Víra jako způsob pohrdání ostatními


20.11.2017 - 17:47
(Ryby) MG34
Víra jako způsob pohrdání ostatními
Učinil jsem objev a ten si tu teď trochu srovnám. Diskuze je možná, ale silně moderovaná.

Pokud má někdo nějakou víru (typicky náboženství/ateismus), směřující do nějaké nepoznatelné oblasti, tak tím dává jasně najevo, že kdo nevěří stejně, tak se mýlí.

Přestože tento fakt je zjevný (nebo možná právě proto), brání se z nařčení o pohrdání vírou druhých. Ti druzí tomu něčemu jinému také skálopevně věří, ale v očích toho prvního je to lež, faleš, v lepším případě jsou prostě bláhoví, slepí, nevidí.

Tento rozkol je tím silnější, čím větší je nezjistitelnost dané oblasti a čím pevnější jsou ty víry.

Oproti tomu agnosticismus jako programová nevíra je v tomto v pohodě - o vírách se dá prohlásit, že můžou i nemusí být pravdivé, což je nic proti ničemu. nemám pak důvod s těmito vírami (pokud jsou doopravdy v nějaké nezjistitelné oblasti) polemizovat.

O to zajímavější - a v tom je jádro mého objevu - je někdy překvapivá paradoxní vnější tolerance proti-věřících navzájem - že by pokrytecká kompenzace?

Příspěvky: Všechny | Najdise.cz

Stránka: 2 1
Řazení:
23.11.2017 - 07:37 | Filtr
(Ryby) MG34 » onka
Pokud je něco OPRAVDU nezjistitelné, tak tím nepohrdám - ale toho je celkem málo, resp. je jen málo lidí, kteří si dají tu práci a dojdou až k hranici nezjistitelnosti a jsou kdykoliv PŘIPRAVENI tu hranici posunout zase o kus dál (a kterých si naopak víceméně vážím - i když oni mnou vlastně pohrdají).

Mnohem více je tu lidí, kteří jsou například ateisty na základě argumentu "no, na nebi přece žádný stařec nesedí na obláčku, lítají tam letadla, to by ho už dávno někdo viděl" anebo naopak křesťani - typický argument "píše se to v bibli, tak je to pravda". Tohle jsou "věřící", jejichž víry jsou opřeny o mylné argumenty ze zjistitelné oblasti.

A pokud TIHLE mají (úrovní intelektu a znalostí) možnost tu argumentaci nějak pochopit a nedělají to a dál žijí ve zjevném omylu a zašťitují se nějakým iluzorním "právem na víru" - pak jimi dost často pohrdám (i když oni tvrdí, že mnou nepohrdají). Takže tou úrovní intelektu a znalostí se to trochu vyrovnává - nejsou to skoro všichni, ale jen ti, co by na to mohli mít, ale kašlou na to.

Název agnosticismus nevyjadřuje světonázor, protože někdo věří, že je to správný název, ale protože se na tomto názvu došlo k širší shodě podle nějaké tradice - je to volba/dohoda, ne víra (pokud ti jde o tuhle hru se slovy).
22.11.2017 - 08:27 | Filtr
(Ryby) MG34 » AL8EX
Všechny příspěvky na téma definice ateismu promazány - offtopic, doporučuju založit vlastní téma.
22.11.2017 - 08:01 | Filtr
(Ryby) MG34 » AL8EX
já se obávám, že rozumová věda "cit" (bohužel ke své škodě) používá až moc - by ses divil, jaké jsou emoce kolem některých objevů, citací, publikací, grantů apod. Kdyby byli všichni "v klidu", udělali by lépe...
22.11.2017 - 06:54 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Áta22
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele AL8EX, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Pěkný :74:...ano slovo víra má opravdu mnoho významů!.. pozemšťan si vybral víru slepou...a ta sebou často nese ty důsledky které popsal... nicméně ty mluvíš o vlastní citové zkušenosti a vzhledem k tomu jak to popisuješ je patrné že se jedná opravdu o niterné vedení...a to je to, co bohužel dnes většině lidí chybí a tak se pohybují mezi dvěma vyhraněnými póly slepého rozumu a slepé víry...ideálem je rovnováha :79:
21.11.2017 - 21:27 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele AL8EX, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Rozumová věda dělá chybu v tom, že nepoužívá cit...jen málo vědců bylo schopno propojit cit a rozum... Einstein, Tesla ..atd, třeba ten Tesla - svoje vynálezy napřed vytvořil v duchu, pak je intuicí odzkoušel a na pir je dál až jako hotový konstrukt...kdo z dnešních vědců by toto dovedl ??
21.11.2017 - 21:22 | Filtr
(Ryby) MG34 » AL8EX
No, ta čistě rozumová věda dělá jednu zásadní chybu - moc se netlačí kolem těch nezjistitelných oblastí. Pak tam je vakuum.
21.11.2017 - 21:13 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele AL8EX, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Ono takovej život slepé věřícího není nic moc...je to trochu smutný, celej život žít v iluzi...ale bylo i pár bytosti které byly z prostředí víry a ty si našli cestu do vlastního nitra ...na druhém pólu tu je dnes údajná věda, která je však pouze "čistě rozumová"..a tak se jistým způsobem dostala na stejnou úroveň jako slepá víra... samotný rozum je "hlupák" bez srdce ...a výsledkem je stejná iluze..
21.11.2017 - 21:01 | Filtr
(Ryby) MG34 » AL8EX
Vypadá to tak - nejistota jako máslo na hlavě - pro všechny věřící bez rozdílu...
21.11.2017 - 20:59 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele AL8EX, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
To proč často (záměrně nepíšu vždy) mají lidé"věřící" potřebu fanatický manipulovat své okolí je dáno právě podstatou víry... tedy že si nejsou jistí - neví a musí tedy pouze slepě věřit, no a jakýkoli argument či nedej bože pravda jim připomene jejich neznalost- pohodlnost hledat pravdu. Pod slovo "víra" však můžeme zahrnout i citovou složku člověka..intuici atd. No a pak platí že " věřím pouze tomu co vím" ...ale rovnováhy je dnes jako šafránu...tedy vetsinou potkávám lidí slepě věřící, kterým je v důsledku jedno v co věří, hlavně když nemusí přemýšlet a někdo jiný slíbí domnělé"jistoty" ..nebe, vzkříšení atd :62:
21.11.2017 - 20:07 | Filtr
(Ryby) MG34 » onka
Ano, masa spoluvěrců to násobí, ale ta je tak nějak v základu - dnes jsou všechna náboženství masová a globálně rozlezlá.

Tomu poslednímu odstavci vůbec nerozumím, co tím myslíš. Můžeš být konkrétní?
21.11.2017 - 13:40 | Filtr
(Ryby) MG34 » onka
Záleží na tom, jestli se pohybuješ v nezjistitelné oblasti (např. bohové) nebo ve zjistitelné oblasti (např. matematika).

A pak záleží na tom, jak je dotyčný/á dobrý/á po "odborné" stránce (to platí hlavně pro tu zjistitelnou oblast).

Ale tady se bavíme pouze o nezjistitelné oblasti a tam už z principu neví nikdo.
20.11.2017 - 21:43 | Filtr
(Ryby) MG34 » vibe
Důvěra není postavena jen na emocích, ale např. i na zkušenostech anebo na přání. Od tohoto místa (důvěra) dál to máš blbě.

Úplně pominuls mechanizmus "přání je otcem myšlenky" Asi to smažu :5:
20.11.2017 - 19:02 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
vezmu to hodne zesiroka a hodne obecne - doufam, ze me nesmaznes, jinak bude sekec mazec(vyhruzku davam explicitne na zacatek)

ano, tomu se rika skepse, coz je produkt vedomi
synonymem ke slovu vedomi muze byt klidne i to tebou pouzite sluvko agnosticismus

naproti tomu vira - je pouhym produktem intelektu a k tomu navic jeste i je jakymsi odleskem(polarizovanym svetlem) "duvery"

a "duvera" narozdil (od ciste) intelektualni viry, je emocniho charakteru - pocit bezpeci atp.

a prave ta emocni slozka tam v tom hapruje

lide verici, si casto pletou tyto pojmy - duveru (emocni) si zamenuji s virou (intelektualni)
je to takova kompenzacni hra (politika) mysli neosvobozene od emoci

no a to pak dela hodne neplechu

z urciteho hlediska je mozne tento fenomen nahlizet i - jako vztah emoci a myslenek - ve smeru: od emoci -- k myslenkam

jakoze emoce ""jakoby"" generuji myslenky - tento proces probiha napr. ve spanku, kdy ve stavu sneni dochazi ke generovani myslenek na zaklade pouhych emocnich pocitu

a ten samy jev je mozne pozorovat napr. i u lidi s tzv. schizofrenii


a k te tve otazce v zaveru - tou ja se vubec nezabyvam - pro me s.acky zustavaji s.ackami - i kdyz nebudes mi to asi verit, ale kdyz mi bylo neco malo pres 20 jsem v Praze pomahal zakladat jednu evangelizacni cirkev, bylo to ale za ucelem, ze jsem si chtel dokazat, zda je mozne nekoho zmenit pomoci argumentu
a hadej, co jsem zjistil? ne
ti lide v te cirkvi byli intelektualne lepe vybaveni, zdatnejsi nez ja - vesmes studenti mediciny
ja vyhraval na vsech frontach - temer bez boje - a ani prd, nehnul jsem s nikym

tedy pohrdani to neni - i kdyz se to tak jevi - je v tom jen jista davka vztahovosti(mineno jako protiklad odmerenosti/odtazitosti) pochazejici z emoci - ktera se pak navenek muze jevit treba i jako bezohlednost, ovsem ve smyslu sebestrednosti(nikoliv jako bezohlednost ve smyslu pocitove odmerenosti) - napada me treba priklad Jima Jonese - jestli jsi o nem nekdy slysel - navenek sobecke prase, ale pretekajici vztahovosti, coz muselo do znacne miry imponovat jeho pricmrdovacum (i kdyz potom asi uz ne)
Příspěvky: 38-14 13-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Váhy Vahách
ukázat kalendář »