Návrat Chirona


21.10.2022 - 08:19
(Štír) Nabi*
Návrat Chirona
Ahoj všichni, dostala jsem nedávno dotaz na návrat Chirona. A jelikož návrat se koná kolem 50tky, tak mi schází zkušenosti. Zajímalo by mě, čím se tento proces v reálu vyznačuje.
Ocením zkušnosti vám, kteří jste jím prošli nebo vy, co máte zkušenost s někým blízkým.

Díky moc. :17:

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 2 1
Řazení:
21.03.2023 - 14:56 | Filtr
(Blíženci) cimi » Gryphon
Taky jsem svého času chirona studovala, ale v souvislosti s lilith.
A ten příběh vnímám dost jinak.
Cheirón byl synem krona/saturna (který své děti polykal, ale zde nejspíš necítil ohrožení) a Philyry, která byla jeho podobou natolik zděšená, že požádala bohy ať ji promění v něco jiného. (Klasický příběh “znásilnění” - v okamžiku početí se proměnila v koně, on také, aby ji obelstil ^^ )

U Apollóna se tuším octl tak, že ten mezitím hledal svého syna a nalezl Cheiróna.
Cheirón se naučil vše od Apollóna a posléze i on učil co se naučil. Ano učil hrdiny - tedy elitu. Tady vidím jasnou symboliku jupitera směřovat k výšinám a tomu božskému. Dokonce za odměnu získává jako dar nesmrtelnost.
Paradoxně právě Cheironův žák je ten který mu způsobuje nevyléčitelné zranění - jedem z hydry (kterou já osobně vnímám jako lilith která vždy tak trochu odkazuje na původ) a taky to dá říct i tak, že Apollonovo učení Cheirona “otrávilo”.
Právě toto zranění vrací Cheirona do těla a k přehodnocení svého života. Neustále a urputně připomíná rozhodnutí které možná (určitě) nebylo jeho - vstoupit do světa bohů - nesmrtelnosti aniž by přijal svůj skutečný původ.
Krásnou symbolikou je i výměna s Prometheem, který je dalším silným archetypem lidské nevědomosti (jak to tedy vnímám já). Ten poté prožije podobná muka právě kvůli této “nesmrtelnosti”, která není, pokud není vědomé, “požehnáním”. Zatímco pro Cheiróna byla požehnáním smrt, Prométheus si své připoutání k “hmotě” (lstí) nosí s sebou na prstenu.

Myslím že Cheiron je na určité rovině symbolem propojování světů vyššího a nižšího. Ne “buď a nebo” a “nýbrž ale i”. I jeho podoba o tom mluví: propojení zvířecího a lidského. Je to princip který se hodně týká znamení střelce a přehnaných ideálů jupiterských…
Jestli vnímám nějaké propojení se znamením panny pak je to trpělivost, poslušnost, schopnost pečovat a sloužit, vnímání těla, význam detailu pro celek, a vliv celku na detail…apod…
21.03.2023 - 11:41 | Filtr
(Střelec) verka96 » Lješi
Co mám osobní poznatek, u mě to bylo tak, že nejprve to bylo hodně těžké, ničemu jsem nerozumněla, proč se to děje apod. Pak časem (opravdu uplynulo mnoho let) jsem na to přišla... Nebo postupně jsem se trochu v tom posouvala, co mi to v životě "přineslo". Ale bez té těžké práce (tady vidím tu podobnost s Pannou) bych se k tomu asi nedopracovala (+ zaujetí jít do toho pohlavě a hned). Teď už to mám jinak, ale neřekla bych, že je to úlně pryč. Na druhou stranu, pro mě je podstatné nikoho z ničeho nevinit, nedělat ze sebe chudinku nebo něco podobného, to vůbec ne.
A kdo ví, co to všechno do budoucna přinese.. :27:
Musím říct, že mi v to zaujetí astrologií hodně pomohla. Možná by tady byla ta symbolika posunout se od Saturnu dál k Uranu... :63:
21.03.2023 - 09:33 | Filtr
(Lev) Gryphon » Lješi
Ano. Ten příběh má spoustu vrstev. Mytologicky byl Chiron učitel a léčitel, který byl později zraněný, z toho vychází většina jeho definic. Důležité je ovšem to prvotní zranění: odmítnutí rodiči. Chiron byl za to, jaký je, zavržen jak otcem, tak matkou, kteří se ho raději vzdali. Dalším zraněním je jeho rozpolcenost: část božská a část zvířecí, a nikdy nemůže žádná strana zvítězit. Sebeodmítání, "nejsi dost". Chiron ovšem, na rozdíl od jiných kentaurů, svoji zvířeckost povznesl, pracoval na ni, kultivoval, až by se dalo říci, že jeho božská část zvítězila...až na to, že to nebyl žádný boj "kdo z koho", zvířecí stránku v somě měl úplně normální, nepotlačenou, neodmítanou, jen už nebyla ta hlavní.
Jeho "učení" nebylo ani tak o informacích, ale o zkušenostech...koneckonců neučil žádné filosofy a teoretiky, ale hrdiny, to znamená ty, kteří konali.
Až někde úplně na konci stojí jeho fyzické zranění, které ovšem taky není vůbec podstatné, podstatné je totiž to, jak se s ním Chiron srovnal, jak ho přijal jako fakt ve svém životě, byť mu to dělalo velkou bolest a znemožňovalo to jeho práci jako mentora a učitele. A tím, jak se za Prométhea obětoval a vyměnil si to s ním, v tom můžeme vidět i to, jak se smířil se svou smrtelností, konečností, a jak naplnil svůj úděl. V jistém a velmi symbolickém smyslu je Chironským prvkem i Ježíšovo ukřižování, to, jak nesl svou bolest, jak nechal naplnit svůj osud, jak mohl odvolat a zachránit si svůj život.
Astrologicky tudíž Chiron reprezentuje několik vrstev. Místo, kde se cítíme jako "něco, co se nemělo narodit", kde se nepřijímáme v té úplně bazální rovině. Místo, kde jsme rozpolceni mezi tím, co by chtělo naše tělo a naše boží složka. Místo, kde se učíme na základě přímé zkušenosti a převážně v těle a v psychice (v podstatě přímo tam, kde se psychika a tělo spojují, což mi dává astrologicky celkem jednoznačně Pannu). No a pak to ukazuje na naši ránu, ale víc ve smyslu, jak s ní nakládáme, co se v nás odehrává poté, jestli nás ona bolest mění. Pokud by ono zranění v sobě zároveň nemělo možnost uzdravení, pak by to ztrácelo smysl. Uzdravení ovšem neznamená, že rána nebo jizva zmizí, ale že se rána konečně zacelí a z jizvy se stane místo zkušenosti, ze kterého pak můžeme čerpat, kterému se už nemusíme ze strachu nebo kvůli připomínající bolesti vyhýbat.
20.03.2023 - 17:38 | Filtr
(Lev) Lješi » verka96
Mnou sdílený názor na Chirona jsem nedávno četl, omlouvám se že jsem to zapomněl uvést :) Líbila se mi možná nepřesnost v interpretaci. Já vnímám jeho místo v horoskopu také jako místo zranění, ale co když to není úplně celá pravda.
19.03.2023 - 19:24 | Filtr
(Lev) Gryphon » verka96
Tak jistě, papír snese všechno, a někteří přísahají na jakékoliv knihy jako na svatý obrázek. Co se astrologie týče, tak zde bohužel vyšlo spousta velmi špatných knih, včetně této. Případná ezoomáčka by se dala tolerovat, ale věci vyloženě zavádějící už nikoliv.
Evergreenem, který se pravidelně tu a tam v bulvárních médiích opráší, je záměna souhvězdí za znamení. Zde to je ten samý případ. Souhvězdí Střelce sice je opravdu někdy zobrazováno jako kentaur, i když netuším proč, vzhledem k tomu, že na obloze již jednoho kentaura máme, jenže souhvězdí není totéž, co znamení. Po milionté padesáté třetí, a stejně je to marné...
19.03.2023 - 14:23 | Filtr
(Střelec) verka96 » Gryphon
Rozmýšlím se, zda na váš příspěvek reagovat. Posílám zdroj, jak jsem již i předchozí příspěvky komentovala.
Chápu, že do jisté míry je téma věcí názoru, zkušeností apod.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
18.03.2023 - 07:46 | Filtr
(Lev) Gryphon » aktigram
1) Uvádět věci na pravou míru, vysvětlovat a poukazovat na omyly, milá zlatá, není povýšenectvo. Povýšenectvo je naopak nevědět skoro nic, ale dělat ze sebe znalce.
2) Nikdy se nikomu nevysmívám. Možná jsem blahosklonný, a možná prostě v tom příspěvku jen vidím sám sebe a svoji horlivost z doby před třiceti lety.
3) Apollón byl, ještě jednou, bůh slunce. Jezdil ve slunečním kočáru a umožňoval tak, aby Slunce vycházelo a zapadalo. Taky vládnul umění, básnictví, tanci a můzám a byl bůh umění, řádu a rozumu (v protikladu k Dionýsovi, který představoval tvořivost živelnou a chaotickou). Byl to Diův syn, což je to jediné, co ho spojuje s Jupiterem.
18.03.2023 - 07:15 | Filtr
(Rak) aktigram » Gryphon
Je dobre vedieť mnoho veci ale je hrozné sa takto prezentovať. Od človeka, ktorý sa takému venuje by som oveľa radšej prijala časť pokory ako povyšenectva a to že sa vysmievate z toho - predsa si nedám svoje pravé údaje - tiež hovorí o tom.

Aj ja som nikde zachytila to že v astro sa spája Jupiter s archetypom Apollona, viem bol to rímsky Boh mora v podstate na úrovni greckeho Zeusa, ale vraj teraz je tento archetyp viac spojený s Apollonom.
Nemusí to tak byť ale tiež nikto nevie či by to tak nemalo byť.
Mne sa tiež viac spája s Apollonom.
Vierka sa zrejme pomýlila, v Strelcovi je spoluvládcom, aj to ste si mohol všimnuť.
17.03.2023 - 22:01 | Filtr
(Lev) Gryphon » verka96
K Jupiteru se opravdu nepřiblíží, ani kdyby se fakt hodně snažil. Fakt, podívejte se na to.
Mýty máte taky poněkud pomíchané, Chiron byl synem Krona (Saturna) a nymfy Ilyry, a poté, co se ho oba rodiče zřekli, se ho ujal Apollón, jinak sluneční bůh (tedy nikoliv Jupiter). Chiron učil mnohé hrdiny a nakonec byl zasažen Herkulovým šípem (Herkules - Mars), namočeným v jedu Hydry (Štír), ale jako nesmrtelný nemohl zemřít a trpěl nevyléčitelnou bolestí. Nakonec vyměnil svůj život za život Prométhea (Urana), kterého tím osvobodil.
Chiron není povýšen ve Střelci, ale v Panně, pokud by se vůbec dalo mluvit o nějakém povýšení - jeho lekce míří na fyzické tělo, bolest a rána (a následné léčení, které spočívá v prostém přijetí nevyhnutelného, "toho, co jest"), nejsou nějaké filosofické teoretické "cosi", ale záležitost, která je sakra cítit!
Chirona jsem v astrologii začal používat ještě v době knižních efemerid a kalkulaček, kdy většina zdejšího osazenstva byla ještě na houbách, takže už mám něco málo nastudováno, vaši neznalost ale beru s nadhledem - každý jsme nějak začínali ;)
17.03.2023 - 20:57 | Filtr
(Střelec) verka96 » Lješi
Děkuji za komentář.
Mně osobně to označení léčitele sedí - ve smyslu hledat pomoc v přírodě, když je nějaký zdravotní problém (jak na těle tak i na duši - jsou to propojené složky), ale i jít na to jinak, jednodušší a mnohdy účinější cestou než klasická západní medicína.
Nevím, jaké máš osobní poznatky ty.
17.03.2023 - 20:51 | Filtr
(Střelec) verka96 » Gryphon
Ano, nejvíce se pohybuje mezi Uranem a Saturnerm, ale přiblíží se také k Jupiteru, co jsem se dověděla. Podle mýtu Jupiter jej vychovával jako malé opuštěné "dítě", něco jako adoptivní otec. Proto postavení Cheironu ve Střelci je "povýšené".
17.03.2023 - 15:50 | Filtr
(Lev) Gryphon » Lješi
Chiron se pohybuje mezi drahami Saturna a Urana...Jupiter s tím nemá nic do činění ;)
17.03.2023 - 14:56 | Filtr
(Lev) Gryphon
Někde jsem viděl citát: "Zranění (jizva) je místo, kudy může dovnitř proudit světlo". Myslím, že to je ryze chironský přístup. Líbí. Stejně tak, jako jakési severoamerické domorodé kmeny mají báji, že po smrti se setká bojovník se stařenou, která mu sežere všechny jeho jizvy, a pokud žádné nemá, tak jeho duši...
17.03.2023 - 13:06 | Filtr
(Lev) Lješi » verka96
V astrologii bývá Cheirón s ohledem na své zranění spojován s léčitelstvím, ale bude to nejspíš chybná interpretace. Zranění je sice důležitá, leč závěrečná epizoda jeho života. Po celý svůj život byl Cheiron v prvé řadě učitelem a vychovatelem kulturních hrdinů, kteří byli božského či polobožského původu, což naznačuje směr interpretace: objevit a pěstit božství v sobě, vydat se na cestu individuace inspirován novými myšlenkami. Výstřední dráha asteroidu totiž přináší symbolicky nové ideje z Uranova světa transpersonálního do blízkosti tradičního učitele Jupitera. Lidská a zvířecí část jeho těla připomíná jednotu člověka a přírody, kterou nelze beztrestně rozdělit. Cheironův návrat okolo padesátých narozenin je důležitý okamžikem v životě každého z nás bez ohledu na pohlaví. Přináší zprávu o tom, že náš život je konečný a že už není možné odkládat zásadní rozhodnutí o našem směřování a šířit kolem sebe nové inspirativní myšlenky jako obranu proti nicotě. Cheirón obchází saturnské celnice a přes hraniční čáru viditelného světa pašuje inovativní, podvratné uranské informace, Jupiterovi, který je může šířit mezi svými vybranými posluchači jako „tajné“ učení.
16.11.2022 - 07:23 | Filtr
(Blíženci) cimi » verka96
Děkuji :15: :17:
15.11.2022 - 21:29 | Filtr
(Střelec) verka96 » cimi
Měl by být léčivý, ale záleží hlavně na tobě, Uran by měl zvýraznit téma Ch., může to být obtížné období se s tím srovnat, ale jde o to, vidět toto citlivé místo (Ch.) jinak... Navíc je na ose Býk - Štír listopadové zatmění Luny, o to více náročnější. :64:
Vše se ale hodnotí komplexně, takže to může mít nakonec pozitivní účinek.
Ještě přikládám obecnou charakteristiku tranzitu Urana přes Ch.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
13.11.2022 - 08:17 | Filtr
(Rak) aktigram » cimi
Urobí dobre, už vieš aké zranenie máš a dokonca aj ten Uran ktorý ti teraz na ňom stojí v tom pomáha - chce zmenu.
12.11.2022 - 22:48 | Filtr
(Blíženci) cimi » verka96
Takže by ten transit pro mě měl být významně léčivý?
11.11.2022 - 10:27 | Filtr
(Střelec) verka96 » cimi
K tvému přechodu Urana přes Ch.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
05.11.2022 - 19:47 | Filtr
(Blíženci) cimi
Tak jen avízuji k tématu chironu, že následující zatmění v úterý proběhne na mém chironu…tak kdyžtak preferuji pak s odstupem…
Je to pecka už teď :64:
03.11.2022 - 23:15 | Filtr
(Panna) Rachelinka 5
Caka ma od marca 2023? v 3.dome v opozicii na Venusu a Uran.
Ak to ma byt horsie nez pocas uranskej opozicie,tak som si teda pripravila utrpenie v tomto zivote.
Dam vediet. :1:
03.11.2022 - 14:43 | Filtr
(Střelec) verka96 » cimi
Jak jsem četla tuto knihu (co jsem fotila), tak jde z horoskopu trochu poznat, jestli se tím zraněním bude člověk zabývat, a když se tím zabývá léčí se, tím se posouvá dopředu. Sama to tak mám.
Líbí se mi, jak je astronomicky popisován - planetka (asteroid), jehož oběžná dráha kolem Slunce je mezi Saturnem a Uranem, přiblíží se k Jupiteru a nejdále od Slunce je, když se dostane za Saturn směrem k Neptunu. Je to takový most mezi planetami, co spojuje staré, tradiční, zažité (Saturn) s novým, revolučním, originálním a vyšším vědomím (Uran). A tím, jak to řeší (je jedno, jakým způsobem), tak se dostává od té Saturnské energie směrem k Uranské nové, která může přinést velké dary.
Dočetla jsem se, že pokud je Ch. více aspektovaný s jinými planetami nebo třeba spojený se Sluncem, Lunou, asc. (významnými tělesy a místy v radixu), tak jej bude člověk v životě řešit více dokud jej k tomu nedonutí to frustrující zranění, které bude dost cítit. A naopak, pokud bude někde v horoskopu osamocený, zapadlý, tak se k němu člověk ani nemusí "nedohrabat"... Tento proces je dlouhodobý, protože Ch. je dál od Slunce, za našimi osobními planetami.

Hledala jsem i jiné zdroje, co se týká astronomie, ale nenašla jsem. Prý pravděpodobně pochází mimo Sluneční soustavu a jak letěl kolem, tak jej U+S vcucli a tak tam zůstal, proto k jeho darům patří i to, že v tom pozitivním dokáže vidět věci jinak, z většího nadhledu, v tom negativním si člověk připadá vykořeněný ze společnosti, z rodiny, že tam prostě nepatří.
A vládcovství - ničemu z našeho znamení nevládne, ale nejvíc je přirovnáván k Panně (tím že řeší detaily, minulost, neskutečně se v tom nimrá, je takový poctivý, dělá pořádek - léčí). A tím že spojuje a dělá mosty a spojuje, pomáhá (pozitivní), hledá pravdu, která jej posune dál, má hodně ze znamení Střelce. :27:
03.11.2022 - 13:12 | Filtr
(Blíženci) cimi
Vtipný jak se mi ty témata vždycky proplétají…
Zrovna jsme rozebírali v rámci listopadu téma “posvátného zranění”…
Donutilo mě to zamyslet se nad tím…
Jelikož všichni tak nějak žijem v modu “až se to vyřeší” “až si to uvědomím” “až se vyléčím” atd tak bude konečně dobře…
Dotkla se mě ta vize toho, že to zranění tu bude furt. Není žádný až se vyléčím. Člověk permanentně utíká sám od sebe právě v těmahle nejvíc niterných oblastech, kde ani on sám neví co ho to vlastně bolí…
Je to podobný jako to rčení: když nemůžeš změnit to co je objektem tvého zájmu, změň svůj pohled…
Nemůžu změnit to co bylo, ale můžu prohloubit a změkčit svůj pohled a může se to stát motorem pro hlubší poznání a přijetí…teprve v tom okamžiku kdy už není proč bojovat anebo kam utíkat může dojít k nějakému léčení, ne z prostoru rezignace, ale z prostoru lásky…
Vždycky si říkám: život který se na nás kouká vůbec nehodnotí naše malicherné problémy…to my jsme příliš zahlceni úzkým úhlem pohledu…ale tak to prostě je…protože jsme v těle…a protože nás nikdo nenaučil s tou bolestí zacházet…ta duše je stále příliš opomíjená…
Tak jen takové zamyšlení….

Btw já mám chiron v 4.domě…uvidíme co tady ten přechod udělá se mnou…
03.11.2022 - 10:52 | Filtr
(Štír) Nabi* » thééé
Díky :17:

Mám teď tranzitního Chirona přesně na IC a říkám si, že to budu sledovat a uvidím co z toho vzikne za zkušenost a pak něco napíšu.

K té retraumatizaci mám takový dvojí přístup, takže si počkám na tuhle konkrétní situaci.
01.11.2022 - 07:06 | Filtr
(Ryby) thééé » cimi
Tojo, pochopila jsem, že jiná cesty, než skrze retraumatizaci, není. Ale musí být i třeba odvaha, víra, že to někam vede, že to zvládnu posunout, aspoň trochu..a klidně s pomocí někoho jiného.
Vím, že třeba i psychologové rádi, že raději ránu zahlazovat. Ať není hůř. V okamžiku oslabení a velkého strachu, i to je cesta. Jsem vděčná za odvahu.
Příspěvky: 44-20 19-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2023
Lunární kalendář
Luna v BýkBýku
ukázat kalendář »