Když není úniku - Umění milovat sebe a tento svět


31.05.2022 - 00:22
(Blíženci) cimi
Když není úniku - Umění milovat sebe a tento svět
Začetla jsem se do této knihy Pemy Chodron (zjistila jsem dokonce že to je žena - buddhistická mniška)
...tak tady občas posdílím nějaké myšlenky které mě zaujaly : )

1) Maitrí - Milující laskavost

Cesta meditace a celkově životní cesta stojí na zvědavosti, zvídavé pozornosti.
Předmětem zájmu jsme my sami...takoví jací jsme...
Kouzlo spočívá v tom, že se tomu naprosto otevřete a že k tomu budete naprosto bdělí.

Zvědavost a zvídavost zahrnuje určitou jemnost, přesnost a otevřenost.

Jemnost představuje dobrotivost vůči sobě samému.

Přesnost znamená nezkalený zrak, odvahu vidět to, co opravdu je, stejně jako vědec se nebojí podívat do mikroskopu.

Otevřenost je opravdová schopnost pouštět, přestat lpět a úplně se otevřít.

Možná se nám podaří zakusit to co se Maitrí tradičně připisuje jako jeden hlavních plodů - hravost.....”

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
09.06.2022 - 20:41 | Filtr
(Rak) aktigram » cimi
Pekne si to napísala, moje odpovede boli reakciou na Budhu, takže sme to pochopili celkom fajn.
09.06.2022 - 19:01 | Filtr
(Blíženci) cimi
"V meditaci i v každodenním životě existují 3 vlastnosti, které můžeme prohlubovat, tříbit, probouzet. Už je v sobě máme ale lze je ještě nechat vykvést: přesnost, jemnost, schopnost pouštět.
Meditace není nic jiného než snaha jasně spatřovat tělo, které máme, mysl kterou máme, rodinnou situaci, ve které jsme, práci kterou děláme, a lidi kteří nás doprovázejí životem. Je to snaha vidět, jak v těchto oblastech života reagujeme. Vidět své emoce a myšlenky takové jaké zrovna teď jsou. Nesnažíme se je zapudit. Není to žádný seberozvojový program, není to pokus vykřesat ze sebe někoho lepšího, než kým jsme. Je to o snaze vidět sebe jasně, přesně a měkce...."

No a první technika, kterou zmiňuje je technika pozorování výdechu x) jednoduché prosté...(je to dobré pro držáky x)) - to jsem já x)) )
09.06.2022 - 18:49 | Filtr
(Blíženci) cimi » aktigram
: )) ale vždyť to zas až tak důležité není jak to kdo chápeme : )) :74:

Musela bych popsat souvislost s knihou a osobními prožitky, což ani není takový problém, ale já nikoho nenutím aby to vnímal stejně jako já a myslím, že ty to chápeš : ) :74:

Ale kdybych to měla vysvětlit jak to myslím. Konkrétně v souvislosti s těmi muzikanty. Já postupem času vnímám meditaci jako prostředek k tomu stát se co nejvíc bdělým, tzn, že smysly se neuvolní, ale naopak zbystří...no a taky jako prostředek sebepoznání v souvislosti s tou bdělostí....

Jako umělecká duše jsem sice měla vždy přístup k tomu duchovnímu světu, protože jak se říká rajská hudba, tak ona otvírá ty dveře k inspiraci a přesahu, nenadarmo se říká, že pokud chce člověk růst měl by víc naslouchat...ale jinak si myslím, že o sebepoznání a bdělosti jako takové to zas až tolik není...
09.06.2022 - 18:24 | Filtr
(Rak) aktigram » Buddha/2
Pre mňa je to jednoduché - ak Cimi vníma tak meditáciu ako ja tak to napíše a tiež naopak - no a je po probléme, však o tom sú písmenka. :4:
09.06.2022 - 17:52 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » aktigram
No to je právě ono. Ty si predstavuješ "niečo iné" Cimi "něco jiného" a kdo pak má poznat jestli myslíte to samé ? :4: :4:
09.06.2022 - 17:43 | Filtr
(Rak) aktigram » Buddha/2
No ak si budem hrať a spievať pre seba tak to je niečo ako meditácia bez silenia -to je o tom čo napísal plaja.
Potom Cimi napísala že ona si predsa meditáciu predstavuje inak a tak som pochopila že jej sa páči meditácia založená navedomom uvoľňovaní - čo pre mňa nie je dosiahnutie celku, možno iba zlomkom.

Takže áno, môžem sa mýliť a myslela to inak, ale ak niekto napíše už to slovo meditácia tak skoro vždy ide o tento vstup vedomia.
09.06.2022 - 16:42 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » aktigram
Já to říkám furt :4: : není profláknutějšího a nevhodněji užívaného slova než meditace. Bez ujasnění si toho, co pod tím kdo myslí, není možné se domluvit.
Pak vznikají situace, kdy se dva pohádají, přestože myslí to samé, jen to říkají jinak ...

Ty třeba jinými slovy popisuješ to, co je v úvodním příspěvku a přitom si myslíš, že cimi mluví o něčem jiném ... tedy aspoň já mám ten dojem, do hlavy Ti samozřejmě nevidím :20: :4:

To, co označuje za meditaci Plája bych nazval spíš koncentrací (česky soustředěním). Pro hudebníka klíčově důležitá schopnost :1:. Ta může přejít do kontemplace (taky někdy chybně označovaná za meditaci). V případě hudebníka to znamená, že koncentrace na hudbu už "jde sama" (bez jakéhokoliv úsilí). Když dohraje, vypadá jakoby se právě probudil - on tam totiž v tu chvíli nebyl (z jeho pohledu :4:) - proto se může upřímně divit, že mu lidi tleskají ... . Z toho je asi jasné, jak daleko má k tomuhle stupni začátečník... :4:
09.06.2022 - 09:53 | Filtr
(Střelec) verka96 » aktigram
Já to mám podobně. :27: Není nad to lehnout si, pozorovat mraky, poslouchat zpěv ptáků, kochat se výhledem do krajiny, nechat se vyhřívat na :27:
:46: Anebo večer pozorovat měsíc. :64:
09.06.2022 - 08:30 | Filtr
(Rak) aktigram » cimi
No vidíš? a pre mňa je konečne po rokoch tou najlepšou meditáciou ticho samo so sebou, či už pri tvorbe háčik alebo korálky alebo sedieť na schodoch a pozorovať život okolo mňa, krásu rastlín a všetkého naokolo. Toto všetko mi dáva oveľa viac ako tie najdokonalejšie meditácie o ktoré som sa usilovala.
08.06.2022 - 22:04 | Filtr
(Blíženci) cimi » fanik
jj je to tak :15: a když to člověk dokáže správně uchopit tak je to dost zajímavé..
08.06.2022 - 22:03 | Filtr
(Blíženci) cimi » player
Hele to jsem si dřív taky myslela, že muzikanti mají k tomuhle blíž. No v něčem ano, v tom přesahu určitě. Ale meditaci nakonec vlastně vnímám trochu jinak.
01.06.2022 - 19:39 | Filtr
(Blíženci) fanik » cimi
No ano, ženské bývají někdy zvědavé až moc, ale nesprávně směrem ven :5:
Pema se tu zvědavost myslím snaží nasměrovat spíš k sobě..
31.05.2022 - 13:01 | Filtr
(Býk) player » cimi
Ale ty bys defacto - coby klavíristka , protože hudba meditací rozhodně je , pokud ovšem máš tu svoji silnou - s tím neměla mít žádný potíže. Já třeba sebe a tenhle svět (i když mu občas nerozumím) miluju.

ps: každá baba je zvědavá....
31.05.2022 - 12:43 | Filtr
(Blíženci) cimi
Faniku rozhodně souhlasím : ) přečíst si to jen pro dobrý pocit je hodně pomíjivé :74:

---------

Mně tam zaujala ta zvědavost...v jistém smyslu je zvědavost jedna z mých pozitivních vlastností x) protože mi právě umožňuje být otevřená a pozorná...ale někdy se může proměnit i v nepřítele, když je jí příliš mnoho x) to je pak urputnost...anebo naopak rozptýlenost...


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2022
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »