Veľká noc pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca - po 21. marci. Symboly a základné znaky Veľkej noci sú na Slovensku, ale aj inde vo svete sú baranček, bahniatka, kraslice, zajačik a kríž, pretože symbolizujú znovuzrodenie a plnosť života, obetu a zdravie. Zdravie symbolizuje hlavne voda, ktorou muži ženy polievajú. Takisto šibačka v tradíciach mala význam v tom, že jej úlohou nebolo ženy ponižovať, ale naopak prútik predstavoval krásu, ohybnosť a plodnosť ženy.
Dnešné ženy si však prajú čo najmenej polievačov a šibačov. Sú už tieto tradície a zvyky prekonané? Dodržiavate ich, alebo sa im vyhýbate?
Adrian
Vzpomínám si, že když mi mohlo být tak pět - šest let, vyrazili jsme s bráchou a taťkou na "koledu" a cestou potkávali koledníků a koledníků. Všude samé ozdoby, celé město hrálo různými barvami stužek. Tenkrát mi přišlo, že tím žije celé město, vesnice, celá čr. Dnes už ty polévačské a šibačské tradice podle mě úplně upadají. Teda nevím jak rodiny s dětmi, ale co na velikonoční pondělí sleduju okolí, potkám tak možná dvě skupinky koledníků za celý den, plus teda několik opilých pubošů. Už je to asi víc zaměřené na zdobení kraslic, pečení a tvorba těch různých zajíců, protože si lidi chtějí doma hlavně oddychnout, a užít si volno. Maximálně zajet k babičkám autem, které tím stále ještě žijí