotný? Ubránili by se kočce? Stěhujeme se do domu se zahradou, tak o nich uvažuju.
Příspěvky: 40-16 15-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »