Dost dobrý dokument o tom proč Česko pomalu ale jistě vysychá, ztrácí schopnost zadržovat vodu což v blízké budoucnosti znamená hodně vážný problém. Možná že vážnější než například imigranti islám a další politická témata která můžou být možná jen zástěrkou pro to aby se neřešily reálné problémy které sice plíživě ale bezpochyby nastávají. Všiml jsem si toho i já jelikož žiji ve svahu jak je náročné zadržet živiny v půdě tak aby nebyly splavovány dešti. Začalo to nejspíše rozoráváním mezí a remízků při kolektivizaci kdy byl přeťat vztah člověka k půdě a půda se začala užívat jen jako substrát pro intenzivní polnohospodářství. Bez celkového kontextu krajiny jako ekologického a kulturního dědictví. I monokultury viz babišova řepka jsou příčinou proč voda není schopná zůstat v půdě ale dochází k postupné erozi jejíž důsledky jsou řešeny jen intenzivnějším chemickým hnojením, to ovšem vlivem splavování také mizí v moři s patřičnými důsledky. Film skupiny dobrodruhů na tento problém upozorňuje celkem specifickou cestou.
Ostrov Jura Překvapivý projekt Jiřího Novotného (Jura) z Hané je nejen o ekologii a erozi půdy, ale i myšlení lidí. https://www.ceskatelevize.cz/ivysil…
...A proč pořád sejeme řepky, kukuřice, pšenice v bramborářských a lněných oblastech? Proč to nikdo nereguluje?..
..Srnec tam byl vždycky a vždycky pásl trávu a okusoval měkké listnáče. A zase: tím, že jsme zde nasázeli smrkové monokultury, jsme ho de facto připravili o potravu. Srnčí zvěř mimo jiné není zvěř lesní, jak se mylně mnoho lidí domnívá, ale stepní. My jsme srnce vyhnali z polí, kde jezdí velké traktory a kombajny, nacpali jsme ho do lesa, kde se aspoň má kde schovat. Ale co tam má žrát, když je tam samý pichlavý smrk?..
il*ča
» Bosch
Těžko říct, asi není zájem regulovat.Naše zemědelstvi je dost rozmrvené, dřiv bylo družstvo v kazdé vesnici, dodržovaly se určité postupy. Dnes se hraje hlavně na dotace, na úrodnost a kvalitu půdy se kašle.
Zde byla bramborařská oblast...a teď - žluto. I když pravda, letos bylo v okolí řepky méně, než jiné roky.