Napadla mne celkem solidní spojitost mezi tím, jak je člověk sečtělý a jak je pečlivý ve vnímání toho, co čte vers. mezi tím, jak píše (pravopis, styl).
Není to stopro, jsou jisté výjimky, ale jako základní vodítko to není špatné. Jde o to, že ten, kdo čte a nechá to na sebe působit, tak ten pravopis-styl tam většinou sází z fleku automaticky dobře (protože ho má v podvědomí ze všech těch přečtených knížek) - oproti tomu nečtenář nebo povrchní listovač (případně čtenář pochybných webů, kde jsou gramatické chyby "normou") se nemá čeho chytit a pokud nemá pro pravopis nějaký přirozený cit, může s tím mít problém...
Přijde mi to jako docela dobré vodítko na rozlišení lidí v diskuzi nebo při dopisování.
Nabi*
Vliv to určitě má. Ještě bych zdůraznila, že hodně záleží s kým se člověk stýká a je denně nejvíc v kontaktu. Osobně jsem byla v gramatice vždycky ok (krom oddělování vět čárkama, to mi nešlo nikdy), ale musím říct že 8 let ve firmě, kde neustále opravuješ šéfovy čmáranice se nějak podepíše. Hrubky mě z 99% nijak neovlivnily, zato slovosled až běda!!! Nejhorší je to při mluvení. Nechápu, ale fakt mě ta práce u něj poznamenala. Teď pracujeme oba v jiné firmě, ale naštěstí už denně poslouchám úplně jinou češtinu a s ním se vídám mnohem míň (nebo respektive s ním nemusím tolik komunikovat a procházet jeho texty), tak se to snad brzo samo "opraví". Jinak u psaní se mi líbí, že člověk pozná zpravidla hned (nebo dost brzo) s kým má tu čest a jak je ten druhý naladěný.
MG34
» Nabi*
Rozumím, mám to s tím negativním ovlivněním spoustou "špatného" textu podobně - kazí mi to "automatiku" a buď se pak musím víc hlídat nebo mi něco taky utíká.