Sosna zvlčelý (* 4.1.1979)
Muž
Ono je to jednoduché, ale já to popisuji komplikovaně.

Co jsou lunární uzly? Průsečíky oběžné dráhy Luny s rovinou ekliptiky. Pouze v těchto bodech se Luna, Slunce a Země dostávají cca do jedné přímky, aby vůbec mohlo dojít k zatmění (Luna nebo Země vstoupit před Slunce a vrhnout stín na druhé těleso).
Kdyby dráha Luny nebyla skloněna k ekliptice, nastávalo by zatmění o každém novoluní i úplňku. Právě ten sklon vytvořil tyto (z pohledu Země) protilehlé body. Jinými slovy nebýt sklonu dráhy Luny, nejsou ani uzly. To je ta technická část.
Z této myšlenky vychází, že uzly jsou Lunou (jejími vlastnostmi) tvořeny, tedy vždy se k ní vztahují i výkladově. Jsou od Luny neoddělitelné a nejlépe se to ukazuje právě při zatměních. Proto je tu ta myšlenka, že při zatmění je aktivní právě ten uzel, u kterého se nachází Luna, on ovlivňuje zatmění, protože je aktivní (aktivován Lunou).
No, uzel se může ocitnout mimo orbis pro konjunkci a často i ocitá. Zde jde více o fyziku a matematiku a pokud stín dopadne na druhé těleso, tak je to již záležitost s uzlem související. U orbisů různých těles a bodů se totiž můžeme dohadovat, jaký vlastně je. Ale zatmění buď nastalo, nebo nenastalo a je to naprosto prokazatelné. Prostě zatmění má větší orbis (možno brát spíše jako orbis konjunkce pro SL+LU).
Pokud si to dokážeš představit v prostoru 3D, tak je to technicky naprosto jednoduché a jasné.

Ale na výkladovou část se raději zeptej větších odborníků na uzly.
