Vegetariani...Soucit, nebo jen maskovana nenavist?


19.03.2017 - 16:52
(Ryby) Myatis
Vegetariani...Soucit, nebo jen maskovana nenavist?
Co si myslite o tomhle typu vegetarianu? Za svuj zivot jsem vypozorovala zajimavoy vec a to, ze vegetariani/ vegani se mnohdy rozhodli pro svuj zivotni styl ze soucitu k zviratum a zivym tvorum...nadhera, tak slechetne...casto z ich ust pocut, jak jsou ti spravni co miluji cely svet a vsechno zivy... ALE pokud jde o ostatni lidi zrazu se zmeni na nenavistni, casto z ich ust srsi nenavist vuci ostatnim lidem, mnohdy rikaj jak by klidne i jine lidi zabili,mucili, padaj nadavky, nesnaseni a jsou kruti. Ta nenavist vuci ostatnim z nich jenom srsi. Proc to tak je? Mam nejakou teorii, ale zajimaji ma vase nazory.
Za prispevky vsem moc dekuji.

Řazení:
19.03.2017 - 20:11 | Filtr
(Ryby) Crumb
Někdo je vegetariánem/veganem ze soucitu (nebo z přesvědčení atd.) a nemá přitom pocit nadřazenosti. Pro někoho je to jenom póza, politický program apod. Je to individuální. Vegetariáni/vegani s pocitem nadřazenosti jsou politováníhodní. Nadřazení lidé bývají často i velmi nepříjemní (stejně jako např. "nadřazení" nekuřáci či abstinenti). Ovšem nenávistní a militantní vegetariáni/vegani mohou být i nebezpeční. Nadřazenost a nenávist mohou být založeny prakticky na všem. Může je maskovat řada věcí. S výše popsaným typem "nenávistných vegetariánů/veganů" jsem se ještě nesetkal. Ten popis mi spíš připomíná nějakou podivnou sektu, jejíž příslušníci se možná někde v "zákulisí" pilně cpou masem, aby měli dost energie na své militantní výpady. Vegetariáni/vegani, které jsem poznal já, byli lidé sympatičtí, mírumilovní a tolerantní.
19.03.2017 - 20:23 | Filtr
(Ryby) Crumb » musiúa
Přesně tak.
19.03.2017 - 23:48 | Filtr
(Ryby) Crumb » Měsíční štírka25
Z duchovního (a nejen z duchovního) hlediska jsou i rostliny živí tvorové s duší - rodí se, rostou, rozmnožují se, postihují je choroby, stárnou a umírají. Vegetariáni by tak mohli být rovněž pokládáni za vrahy. Zabití rostliny nebo zvířete kvůli potravě se ale obvykle za vraždu nepokládá.
19.03.2017 - 23:54 | Filtr
(Štír) Měsíční štírka25 » Crumb
jasně tohle je argument masožravců,že vegani vraždí rostliny,ale srdce rostliny nemají nebo jo?A když si k večeři dám mango,meloun,avokádo,jablko tak sem vražedkyně? :63::75:
20.03.2017 - 00:02 | Filtr
(Štír) Měsíční štírka25 » Crumb
tady máš vysvětlení jedné slovenské vegan youtuberky proč nejsou vegani vrazi rostlin :75:

https://www.youtube.com/watch/…
20.03.2017 - 00:28 | Filtr
(Ryby) Crumb » Měsíční štírka25
Není to argument toliko masožravců. Podle řady duchovních autorit mají i rostliny duši, stejně jako ji mají zvířata a lidé. Proto např. v Indii hinduisté atd. před pozřením svého vegetariánského jídla pronášejí modlitby, kterými se omlouvají duši pozřené rostliny za to, že ji museli kvůli svému nasycení zahubit. Podobně se Indiáni omlouvali např. duši uloveného jelena, kterému vysvětlovali, že ho nezabili ze zlé vůle, nýbrž proto, aby nakrmili své rodiny. Pokud jde o mango, meloun, avokádo, jablko atd., tak rostliny nevytvářejí tyto plody pro naše žaludky, ale pro své rozmnožování. Jejich strategií je nabídnout tyto plody např. opicím. Opice tyto plody pozřou i se semeny. Ta pak projdou zažívacím traktem opic a následně se v opičích výkalech dostanou na vzdálenější místo, kde se uchytí v půdě atd. Tak se rostliny snaží o rozmnožování. Když někdo rostlině sní její plody a semena pak spláchne se svými výkaly do kanalizace, zmaří tak vlastně rostlině její pokus o rozmnožování. Dá se říct, že zamorduje její potencionální potomstvo. Pokud bys tedy rostlinám chtěla prokázat službu za to, že tě sytí svými plody, měla bys to dělat jako ty opice.
20.03.2017 - 00:37 | Filtr
(Štír) Měsíční štírka25 » Crumb
:61:tak jo,když to vidíš takto.Pokud si vypěstuju na zahradě jahody,papriky,rajčata,jablka,tak si je pohnojím kompostem a tím žiju v sepětí s přírodou mnohem více než nějaký masožravec,který zabije králíka,slepici,kachnu k nedělnímu obědu :75:
20.03.2017 - 01:01 | Filtr
(Ryby) Crumb » Měsíční štírka25
V daleko těsnějším sepětí s přírodou žije např. takový Eskymák, který si k nedělnímu obědu uloví tuleně ("vrahoun jeden"). Označovat masožravce za vrahy je nesmysl. A je to zrovna "pěkný" příklad toho, jak může začít fungovat ten militantní typ vegetariánství/veganství, o kterém se tu zmínila zakladatelka diskuze. Taková agresivní "osvěta" a "propagace" vegetariánství/veganství je nejen nešťastná, ale i kontraproduktivní. Řadu masožravců pohrávajících si právě s myšlenkou, že přejdou na rostlinou stravu, to spíš naštve a přiměje k tomu, že se na truc půjdou zakousnout do pěkně mastného řízku nebo třaslavého bůčku.
20.03.2017 - 01:15 | Filtr
(Štír) Měsíční štírka25 » Crumb
:32:tak jo :14:dobrou noc :64: :122:
20.03.2017 - 07:56 | Filtr
(Beran) Háňa* » Crumb
Ano, všechno má duši a energii. Všechno je jen její koloběh. Některé druhy zvířat se dokonce rozmnožují tak početně, protože už předem je dané, že většina z nich má sloužit jako potrava druhým. Prostě to tak je, příroda ví, co a proč dělá.
Pro mě je nepřijatelné zabití zvířete, které nechci sníst - jen třeba pro jeho kožešinu na límec. To dělají jen lidé. A také myslivost je mi hodně proti srsti - hra na boha a vybírání, který jelen má předpisové parohy a který ne, a toho zabít, aby se nemnožil. Představuji si, kdyby tohle někdo dělal z lidmi .... S lidmi se dělá pravý opak, což je mi taky proti srsti, ale to se nesmí říkat nahlas.
Druhá věc jsou opravdu ty velkochovy, kde kvůli co největšímu zisku zvířata živoří, jsou kdesi zavřená a ke všemu krmena kdejakým šmurajzem, co nakonec ovlivní i složení jejich masa. Tam už nejde o potravu, ale hlavně o zisky toho velkochovu na úkor jednak péče o ty tvory, ale také zdraví lidí, co je potom zkonzumují.
Pokud někdo chová zvířata pro sebe nebo třeba i pro obchod, ale s úctou a péčí, nemám s tím problém.

25.03.2017 - 19:03 | Filtr
(Ryby) Crumb
Motivy pro vegetariánství jsou různé - zdravotní, etické, ekonomické atd. Motivem pro vegetariánství bývá také duchovní život. Tak např. vegetářský způsob stravování džinistů a většiny buddhistů vychází z požadavku neubližování živým tvorům. Neubližování živým tvorům je např. jednou z pěti ctností prvního stupně rádžajógy (královské jógy), které uvádí Patandžali ve svém traktátu Jógasútra. V buddhismu tvoří neubližování živým tvorům jednu z nejdůležitějších stránek duchovního života. Také džinismus zdůrazňuje neubližování živým tvorům. Neubližování živým tvorům se v sanskrtu označuje výrazem ahinsá (ahimsa), což doslova značí "neubližování". Přesně jde o "neubližování živým tvorům myšlenkami, slovy nebo činy". Do neubližování zvaného ahinsá jsou samozřejmě zahrnuti i lidé, tedy i všichni vegetariáni a masožravci.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »