Romantická láska Persefony a Háda


20.11.2020 - 14:00
(Blíženci) eau
Romantická láska Persefony a Háda
Proč byl Hádes inertní vůči Persefonině nevěře s Adonisem?
-----

Rozhodla jsem se, že vyjdu vstříc některým, kteří nemají možnost psát do diskuzí, aby se jim takto dostalo případných odpovědí. Autorka bude za komentáře a psychologické rozvinutí "problému" moc ráda.
A já také : ) :74:
Mějte pěkné dny :64:

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 2 1
Řazení:
28.11.2020 - 16:04 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
Měla jsem na mysli skutečný stoleček....ale klíďo se můžeš cítit jako nočníček :4:
28.11.2020 - 13:20 | Filtr
(Blíženci) eau » dj.kelly
Ahoj,
příjemné tu vidět "staré tváře" :74:

Hádés...jak už tu bylo mnohokrát skloňováno...asi k němu zůstávám inertní x)...celkově řecká mytologie pro mě nemá až tolik osobní význam jako třeba egyptská nebo indická...

Z řecké mytologie je mi asi nejbližší příběh Eros a Psyché...

Jinak Hádés jak ho vnímám já je pro mě tak trochu záhadou, protože ani o něm není tolik zmínek. Podle některých zdrojů byl do podsvětí vyhnán, podle jiných na něj padl los při rozdělování komu připadne podsvětí. Já sama si myslím, že jen o podsvětí nešlo, ale také vůbec o zemské zdroje. Tedy rozdělení světa na nebesa (vzduch), vodu a zemi (tj i prostory pod zemí, podvědomí).
Hádés mi podle toho připomíná náš vztah k hmotným věcem, k egu a k našemu podvědomí, kde se nachází naše odloučené kousky (duše). Trochu mě mate, že zrovna tomuto je přiřazována energie mužská...možná jako strážce...
Zajímavý mi také přijde původ Háda...když se narodil, byl pozřen Kronem a teprve Zeus se zasloužil o to, aby byl povolán na světlo...tedy jeh vztah k temnotě a pohlcení mu byl nějakým způsobe předurčen...
Stejně tak do příběhu zapadá Persefona, která je dcerou Demeter, sestrou Háda a koho je vlastně dcerou? Některé prameny totiž tvrdí, že Dia... Tedy Demeter je bohyní země, plodnosti, tedy "ženskou podobou Hada" :32: a její dcera je unesena, pohlcena pod zem, do říše Háda...
Jakoby celý příběh naznačoval nutnost nořit se v cyklech do hlubin, ke svým "stínům", že světlo a tmu nelze oddělit...

Tak jen takové zamyšlení... :74:
27.11.2020 - 23:15 | Filtr
(Panna) dj.kelly
ahoj
stále jsi tu i po letech.
a co je pro tebe Hades?
27.11.2020 - 13:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Noční stoleček = nočníček?
26.11.2020 - 21:14 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » player
No on ty standarty prave porad necim narusoval.
25.11.2020 - 23:05 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Sosna zvlčelý
Když se nad tím zamyslím, tak Adonis stejně jako Persefone trávil čas v podsvětí i na povrchu zemském.
Pokud si ztotožním tyto tři osoby bohů, pak Persefona je cyklus (přírody, roční období).
Adonis sám je příroda, její plody.
A Hádes je plodnost (úrodnost, nikoli vlastní úroda).
Takto tomu spojení asi lze rozumět. Každý těm dalším dává smysl. :3:
25.11.2020 - 22:08 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Sosna zvlčelý
Tak zatím jsem se dostal k tomu, že Persefona byla tak trochu "všemdalka". :4: Například Dionysos byl synem Persefony a Dia. Manželem persefony však byl též Bakchos (Jakchos), syn Diův a Demetřin.
Báje o Adonidovi (Afrodite a Persefoně) má své základy v Asii. I ve starověku se přebíralo všelicos. :3: V době Homéra však nebyla žádná pověst spojující Persefone s Adonidem. Právě tak mýtus o jejím únosu Hádem je pozdějšího data. A sama Persefone jako vládkyně podsvětí rozhodně nebyla nějakou laskavou bohyní, spolu s Hádem v původních výkladech nenáviděla život. Sama pak vládla stínům v podsvětí.
25.11.2020 - 11:53 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Kolem toho tématu kroužím. Příběh jsem neznal, tak jsem hledal. Bohužel jsem nalezl jen výklady, které mi od pohledu přijdou jako volné převyprávění překladatele. Všechny. Úplně změněný smysl příběhu i podstata postav. Na to mi fakt nejde udělat nějaký rozbor, ani názor.

Ještě zkusím hledat dál. Nakonec mám doma někde zajímavou knihu týkající se řecké a římské mytologie. Ani nevím, kde jsem k ní přišel. Myslím, že jsem si ji kdysi přinesl jako vyřazenou z knihovny. Je už rozdrbaná, však vyšla skoro před sto lety, ale jako zdroj informací se mi často velmi osvědčila.
Tak jestli někdy děti usnou včas, třeba se začtu. V posledních dnech to nevypadá.
23.11.2020 - 19:36 | Filtr
(Blíženci) Lupi » fanik
Protože byl členem dvaaosmdesátého pohlaví? :46: Nebo se zrovna cítil jako noční stoleček.........
23.11.2020 - 19:35 | Filtr
(Blíženci) Lupi » player
:15: :15:
a za ten druhej příspěvek taky :15:
23.11.2020 - 19:02 | Filtr
(Blíženci) eau » fanik
Ale kuš! :61:
23.11.2020 - 18:26 | Filtr
(Blíženci) fanik » player
Možná jsou zajímavý ty okolnosti, třeba Proč byl Jirka inertní vůči Janině nevěře s Pavlem?
:75:
23.11.2020 - 15:17 | Filtr
(Býk) player » fanik
Ve skutečnosti na nevěře není zajímavýho nic. Zajímavýho něco může bejt spíš na věrnosti. Já vždycky , když třeba potkám pár , kterej je spolu 14 let a ještě se na sebe usmívají , tak vždycky překvapeně povytáhnu obočí. :16:
23.11.2020 - 15:07 | Filtr
(Býk) player
Někteé bytosti z vrchu zří za horizont. ( A že Olymp byl jó vrch). A mudrcové ví , že hmoty není , jen dějů. Hmota je jen materiál pro děje. A nevěra je jenom prachobyčejný děj dvou energických složek. Tak třeba to viděl a tudíž chápal.

Vždyť to byl bůh. On to vědět musel. A jeho bratr byl Zeus a promiskuita byla na Olympu ke svačině.

A Adonis byl dokonce dítě božího incestu.

Hádes tudíž jenom nenarušoval "olympské" standarty.
23.11.2020 - 14:40 | Filtr
(Blíženci) fanik » eau
Ano, když si někdo řeší nějaký postoj k životu, má jít k věci, proto je tolik hledačů a fantazmagorů, kteří svůj život zbytečně promarní :4:
Pokud by si dotyčný ujasnil postoj na reálnějších základech, nemusel by uvíznout v nejasnostech cesty obklikou. Podotýkám, že postojem může být i jednoduché neujasnění :46:
23.11.2020 - 14:25 | Filtr
(Blíženci) eau » fanik
Ona to není moje otázka...dnes jsem se dozvěděla, že to asi není úplně srozumitelné, tak ještě jednou: předávám dál dotaz ze vzkazu, takže nemohu mluvit za dotyčného, jak moc je to důležité a co může pomoci diskuze rozšířit v obzorech...

Jinak si nemyslím, že by byla některá z verzí až tak špatně, tzn. i když někdo pídí po symbolice v mytologii, a tím si řeší nějaký postoj ke "světu" i když někdo rozebírá svůj konkrétní život...občas to člověku zapálí i tam, kde se to nějak úplně nečeká x))

Ty jsi muž činu, tak je jasné, že půjdeš k věci : ) to je fér :74: (vidíš právě ty psychologické vzorce na pozadí, které vůbec nutí lidi ptát se na takové otázky...)
23.11.2020 - 14:09 | Filtr
(Blíženci) fanik » eau
Na nevěře je zajímavější ta skutečná rovina u nás lidí, než ta neskutečná, božská, není rozbor až zbytečný?
Stejně jako skutečný život se dá místo opravdového prožití neskutečně promarnit, třeba čtením... :29:
23.11.2020 - 13:25 | Filtr
(Blíženci) eau » Buddha/2
Jo :15: :3: taky v tom vnímám různé roviny...

Kdyžtak ještě editnu x)
22.11.2020 - 19:11 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » eau
No dobře, že jsi to Ty :35: :5:.
Moje domněnka je, že v původní mytologii symbolizoval bůh nějakou vlastnost, aspekt, stav bytí. Jenže postupem času daná civilizace začala zapomínat na původní významy, přestávala jim rozumět ... a bohů začalo přibývat. A to pokračovalo až do totálního chaosu a nevyhnutelného zhroucení systému. Pak se objevil někdo, kdo nastolil "nové a jedině správné bohy" :75:. A cyklus se opakoval :4:. Vlastně se opakuje dodnes. Tady by se hodilo "a pohádky je konec", jenže není :4:

Hádes mohl symbolizovat něco jako bardo, stav mezi smrtí a zrozením, tedy něco neprojeveného ... třeba (jen pokus :20: :14:)
22.11.2020 - 16:11 | Filtr
(Blíženci) eau » mili111
Však já to chápu, nemusíš se obhajovat : ) já taky nemám ke všemu co říct x)) :74:
22.11.2020 - 16:07 | Filtr
(Blíženci) eau » eau
a druhý:Bylo by tedy vhodné zmínit, že Persefóné byla žárlivá. Žádostivá a žárlivá, Adonise se nechtěla vzdát, dokonce za své milenectví šla "lobbovat" u Dia.


Mohla být sexuálně frustrovaná.
Kdo pitvá anebo je hrobníkem, tak pravděpodobně formu impotence/zábran má - nemá chuť, nemůže, a to pro styk s žalem a umíráním, s mrtvolami... Jde o opak vůle a chuti žít, užívat si, mít radost...


Ale proč Hádés nic necítil a Persefóné nějak nevytrestal, když se trýznili a trestali všichni navzájem? Proč tohle Hádés toleroval?


Hádés se časem (z nouze) zamiloval do Minthé - vodní víly. Hledal ctnost u ní?


S Minthé trávil rád čas a když to zjistila Persefóné, proměnila ji v kopřivu.
Vždy, když jej přistihla, jak se "o kopřivu" stará, začala po ní dupat - ta namísto pálení vydávala líbeznou vůni - a tak vznikla máta.


Persefóné skutečnost, že Hádés tráví čas s nymfou, nepřehlížela. Neměla nadhled královny a bohyně; ona se oběma pomstila, tzn., že on jí nebyl lhostejný.


I tento skutek od Persefóné zůstal bez Hádovy odezvy a účasti.


Na Háda to vrhá světlo (či stín), že je to liberální bůh, nebo pro svou zádumčivost a fatalismus nemá sílu odporovat, konat. Je pasivní.


Díky za koment :17:
22.11.2020 - 16:06 | Filtr
(Blíženci) eau
Sdílím ještě dva komentáře:


Řečtí bohové a bohyně měli roztomilý zvyk měnit nepohodlné smrtelníky i nižší mýtické bytosti ve zvířata a rostliny. Většinou v tom byla láska, žárlivost, nebo aspoň sex, kterému často ani zmíněná proměna nezabránila. V případě najády, která dala jméno mátě, byl ale po božím zásahu s láskou
konec. V našem příběhu hraje roli pán podsvětí Hádés, bratr samotného Dia, jehož království obklopovalo několik řek, kolem kterých se to hemžilo vodními nymfami zvanými najády. U řeky Cocytus žila jedna, která se do svého řekněme nadřízeného Háda zamilovala – jmenovala se Minthé. Šéf podsvětí měl ale manželku Persefonu. Těžko říct, jestli ta svého muže milovala, protože ke sňatku ji donutil únosem, ale časem si člověk asi zvykne i na podzemní bohaté království. Když Persefona zjistila, že jí Minthé svádí manžela, probudila se v ní dcera své matky, bohyně veškeré přírody Demeter. Na milou Minthé nastoupila a proměnila ji v rostlinu podobnou kopřivě. Jenže mytologie v tomhle případě fandí milence, a proto Minthé jako kopřiva jen vypadala, a když po ní naštvaná Persefona dupala, vydávaly lámané stonky nové rostliny sladkou a svěží vůni. Tak prý vznikla máta. Možná celá historka vznikla proto, že se z voňavé máty vázaly ve starém Řecku pohřební kytice. Když si představíte, jaké tam bylo teplo, tak je logické, že pozůstalí rádi zabořili v přítomnosti nebožtíka nos do mátových lístků proložených snítkami rozmarýnu.
22.11.2020 - 14:27 | Filtr
(Vodnář) mili111 » eau
JJ...máme se prý vzdát svých očekávání :61:...mimo jiné :61:...tak tyhle stránky nás to učí dost často :4:
PS: ráda bych přispěla...ale mě nějak pohádky a mýty míjí....dle mne se to dá vykládat na 50 způsobů...a jsem na konci víc jelen než na začátku...takže se do toho nepouštím :14:
22.11.2020 - 12:59 | Filtr
(Blíženci) eau » MG34
Není odsouhlaseno psát do diskuzí a kdysi tu byla skupina lidí, co měli takové rozbory rádi, rádi filosoficky a psychologicky rozebírali kdeco, tudíž asi bylo očekáváno, že se tu případně taková diskuze rozvine.
A jelikož si myslím, že za tímto se vždycky skrývá nějaká počáteční psychologická struktura, tak si myslím, že nějaký rozbor mohl dotyčnému pomoci.
22.11.2020 - 12:48 | Filtr
(Blíženci) eau » Anilah
Díky za tip
Příspěvky: 41-17 16-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v BýkBýku
ukázat kalendář »