Vaše milované knihy v běhu času


10.06.2017 - 14:36
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Vaše milované knihy v běhu času
V oblíbených mají mnozí uvedeny své současné oblíbené knihy, ale dokážete letem světem vyjmenovat popořadě i ty zásadní knížky, které vás formovaly v průběhu života, a zařadit je v čase (kolik let vám bylo, když jste na nich ujížděli)?
Nemusí to být seznam na stránku, stačí třeba 5 kousků a zařazení v čase. Ale když přidáte i nějaký důvod, proč vás tak ovlivnila, případně jak ji hodnotíte s odstupem let, budu rád.

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2
Řazení:
14.06.2017 - 13:44 | Filtr
(Blíženci) il*ča
Trochu mimo téma - ale zdá se mi vtipné ,jak se pohled na knihy změnil během pár let:

Moje babička mi říkala- panebože, pořád nečti, čtení je zhouba pro ženskou, žadný chlap tě nebude chtít, raděj běž něco dělat, kazíš si oči ... atd atd .

A ted - tak co děcka, nechcete si chvíli číst místo toho neustáleho čučení do kompu? Koupila jsem vám takovou pěknou knížku ... Nee .. to rozhodně nechceme :4::4: :4:
14.06.2017 - 21:18 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Charmand3r
Moc se mi líbí, jak píšeš, že se těšíš, až to budeš předčítat před spaním svým dětem. :15: Tak s tím neotálej tak dlouho, jako já! :4: U mne už je "příslib", že budu mít komu předčítat, konečně na cestě (prakticky v cílové rovince). :3:
Naskočily mi díky Tobě dvě velmi milé knížky, u kterých jsem si řekl totéž. Nechápu, jak jsem je mohl opomenout, protože zvláště ta druhá by se dala označit za knihu, která mne formovala. Moji duši. Do pohody a míru.


cca 24 let - Zobáček mi namalujte červeně (Jan Nepil). To je veliká srdcovka s nádherně pojatými "pohádkami". Pár jich znám nazpaměť a občas někde dám k lepšímu na dobrou noc, nebo i jen tak pro pohlazení duše.

cca 29let - Uspávanky (Jan Skácel). To už je pro mne nadpozemská krása. V dobách, kdy Janu Skácelovi zakázali komančové publikovat, mu překvapivě povolili knížku, ale jen pro děti. Jan Skácel tehdy vydal sbírku Uspávanky, kam vepsal tak krásné verše, že to dalece přesáhlo rámec zadání.
16.06.2017 - 20:04 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele ., který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
To jsem ještě ani do školy nechodila, když jsem se poprvé setkala s pojetím karmy... ale tehdy jsme tomu s mamkou říkaly Andělíček Pepíček. :4: Autorem je Jan Peka.
:79: :12:

Doufám, že ho seženu někde v antikvariátě.
17.06.2017 - 13:51 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Argyll, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
První stupeň ZŠ - Ladův Kocour Mikeš a Trojepolského Bílý Bim (toho jsem si četl při lampičce a poslouchal k němu Braniborské koncerty od Bacha). Také mne strašně bavila dvoudílná a nápaditě ilustrovaná série Už vím proč, která poutavě líčila, jak fungují každodenní běžná řemesla, průmysl, atd.
V devíti jsem od rodičů dostal pohádky bratří Grimmů a nemohl se od nich odtrhnout.

V negativním slova smyslu mnou otřásla kniha Josefa Klímy Náruživost, což rozhodně není čtivo pro desetiletého chlapce, ale nemohl jsem si pomoci :) (na základě informací z této knihy jsem si asi v 11 zkoušel vyrobit opium a večer za večerem se činil na makovém poli za vesnicí :61:, ale nakonec jsem si to nedal :4:)

Velký milník - 15 let - poznávám Tolkiena - Pána prstenů a Silmarillion (vše přečteno třikrát) a začíná moje fantasy období. Velice jsem také obliboval velikou sbírku Howardových povídek o barbaru Conanovi :), Howardův svérázný sloh podpořený znalostmi archeologa velmi zapůsobil na mou obrazotvornost :) Zájem o fantasy se postupně měnil na zájem o skutečnou historii. V 19-ti mě uchvátil román Sigrid Undsetové Olav Audunsson a z klasického severského písemnictví jsem přečetl pár ság Snorriho Sturlussona.

Další knihou, kterou jsem uměl skoro nazpaměť bylo ponuré Körnerovo Údolí včel (pamatuji, že filmové zpracování mě nijak nevzalo).

22 let; Umberto Eco - Foucaultovo kyvadlo. Bez komentáře. Jen si vzpomínám, že když jsem knihu dočetl, bylo asi půl šesté ráno, třásl jsem se po celém těle a musel jsem si jít ven zapálit... :) Všechny pozdější "Šifry mistra Leonarda" považuji za chabé napodobeniny této magické knihy...

V pětadvaceti se mění hodně věcí neplánovaným a spontánním prožitím jistého stavu, z čisté zvědavosti mě to hodilo do duchovní literatury a přivedlo ke knihám pana Květoslava Minaříka, které mám rád dodnes (a stále je nemám všechny přečtené, čtou se obtížně)

A abych nezapomněl (už budu končit :1:) ještě jeden klíčový literární zážitek. V lednu 2006 otevřu MF Dnes a v sekci Salon objevuji velký, asi třístránkový rozhovor s jakýmsi Haruki Murakami. Jeho vidění světa je mi neuvěřitelně blízké, tak zakupuji poměrně tučnou bichli Kafka na pobřeží. Něco takového jsem do té doby nečetl. Inteligentní dialogy, surrealistické momenty, mysteriózní atmosféra, síla!
30.11.2018 - 06:34 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Eduard , který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Ca, 14 let:Romain Roland, (skoro vše, Okouzlena duše, Život Bethovena, muzikologicke knihy), Stendhal (Kartuza parmska), Goethe (co bylo k mání :Výběrové pribuznosti, Faust, Werther atd).
Pak období Ruské klasiky. Od Dostojevského, přes Tolstého, Jesenina, Gogola, Achmatovovou až po avantgardu Ruskou)... Životopisy pak hlavně.
Období esoteriky apod... Od Kefera přes Bardona a vše od Trigonu, Fulcanelli atd... Také zahraniční literaturu, francouzský a ruský..
Slovenska a Česká lit, Němcová, Mácha až po Klimu a vše k dějinám literatury a romantismu..
V době studií vědecká literatura, německý romantismus, Kleist, Hesse, a jin. A anglická literatura Ezra Pound, Joice, Byron, Lakirnici - jezery básníci,.. Atd. Většinou Esejisticka literatura...
Ted konkrétně mnoho ve francouzštině, italštině a němčině..
Příspěvky: 1-25 26-30
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »