Ahoj.Zajímá mě váš názor.Přijímáte dostatek jódu?Jak velkou důležitost mu přikládáte?Proč mě to zajímá.Jelikož sama štítnou žlázu nemám,snažím se mít aspoň 4x-5x do týdne velký příjem jódu.Z vlastní zkušenosti můžu říct,že to obrovsky působí na psychiku,metabolismus a myšlení.Možná je to i takový popud,jak říct,že jód je vážně důležitý,je to takový základ správného fungování a vážně bych ho nepodceňovala Hezký den přeji
Im the one
V Magnézce je prd,to ti určitě nedá to,co potřebuješ. Já hodně jím mořský řasy,mořský ryby a pozoruju to na sobě dost,že se mi lepší psychický stav,od něj pak fyzický. Když týden vynechám,začnu být docela divná,víc černomyšlenkářská :)).
Jód vyrovnává hladinu jódu v těle, působí na správné fungování štítné žlázy, posiluje svalstvo Brom snižuje krevní tlak, pomáhá při léčbě kožních nemocí, působí na nervový systém tzn. uklidńuje kůži a nervy Draslík působí na lepší prokrvení kůže, pomáhá při metabolismu, pomáhá při prevenci srdečních chorob Vápník má protialergické účinky , vliv na stavbu kostí, posiluje imunitní systém, zvyšuje srážlivost krve, ukildňuje pleť a podporuje hojení ran Sodík udržuje stálou hladinu kyselého a zásaditého prostředí v organismu a napomáhá při energetickém metabolismu buněk, společně s chloridem zabraňují vysušování kůže a podporuje prokrvení pleti Selen působí protivirově, zpomaluje stárnutí kůže a organismu, napomáhá prevenci proti vzniku zhoubných nádorů Hořčík chrání před chorobami srdce, regeneruje buňky, zpomaluje stárnutí, snižuje bolest při astmatu Zinek podporuje obnovu buňek, prevence proti akné
růžička
Rybí olej je přírodním zdrojem vitamínů A a D a n-3 nenasycených mastných kyselin. Tyto nenasycené mastné kyseliny (nazývané také omega-3) se v lidském těle přeměňují na protizánětlivé prostaglandiny, které výrazně pomáhají při léčbě všech zánětlivých stavů a tady i artritidy a revmatických onemocnění. Vitamín D má z hlediska růstu a obnovy kostí dvě významné funkce. Jednak podporuje vstřebávání minerálů (Ca, P, Mg) ze střeva a dále významnou měrou podporuje kalcifikaci neboli ukládání vápníku do kostní hmoty a zamezuje jeho odbourávání z kostí. Nedostatek vitamínu D se, kromě jiného, projeví ve zhoršení mineralizace kostí a má přímou souvislost se vznikem osteoporózy. Vitamín D je v kostech také důležitý pro tvorbu kolagenu. Podávání vitamínu D je nezbytné především v zimním období (nedostatek slunečního záření) a u starých lidí, u kterých je schopnost tvorby aktivního vitamínu D3 v ledvinách omezena. Vitamín A se podílí na všech hlavních funkcích našeho organismu. Je nutný pro vidění, funkci pohlavních žláz, zdravý vzhled pleti a je také nezbytný pro růst, vývoj kostí (také se účastní tvorby kolagenu). V posledních letech se upozorňuje na jeho protinádorový účinek.
miluška medvídková
Zdravotní následky nedostatku jodu
Nedostává-li štítná žláza dostatek jodu, snaží se zvýšit kapacitu výroby hormonů tím, že se zvětšuje a může se objevit struma ( lidově vole). Pokud tyto mechanismy selžou, vzniká hypothyreóza (snížení funkce štítné žlázy) provázená řadou potíží tělesných i duševních. Nedostatek jodu v době nitroděložního vývoje může způsobit různá psychosomatická onemocnění od lehkých poruch inteligence až k tzv. kretenizmu, který se u nás naštěstí již nevyskytuje.Jodový deficit u malých dětí může být příčinou snížení inteligenčních schopností ,některé problémy, například poruchy chování a učení nebo nesoustředěnost, se mohou objevit až ve školním věku.Nedostatečná činnost štítné žlázy u žen ve fertilním věku vede k poruchám menstruačního cyklu,neplodnosti nebo neschopnosti donosit a porodit zdravý živý plod. Nízký přívod jódu v dospělosti může souviset s depresemi, sníženou psychickou a fyzickou výkonností, zvýšenou únavností, snížením imunity,zpomalením reflexů, zvyšováním tělesné hmotnosti,srdeční slabostí nebo poruchami plodnosti a pravděpodobný je i zvýšený výskyt některých nádorových onemocnění.
Kolik jodu denně potřebujeme
Doporučený minimální denní přívod jodu (podle ICCIDD)