Hlavní strana > Diskuzní fórum > Poslední příspěvky v diskuzích

Filtr:

Crumb - Poslední příspěvky (Archiv)


  
 
 
 
08.05.2017 - 21:36

Crumb » 144
O těch "vrstvách" bys měl neprodleně informovat všechny Indy znalé sanskrtu, všechny orientální ústavy a také všechny indology, lingvisty atd., kteří se podíleli na překladech výše zmíněné literatury. Budou mít co dělat, aby to všechno dali do pořádku.
08.05.2017 - 21:03

Crumb » 144
Překlady původních indických textů se dělají velmi pečlivě a přesně. Jako příklad může posloužit např. vynikající český překlad zmíněné Bhagavadgíty, pořízený ze sanskrtu. Věrný překlad má také Šrímad Bhágavatam (anglický i český - s původním textem v sanskrtu), věrné a přesné jsou i překlady buddhistické literatury, tzv. Pálijského kánonu, pořízené přímo z jazyka páli. Na těchto překladech není nic zavádějícího. A to o slovanských národech, darujících údajně asijským národům nějaké zjednodušené verze jakýchsi dokonalých systémů atd., je čirá spekulace.
08.05.2017 - 19:45

Crumb » 144
Pojetí jógy, které popisuješ, je oblíbené hlavně na Západě. Tam je jóga používána hlavně k oddychu, k dobití energie atd. Původní a hlavní smysl jógy je popsán, jak jsem již uvedl, např. v Bhagavadgítě. Jinak to "rozhybanie chrbtice" byla trefa do černého. Před dvěma týdny jsem dostal housera, cvičením jsem si to ještě zhoršil a teď mám rozpíchanou prdel od injekcí. Naštěstí to konečně povolilo.
08.05.2017 - 18:47

Crumb » faraym
Jak správně napsala Amores Perros, "k životu prostě patří radost a taky bolest" a také "citová zainteresovanost" a "napoutání, tedy i případné zklamání". Uvedla také, že se zklamala tak, že ji to "skoro zabilo" a přesto by "do toho šla znovu". Většině z nás stojí za to chodit do toho pořád znovu a znovu. Někteří to ale vzdávají, pozemský život jim přestává chutnat, nechtějí už prožívat bolest, která k pozemskému životu neoddělitelně patří, a dávají se jinou cestou (např. cestou jógy).

Není ale třeba znevažovat kvůli tomu jogíny, Buddhu, mystiky atd. Nenutí nás k tomu, abychom je následovali (jak to činí např. některá misionářská náboženství). Ti, kdo milují pozemský život, by naopak měli mít radost z poselství Buddhy, jogínů, mystiků, šamanů atd. Říkají nám totiž, že ti, kdo se neodpoutají od tohoto světa, se do něj zase vrátí v dalším vtělení. Je-li jejich poselství pravdivé, budeme moci opakovaně provozovat "noření se do hloubek", znovu nás bude zajímat "citová zainteresovanost", "napoutání" atd., budeme moci znovu zakoušet pozemskou "radost" ("a taky bolest").

Něco mi říká, že nauka o reinkarnaci je pravdivá. Je to takové tušení (které ovšem není důkazem). To tušení mě ale trochu znepokojuje. Jelikož jsem se od hmotného světa, ve kterém mi přece jen ještě něco chutná, neodpoutal (a už to asi nestihnu), tak se podle nauky o reinkarnaci do tohoto světa zase vrátím. Momentálně mě na tom nejvíc štve představa, že v tom dalším životě budu muset nejspíš zase chodit k zubaři. Proto si někdy říkám, že bych preferoval důkaz, že reinkarnace je jenom blud a že po mé smrti přijde místo dalšího vtělení toliko věčný mír nebytí.
07.05.2017 - 22:39

Crumb » faraym
Jde o to, co vlastně chceme. Jógové neulpívání má pomoci odpoutat se od hmotného světa a vysvobodit se z koloběhu znovuzrozování. Adepti jógy pokládají hmotný svět za strastný se vším všudy a chtějí z něj uniknout. Pocity pozemského štěstí je už nezajímají. Chápou štěstí jako pomíjivý stav, mají ho za lůno strasti atd. Pro toho, kdo z tohoto světa uniknout nechce, kdo ho pokládá za šťastné místo (se smutkem, s pláčem atd.), se ovšem otázky neulpívání, "poutání", "lpění" atd. posouvají jinam, např. do roviny vztahů (snaha "nepoutat se"). Možná měla Faraym na mysli právě vztahy.
07.05.2017 - 21:44

Crumb » faraym
Myslím, že Faraym měla na mysli "neulpívání", o kterém se mluví v různých duchovních naukách. Je to tedy téma, které na esoterické fórum patří.

Pod pojem esoterismus se zahrnuje celá řada nauk náboženského i nenáboženského charakteru. Existuje názor, že esoterismus je projevem tzv. "alternativní spirituality". Do oblasti esoteriky patří (kromě astrologie, numerologie, tarotu atd.) také otázky mimotělních zážitků, astrálního cestování, reinkarnace, minulých životů, karmy a jógy.

Jóga značí v sanskrtu "jho". Výraz se používá ve smyslu přitáhnout se k bohu (k absolutnu, k brahma), spojit se s ním, usilovat o sjednocení s ním. V Indii a hinduismu existuje pod názvem jóga celá řada jógických směrů, které jsou přizpůsobeny různým vlohám a sklonům duchovních adeptů. Na Západě je pod názvem jóga nejčastěji míněna hathajóga, založená na tělesných a dechových cvičeních. Tato "tělesná" jóga je v Indii pokládána pouze za přípravu k některé z duchovních forem jógy.

Součástí jógových systému je kromě jiného také cvičení se v "neulpívání". Tak např. v Bhagavadgítě, která popisuje jógové systémy (především pak bhaktijógu), říká Kršna vozataji Ardžunovi: "Zřekni se ulpívání, Dhanandžajo (...)" (2.48).
07.05.2017 - 18:32

Crumb » faraym
To mi připomíná latinské GAUDEBIS MINUS ET MINUS DOLEBIS (Martialis, Epigramy, 12,34) tj. "Méně se raduj, pak budeš mít i menší žal".
24.04.2017 - 19:17

Crumb » a.p.r.i.l
Nevím, jestli bych vůbec měl do této diskuze zasahovat. Nikdy jsem se totiž nedostal do něčeho, co bych se odvážil nazvat "stavem čistého vědomí". Mé vědomí je permanentně nečisté, zaneřáděné vším možným i nemožným, a o stavech podobajících se tomu, co nazýváš "čistým vědomím", mé vědomí pouze četlo v různých knihách s duchovní tématikou. Chápu, že se chceš podělit o nějaký zvláštní zážitek a že hledáš někoho se stejnou nebo podobnou zkušeností. Myslím ale, že otázka nebyla zvolena šťastně. Jak už bylo řečeno, pod označením "čisté vědomí" si lidé mohou představovat různé věci. Navíc oznámení, že jsi se dostala "do stavu čistého vědomí", navozuje představu nějakého mystického vytržení, probuzení, osvícení apod., což může vytvářet dojem jakési nadřazenosti. Možná by bylo lepší popsat jenom svůj zážitek a pak se zeptat na postřehy a zkušenosti druhých. Popisovat takové zážitky bývá ale problém. Jsou obtížně sdělitelné, protože se pro ně nedostává vhodného výraziva. Buddhisté proto popisovali např. stavy "vyprázdněnosti mysli", "probuzení" atd. také jakousi negativní formou, tedy tak, že neuváděli, co dané stavy jsou, nýbrž co nejsou. Přeji ti hodně štěstí.
25.03.2017 - 19:03

Crumb » Myatis
Motivy pro vegetariánství jsou různé - zdravotní, etické, ekonomické atd. Motivem pro vegetariánství bývá také duchovní život. Tak např. vegetářský způsob stravování džinistů a většiny buddhistů vychází z požadavku neubližování živým tvorům. Neubližování živým tvorům je např. jednou z pěti ctností prvního stupně rádžajógy (královské jógy), které uvádí Patandžali ve svém traktátu Jógasútra. V buddhismu tvoří neubližování živým tvorům jednu z nejdůležitějších stránek duchovního života. Také džinismus zdůrazňuje neubližování živým tvorům. Neubližování živým tvorům se v sanskrtu označuje výrazem ahinsá (ahimsa), což doslova značí "neubližování". Přesně jde o "neubližování živým tvorům myšlenkami, slovy nebo činy". Do neubližování zvaného ahinsá jsou samozřejmě zahrnuti i lidé, tedy i všichni vegetariáni a masožravci.
20.03.2017 - 01:01

Crumb » Měsíční štírka25
V daleko těsnějším sepětí s přírodou žije např. takový Eskymák, který si k nedělnímu obědu uloví tuleně ("vrahoun jeden"). Označovat masožravce za vrahy je nesmysl. A je to zrovna "pěkný" příklad toho, jak může začít fungovat ten militantní typ vegetariánství/veganství, o kterém se tu zmínila zakladatelka diskuze. Taková agresivní "osvěta" a "propagace" vegetariánství/veganství je nejen nešťastná, ale i kontraproduktivní. Řadu masožravců pohrávajících si právě s myšlenkou, že přejdou na rostlinou stravu, to spíš naštve a přiměje k tomu, že se na truc půjdou zakousnout do pěkně mastného řízku nebo třaslavého bůčku.
20.03.2017 - 00:28

Crumb » Měsíční štírka25
Není to argument toliko masožravců. Podle řady duchovních autorit mají i rostliny duši, stejně jako ji mají zvířata a lidé. Proto např. v Indii hinduisté atd. před pozřením svého vegetariánského jídla pronášejí modlitby, kterými se omlouvají duši pozřené rostliny za to, že ji museli kvůli svému nasycení zahubit. Podobně se Indiáni omlouvali např. duši uloveného jelena, kterému vysvětlovali, že ho nezabili ze zlé vůle, nýbrž proto, aby nakrmili své rodiny. Pokud jde o mango, meloun, avokádo, jablko atd., tak rostliny nevytvářejí tyto plody pro naše žaludky, ale pro své rozmnožování. Jejich strategií je nabídnout tyto plody např. opicím. Opice tyto plody pozřou i se semeny. Ta pak projdou zažívacím traktem opic a následně se v opičích výkalech dostanou na vzdálenější místo, kde se uchytí v půdě atd. Tak se rostliny snaží o rozmnožování. Když někdo rostlině sní její plody a semena pak spláchne se svými výkaly do kanalizace, zmaří tak vlastně rostlině její pokus o rozmnožování. Dá se říct, že zamorduje její potencionální potomstvo. Pokud bys tedy rostlinám chtěla prokázat službu za to, že tě sytí svými plody, měla bys to dělat jako ty opice.
19.03.2017 - 23:48

Crumb » Měsíční štírka25
Z duchovního (a nejen z duchovního) hlediska jsou i rostliny živí tvorové s duší - rodí se, rostou, rozmnožují se, postihují je choroby, stárnou a umírají. Vegetariáni by tak mohli být rovněž pokládáni za vrahy. Zabití rostliny nebo zvířete kvůli potravě se ale obvykle za vraždu nepokládá.
19.03.2017 - 20:23
19.03.2017 - 20:11

Crumb » Myatis
Někdo je vegetariánem/veganem ze soucitu (nebo z přesvědčení atd.) a nemá přitom pocit nadřazenosti. Pro někoho je to jenom póza, politický program apod. Je to individuální. Vegetariáni/vegani s pocitem nadřazenosti jsou politováníhodní. Nadřazení lidé bývají často i velmi nepříjemní (stejně jako např. "nadřazení" nekuřáci či abstinenti). Ovšem nenávistní a militantní vegetariáni/vegani mohou být i nebezpeční. Nadřazenost a nenávist mohou být založeny prakticky na všem. Může je maskovat řada věcí. S výše popsaným typem "nenávistných vegetariánů/veganů" jsem se ještě nesetkal. Ten popis mi spíš připomíná nějakou podivnou sektu, jejíž příslušníci se možná někde v "zákulisí" pilně cpou masem, aby měli dost energie na své militantní výpady. Vegetariáni/vegani, které jsem poznal já, byli lidé sympatičtí, mírumilovní a tolerantní.
27.02.2017 - 16:49

Crumb » Crumb
Děkuji všem za zajímavé komentáře. Zeptat se na problém gynofobie a misogynie mě napadlo poté, co jsem se dozvěděl o chlápkovi, kterej prohlásil, že kdyby ho někdo zamknul v pokoji s nějakou ženskou, vyskočil by hrůzou z okna. Jak tu už někdo uvedl, příčiny gynofobie a misogynie lze v mnoha případech vystopovat (např. v dětství jako zlé zkušenosti s matkou apod.). Jsou ale i případy, kdy nelze příčiny gynofobie a misogynie odhalit. Zdá se, že v tom hraje roli i genetika. Může jít o něco vrozeného, o jakýsi atavistický, pravěký strach mužů z žen. Podle některých vědců vzbuzovaly ženy v dávných dobách u mužů pověrečný strach, např. tím, že dokázaly přivést na svět nový život, což prý na pravěkého muže působilo jako něco magického. (Dávní lidé si prý ještě nedokázali spojit soulož s početím.) Muže prý fascinoval a strašil i menstruační cyklus ženy, který souvisel s cykly Měsíce, který v dávných dobách platil za nejvyšší božstvo. (Menstruace prý děsí muže v některých domorodých společnostech dodnes.) Ženám se přisuzovaly magické schopnosti, umění čarovat atd. Přisuzovala se jim také zvláštní moc, kterou dokázaly muže přitahovat a ovládat. Muži ženám nedokázali plně porozumět (a zdá se, že to nedokáží ani dnes). To, čemu nerozumíme, v nás může vyvolávat strach a strach může plodit nenávist. Už řečtí a římští filozofové zastávali názor, že za misogynií stojí gynofobie. Je fakt, že ani moderní věda nemá v otázkách gynofobie a misogynie jasno. Možná jsou muži a ženy dva rozdílné vesmíry, které se přitahují, střetávají a prolínají, ale nejspíš si nikdy plně neporozumí. Možná to tak má být. Ale gynofobie a misogynie by snad mohly z našich životů vymizet.
31.01.2017 - 18:05

Crumb » Najdise.cz
Ano, někdo zmiňoval nepříznivé astrologické konstelace pro DT. Já ho zkoumal z pohledu numerologie. Také mi vyšly nepříznivé hodnoty. Sestavil jsem už v roce 2015 numerologickou analýzu DT pro pár přátel v USA. Vztahovalo se to k tehdy diskutované otázce, zda by DT jako americký prezident mohl být katastrofou pro USA, případně pro celý svět. Podle jeho osobních čísel mi vyšlo, že ano. Mohl by přispět k tomu zmíněnému "politicko-ekonomickému výkyvu", mohl by k němu zavdat příčinu, a to by mohlo někoho přimět i k úvahám o atentátu.
26.01.2017 - 21:29

Crumb » Loreena Mckennitt
Duchovní pohled na vyprazdňování. To je zajímavá myšlenka :15:
Duchovní katarze fungující zároveň jako účinné projímadlo. To stojí za úvahu.
26.01.2017 - 20:52

Crumb » tajga
Možná měl ten vegan problémy s trávením právě kvůli své výživě. Stejně tak mohl mít problémy s trávením i ten masař kvůli své výhradně masité stravě. Extrémy často škodí. A nejspíš se to týká i výživy.
26.01.2017 - 19:51

Crumb » tajga
Ano, ten chudák vegan neměl ani sílu na spláchnutí. Jiný kolega, který si naopak liboval ve výhradně masité a mastné stravě, míval zase často problém dostat se včas na záchod. V práci přeskakoval stoly, aby to stihnul. Tomu se zase párkrát stalo, že nemusel splachovat nic. Chce to zkrátka nějakou tu cestu středu.
26.01.2017 - 19:10

Crumb » Najdise.cz
Proto si myslím, že pro ty, kdo nechtějí jíst maso, je vhodnější laktovegetariánství.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »