Co je dobrý na pálení žáhy,poradite?


10.02.2010 - 19:18
(Lev) Eva
Co je dobrý na pálení žáhy,poradite?
:1: :17:

Řazení:
10.02.2010 - 19:21 | Filtr
(Lev) kapustnica
lzicku jedle sody rozpustit ve vode a vypit...
10.02.2010 - 21:11 | Filtr
(Panna) eivlys
Výborná věc jsou švestičky Umeboshi.Dostaneš je ve zdravé výživě,jsou dobré i na nevolnosti při překyselení organismu.
10.02.2010 - 21:14 | Filtr
(Lev) kvitek
zaručeně malou lžíci plnotučné hořčice mám to vyzkoušené během chvilky je po pálení :17:
10.02.2010 - 21:15 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Miluška111, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
užívám Tums nebo Rennie,někomu pomáhá mléko
10.02.2010 - 21:16 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele zdeno, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Prášek do pečiva :3:
10.02.2010 - 21:19 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele panchmahabhuts, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
pravidelné užívání čát masály,např...je to porucha trávení a tak nejlepší je odstranit příčinu, tj, zlepšit trávení.. :27:
10.02.2010 - 21:22 | Filtr
(Panna) mikiduc
Jím mandle.... :17:
10.02.2010 - 22:02 | Filtr
(Váhy) Buddha/2
-něco zásaditého na neutralizaci kyselin.nebo
-lžíce olivového oleje
-lžička Dolomitu nebo Dologranu
10.02.2010 - 22:15 | Filtr
(Blíženci) brozacek
Malox - cucavé tablety,Gaviscon-něco jako sirup na lžičku...Je li pálení žáhy časté,nebo po tomto užití těchto přípravků se opakuje,jecdobré se poradit s lékařem...Mnohdy stačí upravit jídelníček... :29:
10.02.2010 - 22:31 | Filtr
(Lev) Eva
Děkuji Vám všem za radu,jste moc hodní najdisáci. :1: :3:
10.02.2010 - 22:53 | Filtr
(Váhy) Lynette
Zrovna minulý týden jsem četla v jakémsi lunárním kalendáři radu, že na pálení žáhy má zabírat voda s citronem, což mi ale přijde jako naprostá blbost... :19: :14:
10.02.2010 - 23:08 | Filtr
(Střelec) terere
:27:možná bych se zeptala ...co to způsobuje...
...je to přebytek kyselin a to hlavně kyselina solná a zároveň je to také první ukazatel o dysfunkci jater...

doporučuji zařadit do jídelníčku hořčiny a doma vytlačenou šťávu ze zelí-bílého,mrkve,červené řepy,olivovej s citronem 1+1kávová lžička večer od 19-21hod
vyloučit smažený jídla a živočišný tuky a hlavně MLÉKO jedině nízkotučný produkty a nebo sojové :17: :17: :17:
11.02.2010 - 06:16 | Filtr
(Lev) růžička
Příčinou nepříjemného pocitu pálení žáhy – pyrózy – je zpětný návrat kyselého žaludečního obsahu do jícnu, který je tímto obsahem bolestivě drážděn. Proč k tomu dochází? Důvodem je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. V důsledku nedokonalého těsnění neproniká žaludeční obsah pouze po směru, tj. do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu.

Jednou z příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být tzv. hiátová kýla. Jde o stav, kdy se žaludek vysouvá otvorem v bránici podél jícnu vzhůru z břišní dutiny do hrudníku. Kýla je způsobena určitou poruchou vývoje vazivového aparátu. Podílí se na ní i nadváha. Samotná přítomnost hiátové kýly ovšem ještě nemusí znamenat současnou přítomnost refluxu.
Jak se reflux choroba projevuje
pálení žáhy

Refluxní choroba jícnu je porucha, při které uniká žaludeční obsah opačným směr, tj. do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí nepřipravenou sliznici jícnu a vyvolávají tak pyrózu.

Pyrózu, známou jako pálení žáhy, pociťujete jako nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Může se u Vás objevit i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení.

Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknou vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje účinnou léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly (viz níže).
První pomoc

Samotný ojedinělý výskyt refluxu nebývá nebezpečný. Úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody. Pokud máte tyto obtíže již opakovaně, většinou sáhnete po lécích, kterými Vás vybavil lékař (viz níže).

Spíše než obtížně bojovat s nepříjemným pálením, je výhodnější těmto stavům předcházet (viz níže). Pomocí několika režimových opatření, která Vás většinou ani příliš neomezují, můžete dosáhnout docela dobrých výsledků. Zabráníte tak situacím vyžadujícím dlouhodobé podávání léků.
U lékaře

K lékaři Vás přivedou nejčastěji dlouhodobé problémy s pálením žáhy. Mnoho z Vás jistě nejdříve vyzkouší reklamou propagované volně dostupné preparáty. S návštěvou lékaře byste však neměli příliš otálet. Dlouhodobé dráždění sliznice jícnu může způsobit i vážné poškození jícnu.

Lékař se Vás nejdříve zeptá na přesný a podrobný průběh potíží. Jak obtíže začaly, jak dlouho trvají, co je způsobuje, zmírňují se nebo spíše narůstají?

Podle intenzity a délky trvání obtíží Vás lékař při první návštěvě asi nejprve poučí o základních režimových opatřeních (viz Co ovlivníte). Předepíše Vám léky a poučí Vás o specializovaném endoskopickém a retgenovém vyšetření (viz níže).

Léky používané k léčbě refluxní choroby jícnu zasahují do celého problému na několika úrovních. Jedna skupina léků snižuje kyselost žaludečního obsahu. Jsou to tzv. antacida a využívají reakce kyseliny a zásady. Příkladem léků z této skupiny je např. Anacid podávány mezi jednotlivými jídly ve formě suspenze dávkované v malých sáčcích.

Další skupiny léků potlačují tvorbu žaludeční kyseliny. Jsou to blokátory H2 receptorů a blokátory protonové pumpy. Z první skupiny je známý ranitidin a famotidin (preparáty Ranisan, Famosan), z druhé skupiny omeprazol (preparát Helicid). Zvláště poslední jmenovaná skupina velmi silně a účinně snižuje obtíže a může napomoci i úplnému uzdravení.

Další významnou skupinou jsou tzv. prokinetika, např. cisaprid (preparát Prepulsid). Tyto léky podporují pohyblivost trávicího traktu ve správném směru. Usměrňují tak i posun stravy a omezují tak návrat žaludečního obsahu do jícnu.

Pokud obtíže trvají nebo jsou již od začátku velmi výrazné, může Vám lékař doporučit specializované endoskopické a rentgenové vyšetření. Rentgenové vyšetření se provádí při polykání speciální kontrastní látky, např. báriové kaše. Je to kaše připomínající sádru. Pro lepší přijatelnost se k ní přidávají nejrůznější ovocné příchutě. Vyšetření je bezbolestné a má zhodnotit jednotlivé fáze Vašeho polykacího reflexu a dostatečnost dolního jícnového uzávěru.

Endoskopické vyšetření se nazývá gastroskopie. Jeho význam v posouzení závažnosti a komplikací refluxní choroby je nenahraditelný, čímž je jistě vykoupena jeho jistá nepříjemnost. Pokud je Vám doporučeno gastroskopické vyšetření, připravte se na lehce nepříjemné polykání dlouhého kabelu. Jedině tak je však možné pečlivě prohlednout Váš jícen a žaludek a posoudit dostatečnost dolního jícnového uzávěru.

Kabel gastroskopu je opatřen kamerou a světelným zdrojem. Je možné jím zavést i tenké nástroje, pomocí nichž Vám lékař při vyšetření odebere nepatrné vzorky jícnové nebo žaludeční sliznice. Tento odběr je nebolestivý. Samotné zavedení gastroskopu se provádí po lokálním znecitlivění, čímž se nepříjemnost vyšetření podstatně zmenší.

Pokud obtíže trvají i při dlouhodobém podávání léků a úpravě životního stylu nebo se dokonce zesilují, bývá namístě zvážení chirurgického výkonu.

Principem chirurgické léčby refluxní choroby je zpravidla vytvoření manžety kolem dolního jícnu, která zabraňuje pronikání šťáv ze žaludku do jícnu a tím zabraňuje dalšímu dráždění sliznice. Manžeta se vytváří z horní části žaludku přiléhající k jícnu. Ta se přiloží kolem břišního konce jícnu a připevní stehy. Manžeta pak tvoří jakýsi ventil, nahrazující nedostatečnou funkci uzávěrového mechanismu.

Operace se provádí na většině pracovišť laparoskopicky. Principem je ošetření pomocí dlouhých tenkých nástrojů zaváděných z drobných vpichů do břišní dutiny. Celý výkon sleduje operatér na televizní obrazovce a nevyžaduje proto velkou operační ránu. Výhodou tohoto přístupu je zmenšení pooperačních bolestí a brzký návrat z nemocnice domů.
Co neovlivníte

Pokud u Vás refluxní choroba jícnu vznikla hlavně v důsledku hiátové kýly (viz výše), těžko ji většinou odstraníte jen vlastní pomocí. Ke zmírnění nepříjemného pocitu pálení žáhy však máte mnoho dalších možností.
Co můžete sami

Velkou pomoc může představovat úprava Vašeho stravování. Snížení objemu stravy, častější a malé porce. Nevhodné je například polehávání po jídle a noční jídla. Individuálně se vylučují některé potraviny a nápoje. Je vhodné snížit tělesnou váhu a nekouřit.
11.02.2010 - 07:50 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele josefinka1, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
homeopatický lék Robinia 9 ch,každou čtvrthodinu až do vymiznutí potíží.
11.02.2010 - 09:55 | Filtr
(Beran) miluška medvídková
kamarádka v lékárně poradila manželovi anacid, zabere hned, je dobrý.
11.02.2010 - 12:43 | Filtr
(Lev) Eva » miluška medvídková
Děkuji,maminku trápí pálení žáhy a překyselení žaludku až musí jít :28: :23:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »