Víra jako způsob pohrdání ostatními


20.11.2017 - 17:47
(Ryby) MG34
Víra jako způsob pohrdání ostatními
Učinil jsem objev a ten si tu teď trochu srovnám. Diskuze je možná, ale silně moderovaná.

Pokud má někdo nějakou víru (typicky náboženství/ateismus), směřující do nějaké nepoznatelné oblasti, tak tím dává jasně najevo, že kdo nevěří stejně, tak se mýlí.

Přestože tento fakt je zjevný (nebo možná právě proto), brání se z nařčení o pohrdání vírou druhých. Ti druzí tomu něčemu jinému také skálopevně věří, ale v očích toho prvního je to lež, faleš, v lepším případě jsou prostě bláhoví, slepí, nevidí.

Tento rozkol je tím silnější, čím větší je nezjistitelnost dané oblasti a čím pevnější jsou ty víry.

Oproti tomu agnosticismus jako programová nevíra je v tomto v pohodě - o vírách se dá prohlásit, že můžou i nemusí být pravdivé, což je nic proti ničemu. nemám pak důvod s těmito vírami (pokud jsou doopravdy v nějaké nezjistitelné oblasti) polemizovat.

O to zajímavější - a v tom je jádro mého objevu - je někdy překvapivá paradoxní vnější tolerance proti-věřících navzájem - že by pokrytecká kompenzace?

Příspěvky: Všechny | player

Řazení:
24.11.2017 - 16:23 | Filtr
(Býk) player » Áta22
No - víra je v některých případech , spíše v drtivé většnině vlastně jenom obyčejný přenos tezí. Vezmi si to obecně: Kdo jsou vlastně věřící lidé? Já znám tři.Mojžíš , Ježíš Kristus a prorok Mohamed. Pár dalších samozřejmě. Všechny víry vzešly ze zjevení jakéhosi ducha jedinci. A ten se pak postavil před dav ařekl: lidičky , s bohem je to takhle - zjevil se mi. Vydá doktrínu a oatatní ji spelpje papouškujou nebo třeba nějak modifikují k obrazu svému.

Nedávno jsem viděl BBC film o genech. Tak skutečně - člověk má v sobě genom víry v...dejme tomu nadrízeného. Nebo-li rodíme se víceméně jako věřící. Kde se vzalo po válce tolik ateistů? No - byla to jen zase naučená obrácená víra. Věř v mrtvou hmotu.
24.11.2017 - 16:41 | Filtr
(Býk) player
Logicky - každé náboženství dneška (nevím , jak to bylo , když se věřilo v Olymp , Opeřeného hada , Hóra a Isis - je plné pokrytectví.

Ale nejde o nic jiného , než vymytí mozku. Já jsem kdysi byl na hraně toho , přijmout v kostele tělo Krista. Už jsem měl naučený motlitby a skoro byl připraven na zkoušky. Ale když jsem se sebe samotnýho zeptal proč? ...tak moje odpověď byla:aby moje sedmdesátiletá babička měla radost. Jenže - ta babička byl pokrytec na entou. Milovala jenom svého Ježíška a nic víc. Vymytá hlava. Pravda - zřekla se po osmačtyřicátém své profese učitelky , když jí byl zakazován kostel - hrdinka. Potom z ní udělali suplentku , ale rodinu živil děda.

Ale její víra, respektive její předávání bylo intolerantní.

Jdu dál. Těsně po téhle zkušenosti dostala mrtvičku a já jsem onemocněl vleklou chorobou kyčelního kloubu. Šel jsem si motlitbamam vyprosit pomoc k Panně Marii. Za minutu dvanáct se zázrak stal. Přesto - katolíka to ze mě neudělalo, nebo možná ano , ale jen na chvíli. Protože pokud je to takhle - že musíme na kolena padnout a prosit , pak by Bůh , představovaný nám ASI NEBYL TA ZHMOTNĚNÁ VŠEOBJÍMAJÍCÍ LÁSKA.

Na druhou stranu - máme zde Talmud - a hle. Židům Jehova říká: nejsem žádnej tvůj hodnej strýček. Jsem tvoje autorita a jsem přísný a
žárlivý...mě MUSÍŠ poslouchat , nebo uvidíš , jak s tebou zatočím...

Pak tu máme zbožné bez Boha. Hinduisty , Budhisty - v podstatě jsou daleko zbožnější , než papež. Alespoň mě to tak přijde.
01.12.2017 - 21:45 | Filtr
(Rak) Áta22 » player
Tak nějak to vidím i já, pokud se budeme bavit o náboženství, sektách, různých guruech - ách - ech vůdčích osobách :25:tvl, nevím, jak to slovo vyskloňovat :)prostě o organizované víře. Souhlasím s papouškováním. Víra/vědění má ale opravdu hodně podob a nemá nic společného s pohrdáním lidmi, jak se tady prokázalo. Ta teorie/nadpis diskuze hodně pokulhává. I agnostik, i nevěřící, i věřící může pohrdat lidmi. O genu víry jsem zatím neslyšela, spíše jsem to přisuzovala memům (kulturní dědičné informace). Ale je fakt, že to novorozeně, batole má vždy dispozici věřit/důvěřovat tomu, kdo o něj pečuje. Většinou matka, otec, sourozenec, babička, teta v kojeňáku... Do jisté doby nám věří; můžeme nabulíkovat dítěti, že např. dárky pod stromeček nosí Ježíšek, čáp nosí děti atp., než teda prokoukne a zjistí, že všechno je jinak. Takže těsně po narození, před a po ty memy asi neplatí; a nějaký gen víry existuje? Budu muset nastudovat a zapátrat. :1:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v PannaPanně
ukázat kalendář »