Duchovní unikání


05.02.2020 - 03:24
(Štír) Džejn123
Duchovní unikání
Nedávno se mi dostala do ruky zajímavá knížka, má název DUCHOVNÍ UNIKÁNÍ a napsal ji jistý integrální psychoterapeut Robert Augustus Masters. Vybrala jsem pár myšlenek které mně přišly podstatný pro představu, o čem je. Tady začínám citovat : Termín duchovní unikání znamená využívání duchovních praktik a postojů tak, abychom se vyhnuli konfrontaci s vnitřní bolestí, nezhojenými ranami a zanedbanými vývojovými potřebami, Je neodbytným stínem spirituality, a mezi jeho příznaky patří především přehnané odsosobnění, umrtvování a potlačování emocí, přílišný důraz na všechno pozitivní, strach ze vzteku, slepý či vše tolerující soucit, slabé nebo příliš propustné hranice, nevyrovnaný vývoj ( kognitivní inteligence často mívá velký skok před inteligencí emoční či morální), sebemrskačský postoj k vlastní negativitě a stinné stránce osobnosti, shazování důležitosti osobní roviny v porovnání s duchovnem a mylné představy,že jsme dosáhli vyššího stupně bytí. Píše také že je přirozené, že každý člověk, který se snaží žít opravdově a hledá pravdu, k nějaké formě duch unikání časem sklouzne. Dále cituju: Opravdová spiritualita se nepodobá opilosti, drogovému opojení či změněnému stavu vědomí , naše doba volá po něčem skutečnějším, uzemněnějším a zodpovědnějším. Autentická spiritualita není jen záblesk uvědomění, psychedelický průlet nebo přiopilé potloukání se na jakési povznesené úrovni vědomí. Je to na míru šitá zkouška ohněm i útočiště vydávající žár i světlo nezbytné pro léčení a probuzení, které potřebujeme. A přijmout žár ohně neznamená jenom se posadit a meditovat o problému. Je nutné do něj i vstoupit, vydat se k jeho jádru, postavit se čelem k čemukoliv, na co tam narazíme a vytvořit si k tomu důvěrný vztah, jakkoli děsivé, traumatizující, smutné a syrové to může být. Chceme-li získat prohlubující se pocit jednoty, vitality a prostého duševního zdraví, musíme se do hloubky a integrativně zabývat svými fyzickými, emočními, psychologickými, duchovními a sociálními stránkami.
Tak třeba to někomu něco přinese,
Jana

Příspěvky: Všechny | Pomeranc1

Řazení:
06.02.2020 - 07:21 | Filtr
(Blíženci) Pomeranc1
Mam doma zajimavou knihu o hakucinogennich rostlinach. V jejim uvodu jisty amtericky antropolog tvrdi, ze pro druh Homo Sapiens je typicka tzv. behavioralni konstanta tykajici se touhy po zmenenem stavu vedomi. Tato zasada chovami je udajne absolutne nezavisla na vzdelani, socialni situaci,ci historickych podminkach a udajne si ji jako jediny druh umime predavat z generace na generaci. Z toho,co jsi uvedla mi prijde, ze to je presne tato situace. Duchovni unikani je totez jako narkomanie, alkoholismus atd. Nicmene to neni negativni s ohledem na to co jsem zde napsal.
06.02.2020 - 19:05 | Filtr
(Štír) Džejn123 » Pomeranc1
Pokud je mi známo, tak se dřív používalo LSD pro vyvolání žádoucího změněného stavu vědomí při holotropním dýchání, tak si pokládám otázku, patří i toto do duch unikání?
Dost možná všechny metody, terapie atd. pracující se změněným stavem vědomí (hypnoza, regres. terapie ad.), nejsou tak úplně přirozené a bezpečné, myslím že se téměř ke všemu hluboce uloženému v podvědomí dá dojít i přímo, skrz vědomí, ovšem je to vždy běh na dlouhou trat ale zato většinou s trvalejším efektem. Mám s tím osobní zkušenost.
07.02.2020 - 05:31 | Filtr
(Blíženci) Pomeranc1 » Džejn123
Ne prirozene ani bezpecne to neni. Jenze to stejne delame uz cela tisicileti. Ostatne i vetsina textu o duchovni ceste vzdy varuje pred nebezpecim a zkazou. A z tohoto duvodu se lisi od soucasne literatury na toto tema metaforickym jazykem. Jinak je mi znam psychologicky termin toxicky pozitivni osoba. Jednu znam je to dost tezke ji cokoliv osobniho sverit. Je napustena buddhismem s prednasek ovsem chybi ji to zakladni buddhosticke totiz soucit.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v BeranBeranu
ukázat kalendář »