Začátek hymny „Kde domov můj“ je tedy chápán jako snaha o oživení národní identity Čechů. A mimochodem - dlouhá desetiletí se píše s otazníkem. Přitom podle názoru Karla Sekventa v časopise Kultúra slova z roku 2013 rozbor historického kontextu jejího vzniku, ideový a jazykový rozbor textu hymny ukazuje, že je to neopodstatněné. Nejde prý o tázací větu, ale o oznamovací vedlejší větu příslovečnou místní. A psát tedy otazník za názvem a prvními verši textu je zavádějící.
Já jsem význam textu taky vždycky chápala jako oznámení, že tam kde je domov můj, tam voda hučí po lučinách...nevěděla sem, že se úvod píše takto. Takže by asi stačilo zbavit se otazníku.
To je zajímavá paralela. Když se v životě zbavíme otazníků, budeme šťastní.
Lupi
» Moneta
Aha - no vida, já to znám už pouze s otazníkem a nenapadlo mě, že tam původně být neměl. No a kdybychom zpívali zde - místo kde, tak to je jasný, to už by tam nemohl být vůbec. Já bych tam to "zde" chtěla - identita snad chválabohu oživena, přežili jsme snahy o vyhlazení, poněmčení i poruštění - je načase, abychom si naordinovali jistotu.