Život se zlem, organicky prorostlým do všech vrstev společnosti


28.04.2024 - 14:50
(Ryby) MG34
Život se zlem, organicky prorostlým do všech vrstev společnosti
Definici už mám hotovou - zlo je "neoprávněná výhoda" (ať už je oprávnění cokoliv - k tomu později založím další diskuzi).

ALE

čím dál více si uvědomuju to určující propojení mezi zlem a prakticky veškerým lidským konáním. Výchova dětí, pohádky, umělý pojem "dobro" jako protiváha zla (přitom se jedná pouze o speciální případ zla a ne o jeho protiváhu). Pak všechno to zesložiťování společnosti (právo, obchod, daně, reklama, předkupní smlouvy o budoucí kupní smlouvě a podobné nesmysly) - to všechno vede k zesložiťování významu pojmu "oprávnění" a ke snazší možnosti vzniku dalšího zla, které se bude zdánlivě tvářit jako oprávnění, takže navenek jako zlo ani nebude vypadat.

Určitě není správně přístup "zlo je přirozené, takže nemá smysl s ním mic dělat". Naopak je na místě hledat ideál beze zla a všem lidem (byť přirozeně zlým) nabízet možnost se sebou něco dělat.

Takže toto vlákno bude více praktické než teoretické. Začnu asi extrémními okrajovými příklady - život sám na opuštěném ostrově - v takové situaci je člověk před zlem celkem účinně chráněn. Život v nějaké chemické bublině (kdy se vjemy z vnějšího světa k člověkovi prostě nedostanou) - droga, antidepresiva. Trochu méně okrajové (ale složitější) jsou psychologicko/společenské přístupy např. v rámci nějakého náboženství/sekty.

Kdo má další příklady, může klidně uvádět.

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
16.05.2024 - 21:05 | Filtr
(Ryby) MG34 » MG34
Je tu vlastně celkem pěkná taktika, jak se zlem dosáhnout trochu lepší bilanci - aby člověka tak nezasahovalo.

A to je ono popření vlastního ega. Ne uražené nebo ustrašené popření - to by nemělo úplně pozitivní efekt. Ale klidné a neútočné popření - tím se dá dojít daleko.

Podobně jako když býk útočí na rudý hadr toreadora. Toreador musí sám být klidný a prostě jenom vystaví ten rudý hadr. A býk teprve na hadr (neškodně) zaútočí. Kdyby toreador cítil nějaké spojení se svým hadrem (nebo se svým úspěchem proti býkovi), bylo by zle - býk by mohl změnit cíl..

A podobné je to se souboji ega nějakého "dobráka" s egem vlastním. Dokud člověk nechá bojovat cizí ego se svým vlastním (které neexistuje, je jen iluzorní), tak je bilance příznivá.
14.05.2024 - 21:33 | Filtr
(Lev) špejlička » MIKULAS
Dobrý večer,
není co prominout. Jsem moc ráda a děkuji.
14.05.2024 - 18:41 | Filtr
(Ryby) MG34 » špejlička
hloupé ani mimo to není - je to prostě volání o pomoc v nepřehledné situaci

- ve které by málokdo volání o pomoc čekal a každý zůčastněný vidí jen to, co se mu hodí vidět - je to poměrně složité, takže se v tom možná neorientuju správně - ale asi klíčové sdělení je "osoba se sama staví do pozice dobrého člověka"

tady zastavím i já a odbočím - co je vlastně "dobro"? speciální případ zla - zla, které skoro nikomu neškodí a leckdo nebo skoro každý z něj má prospěch

když je těch lidí, co z toho mají prospěch trochu méně (a leckomu to naopak škodí), tak je to dobro pro ty první a zlo pro ty druhé

a v tvém případě to může být klidně tak, že "dobrák" a spousta lidí kolem něj to vidí jako dobro, ale konkrétně ty jsi zasažena zlem

ještě malá odbočka k egu - víceméně rozumím tomu, co píšeš - ale jedním dechem dodávám, že je obrovským osvobozením umět popřít vlastní ego - člověka pak skoro nic nezasahuje - a útoky od ega někoho dalšího se rozplynou v prázdnotě - a to je dobrý návod, jak se s tím vším vypořádat..
14.05.2024 - 18:22 | Filtr
(Ryby) MG34 » cimi
zajímavá věta, ale trochu jinak - napíšu podobnou větu - "co když někdo předbíhá sám sebe ve frontě?"

jinými slovy jsou dvě možnosti - buď to z principu nejde (předbíhat sám sebe nebo činit zlo sám sobě) - anebo člověk sám má v sobě 2 osoby - například hlavní já (navenek) a nějaké temné já (v pozadí všeho) - každopádně temné já získává nějakou neoprávněnou výhodu vůči hlavnímu já - přesně podle definice..
14.05.2024 - 18:10 | Filtr
(Blíženci) cimi
A co zlo které si činíme my sami sobě…?
14.05.2024 - 16:06 | Filtr
(Lev) špejlička
"neoprávněná výhoda"
Pokud je hloupé a mimo co napíšu, tak to smažte, pochopím to.

Co třeba, když máte osobu, které důvěřujete a ona důvěrné informace posléze zneužije, aby vám ublížila, ale dělá to tak hezky, že vám jakože pomáhá prozřít, ne že to někomu dalšímu bude říkat, ale v komunikaci s vámi se o ty informace bude posměšně opírat a tím vám ubližovat, i když to jsou nějaké fakta a odžité věci, které si uvědomuji, pracuju si na tom podle sebe a hlavně tuto osobu jsem nepožádala o pomoc se svým životem a s jeho změnou (ale o sehnání jedné věci, kterou si zaplatím a přitom jsem jen uvedla jak žiju, aby chápal mou situaci a jasně jsem mu i řekla, že nechci diskutovat o svém životě, ani ho měnit nebo snad litovat).
Ale ona ta osoba se sama staví do pozice dobrého člověka, který "na to přišel"...a tím myslím, co je život a jak to všechno funguje a proč jsme tu a kam jdeme. No z mého pohledu je to podlehnutí něčemu, co někdo hlásá jako pravdu pravdoucí (trochu sektářské) a v případě, že se to zdá být příliš složité, tak to asi nebude úplně v pořádku, ale jeho volba, nebudu mu do toho mluvit. Za mě je život velmi jednoduchý, buď dobrý a žij. To ale neznamená, že já to dokážu :-)
Ale osobně si myslím, že když teda na to (ať je to cokoliv) přijdu, tak bych právě měla být chápavá právě k těm, co na to ještě nepřišli.

A taky moje vyzařování, mám zřejmě fakt problém, že mě všichni vidí jako slabšího a často se stává, že si do mě kopnou, nebo se říká honit si ego? Nejhorší je, že já to poznám a pak se stáhnu, protože nějak neumím bojovat nebo co, nechci...A vlastně ten "silnější" vyhrává, protože má pravdu, když já nereaguji a ještě si do mě bouchne a lidi to dělají tak mile, že to vlastně se mnou myslí dobře a že já jsem taková nevděčná, ani se pak neozvu...jenže je to těžké, když víte, co si o vás myslí a jak na ně působíte. Slova jako zbraň. Nikdo mě nebije nebo tak, to ne.
Ale to je jen o kontaktu s lidmi, tady vůbec nechci působit, že se lituju a že jsem chudinka. To vůbec ne, jen jsem to napsala jak mě napadlo, protože o tom zle přemýšlím a vaše diskuse je pro mě přínosná.
12.05.2024 - 09:23 | Filtr
(Ryby) MG34 » špejlička
Zkusím to prokládat čitelnějšími příspěvky.

Shodou okolností teď v zaměstnání narážím na toto téma:

https://www.nzip.cz/clanek/…

takže je možné psát tzv. "srozumitelným textem"

...anebo (s menším rizikem nepřesného popisu) i "zjednodušeným textem" (easy-to-read)
12.05.2024 - 09:10 | Filtr
(Ryby) MG34 » MIKULAS
Ano, už se mi vybavuje víc z toho Brna - byl to rok 2021 snad někdy v létě? Oni tam všichni čekali na Tomáše Bábka (český reprezentant), ale my jsme přišli dříve. S ním jsem se pak bavil na té rovné ploše uvnitř oválu. Že by to bylo někdy v době kolem jeho narozenin?

V té době jsem ale byl ještě dost "nestabilní" (viz třeba to, že si hodně věcí nepamatuju) a hodně věcí jsem o sobě zatím nevěděl.

Zajímavé jak zmiňuješ "především je budeš schopen proměńovat v Láskyplnost.
Proměnit zlo i s jeho nositelem." - vím, že tohle jsem nikdy neuměl. Jistější (a bezpečnější) pro mne vždycky bylo uhnout nějak bokem a dostat se z dosahu toho zla. Postavit hráz. Netvrdím, že by to teď nemohlo být jinak, ale zatím tomu dám čas. Nechám to nějak uzrát - je to přecejenom změna celoživotního návyku..
11.05.2024 - 20:47 | Filtr
(Lev) špejlička
Víte, já nemám co říct k tématu. A musím přiznat, že se mi to i obtížně čte a chápe. Ale vaše povídání MG34 a MIKULAS je pro mě dobré.
11.05.2024 - 08:51 | Filtr
(Ryby) MG34 » MG34
ještě mám k tomuto
"A to mne před ním ochrání, resp. musím si pomoct sám, ale vím přesně jak."

jeden dovětek, který zpětně vysvětluje, co tady v diskuzi nikdo nikdy nechápal a možná ani já jsem to nechápal - ale teď už je to celkem jasné

když člověk v mé diskuzi koná zlo - ve zmyslu "chce získat nějakou neoprávněnou výhodu", tak ho prostě zablokuju

není to totéž, jako porušení oficálních pravidel diskuze - pokud někdo použije třeba vulgarity, které se zde nesmí, tak to většinou neřeším, je mi to jedno

ale pokud dělá jiné zlo a současně s tím je k dispozici možnost poukázat na ty jeho vulgarity, tak se za to klidně schovám (protože konání zla v oficiálních pravidlech diskuze zakázáno není)
11.05.2024 - 08:17 | Filtr
(Ryby) MG34 » MIKULAS
Trochu jsem přemýšlel o velodromu v Brně - moje paměť ještě není úplně spolehlivá. Asi už (podle "sportovkyň a rodinných příslušníků") vím se kterými dvěma jsem se tam bavil.

Ohledně "partnerské vhodnosti" různých lidí asi všemu rozumím. Takto jasně to ale hned nevidím. Já spoléhám na jiný způsob vnímání (který jsem bohužel v minulosti ne vždy používal a přivedlo mne to mnohokrát do malérů).

Umím se po nějaké době naladit na jiného člověka a myslet jako on. Vidět jeho očima. Ale dlouho to trvá, než se naladím - hodiny, dny interakce s ním. A jako bonus mám nedávno zjištěnou ještě jednu možnost, kterou jsem měl ale vždy - a ta je klíčová. Když člověk koná zlo, tak vidím jeho očima okamžitě - a přesně vím, že koná zlo a jakou neoprávněnou výhodu tím chce dosáhnout. A to mne před ním ochrání, resp. musím si pomoct sám, ale vím přesně jak.
11.05.2024 - 08:02 | Filtr
(Ryby) MG34 » MG34
Ještě přidám jeden kamínek do mozaiky základní provázanosti zla a obchodu.

reklama

jedná se o klasickou snahu o získání neoprávněné výhody - výrobek se neprodává, tak se udělá "reklama", aby se více prodával

reklama navíc natolik prorostla do celého systému, že je "legální", je dokonce možné si ji dát do nákladů a celé oblasti průmyslu (většinou zábavního) jsou na reklamě závislé - youtube, facebook atd. - nicméně to, že je reklama legální (a že z ní žijí různá odvětví), v žádném případě neznamená, že je oprávněná

další kapitolou sama pro sebe je zlo, které se se objevuje i přímo v obsahu reklamy
- tady už došlo k podobné situaci jako s jinými zly, u kterých chybí alespoň iluze oprávnění

takže není legální dělat reklamu na určité typy výrobků, dále jsou zde komplikace s dalšími omezeními typu autorská práva, patent, atd. a samotný obsah reklamy má také nějaká pravidla (jen okrajově a trochu nepřesně zmíním genderovou a rasovou vyváženost a podobné principy)

ale tento nesystematický a nesprávný způsob získávání "oprávnění" u reklamy rozhodně nevede k tomu, že by přestala být zlem - zlo je totiž v principu, že reklama vůbec existuje
08.05.2024 - 13:11 | Filtr
(Ryby) MG34
Uvedu sem jednu věc, která není úplně návodem, jak s tím zlem žít.

Ale zaznít by měla - jednou z důležitých praktických aplikací zla je totiž obchod.

Smlouvání na trhu je klasická snaha o získání neoprávněné výhody.
Tržní tvorba cen - totéž.
Centrální cenové regulace - zase neoprávněná výhoda.
Měnové regulace.

A speciálním případem neoprávněné výhody jsou zákony. Ony si sice hrají na to, že symbolizují oprávnění, ale to je skutečně jen taková hra...
04.05.2024 - 07:06 | Filtr
(Rak) aktigram » MIKULAS
Ja som to povedala okamžite a bola som prekvapená že som sa nevedela dopatrať kedy to bolo a ked som našla ostala som prekvapená ako bolo o tom písané. Niekoľko erupcií odrazu, najviac, nevedia či to prejde aj do našej atmosféry, možno vôbec nie. Nemusíte sa báť, nebudú žiadne veľké výpadky ale prídu si na svoje nadšenci polárnych noci.
V takom duchu to bolo písané a ja som za tým cítila ich strach, už museli vedieť že je to už v našej atmosfére. Bolo mi tak zle že som nebola schopná ani chodiť, tentoraz som tuhla, bolo to divné bolenie chrbtice. Myslím že už veľmi nechcú písať o tých erupciách.
01.05.2024 - 07:59 | Filtr
(Ryby) MG34
Vypadá to, že budu muset založit to další vlákno - bude se soustředit na "oprávnění" (jeho pojetí a všechno kolem něj). Má to ve vývoji zla rozhodující postavení. A popravdě drtivá většina oprávnění je jenom "pseudo", aby se zlo jakože nekonalo (ale ono se to zlo stejně koná, když je oprávnění jenom "pseudo").

Jinak k praktickému životu se zlem jsem našel toto - Sahadža jóga. Resp. ono si to nějak našlo mne. Uvidím, až nastuduju víc.

Naznačované párování mužů a žen (hodně nepřesně řečeno - bez zla v sexu) zatím nechápu, takže nechám uležet.
30.04.2024 - 17:34 | Filtr
(Ryby) MG34 » MIKULAS
Rok 1273 "znám" - je to dost důležitý rok - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/…

V tom roce se první Habsburk stal římským králem a začal "manévrovat" ve střední Evropě. Už za života Přemysla Otakara II. domluvil sňatek své dcery Guty s jeho synem Václavem. Pak v roce 1278 v bitvě porazil (a zabil) Přemysla Otakara II. (který byl sice silnější, ale nechal se v průběhu let naivně vlákat do různých pastí).

Habsburky z pozdějších dob moc neznám - snad jen Franze Josefa I. a jeho následníka Franze Ferdinanda (co ho s manželkou Žofií zabili v Sarajevu a tím začala první velká válka).

Jinak souvislost zla se sexem nemyslím nějakou zjevnou a okatou (kterých je samozřejmě mraky), ale tak nějak principiální a nenápadnou i v běžných "normálních" případech. Vždycky tam nějaké zlo v tom sexu totiž je - je to bohužel princip lidského párování..
29.04.2024 - 18:27 | Filtr
(Ryby) MG34 » MIKULAS
Habsburkové byli (reálně a bez urážky) zdegenerování - tam bylo opravdu hodně příbuzenských sňatků.. Mimochodem jeden habsburg seděl už kdysi dávno i na našem trůnu - přesněji žena, manželka krále Václava II - Guta. Ne dlouho po tom roce, co zmiňuješ. Takže zavražděný Václav III měl i nemálo habsburských genů..

Ale zajímavé, jak zmiňuješ ten sex - dnes jsem dost přemýšlel o propojení zla a sexuální přitažlivosti. Z pohledu vzezření žen je jako atraktivní vnímáno, pokud mají zlý výraz nebo jsou tak nalíčené nebo se tak jsou schopny v případě potřeby zatvářit. Z pohledu vnímání mužů ženami je to podobné - jsou přitahovány darebáky. Zlo je bohužel "jištěné" i z tohoto směru. O to lépe se množí a udržuje při životě.

Zajímavé je i to, jak je zlo možné vyčíst z obličejové mimiky - i to je součást celého kolotoče "přirozeného" výběru. Není to spolehlivé (zejména u herců), ale většinou to funguje.
29.04.2024 - 17:56 | Filtr
(Ryby) MG34 » MIKULAS
Dnešní svět je "globalizovaný" - státní ani geografické hranice už nehrají takovou roli jako dříve. Je to prostě "všude" - to, o čem píšu.

Sice se kvůli teritoriu ještě stále někde válčí a prosazují se různé postoje, ale už to není tak "celosvětové" jako o pár generací dříve - protože "celosvětové" je pod zvláštním drobnohledem - nevím čeho, ale ani po tom nepátrám.

Zlo má jakýsi zvláštní pud sebezáchovy a společnost (do které je prorostlé) tím udržuje minimálně při iluzi života..
29.04.2024 - 06:04 | Filtr
(Ryby) MG34 » MIKULAS
Mám na mysli přesný opak toho, kam odbočuješ.

"většinovou společnost" - tzv. "slušnou" - mimochodem pozdrav je jedním z projevů elementárního a zdánlivě neškodného zla.. což je v evidentním rozporu s pohledem většinové společnosti - že naopak absence pozdravu je elementární zlo

zvykl jsem si, že hodně pohledů má většinová společnost úplně převrácených - a pohled na pozdrav je jedním z nich..


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »