Hlavní strana > Diskuzní fórum > Poslední příspěvky v diskuzích

Filtr:

Deam - Poslední příspěvky (Archiv)


  
 
 
 
27.11.2016 - 20:22

Deam » neptun
Pěkné. :) Podobně promlouvá i ten pan Chobot. Ano, u nás je stále ještě čas, ale nemusí to tak zůstat věčně. Oni tu sice nemají mnoho příbuzných, ale stejně tomu bylo kdysi i ve Švédsku, Rakousku, Dánsku a dalších zemích.

Čeká se na totální kolaps prvního západoevropského státu a čím dříve ten kolaps přijde, tím lépe pro nás.
26.11.2016 - 19:46

Deam » Bosch
Díky za upozornění, opraveno.

Jj, předpokládám, se to bude týkat rekreačních objektů, podle toho případu z nedávné doby asi také neobsazených či nedostatečně obsazených hotelů.

Zajímalo by mě, jestli se to bude týkat třeba i případů, kdy ve velkém domě bydlí třeba málo lidí - typicky třeba důchodci. Tak či tak je to docela síla..

Teoreticky se může stát, že z toho sejde, 4. prosince čeká Itálii důležité referendum a Renzi před časem prohlásil, že když to voliči odmítnou, tak položí vládu. Osobně tomu příliš nevěřím, ale třeba to fakt udělá a pak budou nové volby a vše může být zase jinak.
26.11.2016 - 09:22

Deam » Najdise.cz
http://gatesofvienna.net/2016/11/…

Z Itálie ve zkratce: Ministr vnitra připravil nové nařízení ohledně ubytování migrantů. Vlastník nemovitosti, která je nevyužita, či využívána nedostatečně, bude povinnen ubytovat migranty přidělené státem.

Každý odpůrce tohoto nařízení bude obžalován a uvězněn. Vlastníci nemovitostí nemají nárok na podporu od státu, jelikož státu došly fondy.

K potlačení případného odporu se počítá s nasazením 2000 vojáků, policistů a karabiniérů

Fašismus má mnoho tváří....

Jsem zvědav, jak Italové zareagují, každopádně takto nějak se chová okupační mocnost na dobytém území. Uvidíme, jestli si to Italové nechají líbit.

Edit: opravil jsem odkaz, špatně kopírováno odjinud. :)
11.11.2016 - 14:52

Deam » tajga
Nadšení chválím. :) Co se česnekových záhonů týče, myslím, že česnek vydrží hodně a listí bych se nebál.

Ale vyzkoušené to nemám..

U ovocných stromů bych byl opatrnější, pokud mají problémy, tak napadené listy asi nepomůžou.
03.10.2016 - 22:29

Deam » Deam
Česneková sezóna 2015 - 2016 dokončení. :):

Shrnutí česnekové sklizně za rok 2016...

Po lety získaném realismu jsem si říkal, že budu spokojen, podaří-li se mi překonat metu 300 kg sklizně česneku. Nevyšlo to jen těsně, tedy zůstávám v naději na světlé česnekové zítřky..;)

Celková sklizeň - cca 295 kg (možná ještě vykopu něco zapomenutého, ale 5 kg to asi nebude, uvidíme. :)

havel - 102,11 kg ze 4052 stroužků a 35,75 kg sadby, čistá váha stroužků 33,08 kg, průměrná váha cibulí 25,2 gramů.
havran - 73,22 kg ze 3294 stroužků a 33,92/32,34 kg, průměrná váha cibulí 22,23
bjetin - 42 kg ze 1800 stroužků a 10,83 kg/8,87 kg sadby, průměrná váha 23,3 gramů
lukan - 77,22 kg ze 3615 stroužků a 20 kg/18,02 sadby, průměrná váha 21,3 gramů.

Musím říci, že jednotlivé odrůdy letos dopadly vzácně vyrovnaně, k mé nelibosti...:)

Minulý rok mě namlsala odrůda havel průměrnou váhou 40 gramů, letos se nic podobného neopakovalo.

Pro zajímavost - průměrná váha stroužků u odrůd lukan a bjetin byla cca 5 gramů, průměrná váha stroužků u odrůd havran a havel se pohybovala od 7,34 až do 11 gramů a přesto jsou výsledky nezávisle na velikosti sadby srovnatelné.

Zdá se být stále pravděpodobnější, že půdní a povětrnostní podmínky hrajou mnohem větší roli než průměrná váha stroužků, což přirozeně nabádá k testování do dalších let..

Má statistika není zcela přesná, ledacos se mi letos pomíchalo, ale rozhodně nedošlo k chybám v řádech. +- vše sedí.

Z pěstitelského hlediska vzhledem nízkému množství stroužků v poměru k množství sadby u odrůd havel a havran dopadly nejlépe odrůdy lukan a bjetin.

Ze spotřebitelského hlediska je však jasné, že havran a havel vycházejí lépe. :) 25/6 a 22/6 vychází lépe než 23,3/8 či 21,3/8-17.
28.08.2016 - 10:00

Deam » Bosch
Super je, když je to rok od roku lepší, to člověka pak dokáže pořádně nakopnout k další činnnosti. :)
23.08.2016 - 19:52

Deam » Bosch
Zas takovou spotřebu nemáme, takže prodávám. Zatím většinou po známých, živnost na vedlejší činnost, už se nemůžu dočkat EET. Ale jelikož mám v plánu postupné rozšiřování a snad se to i docela daří, tak budu muset asi zapracovat na prodejních schopnostech. :)

Se zeleným hnojením mám trochu potíže v tom, že se ne vždy ujme, jak bych potřeboval.


Pěkné úlovky, já se k té velikosti dostávám postupně, letos už se dařilo i překročit metu 100 gramů, teď ještě dosáhnout toho, aby takových česneků byla většina a budu spokojen. :)
23.07.2016 - 13:46

Deam » Deam
Po delší době přidávám něco nového

Prozatímní poznatky z pěstování česneku sezóna 2015/2016:

Podstatná část sklizně probíhala od minulé soboty do čtvrtka 21.7.

Zatím nedokážu odhadnout, jak velký bude výnos, ale už teď mohu přinést pár zajímavých informací.

Předminulý rok jsem se poprvé odvážil využít mulčování na rozsáhlejší plochu, tehdy šlo o cca 60 m2. K rozhodnutí jsem dospěl na základě četby odborné literatury..;) Tedy knihy Growing Great Garlic od Rona L. Engelanda. Na rozdíl od něj jsem mulč nechal až do sklizně, autor jej odstraňuje v době přibližně měsíc před sklizní, aby umožnil česneku co nejlepší podmínky pro dozrávání.

Potvrdil jsem si, že český česnek mulčem proroste stejně dobře jako ten americký;), navíc cibule měly zcela srovnatelnou velikost s česnekem nemulčovaným a opečováným ručním pletím.

Na základě zkušenosti jsem se rozhodl zamulčovat podstatnou část záhonů. Cca 265 m2 z cca 330 m2. Po prvních třech zamulčovaných záhonech jsem si uvědomil, že možná pokrývám záhony až v příliš silné vrstvě a zbytek jsem překryl jen tak, aby k došlo k úplnému zakryt, ale bez vrstvení.

Novinkou letošního roku je lukan, který byl sázen jen do tence pokrytých záhonů, tudíž nemohu posoudit, co by raději. Nicméně mám srovnání odrůd havran i havel. Obě odrůdy vykázaly mnohem lepší předsklizňový stav v záhonech pokrytých silnější vrstvou (po slehnutí cca 3-4 cm). Havran se dokázal poměrně dobře vypořádat i s vrstvou tenkou - značná část porostu byla ještě relativně zelená. Havel s tenkou vrstvou mulče byl ale o dost zaschlejší i přes to, že dle informací od šlechtitele by měl být sklízen kolem 20. července, zatímco Havran už kolem 15.

Nicméně značná část porostu zamulčovaného silnou vrstvou mulče jak v případě havrana tak i havla jevila dost známek toho, že by v zemi klidně ještě týden vydržela - hodně rostlin mělo ještě 5 - 6 zelených listů, občas i 7. Ohledně velikosti cibulí platí, že v průměru největší byly jak u havla tak u havrana právě pod silně zamulčovaným česnekem.

Co se týče metod, jak už u mě za ta léta bývá zvykem, pro přípravu záhonů jsem použil dvojitého rytí.Nejprve na jaře 2015 a pak ještě jednou v průběhu září a října, kdy jsem spolu s rytím do země zapravoval kravský hnůj od místních zemědělců (jde o součást metody, ideálně kompost, ale tolik kompostu jsem neschrastil). Minulý rok jsem ani nepoužil zelené hnojení (svazenka vratičolistá), bylo velké sucho. Vlastně tam, kde jsem jej použil, vzešlo až následující sezónu spolu s česnekem. :D

Když uvážím, že česnek byl sázen do záhonů, kde ještě několik let dříve nebylo nic než prostá louka a ještě dříve jen klasické pole od zemědělců, půda za sucha tvrdá jak kámen, sotva jedna žížala na rýč a se spoustou kamení, tak je vidět, že tyto metody, ač velice pracné, mají opravdu hodně do sebe.

Kdybyste viděli těch žížal, co bylo v česneku a pod mulčem, srdce každého milovníka přírody musí při takovém pohledu zaplesat. :)

Jako každý rok i letos se staly chyby, z kterých snad přijde poučení - musím si dát pozor a sázet česnek dále od krajů, sice si tím trochu snížím výnos na plochu, na druhou stranu budu moci snadno odstraňovat krajovou trávu, právě v krajích byl česnek stejně většinou malý a navíc se to obtížně udržuje. V podstatě jsem na údržbu těch krajů nakonec rezignoval, jen jednou jsem se to zkusil pokrátit.

Každopádně pokud už po prvním roce byl tak krásný výsledek, nezbývá než se těšit na další léta...:)

Abych však jen nechválil, už asi čtvrtým rokem mám záhony, kde pěstuju česnek v rozporu s doporučovanými pravidly stále na stejném místě. Z původních cca 70 m2 jsem to rozšířil na 200 m2, posléze ubral na cca 100 m2 a nakonec minulý rok dále ubral na cca 40 m2.

Ze 40 m2 jsem u jednoho cca 8 m2 velkého záhonu vysázel cca 500 stroužků v rozestupech 11x11, tentokrát bez přerušení zeleným hnojením, a čekal jak to dopadne. Vzdálenost byla zvolena na základě knihy Growing More Vegetables....od Johna Jeavonse, z této knihy s mnohem delším názvem, než jsem uvedl, mám dvojité rytí, nicméně zatímco dvojité rytí se jednoznačně osvědčilo, takto malé rozestupy zdá se nikoliv, byť to může do značné míry být jednostranným vyčerpáním půdy. Bude zajímavé zjistit výnos na m2, jestli se to přiblíží ke 2 kg z metru, každopádně na základě výsledku mohu říci, že tyto rozestupy se s ohledem na velikost česneku prozatím nejeví jako dobrá volba, každopádně pokusy budu dělat i v následujících letech.

Abych to shrnul, zatímco po prvních dnech sklizně jsem byl rozpačitý, po tomto týdnu jsem ohledně pěstování pln optimismu. :)

Další informace budu vědět až po zvážení/prodeji česneku, tak doufám milé čtenářky i čtenáři, že objednávky se jen pohrnou, ať mohu co nejdříve dát vědět o svých celkových úspěších i neúspěších.;)

Dodatek: Ještě důležitá informace k překrývání slámou, málem bych zapomněl na jeden z hlavních důvodů, proč vlastně mulčuju a proč mulčovat, nemusíte odstraňovat plevel, případně nemusíte používat herbicidy. U tenké vrstvy bylo znát, a je to vidět i v albu, že si plevel prorůstá poměrně snadno. Oproti tomu silná vrstva už byla docela oříšek. V obou případech jsem plošné odplevelování neprováděl - částečně z lenosti, částečně ze zvědavosti.

Co vyplynulo, pokud je dobře připravená půda s dostatkem živin, nemusí mít mírné až střední zaplevelení až tak hrozné důsledky na velikost cibulí, ale jak již jsem psal výše, silnější vrstva mulče vyšla z testování nejlépe.

P.S.

Fotografie ukazuje, že při dobře připravené půdě a vhodných podmínkách můžou vyrůst z jedné jamky i tři slušné cibule česneku. :1: Velká je hlavně ta první, ale i ty ostatní vzhledem k okolnostem dopadly dobře.
05.07.2016 - 20:55

Deam » Bosch
To bude chtít vyzkoušet.

S těmi zvířaty jsou trable, letos jsem to zatím vyřešil tak, že jsem kmínek (u stromů volně na louce) obalil starými novinami a zatím to funguje.

Už jsem tedy koupil i oplocenku (jen kolem stromků), ale zatím jsem se nedonutil k instalaci.
03.07.2016 - 14:02

Deam » Deam
Ještě jednou lipka - celkový pohled. Letos budu určitě sázet další, spolu s dalšími stromy. :)

Bohužel fotoaparát má škráblý objektiv, takže ty fotky už nejsou, co bývaly..
03.07.2016 - 13:59

Deam » Bosch
https://cs.wikipedia.org/wiki/…

To je ono?

To nevypadá špatně.

Dnes se musím pochlubit rozkvetlou lípou.

Fascinující samozřejmě není to, že lípa kvete, ale to, že mi rozkvetla už letos, přitom sázena byla v roce 2011.

Bádal jsem docela dlouho a podle zjištění lípa rokvétá nejméně po 15 letech. :1:



29.06.2016 - 22:53

Deam » Najdise.cz
Něco pro (nejen) Brňáky...;)

https://www.facebook.com/events/…

Ač mimobrněnský, silně zvažuji účast...:)
02.04.2016 - 12:34

Deam » neptun
Číst o tom, že lidé žijící v ČR mají mocnou ochranu a karmu již opdracovanou minulými událostmi, je jistě uklidňující, nicméně když se ohlédnu do minulosti, vidím pohanské Prusy, Lužické Srby a po chvilce hledání bychom jistě našli po celém světě spoustu dalších etnik a kmenů, jejichž vina spočívala především v tom, že byli slabší než sousedi a ani si špatnou karmu neměli kdy nadělat. A kde je jim dnes konec?

Zatímco Arabové i další etnika převážně islámské víry mají za sebou tuny masakrů a genocid směle soupeřících s těmi, k nimž docházelo prostřednictvím Evropanů a jejich potomků, přitom se utěšeně rozrůstají. :1:

25.03.2016 - 13:10

Deam » No.4711
Obávám se, že tohle prohlášení je platné především pro země dosud příliš nezasažených částí Evropy.

V ZE měla takto mluvit generace o 20 let starší a ta tenkrát mlčela.

Každopádně obdivuji je za to, že to nevzdali, ale budou to mít nesmírně těžké.
20.03.2016 - 12:27

Deam » Bosch
Letos už musím trochu nakročit podobným směrem. :) Dvojité rytí je super jako prvotní metoda na zakládání záhonů, ale na dlouhodobé udržování je to fakt náročné a navíc s těmi mikroorganismy je to pravda...
12.03.2016 - 10:40

Deam » Deam
Už mám objednané kilo semínek, takže nezbývá než počkat. :) Jsem zvědav, jak to dopadne, nejen jako předplodina, ale i jako velice zajímavá rostlina sama o sobě. :)

Nedalo mi to a pořídil jsem si i knihu a je to fakt inspirující. :)

https://www.kosmas.cz/knihy/186208/…
10.03.2016 - 21:10

Deam » Deam
Abych také přidal nějakou vlastní tvorbu: pohled na česnekoviště - jak vidíte, důkladně zamulčováno, jak zatím asi vidět není, česnek už si dělá cestičku ven.:)
03.03.2016 - 22:14

Deam » Bosch
Posekanou trávu hodím na hromadu a nechám kompostovat, je to teda dlouhodobý proces, ale známí na vsi to takto dělají a po třech letech je prý i bez nějaké další práce z nahromaděné trávy super kompost. Pravda, já to mám dost na slunci, takže uvidíme, jestli se to osvědčí, ale proč to nezkusit? ;) Jedna hromada mi zabírá maximálně kolem 20 m2. No a část posekané trávy využívám po vyschnutí a shrabání v průběhu roku na pokrývání záhonů. Odhaduju, že jedno posekání 1000 m2 by mohlo stačit na 100 m2, ale je to fakt hodně hrubý odhad. :)
02.03.2016 - 22:21

Deam » Bosch
Kosení je super, ale přiznám se, že počáteční nadšení z toho, že s pořádnou rakouskou kosou ani nebudu potřebovat sekačku, mě po praktických pokusech poměrně rychle přešlo. :) Poslední kapkou bylo zlámané kosiště, no můžu si za to sám a určitě se ke kosení ještě vrátím, ale na větší plochy to moc nevidím, v současné době spíše jako nouzové řešení.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v BeranBeranu
ukázat kalendář »